Skocz do zawartości
irax

Początek - czyli mój sprzęt w 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Moja przygoda z akwarium morskim dopiero się zacznie. Wcześniej bawiłem się słodką wodą ale po przeprowadzce na nowe mieszkanie okazało się że jakieś 300m od domu znajduje się sklep eRybka. Kiedy pierwszy raz tam wszedłem moje oczy zobaczyły coś tak pięknego, że teraz nie jestem w stanie wytrzymać dwóch dni żeby tam nie pójść i nie nacieszyć oka. Od jakiegoś czasu czytam tutejsze forum dla początkujących i zdaję sobie sprawę, że solniczka to całkiem co innego niż akwarium słodkie ale mam nadzieję, że wasza pomoc pomoże mi wejść w ten całkiem inny świat. Chciałem jeszcze powiedzieć że jestem bardzo cierpliwy i nie mam zamiaru spieszyć się z zaludnieniem mojego nowego akwarium dopóki nie przyjdzie na to czas ewentualnie jeśli po opisaniu stanu w baniaczku powiecie mi, że już można dodać życie, Ale do rzeczy chciałem wam opisać sprzęt który już kupiłem do mojego akwarium. Jest to baniaczek o wymiarach 80x35x40 i o takim sprzęcie mniej więcej wyczytałem oczywiście wasze opinie są dla mnie bardzo cenne:

Lampa

Blau Lumina 424 4x24W 62cm

Odpieniacz

Tunze Reefpack 250

Pompy

AquaEl Reef Circulator 2600

Hydor Koralia Nano Evolution 1600

Refraktometr

H2Ocean

Grzałka

100w

Żywa skała - około 12kg

Żywy piasek - 9kg

Woda z akwarium - wszystko z eRybki

Jeśli chodzi o obsadę to:

5 rybek

ekipa czyszcząca

korale LPS i miękkie

w dalekiej przyszłości zapewne parę SPS

Jeśli coś przegapiłem to proszę o uzupełnienie i porady


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja osobiscie bym nie zakladal na zywej skale a na suchej ale to ja i ja sie nie znam zaczne tak niedlugo nowy baniak i sie przekonam.

Edytowane przez dirty_pig (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam podobne akwarium. Lampa blau lumina - mam taka samą. Szczerze to nie kupuj jej. Juz Ci mowie dlaczego. Po 1 jest droga - dostaniesz tańsze. Po 2 w przyszłości bedziesz chciał mieć sps a bedzie Ci chyba trochę brakowac światła. Świetlówki co pol roku 4x60zl - nawet nie wiesz jak szybko mija te pol roku. Bogatszy o swoje doświadczenie zlecilbym budowę lampy koszt takiej podstawowej to około 1300zl. Ta lampa może i ładna z pewnością myślałeś o otwartym akwarium ale to tylko ładnie wygląda. Mi tak wyskoczyły 2 rybki więc i tak ja schowasz prędzej czy później w koronie.

Akwarium z kominem zewnętrznym? Polecam szkoda miejsca w środku.a w ogóle to bedzie sump?


Start: 12.10.2012, 80/40/40 front OptiWhite, sump 69/30/30 +dolewka 8l, 128l + 45l

LR 15 kg, LS 9 kg, Odpieniacz Blau Scuma IT 110, 2x Tunze 6025, Lampa Pacific Sun Black Python 110w plus lampa GLO HAGEN 2xt5 ATI Aquablue, Pompa obiegowa Tuzne Silence 1073.020, Grzałka Jager 150W, Autodolewka aqua-trend, 1x Moonlight LED 1 Watt, Sól: Reef Crystals , Balling, SUMP: siporax 4l, refugium - 18/30/22h -swiatlo LED 10W 6500k - glony: Caulerpa Grape C . Racemosa, wata, filtr przepływowy DIY na węgiel na pompce Tunze Silence 1073.008, sera silicate clear, 3x pompka perystaltyczna ze sterownikiem mirekkon.pl

Moja solniczka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

otarod bardzo bym chciał mieć sump niestety ogranicza mnie szafka. Co do lampy już kupiłem mam fajne promocje zdaję sobie sprawę co do kosztów świetlówek ale pani z eRybki bardzo polecała może kiedyś kupię ledy na teraz będą T5, a SPS i tak byłyby w górnej partii skał także myślę, że nie będzie im źle nie myślę tu o jakiejś wielkiej kolonii może ze 3 lub 4 sztuki zobaczymy. Bardzo dziękuję za porady i proszę o więcej. A jaka opinia w/g ciebie do reszty sprzętu ??


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o sprzęt to uważam , że dobrałeś go odpowiednio do tego rozmiaru akwarium . Szkoda jednak , że nie możesz mieć sumpa bo to jednak bardzo ułatwia. Jedyne co bym zmienił to obsada : 5 rybek to jednak trochę za dużo jak na 112 l . Moim zdaniem odpowiednią obsadą będzie np. para błaznów , babka + jeżeli chcesz krewetka symbiotyczna + slimaki , krab i krewetki. Ale to tylko moje zdanie.

Jaką planujesz sól na początek? Od siebie polecę standardową Instant Ocean . A później z czasem , o ile zauważysz potrzebę Reef Crystals.

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj projekt fajny i też bym doradził Ci sumpa przerabiałem w swojej przygodzie z morskim nic i panel i teraz sump i też szafka marna bo mam dwa zbiorniki połączone po 25l każdy jako sumpy bo inaczej by mi nie weszło a wysokość szafki to zaledwie 40cm miejsca w szafce i jakoś się udało a co do pomp to może dwie koralie 2 albo może te tunziaki małe a światełko może tani chińczyk z regulacją za jakieś 750zl.

post-8748-0-70831100-1364640895_thumb.jpg

Edytowane przez kukabana (wyświetl historię edycji)

63l + 14l i 27l cube po nich są już tylko wspomnienia (i graty po szafkach)

144 litry pasji 80x45x40h

pacific sun 120w + 2x24w

odpieniacz deltek mc500,

koralia 2+ jebao rw-4,

jager 200w, obieg tunze 2400

refugium z piachem +6w led

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wassilllo dzięki za poradę co do sprzętu, jeśli chodzi o sump niestety nie dam rady qrde bardzo bym chciał ale szafka 28x28 czyli marnie . Co do obasady poczekam na inne opinie ty twierdzisz 2 rybki inni mówią 5 zobaczymy opinie innych. Jeśli chodzi o wodę to kupno w eRybce czyli gotowa woda mam u nich super promocje z racji że tak bliziutko mieszkam, jakoś nie uśmiecha mi się osmoza (koszta za wodę) no nie wiem może nie mam racji, za te grosze w eRybce myślę że jest okiej, są naprawdę bardzo fajni . I mam do ciebie pytanie jak to jest z rybkami......od czego zależy ich ilość w akwarium z tego co przeczytałem to jest to zależne od odpieniacza a może źle przeczytałem


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po prostu patrząc na wielkość mojego akwarium 130 l [o 5 cm szersze od twojego]. Nie wyobrażam sobie tam 5 ryb. Oczywiście zależy to też od rozmiaru jaki osiąga poszczególny gatunek. Zgadzam się, że zależy to min. od odpieniacza.

Pozdrawiam


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wassilllo miałem na myśli rybcie malutkie tak do 150l nie chciałbym żeby rybcie źle się czuły a i z koralkami też nie przesadzać


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm gdzie wyjadacze ci którzy kipią wiedzą nie ma ich..............pewnie pojawią się jak będzie jakiś problem ukłony dla szlachty Morskiej


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobry projekt, tylko co obsady: życie zweryfikuje ilość życia :) Pewnie będzie więcej niż planowana.


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do wody to każdą dolewkę chcesz robić z wody ze sklepu?

Będziesz chyba najczęstszym klientem :smiling:


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak na początku mam zamiar brać wodę ze sklepu, hm i tak ich nawiedzam prawie co drugi dzień. A tak przy okazji jak już mówimy o wodzie jutro dostaję wodę do zalania baniaczka z erybki i teraz mam pytanie do was kiedy mogę wrzucić skałę myślałem sobie żeby woda pochodziła sobie z jeden albo dwa dni i przemyła cały sprzęcik ale posłucham waszej opinii.


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

policz sobie koszt zakupu średnio na jeża 15-20 litrów RO tygodniowo i policz sobie filtr za 275 zł :)

nie wiem czy bardziej Ci się nie opłaca wydać na filtr RO i mieć święty spokój. Poza tym nie raz i nie dwa będziesz miał taką sytuację, że przy podmianie braknie Ci wody i co? i d*pa blada :)

ja nie mam co prawda filtra, ale mam od kogo wziąć wodę... choć dla mnie nie jest to zbyt komfortowa sytuacja, bo mimo, że kolega jest cierpliwy :) to ile można? :)

poza tym częste chodzenie do sklepu z morszczyzną (przynajmniej u mnie) kończy się wydatkami... więc zakup filtra pozwoli Ci przynajmniej zaoszczędzić trochę grosza :D


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek na pewno masz rację może faktycznie warto pomyśleć o filtrze pewnie kiedyś się skuszę jak policzę rachunki za wodę (choć nie wiem jaki będzie koszt przy filtrze w końcu jest przelewowy i podobno więcej idzie w kanał niż do baniaka), co do sklepu to musiałbyś mnie widzieć jak tam jestem :smiling: najchętniej to bym w nim zamieszkał :smiling: .


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Policz sobie koszt wody z filtra RO przy założeniu teoretycznym ze uzyskujesz 20% reszta idzie do kanalizacji.Z 1m3 masz 200 litrów wody osmotycznej.Nie wiem ile w Zabrzu kosztuje 1m3 ale przy załozeniu 15zł/m3 to koszt wyniesie 15/200=0,08zł.A sam filtr RO+DI kupusz juz za 137zl(sam to tydzień temu kupowalem)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki koszt za wkłady, bo trzeba je co jakiś czas wymieniać no i czytałem że czasem są problemy z tymi filtrami


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie co pół roku. Koszt rzędu 40zł przy wkładach liniowych.Membrama wystarczy na 4-5lat.A na problemy to najlepiej zaopatrzyc sie w miernik TDS i widzisz na bieżaco co wylatuje z filtra

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aha czyli nie wygląda to znowu tak źle dzięki za informacje


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

aktualizacja 12.04.2013

no i w końcu ruszyło moje pierwsze słone akwarium :thumbsup: , wczoraj wlałem wodę ( :smiling: w swoje urodziny) a dzisiaj dostałem skałę i chciałem tu podziękować p.Pawłowi (zielony mintaj) który bardzo mi pomógł w jej wybraniu super skała i oczywiście jak to już bywa w erybce w fajnej promocji, jest już w baniaku bakterie wlane no i mam nadzieję, że niedługo zacznie się coś dziać, dzisiaj już nie dam rady ale jutro wrzucę fotki zobaczymy co powiecie na ułożenie skały którą układaliśmy razem.


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przenoszę wątek do działu nasze akwaria bo chyba tam byłoby teraz odpowiednie miejsce na moje relacje z baniaczka.


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no i jestem już tutaj i będę tu kontynuował swoją przygodę baniak odpalony więc jest pierwsza fotka

dsc0021dr.jpg

Uploaded with ImageShack.us


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fotka zrobiona telefonem więc szału nie ma ale też i nie ma co pokazać tyle co ułożenie skały powiedzcie jak wam się podoba i jakieś sugestje jeszcze można coś zmienić dziękuję za porady


Pozdrawiam.

Irek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.