Skocz do zawartości
Gość cezaxxx

robale ,glisty?

Rekomendowane odpowiedzi

Gość cezaxxx

Witam!!

SZanowni uzytkownicy moga mi powiedziec co to jest ....

Zeruje w nocy wypuszcza sie z dziurek skałki i wygląda jak glista,po czym sie chowa i tyle je widzieli.Obiekt jest długi i chudy GLISTA??? Jaki to moze miec wpływ na pozostałe zycie w rafce??Aha jeszce biegaja po tej skałce jakies białe pchełki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć.

Mam coś takiego u siebie, przyjechało ze skałą z Indonezji. Szukałem informacji na temat tych stworzeń na reefcentral.org i okazało się, że w ogromnej większości to nieszkodliwe zwierzaki. Mam jedną z odmian tam opisywanych, tzw. "peanut worm", a także i inne, podobne. W sumie sporo, bo naliczyłem conajmniej kilkanaście sztuk na 20 kg skały. Natomiast co do "pchełek" to nie mam pojęcia, co to może być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cezaxxx

wiesz ale to wyglada ble ble.......postaram sie to killim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pchełki są ok, wyglądają jak małe rozwielitki, tymi własnie stworzonkami żywią się mandaryny, natomiast ten biały robal może być wieloszczetem (jest ich bardzo dużo gatunków), ale życzę powodzenia w "udanej egzekucji" te robaki są szybsze od ludzkiej myśli, a napewno ręki.

PZDR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cezaxxx

no ale dlaczego ich nie killim?a moze jest jakas wyspecjalizowana rybka w "tej'dziedzinie wieloszczetów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie są wieloszczety. Przynajmniej nie to co mam u siebie, ale sądząc po opisie to u ciebie jest to samo. Są to nieszkodliwe robaki (ang. "worms", nie mylić z "flatworms", które mogą być niepożądane), które z wieloszczetami nie mają nic wspólnego. Więcej o takich nietypowych gościach można poczytać w artykule dr Ron'a Shimek'a po adresem: http://www.rshimek.com/odd_critters.htm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość cezaxxx

masz racje porównałem je z wieloszczetami i one nimi nie "były".-gdyz wykonałem egzekucje dzis rano wpuszczajac im do szczeliny wrzatek z osmozy.Stara dobra zasada z obcego "niezidynkowane zabic"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

osobiście jestem za tym żeby nie "kilim" bez pewności, że to rzeczywiście baaaardzo złe paskudstwo

im więcej różnych żyjątek, im większa różnorodność - tym lepiej dla rafy

IMHO:)

nawet jeśli to może troszkę niepewności dodać do naszego hobby


if you're going through the hell... keep going

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A moze ktos by pomog opisac zwierzaka odemnie z akwa:ma ok 1.5cm ,kształt jak pluskwa tylko żółto-pomarańczowy(nie jest to wieloszczet), gdy przechodzi po skale obrosnietej glonem wapiennym zostwia biały śluz który utrzymuje się ok5 min(jednak glony nie gina).ślimak to też chyba nie jest.Fotek nie mam jak zrobic.Za wszelkie info będę wdzięczna. :Satisfied

A co do 'glizd" są jeszcze szybsze niż wieloszczety czerwono-czarne i

rzadko wychodzą całe ze skały(mój refleks nie pozwala na złapanie ich szczypacami ) .Hurtem na wszystko robie pułapki podobne do tych co u Dikensa,tylko troche mniejsze.

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszecie o wieloszczetach pomaranczowo-brazowych, ja mam ich troche .Pytanie : czy ONE sa grozne ? Temat byl poruszany ale nie wiem do dzis .

Pozdrawiam MM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oj linku nigdzie nie znalazłam (choć i nie szukałam) .Kojarzysz ksiażkę Dikensa"akwarium morskie" ? Tam właśnie znalazłam opis takiej pułapki.w Niemczech podobno można kupić gotowe. Jak pozycze od kogos aparat to porobie fotki i prześlę (jak sie uda to może nawt jakąś stronkę).Pułapke robie z rurki pcv zamkniętej z obu stron i środku zostawiam dziure o śr.ok2cm przez ktora wślizgują sie robaki (nie polecam robić jej zbyt dużej bo wtedy uciekają jak się wyławia) a w środku jakiś smakołyk (np.mrozona krewetka) .Pułapke wsadzam ok22 i po jakiś 3 godzina chwyławiam .Wieloszetów nie dotykam rekami bo ich szczecinka wchodza w ręce i dlugo się goi.

Udanych nocnych polowów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.