Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jaki minimalnie szeroki powinien być komin w akwa o wymiarach 120x80x80 i pompie obiegowej o wydajności ok. 11000? Jaka szerokość optymalna?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

http://www.reefcentral.com/index.php/drainoverflow-size-calc

Tu znajdziesz różne kalkulatory - ten jest do przelewów - niestety musisz przeliczyć sobie jednostki miary.

Pozdrawiam

Karol


IMG 20130325 101320


Akwarium: 1000 l + sump 220 l
Oświetlenie: ATI PowerModule 8x80W
Pompa główna: RedDragon 6500
Odpieniacz: BubleKinge 300
Cyrkulacja: TUNZE 4x6105
Filtracja: BP + PO4x4 + Węgiel aktywny
Light Balling Fauna Marine dozownie Grotech III
Sterowanie IKS Aquaristik Computer
140 kg skały żywej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Już to wszystko przeliczałem tylko chciałbym zamontować waveboxa w kominie zewnętrznym i się zastanawiam czy 40cm spływu starczy? Bo na komin mam przeznaczone max 50cm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie przy litrażu ok. 800 litrów chodzi pompa 4500 L/h i jest OK. Grzebień miał długość w sumie 40 cm i tak bardzo spiętrzał wodę, że prawie się przelewała więc musiałem zdjąć jego dłuższą część (mam sitko na powrocie do sumpa). Ślimaczki wchodzą sobie teraz swobodnie do komina w obie strony i nie słychać spływu. 40 cm grzebienia na pompę 11 tys to na 100% za mało, będzie się przelewać górą i spiętrzy wodę ponad grzebień.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie za mało jak pisze przedmówca ,Przelew zrób na odcinku 80 cm ,


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa to e-flow 12 posiada regulację czyli zawsze można będzie pomajsterkować. Już się zastanawiałem nad przedłużeniem akwa do 130cm i wstawieniu komina wewnętrznego na 50cm i dwa boki po 13cm w sumie to 76cm -10cm na waveboxa ...dobrze kombinuję?

Rezygnacja z waveboxa i po kłopocie? Napiszcie proszę co myślicie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komin wewnętrzny da Ci 20 cm dłuższy zbiornik od przodu i zawsze będzie lepiej wyglądać, jestem przeciwnikiem kominów zewnętrznych. Nie jestem też fanem wavebox-ów, dla mnie to jak lampa z fazami księżyca - kolejny bajer, bo jak umiejętnie ustawisz cyrkulatorki żeby była lekka fala na powierzchni to dół też będzie falował.


*** Wspieraj polski przemysł to Twoje dzieci nie będą musiały emigrować za pracą do Chin ***

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym zwrócić uwagę na istotną sprawę: Operujecie konkretnymi wielkościami zapominając o rzeczy ważnej - konstrukcji samego grzebienia.

Domyślam się, że pewnie mówicie o standardowym grzebieniu np. AM, ale jest on mało efektywny - szerokie zęby, zabierające połowę powierzchni, powodują znaczne spiętrzenie. Wykorzystanie innej konstrukcji może znacząco zwiększyć przepustowość grzebienia. Czasami to rozwiązuje problem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc.

Postanowione akwa 130cm i komin wewnętrzny z waveboxem.

rs - dobra myśl z tym grzebieniem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.