Skocz do zawartości
n00n

[128l] Komplet sprzętu na start, od zbiornika do uchwytów pod t5.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich Forumowiczów,

z nadmiaru wolnego czasu przez przypadek trafiłem jakiś miesiąc temu na to forum. Od tego czasu niemal zachorowałem na akwarium morskie i namiętnie przeglądałem forum, głównie zdobywając wiedzę na temat sprzętu. Kilka dni temu się zarejestrowałem no i czas coś naskrobać.

Zauważyłem, że dość ciężko znaleźć jeden wątek, w którym opisany jest dokładnie cały sprzęt wymagany do startu akwarium wraz z kosztorysem. Postanowiłem więc zrobić listę i proszę brać forumową o ocenę. Czy ten sprzęt się w ogóle nada, czy może warto zainteresować się czymś innym?

Zbiornik bez sumpa i panelu.

128 litrów - 80x40x40,

Jeszcze nie wiem czy opti, pojadę do szklarza, zobaczę różnicę i zdecyduję.

Filtracja wewnętrzna oparta na

Tunze comline reefpack 250, czyli:

DOC Skimmer 9004 - 1 szt.

Filter 3162 - 1 szt.

Obieg wody

Tunze 6025 - 1 szt.

Tunze 6015 - 1 szt.

Oświetlenie - tu mam największe wątpliwości i proszę o rady.

t5 24w - 4 szt. (jakie? aktyniczna na pewno, ale poza tym wybór jest ogromny i mętlik w głowie straszny)

1)stateczni hf-r 424 philipsa (lub coś podobnego) + t5 dimmer z allegro za 85 - po 1 szt.

2)statecznik hf 224 philipsa (lub coś podobnego) - 2 szt.

w rozwiązaniu pierwszym można sobie ustawić symulację wschodów i zachodów, w drugim jest większa dowolność w sterowaniu oświetleniem.

a może miks, hf-r 224 + hf 224, ma to sens?

listwa diodek w obudowie bryzgoszczelnej na oświetlenie nocne

Grzanie/chłodzenie

Jager 75w - bo na taką jest miejsce w filtrze (nie będzie za mała?)

wiatrak 120mm AAB SUPER SILENT R8 - 4 sztuki.

jeden włączony cały czas i wyciąga powietrze, 3 w razie wzrostu temperatury sterowane na "automatyce" (dwa na tafle wody, jeden wyciąga)

"Automatyka"

regulator temperatury es-10 - 1 szt.

programator czasowy wpinany do listwy - ilość zależna od wersji oświetlenia

Myślałem, żeby zrobić coś na th35, ale chyba szkoda zachodu

Dolewka

ASPEN Mini Orange - 1 szt.

będzie to lekko zmodyfikowana (czujnik "do góry nogami" na dłuższym patyczku) pompka do skroplin

rozwiązanie tanie i sprawdzone w przemyśle, nie widzę przeciwwskazań do zastosowania w akwarystyce (może się mylę?)

zbiorniczek z reefpacka

Pokrywa

zrobiona samodzielnie, z aluminiową blachą jako odbłyśnik oraz otworami/klapkami na wiatraki i karmienie.

odbłyśnik aluminiowy - 4 szt.

Szyba montowana na sztywno między świetlówki a lustro wody (jaka gruba, 2 mm starczy?)

Odpowiednio mniejsza i z wycięciami, co by wiatraki dmuchały na wodę i pokarm nie lądował na szybie :)

Jaki najlepszy materiał, drewno czy może PCV?

Zasilanie

Zasilacz regulowany 12V 600 mA - 1 szt. do wiatraka który chodzi cały czas

Zasilacz nieregulowany 12V 1000mA - 2 szt. do pozostałych trzech i diód.

Listwa zasilająca z bezpiecznikiem, bryzgoszczelna. Ewentualnie komplet modułowych gniazdek natynkowych

Dodatki:

Filtr RO + DI - 1 szt.

oprawki bryzgoszczelne do t5 - 8 szt.

uchwyty plastikowe do t5 - 8 szt.

Podkładka pod akwarium - 1 szt.

Tło - początkowo miało być czarne, ale mam jasną ścianę, chce zobaczyć jak to będzie wyglądało no i zawsze trochę więcej światła się odbije.

PCV pod skałe

puszka natynkowa IP44 (do zamontowania regulatora es-10 i stateczników) montowana w szafce pod akwa.

rurki termokurczliwe - 1 metr wystarczy

Wago - kilka złączek

Wtyki męskie i żeńskie - kilka sztuk do odłączania świetlówek i wiatraków w razie potrzeby zdjęcia pokrywy

Włączniki na kabel - kilka sztuk jakiś WP-40 (albo coś podobnego) do wyłącznia sprzętu manualnie bez potrzeby wypinania kabli.

Lgy 1,5mm2 - przewód linka, 2 kolory, 2 metry

Lgy 0,5 mm2 - do podłączenia wentylatorów

Końcówki kablowe - co by nie mieć problemów z podłączeniem linek do stateczników

a może lepszy będzie po prostu Ly (drut) ?

opaski kablowe ct 100 - przydadzą się do zrobienia porządku z bałaganem kabli

Szafka po akwarium.

Jak widać wymieniłem tylko sprzęt, na razie nie czuje się kompetentny i nawet nie próbuję myśleć o życiu, preparatach itd.

Na to przyjdzie pora, teraz jestem za granicą, do kraju pewnie nie wrócę wcześniej niż za kilka tygodni.

W tym czasie mam zamiar dopiąć szczegóły sprzętu, po to jest ten wątek właśnie:) i doczytać o możliwej obsadzie.

Jeszcze jedno zasadnicze pytanie: ile waży taki zbiornik ze wszystkim? Wydaje mi się, że nie więcej niż 170kg komplet, ale mogę się mylić.

Mieszkam na adaptowanym poddaszu w przedwojennym budynku. Belki 200x140 w roztawie 800mm wzmacniane dobijanymi belkami 220x60 i trochę boję się o nośność stropu, bo do kominów daleko od planowanego miejsca dla akwarium :p

Ostatnia uwaga: w trakcie zakupów mam zamiar skrupulatnie notować każdą wydaną złotówkę. Wielu pisze, że wystarczy tyle i tyle, a potem jak się doliczy "pierdoły", to się okazuje że "to przecież wiadomo", "gniazdek nie liczę" i tak dalej. Mam nadzieję, że dzięki temu kolejni amatorzy solanek będą mieli łatwiejszy start. wszak budżetu nikt nie ma nieograniczonego (no prawie nikt ;))

Gorąco zachęcam do komentowania i krytykowania.

EDIT: zielonym kolorem będę wprowadzał zmiany.

Edytowane przez n00n (wyświetl historię edycji)

128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć

Zacznę od tyłu:

"... w trakcie zakupów mam zamiar skrupulatnie notować każdą wydaną złotówkę..."

Nie wiem czy to dobry pomysł. Zakładając w 2004 r. akwarium 240l też tak robiłem. Przestałem zapisywać wydatki gdzieś na poziomie 6-7tys.zł żeby się nie stresować bardziej niż to konieczne :)

Później może rozszerzę moją krytykę :) ale będzie chyba dotyczyła wyłącznie szczegółów (np. nie wiem jak długo będą żyć wentylatory wyciągające wilgotne powietrze z solą) bo na pierwszy rzut oka wygląda nieźle.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Jeszcze nie wiem czy opti, pojadę do szklarza, zobaczę różnicę i zdecyduję."

Od razu kazalbym ciac otwory i wkleic komin. Bez sumpa bedziesz upychal brzydki sprzet na szybach itd.

"t5 24w - 4 szt. (jakie? aktyniczna na pewno"

Dlaczego aktyniczna napewno ? Nie mam i dobrze. Czy nie mylisz aktynicznej z niebieskim swiatlem ?

"listwa diodek w obudowie bryzgoszczelnej na oświetlenie nocne"

Wystarczy jedna malutka dioda, to ma byc "nocne" a nie oswietlone akwarium w nocy.

Pod szafke mozesz polozyc jakas sztywna, gruba plyte, nawet wieksza niz szafka, tak zeby "zalapala" przynajmniej dwie belki, to rozlozy ciezar na cala powierzchnie. :thumbup:

"Pokrywa

zrobiona samodzielnie, z aluminiową blachą jako odbłyśnik"

Nawet bym nie robil pokrywy, po co chlodzic wode w lecie? A odblysnik aluminiowy zaraz przestanie odblyskiwac... Na rury naklada sie najlepsze jakie mozna zdobyc "kupne" odblysniki i to na kazda osobno.

"Szyba montowana na sztywno między świetlówki a lustro wody "

To juz przesada. Ta szyba bedzie po tygodniu zabierala polowe swiatla.

Powodzenia :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za opinie i rady.

@rs

o notowaniu kosztów zdecydowałem po przeczytaniu kilku wątków (na różnych forach) typu: TANIA SOLANKA, AKWARIUM MORSKIE NIE MUSI BYĆ DROGIE itp. itd. Potem tako noob jak ja to czyta, zakłada baniak i zaraz się okazuje, że go na niego nie stać. Cierpi on, cierpią rybki.

Dlatego chce wszystko notować i postować, żeby ludzie byli świadomi kosztów. Jak widać, sprzęt wybrany nie jest z górnej półki, a i kilka zamienników się znalazło. Ma to być rozsądny zestaw.

@Stani

Z tego co widziałem w necie te tuzne prezentuje się całkiem, całkiem. Może tragedii nie będzie, ale rozumiem i przemyślę ten komin.

No ze świetlówkami to pisałem, że mam wątpliwości. Aktyniczna wydaje mi się podstawą, bo nadaje za***iste barwy, z rybkami się bawić nie będę, a popatrzeć miło na fajne kolorki.

Rada z diodką zanotowana i bezwarunkowo przyjęta do realizacji, zbierze się więcej, to będę edytował posta.

O płycie też myślałem, teraz jestem pewien, że takową położę. Na to jakiś dywanik i nawet estetykę mdf z płytkami się pogodzi :)

Pokrywa musi być, bo jest kot w chacie.

Z odbłyśnikami masz rację, ale mam wątpliwości czy mi cztery odbłyśniki wejdą na 40 cm pokrywy. Muszę sprawdzić w zaprzyjaźnionej hurtowni elektrotechnicznej jaki dokładnie to ma wymiar.

Na pomysł szyby wpadłem przez Reefmaxa, ma takową i jakoś ludzie nie narzekają na forumach. No i oczywiście zamontowana na sztywno, nie znaczy, że niezdejmowalna i nieoczyszczalna ;) Może wypowiedzieć się ktoś, kto ma takową. Byłbym wdzięczny.

Szkoda, że forum nie ma żadnego systemu reputacji. Należałby się wam Panowie teraz plusik jak nic.

Edytowane przez n00n (wyświetl historię edycji)

128L, Tunze ReefPack 250 (Comline DOC Skimmer 9004 + Comline Filter 3162), Tunze 6015 + 6025, Maxpect Razor 420R 160W 16K, start na suchej skale, żywym piachu i 10% wody z działającego zbiornika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nad akwarium 40cm wchodzi 6 odbłyśników. Wiem bo miałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reefmaxie jest szyba oddzielająca strumień powietrza chłodzący świetlówki od tafli wody. Dodatkowo nie pozwala rybom na wędrówki po salonie ;) Jeśli będziesz mył ją 1-2 razy w tygodniu z kurzu to nie powinno być problemu


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odradzam odpieniacz tunze ,miałem dwa i dziękuję.Głośny, puszcza bąbelki do akwarium i mało pieni.Zobacz sobie jak zrobiony jest tam wirnik. Plastikowa tragedia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.