Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

To może i ja się pochwalę swoim "dziełem". Jakiś rok temu zachciało mi się morszczyzny i popełniłem

30l kostkę, tak na próbę. Oczywiście nie było to zbyt mądre posunięcie, bo jak powszechnie wiadomo

litraż nie pozwala na żadne szaleństwa, ale przynajmniej liznąłem nieco tematu. Obecnie zwierzaki

czekają na przeprowadzkę. Mój nowy baniak jest i tak za mały, ale może na jakiś czas wystarczy:)

Trochę danych technicznych:

Akwarium: 65x35x47 z wydzielonym 12cm tylnym panelem

Oświetlenie: led 120W

Cyrkulacja: koralia nano 900, koralia nano 1600

Pompa obiegowa: Eheim Compact 600

Ogrzewanie: grzałka Aquaszut 150W

Odpieniacz: Aquael PS300 śmigający na Tetrze APS 150

W panelu umieściłem trochę suchej skały, węgiel aktywny, phosguard i purigen. Jako podłoża użyłem

żywego piasku Samoa Pink, całość startuję na suchej skale. Połowę wody dostałem z podmianki, resztę

umieszałem ze swojego starego Grotecha, później przejdę na sól Aquaforesta pod spsy. Bakterie wlane,

woda jeszcze mleczna, ale wrzucam pierwsze fotki.

post-14096-0-29397900-1365270938_thumb.jpg

post-14096-0-60761700-1365270956_thumb.jpg

post-14096-0-53862000-1365270971_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sympatyczne ułożenie skały :)


140x70x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie zdjęcie kosior, fajnie ułożona skałka. JAką planujesz obsadę koralowców na szczycie będzie dobrze smalić tymi ledziakami pewnie tylko SPSy się tam nie spalą. Pozdrawiam


Akwarium wchodzi na obroty więc czas coś wrzucić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planuję przenieść wszystko ze swojego 30l naparstka. Na szczyt dam monti digitaty, seriatopory i inne rogate :) W środkowej partii są przygotowane półki na montipory talerzowe, niżej discosomy, zoa, 3 plan z pseudogorgonii, a reszta to chyba będzie robiona na spontanie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minęły 3 dni od zalania baniaka. Woda kryształ. Pojawił się kożuch bakteryjny na powierzchni i wszystko wskazuje na to, że okrzemki też. Odpieniacz nie wyrzuca nic, lampa skręcona na 50% mocy. Parametrów na razie nie mierzę. Czuję w gnotach, że wysyp glonów mam murowany :smoke:

DSC06505_zps0013d807.jpg

DSC06504_zpsf57a1c49.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do skały ,to fajny klimacik zbiornika się zapowiada...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie zalane!Będę śledzić wątek,skała super wygląda :thumbsup: Ciekawa jestem jak ta lampka będzie się sprawować? Powodzenia


Kostka Opti 45x45x40,koralia 900l/h x2, FZN-3 1200l/h, odpieniacz

wcześniej zestaw Aquael 30l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Elegancko, kibicuje, chociaż ja bym dał wyspę na środku żeby korale miały miejsce dookoła skały ;)

Termometr schowaj do panela albo wymyśl coś innego na mierzenie temp :)

Co do soli to zanim zaczniesz z AF to poczytaj sporo, to metoda probiotyczna i żeby nie narobić bałaganu to potrzeba porządnego odpieniacza, trzymać nisko ca i kh i jeszcze kilka rzeczy.


250L SPS, ATI sunpower 6x39, Schuran 150, Tunze 6095 + 7092, 2xRW8, Jebao WP 25

Poprzedni zbiornik 130L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...225#entry375225

Obecnie 250L SPS/LPS http://nano-reef.pl/...097#entry416097

pppzm.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skala - znakomicie ulozona :thumbup:

Mimo wszystko, od razu pilnowalbym parametry na dosyc wysokich poziomach, po co czekac miesiacami na zejscie glonow, gdy moze ich wcale nie byc...

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz, chciałem mieć nietypowo ułożoną skałę, symetria mnie nie kręci :) Termometr tylko tymczasowo,

bo niespecjalnie ufam termostatom montowanym w grzałkach, a nie chce mi sie zezować do panela. Posłucham

rad bardziej doświadczonych i pobawię się w mierzenie parametrów. Pytanie tylko: Ca i Mg też mierzyć i

na jakim poziomie je utrzymywać? Myślę, że z solą nie będzie specjalnych kłopotów, sam teraz prowadzę

kostkę 30l na bogatej soli z spsami w dodatku i nigdy nic mi nie wyskoczyło niespodziewanego. Odpieniacz

nie chodzi z 3 miesiąc, a wszystko pięknie rośnie :) Mam nadzieję, że prowadzenie nowego baniaka będzie dla mnie

równie bezproblemowe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Jurque sól AF to sól probiotyczna, a przy tej metodzie ważny jest mocny odpieniacz a ty jak na razie takiego nie masz więc można sobie nie potrzebne zrobić kuku. O metodzie probiotycznej znajdziesz wiele informacji. Warto poczytać. Jeśli już chcesz to przy tej soli kh 6,5-7,2 mg 1230-1320 ca ok.400. Masz zamiar prowadzić akwa SPS ?? To będzie nie lada wyzwanie ale i tak powodzenia :)

Edytowane przez hernio (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak się spodziewałem: pojawiły sie okrzemki. Nie jest ich jakaś duża ilość, ale zawsze. Zauważyłem też, że powoli zaczynają się cofać. Coś nie do końca pasowało mi z odpieniaczem i wymieniłem kostkę. Od razu zaczął wywalać dużą ilość piany. Po drobnej regulacji jestem zadowolony z jego pracy. Kożuch z powierzchni powoli schodzi, jednak codziennie muszę usuwać go mechanicznie. Zasolenie: 1,025, pH:8, Kh:7. Reszty nie mierzyłem :)

1111_zps6f312824.jpg

DSC06508_zps240960df.jpg

Tutaj taki mały offtop: nudziło mi się i ze skały która mi została skleiłem takiego stwora. Jak wszystko dobrze pójdzie to będzie zalany w małej, 30l solniczce już w sobotę. Posłuży za poligon doświadczalny osobie, która jak dobrze pójdzie niebawem do nas dołączy :)

DSC06506_zpsbfc92237.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca 430 a Mg dalbym przez pierwsze miesiace z 1500. KH 7-8.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca 430 a Mg dalbym przez pierwsze miesiace z 1500. KH 7-8.

Bankowo nie mam takich wartości, więc zacznę podbijać. Powiedz mi tylko, czy muszę to robić jakoś stopniowo, czy mogę mieć większe skoki parametrów?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W gore po 20 jednostek dziennie.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora na małą aktualizację. Jutro baniakowi strzelą 3 tygodnie. Oczywiście nie wszystko poszło po mojej myśli i już po niecałym tygodniu pojawiło się dino, z którym mam nadzieję wygrałem walkę. Wyłączyłem lampę na 3 doby, a później wpuściłem ślimaki. Na stan dzisiejszy widzę jeszcze trochę tego paskudztwa na szczycie skały, ale pojawia się też zielony nalot jakby wypierający te cholerstwo. Do tego wyskoczyły okrzemki, ale z każdym dniem ich ilość jest mniejsza. Od kilku dni mam istną inwazję wrotek i innych oczlikopodobnych stworzeń, a woda zrobiła się nie do końca klarowna. Więc; albo to ich zasługa, albo po prostu przedawkowałem bakterie :D

Od siebie dorzuciłem też trochę kiełży i lasonogów i tak na próbę caulerpę taxifolię. Odpieniacz cały czas wyrzuca brązowy syf. Bardzo szybko skoczyło mi też NO3, na szczęście teraz ma dużo niższe wartości. Na stan dzisiejszy: kH - 9, pH - 8,2, NO3- 7, PO4 - 0. Zasolenie 1,024, Ca - 380, Mg - 1120. Magnez i wapń podbijam prochami do ballinga, zobaczymy z jakim skutkiem :) Chociaż strasznie mnie już korci, żeby powoli przenosić korale, to jednak dam sobie jeszcze trochę na wstrzymanie, bo nie jestem pewien co może się wydarzyć tutaj za tydzień. Wrzucam fotę, chociaż i tak nie ma czego podziwiać :D

333_zpscce00c45.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się ułożenie skałki. Jak tam, coś już wrzuciłeś do akwarium, czy czekasz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odsuń taxifolię od skałki, jak się przyczepi to już jej nie wyplewisz :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zachęcony przyzwoitymi parametrami wody dałem do baniaka trochę rurówek, tubiporę green fluo, zielone protopalythoa, rhodactisa i briareum fluo. Wszystko ma się dobrze i ładnie pompuje i polipuje :) Poniosła mnie niestety ułańska fantazja i podkręciłem nieco lampę, co zaowocowało niewielkim nawrotem dino na piasku. Po skręceniu lampy na poprzednią moc wszystko wraca do normy. Na taxifolię uważam oczywiście i już ją zawróciłem. Rośnie na prawdę bardzo szybko i będę się starał utrzymać ją tylko na środku "plaży". Mam nadzieję, że powyciąga trochę syfu z wody :) W planach mam malutkie refugium w panelu, ale wpierw muszę pomyśleć nad oświetleniem do niego. Wszystko wskazuje na diodę power led, ale nie wiem jak makroglony będą pod nią rosły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mały update. Było dino, pojawiło się też cyjano, z którym wygrałem dopiero chemicleanem. Niedługo dorzucam nowe korale.

DSC03915_zps20283e86.jpg

DSC03914_zpse47bbd9d.jpg

DSC03913_zpsd31ffe07.jpg

DSC03912_zpsa36294ba.jpg

DSC03911_zps9188f428.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie....,zaczyna powoli tętnić życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uwielbiam takie czyściutkie baniaczki, czekam na kolejną aktualizację.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Byłem na małych zakupach :) Doszło trochę nowych korali, Lysmata Amboinensis i Cryptocentrus Cintus. Nie jest to jeszcze wersja ostateczna, bo powinienem wygospodarować jeszcze miejsce na jakieś korale. Caulerpa powędruje do panela, bo w końcu udało mi się zamontować oświetlenie. Teraz mam mały problem z resztą obsady...chciałem mieć pterapogony, ale nie wiem czy nie mam na nie za małego baniaka. Bankowo chcę mieć jakiegoś mandaryna. Może mi ktoś coś doradzić w tej kwestii? :)

nowe-2_zps47a8d0ef.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.