Skocz do zawartości
jacaga

Ile litrów pociągnie na HQI 150W

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich,

chciałbym zaciągnąć opini jak wielkie akwarium może pociągnąć na HQI 150W bez dodatkowego oświetlenia, i jakie powinno mieć optymalne wymiary?

Jestem w przededniu zakładania nanorafki w 100L i zaświtał mi pomysł aby zrobić z niego sumpa a pod HQI postawić może jakeś 150L.

Co wy na to ?

Planowana zwierzyna: 3-5 rybek + korale miękkie.

pozdrawiam jacaga

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rzecz w tym że nie chciałbym w chwili obecnej nic więcej dodawać (minimalizacja kosztów).

A co do wysokości to 45 cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nA 150W SPOKOJNIE MOZESZ DAC ZBIORNIK 1 M DLUGOSCI I 6O CM SZER.jAK NIC NIE CHCESZ WIECEJ DOKLADAC TO KUP SOBIE 14 k blv


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chcesz bez aktyniki to kmusisz kupic zarnik o wysokiej temperatureze a te maja malo lumenow. bedziesz musial ograniczyc wysokosc do jakis 40-45cm.

ja bym dal zwykly zarnik i 2 swietlowki, to nie jest taka duza roznica w cene.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie,

po Waszych uwagach skłaniam się do 80x45x45 z HQI 10kK co powinno chyba wystarczyć na wyhodowanie koralowego zwierza (miękkiego).

A i wydaje się że reszta sprzętu, który planuję powinna pociągnąć - czyli OR2500 + minifloter.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod 150W można stawiać zbiorniki do 120 cm dł. Na bokach zostanie miejsce na mniej światłolube zwierzęta. Proponowałbym jednak dołożyć podwójną belkę oświetleniową na dwie świetlówki aktyniczne 18W T8. Koszt takiej belki to ok 20 zł. Do tego dwie świetlówki aktyniczne OSRAM L 18W/ 67 po kilkanaście złotych za sztukę i to już wystarczy.

P.S.

Pod tym światłem będą żyły u ciebie wszystkie zwierzęta i miękkie i twarde koralowce. 150W HQI na taki baniak to dużo światła. Ostatecznie nie musisz dawać innego światła specjalistycznego. Daj żarnik AM 10000K, który ma barwę 13000K i będziesz miał przyjemne światło. Należałoby jednak zadbać o to, żeby nie stresować zwierząt nagłymi włączeniami i wyłączeniami silnego światła hqi. Zastosuj więc dodatkowe światło włączające się przed HQI i wyłączające się z opóźnieniem po HQI w postaci zwykłej żarówki energooszczędnej o mocy np. 9 - 13 W.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a u mnie klamka zapadla. bedzie giesemann infiniti 1x250 i 2x24t5. co ciekawe - ta lampa jako chyba pierwsza ma mozliwosc regulacji luster przy palniku - teoretycznie mozna ustawic rozleglosc padania swiatla w zaleznosci od baniaka. zobaczymy


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrób szersze, jak możesz:) i dodaj 1-dną aktyniczną , jelsi nie to żarnik 16KK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wildtom :

a u mnie klamka zapadla. bedzie giesemann infiniti 1x250 i 2x24t5. co ciekawe - ta lampa jako chyba pierwsza ma mozliwosc regulacji luster przy palniku - teoretycznie mozna ustawic rozleglosc padania swiatla w zaleznosci od baniaka. zobaczymy

ale bajer!! pewnie z pincet euronów dodatkowa sobie krzyczą:/ za takie coś.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nawet nie, jak na giesemanna to nawet tanio. 490 za lampe z swietlowkami i palnikiem oryginalnym.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za cenne uwagi,

i mam ostatnie pytanie czy zbiornik o podstawie trapezu coś dyskwalifikuje na akwarium rafowe czy jest ok (pomijając utrudnienie w czyszczeniu zakątków) ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chcialbym cos dodac.

Dwoma HQI 150 W oswietlam zbiornik 107 cm dlugi i boki sa niedoswietlone. Wydaje mi sie, ze jedna HQI najlatwiej jest oswietlic zbiornik o dnie kwadratowym. Oswietlenie akwarium 120x45 cm jedna lampa HQI bedzie niedostateczne.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej stani w czym masz zamontowana zarniki HQI ze nie mozesz doswietlic rownomernie 107cm bo to troche dziwne Czy masz zarniki ustawione jeden za drugim czy jakos inaczej???

w moim akwarium mam 2 razy 150 W HQI na dl 170cm i wszystko jest rownomiernie oswietlone.Zarniki mam w oprawach przemyslowych brilux, 20 cm na woda

Pozdr


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Mam lampe z 2x150W HQI i 4x 14W T5. Zarniki odlegle sa od siebie jakies 40cm. Byc moze, ze ustawienie skaly ma tu znaczenie. To oswietlenie jest za slabe dlatego mam jeszcze dodatkowo lampy T5 i T8. Teraz zaluje, ze nie kupilem 2x250 W HQI. Balem sie duzego poboru pradu...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na 107 cm nie doświetlają ci 2 x HQI to chyba masz jakieś dziwne oprawy mocno skupiające światło. Ja mam HQI z halopaków, jedna z 500W, a druga z halopaka 1000W. Rzeczywiście oprawa z halopaka 1000W oświetla 100 cm dł w całości, a 500-tka boków lekko nie doświetlała. Żeby jednak dwoma nie doświetlić to już tylko problem opraw.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta lampa to jakas firmowa (juz nie pamietam nazwy). Mysle, ze moze tu sie wkrasc blad do naszych rozwazan. Problem widze w tym czy o tym samym mowimy. To czy zastosujesz halopaki 500W czy 1000W nie zmienia ilosci oswietlenia w akwa tylko je rozproszy. Oczywiscie moge tez podniesc lampe i oswietle boki zbiornika ale wtedy cale akwa bedzie niedoswietlone. Czy teraz wyrazilem sie zrozumialej?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn nam bardziej chodzilo o to ze promienie swiatla HQI spokojnie padaja przy takich dlugosciach jak podawalismy na cala powierzchnie akwarium np u mnie 170 na szer 60cm bez problemu dwa hqi oswietlaja to.jednak jesli chodzi o ilosc swiatla docierajaca do poszczegolnych miejsc w akwarium np u mnie jest za mala mimo 2 hqi 150,3 T5 80W plus T8 58W i z tym sie zgodze ze trzeba zalozyc 250W u mnie i pewnie u ciebie tez stani.

Pozdrawiam


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stani, a z ciekawości, jakie wymiary ma twój zbiornik, bo te 500 ltr to przybliżona objętość, którą planuję na przyszłość. Jeśli możesz to daj mi na maila rahvgelerth@poczta.onet.pl jakąś fotkę całego zbiornika.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Rah

Wymiary mojego akwa to 107x70x70 cm.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.