Skocz do zawartości
Gość radiesteta

Dojrzewanie akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Gość radiesteta

Po czym poznać, że akwarium już dojrzało i możną do niego już wpuścić pierwsze korale oraz ryby ? Zalałem akwarium tydzień temu ok 1/4 wody było z działającego zbiornika, świece 4h dziennie temp ok 24-25 stopni i nie widzę żadnych zmian, ataków glonów itp poza dość sporą ilością wieloszczetów. Chciałbym ze 2 babki jak najszybciej się da wprowadzić i korale miękkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a co z resztą wody?

daj temu czas przynajmniej z miesiąc. Bo pewnie za chwile będzie wysyp glonów.

Sprawdzaj parametry.

Każde akwarium jest inne i w każdym akwarium dojrzewanie przebiega w różnym tempie i w różnym czasie.

Lejesz jakieś bakterie?

po tygodniu możesz wsypać już żywy piasek... Na resztę jeszcze trochę poczekaj

Przede wszystkim przez miesiąc nie rób żadnych podmian wody. Dolewaj tylko wody z osmozy

Darek


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Prawda nie dopisałem, że zaraz po zalaniu pierwsza porcja BioDigesta dodałem. Reszta wody była z solą normalnie zrobiona. Skała była całość żywa z działającego już zbiornika. Piachu chwilowo brak - nie wiem czy w ogóle będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy aby zbiornik już dojrzał dowiesz się nie prędzej niż za 3-4 tygodnie... Każdy zbiornik dojrzewa inaczej, jedne mocniej inne słabiej. Tak jak napisał kolega MojeSumienie po upływie miesiąca dopiero będzie można jakiegoś korala włożyć na próbę... Przypuszczam że ekipę czyszczącą z tydzień prędzej jak już zielone glony przestaną rosnąć. Woda w większości jest świeża więc dojrzewanie raczej Cię nie ominie. Skała skałą... przypuszczam że jakiś syf i tak z niej wyleci. Tak więc spokojnie. Obserwuj co się dzieje w zbiorniku, nie świeć za długo i za 2 tygodnie możesz zacząć robić pierwsze testy, prędzej jakoś nie widzę sensu. Daj czas zbiornikowi na dojrzenie ;)

Edytowane przez giant19s (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja się podepnę do tematu ...

U mnie mnie już minęło ponad 4 tygodnie.. Najpierw miałem delikatny wysyp glonów zielonych, potem takich brązowawych, a w chwili obecnej gdzie nie gdzie widzę takie nitkowate.. Tylna szyba zaczyna zarastać na brązowo.. a skała robi się fioletowa...

Tzn. wszystko przebiega prawidłowo..?


160L , 5kgLR, Odpieniacz Diy, Oświetlenie 1 x150W HQi 2x39W T5, Grzałka 200W, JVP-101, Pompa HX-6530, Sól Aquaforest

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dojrzewanie tak naprawdę kończy się po roku :)


" Świadomość piękna podwodnego świata jest dla dziecka pasją całego życia..."

Aktualnie pielęgnowane akwarium 1000 L

Poprzednie akwaria 500 L , 1200 L , 400 L (TOTM 02.2013 )

-----------------------------------

gallery_7726_2489_32720.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Czy aby zbiornik już dojrzał dowiesz się nie prędzej niż za 3-4 tygodnie... Każdy zbiornik dojrzewa inaczej, jedne mocniej inne słabiej. Tak jak napisał kolega MojeSumienie po upływie miesiąca dopiero będzie można jakiegoś korala włożyć na próbę... Przypuszczam że ekipę czyszczącą z tydzień prędzej jak już zielone glony przestaną rosnąć. Woda w większości jest świeża więc dojrzewanie raczej Cię nie ominie. Skała skałą... przypuszczam że jakiś syf i tak z niej wyleci. Tak więc spokojnie. Obserwuj co się dzieje w zbiorniku, nie świeć za długo i za 2 tygodnie możesz zacząć robić pierwsze testy, prędzej jakoś nie widzę sensu. Daj czas zbiornikowi na dojrzenie ;)

Ok ok. Nie chce niczego pogania. Tylko mnie drażni trochę ilość wieloszczetów jakie wyłażą zaraz po wyłączeniu światła. Czyli ślimaki mogę 3-4 kupić 1 tydzień przed świętami ? Czy ta pierwsza podmiana wody tez ma dopiero wtedy nastąpić czy już wcześniej powinienem ?

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czytając wypowiedzi ludzi zakładających zbiornik aż się boję gdy mój pierwszy będzie powstawał.

Czy też będę tak niecierpliwy? :whistle:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Nie jestem niecierpliwy. Wprost przeciwnie. Tylko lekko drażni mnie to pełzające wieloszczetowe gremium które wychodzi po zmroku. Czym one się żywią skoro tam na razie nie ma nic? Czy jest szansa że choć część przez te 3 tygodnie padnie z głodu? Jeśli nie to czy 2 babki dadzą im radę potem? Poza tym akwa jest ok fajnie wygląda na zdjęciach i w realu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MojeSumienie

Napisałeś żeby nie robić podmianek- możesz to uzasadnić?

@Gigant19s

Doradzasz max 4h świecenia- możesz napisać dlaczego?

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam akwarium zasolone 2 miesiące temu, a wieloszczetów nie ubywa wręcz jest ich więcej i robią się coraz większe :thumbup: . Pokarmu mają dosyć w skale zaznaczam że nic oprócz bakterii nie dodaję. Kup na początek kilka ślimaków turbo, ładnie wyczyszczą skałę.


Nowy projekt w fazie kompletowania

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większe wieloszczęty możesz wyłapać sam :smiling: lecz jeśli nic ci mie robią złego to ich zostaw wbrew pozorom wieloszczęt też pożyteczny.Kiedyś na forum dałem fotkę jaki dywan był u mnie po zgaszeniu światła wychodziły w 100kach okazy po 20 cm z czasem przestało mi to przeszkadzać


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MojeSumienie

Napisałeś żeby nie robić podmianek- możesz to uzasadnić?

a choćby dlatego, żeby system zaskoczył szybciej.

Poza tym, jak pol roku temu zakładałem pierwsze akwarium też mi tak radzili i wyszło mi to na zdrowie.

Na pewno nie zaszkodziło.

Darek


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A też pół roku temu uzasadniali to tym żeby "system zaskoczył szybciej"? Pytam bo ja dojrzewałem akwarium zgodnie z programem RedSea i tam zalecają podmiankę co tydzień i świecenie 10h/dobę. I o ile o słuszności dłuższego świecenia jestem przekonany i rozumiem powód to nie rozumiem kwestii podmian podczas dojrzewania. To co mi przychodzi do głowy to jest dostarczanie przez podmianki mikroelementów, które mogą wpływać na rozwój glonów, ale ich ilość wg mnie jest tak samo zauważalna jak wpływ podmianki na redukcję NO3.

Ja osobiście świeciłem i podmieniałem tak jak będę to robił normalnie i dzięki temu nie obawiam się ponownego dojrzewania po wydłużeniu świecenia i wprowadzeniu podmianek.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A te babki to jakie chcesz dac? Kopiace? Jak w pierwszym poscie pisales ze raczej nie bedzie piasku?!


75 gal 6x54w T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Cryptocentrus cinctus ładnie wyglądają i wcinają wieloszczety.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedzie piachu, nie powinno byc kopiacych piach babek. Wieloszczetow tez nie wyjedza.

Wlozysz piach, to biologia zostanie zaburzona. Uwazam, ze jeszcze sporo czasu powinienes odczekac i bardziej skoncentrowac sie na parametrach i filtracji (zdaje sie, ze odpieniacza tez nie ma?). Na wszystko przyjdzie czas. :welcome:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Piachu nie ma i filtracja to żywa skała. Ale jest intensywne napowietrzanie i cyrkulacja wody. 1 pompka 690l/h i napowietrzanie też w tych granicach wydajność pompy 16h/dobę bąbelki lecą a obieg cały czas pracuje. Myślę, że to w jakimś sensie rekompensuje brak filtracji. I leję bakterie biodigest wg instrukcji. Co do reszty to najpierw planowałem faktycznie brak piachu ale teraz już nie jestem taki pewny. jednak gole dno niezbyt naturalnie wygląda. Możliwe, że jednak go kupie i wprowadzę w najbliższym czasie. Aha i ok 10 %, nawet trochę więcej, zbiornika stanowi woda z działającego już akwarium.

Edytowane przez radiesteta (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"bąbelki lecą a obieg cały czas pracuje. Myślę, że to w jakimś sensie rekompensuje brak filtracji."

Ups...

Obieg tez mozesz wylaczyc, bo w sumpie nic nie ma.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Jak nie ma sumpa to nic w nim być nie może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiec mowisz o cyrkulacji a nie "obiegu". No ale cyrkulacja to nie filtracja. Babelki powietrza podobnie...


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przez 3 miesiące od zalania odpieniacz cały czas pracował i co tydzień 1/3-1/4 zbiornika syfu było- mimo że tylko żywa skała i piach . Ekipę czyszczącą wpuściłem po 2,5 miesiąca po tygodniu kilka mięjasów i 2 błazenki. Na razie jest OK , w odpieniaczu przybyło syfu. Parametry "wszystkie na 0" . Chcę tylko powiedzieć że warto na okres dojrzewania odpieniacz właczyć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmian jeszcze nie robiłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam, moje pierwsze akwa zalewałem ponad 2 miesiące temu w tym tygodniu na próbe trafiły pierwsze korale (Xenia i 2 x Zoa) bo parametry spadły i są całkiem ładne. Wieloszczetów u mnie nie widziałem ani jednego O_o Jak czytam co u was się dzieje to zaczynam się martwić o moje akwa. Co do mojego akwarium to dojrzewanie przebiegało bardzo spokojnie, raczej nic w nim grzebałem i czekałem. Po 5 tygodniach od zalania powoli co tydzień dodawałem coś z ekipy czyszczącej. Jak na razie wszystko na dobrej drodze wydaje mi się że wszytko raczej jest ok: Zoa są przez większość czasu otwarte a Xenia wydaje mi się że lekko już przyrosła :)


Akwarium (start: 16.01.2013): 100x40x50(wys.); Oświetlenie: 4x39W; Filtracja: Deltec MCE 600, 30kg lr; Ogrzewanie: Eheim Jager 200W; Cyrkulacja: Tunze 6045, Tunze 6025. - DZIENNIK

6505_6691.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość radiesteta

Właśnie troszkę to wszystko jest dziwne. Gdzieś w poradniku dla początkujących czytałem by nie próbować własnych dróg w morskiej bo może to się źle skończyć dla mieszkańców akwarium a tu z forum coś innego wynika. Część osób startuje na zupełnie suchej skale, część na odgazowanej a reszta na takiej prosto z działającego zbiornika. Część osób najpierw daje koralowce krewetki itp a ryby na końcu a część dokładnie odwrotnie ryby najpierw a koralowce na końcu. Część osób ma sumpa a część tylko skimmery zewnętrzne. Część osób twierdzi że po ok 1 mies do zbiornika można zacząć coś wpuszczać ale sporo też czeka 2-3 miesiące. I bądź tu człowieku mądrym w tym wszystkim ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.