Skocz do zawartości
Kwiatek

Kwiatek - Akwarium 300l

Rekomendowane odpowiedzi

I wyciagac znow cala skale z baniaka ?

O nie nie ma mowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie - znowu potwierdzam to co pisze Harnaś. Ja już 3 szczoteczki "zużyłem" - czyt. połamałem. Podszedłem do skały podręcznikowo. Po wrzuceniu jej do akwa zrobiłem cyrkulację x30 i codziennie, sumiennie czyściłem każdy kawałek szczoteczką (jakieś 3 godziny) i odmuchiwałem z osadu. Teraz skała wygląda całkiem nieźle i jedyne glony które zaczynają z niej kiełkować to makroglony. Nie mam nawet grama takich glonów jak ma Kwiatek (choć skała ta sama i z tej samej dostawy i podobny czas w zbiorniku). Do tego nie sprawdziła się teoria Kwiatka żeby od razu świecić pełnym cyklem. Beż zycia swieciłem 2 h dziennie HQI, po włożeniu życia z dnia na dzień przedłużyłem do 10h i nic się nie stało.

Nie chcę też twierdzić, że moja droga była słuszna, bo przez chwile miałem niezły bajzel w parametrach (m.in. kH=26) - może dlatego nie miałem wysypu glonów niższych?


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Kraszan: u Ciebie było dużo wody z dojrzałych zbiorników, Kwiatek tego nie miał. tu też może być przyczyna

pozdrawiam

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedziec ja juz sie uzbroilem w wielka cierpliwosc. :)

Parametry sa ok, posadzilem glony wyzsze, w przyszlym tygodniu jeszcze rah mi cos podesle i bede czekal w koncu padna, wiecznie zyc nie beda :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

Trudno powiedziec ja juz sie uzbroilem w wielka cierpliwosc. :)

Parametry sa ok, posadzilem glony wyzsze, ... wiecznie zyc nie beda :)

Cześć

Myśle że teraz troszke sie znowu pojawią jak by nie było dodałeś troszke życia.

Fakt że tych glonów masz sporo (nie chce pisać dużo)

A jak z jakością wody po RO ?? może to ona daje pożywkę dla gloników ?


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ja?o? - o tym nie pomy?la?em.

Rzeczywi?cie mia?em ok. 30-40% wody z dzia?aj?cego zbiornika. Pochodzi?a z podmian, z czego kilka by?o z mojego ex bajorka (z no3>80ppm). W sumie dolewa?em karm? dla glon?w... Do dzi? nie wiem co by?o przyczyn? sajgonu w parametrach - by? moment, ?e nic nie by?o w stanie prze?y? w tym baniaku - sinularia rozpu?ci?a si? po kilku godzinach, a xenia zdematerializowa?a si? w par? minut. Nawet makroglon znikn??.

Chyba nie?mia?o wysnuj? wniosek, ?e na wczesnym etapie dojrzewania dobrze jest mie? wysokie kH (powy?ej 20dH) i kosmiczn? warto?? Ca (powy?ej 500ppm) je?eli nie chce si? mie? solniczki a'la amano.


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się ze woda z działającego zbiornika jest kluczowa - przy moim 225l i ok 40l z działającego zbiornika + skała z działającego zbiornika praktycznie nie ma glonów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tynio :

Cześć

Myśle że teraz troszke sie znowu pojawią jak by nie było dodałeś troszke życia.

Fakt że tych glonów masz sporo (nie chce pisać dużo)

A jak z jakością wody po RO ?? może to ona daje pożywkę dla gloników ?

Woda ok te glony rosna od swiatla tam gdzie jest ciemniej ich nie ma. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
And :

Wydaje się ze woda z działającego zbiornika jest kluczowa - przy moim 225l i ok 40l z działającego zbiornika + skała z działającego zbiornika praktycznie nie ma glonów.

a według mioch doświadczeń ważniejsze od wody podczas przeprowadzki jest jakość żywej/ozywionej skały oraz ilość organizmów żywych dociążających cały biotop - ostatnio przekładałem wszystko z 240L na 290L i postanowiłem dodać ze starego tylko ok.20% reszta była świeżo rozrobioną solanką mieszaną ponad dobę w nowym baniaku. Korale po włożeniu trochę pomarudziły 2-3dni poczym napompowały się jak nigdy dotąd :). Tak jak już wspomniałem podczas przeprowadki nie miałem dużo życia praktycznie tylko korale i troche drobiazgów w posatci wężowideł, diademy, ślimaków... ryb nie miałem, a zatem potencjalnych producentów materii organicznych nie było zbyt dużo, woda mogła sobie powoli dojrzewać.

Podczas mojego było nie było eksperymentu nic nie padało mimo że mam parę twardzieli i oczywiście miękkasów.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

a według mioch doświadczeń ważniejsze od wody podczas przeprowadzki jest jakość żywej/ozywionej skały oraz ilość organizmów żywych dociążających cały biotop - ostatnio przekładałem wszystko z 240L na 290L i postanowiłem dodać ze starego tylko ok.20% reszta była .....

a co powiesz na mój przypadek

Akwarium 144l (w obiegu moze ze 100-110l)

Kupiłem skałe 4 kg (Tonga)po kilku dniach kupiłem znowu skałe 8 kg (skała z frachtu lezała tylko 24l w wodzie)

Jak otworzyłem boxa to w domu tak smierdziło jak bym miał zdechłego zwierza w stadium rozkładu (przez 2 tygodnie wietrzyłem)

NO2- przez 3 tygodnie na wysokim posiomie około 0,3-0.7

Skała z Tonga posiadała jakies korale które były tak pokurczone że szok

A glonów to miałem tyle że nawet 2 kraby by nie miał co jeść.

Stara woda około 40% reszta to była nowa woda

1144-przyblizenie skaly 144l.jpg

Wiec myśle że to bardziej zalezy od szcześcia nieraz oraz od wielu czynników.

W panelu było wtedy refugium a xenia rozpuszczała sie w ciągu 1 dnia.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mialem skale 2 tygodniowa odlezana i swiecilem 5 godzin najpierw, pozniej 6 i dopiero teraz jest jakos 2 miesiace i mam okolo 9 godzin. Glonow prawie nie mam. Skaly nie czyscilem tylko taka wlozylem. Dmuchalo na nia ze dwa tygodnie, a odpieniacz wciagal wszystko. Po jakichs dwoch tygodniach czy trzech dolozylem ta skale co ma Jarek i Kraszan w ilosci 4kg (2 dni odelzana) (wczesniej mialem 15kg) i tez nic sie nie pojawilo. Ja obstawiam na swiatlo, co juz Jarek zauwazyl. Kalkwasser leje ze 4 dni, ale tak malo, ze nie ma on znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Lukasz.PL :

Ja mialem skale 2 tygodniowa odlezana i swiecilem 5 godzin najpierw, pozniej 6 i dopiero teraz jest jakos 2 miesiace i mam okolo 9 godzin. Glonow prawie nie mam. Skaly nie czyscilem tylko taka wlozylem...... Ja obstawiam na swiatlo...

Kurcze masz rację :)

Ja też świeciłem tylko 48W przez pierwszy tydzień około 6h dziennie.

Potem po około 2 tygodniach właczyłem HQI 70W na czas 2h

i 3 tygodnie jak miałem zbiornik to wydłużyłem czas oswietlenia do tego co mam teraz.


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tynio patrząc na tą fotkę to śmiem twierdzić że twoja skała naprawdę była dobrej jakości. Za pierwszym razem jak zakupiłem skałę to podczas dojrzewania niedośc że waliło w całym domu to na skałach urosły mi nitki długości ok 50cm, ze skały wylatywało tyle syfu że nianadążałem zbierać. Wszystko zaglonione na poczatku zielonym potem brązaowym glutem, ryczec mi się chciało patrząc na moje akwarum. Tak było prawie pół roku...


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
alex :

@Tynio patrząc na tą fotkę to śmiem twierdzić że twoja skała naprawdę była dobrej jakości. Za pierwszym razem jak zakupiłem skałę to podczas dojrzewania niedośc że waliło w całym domu ...ze skały wylatywało tyle syfu że nianadążałem zbierać. .....

Może miałem fuksa i tak jak piszesz dobra jakość.

Jendnak syf sie sypał chyba z 2 miesiące ze skały (teraz też ale juz mniej)

Glony znikły całkowicie po dodaniu 5,5kg skały z 30l akwarium (miesiąc od zalania) i dodaniu nowej pompki do odpieniacza (wcześniej miałem podłączoną 120l/h a potem 275l/h)

Ta okropna "woń" skały była w domu obecna ponad miesiąc.

Żona mnie do altanki wywalała z tym akwarium :)

A nitki to jak na lekarstwo (mało i malutkie)

Jednego bardzo załuje jak wypakowywałem skałke to wylazło kilka krabów dzikich (3-5 sztuk) ja je durny wywaliłem a mogłem do panelu je dać (teraz jak znalaz by sie przydały)

Na koniec napisze że jest to pierwsze moje akwarium morskie i w 30l glony szalały na początku ale też nie były wielki a w 144l to tylko sladowe ilości.

Zawsze myśałem że im mniejszy zbiornik to wiecej glonów na starcie ale widze ze sie pomyliłem


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO widzicie :)

PO okolo 4 tygodniach macie full swiatlo i malo glonow.

Ja mam full swiatlo nonstop i glony 3 tygodnie baniak i w sumie zaczynaja powoli robic sie przezroczyste tam gdzie padaja wywalam za 2 tygodnie bede mial czysciutko :)

wiec w sumie na jaedno wychodzi.

@alex co do jakosci skaly to glony nie sa wymiernikiem.

ja bym powiedzial ze wymiernikiem jest ilosc malych rurowek ktore pojawiaja sie na skale, zreszta chyba nie tylko ja mam takie zdanie (reefcentral)

Kazdy baniak dojrzewa inaczej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Masz racje Jarku w tym, ze kazdy zbiornik inaczej dojrzewa, ale chcialem nadmienic, ze nie na jedno wychodzi poniewaz ja glonow WOGOLE nie mialem i nic nie usuwalem oprocz z odpieniacza syfu, a ze skaly to tylko wapienne wyrywalem. Pozatym pamietasz pewnie jak 3 czy 4 dnia mierzylem parametry i NH4 i NO2 bylo 0, a NO3 10, PO4 0,25 pozniej 0,5 i ponizej 0,25.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czekalem az sie tak wystawi ze 2 dni ale wreszcie go dopadlem :)

1153-img_0013_s.jpg

1153-img_0014_s.jpg

@Jalos takiego szukales elegansa ? :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to levimosal :)

kupywałem kiedyś kraba w sklepie x i zamiast elegansa(zczaiłem siedopiero po kilku miesiącach:D)dostałem takiego :) a nawet i dobrze bo jest bardziej żywszy niż elegans :) chyba że tylko ja mam takiego lenia


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzien 35 :(

1153-img_0037.jpg

1153-img_0038.jpg

1153-img_0039.jpg

I glonki od rah (jeszcze raz dzieki)

1153-img_0040.jpg

1153-img_0041.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widac, ze glon powoli schodzi :-)

Mi w akwarium podoba sie temperatura swietlowek. Fajna jest. Zmien tak jak koledzy mowia, za jakis czas jak juz chcesz aby nie swiecic na skale dobra swietlowka, poniewaz sporo kosztuje :-)

Jak krabiki? Spaceruja po akwarium? :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spaceruja co widac po ubywajacych glonach :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko teraz pytanie ile gram glonów może zjeść krab. 10gram miesięcznie? Przy ośmmiu krabach to jest powiedzmy ok. 80-100gr glonów mniej. Natomiast ich odchody dadzą ileś tam mg NO3 które staną się pożywką dla iluś tam gram nowych glonów i tak wkółko. Usuwaj mechanicznie i rób częstsze podmiany. Szybciej "dojrzejesz"...

PS. Nie mam pojęcia ile może zjeść krab. Tak sobie gdybam... Ale mając żołądek jak łepek od szpilki chyba za dużo zjeść się nie da...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzechu widzisz te skale po lewej przy kominie ?

byla cala zielona krab zjadl to w jeden dzien :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to cofam co napisałem :(

Słyszałem o ślimakach turbo, ale widzę że kraby turbo też można kupić :)


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

Z nowosci w moim akwa :(

Dzis moj krabik porcelanowy zostawil swoje stare ubranko :)

Moja pierwsza wylinka w zbiorniku :) ale sie Ciesze :yes:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.