Skocz do zawartości
Kaktus

Korale cofanie się tkanki

Rekomendowane odpowiedzi

stara szkola mowi ze jesli korale bieleja od dolu to przez parametry wody a jak od tipow to od swiatla.

niby stara szkoła a... czsami się myli,jak "wsadziłem" rowaphoss i zapomniałem zmniejszyć przepływ na filtrze to "poleciały" tipy więc ... ale... generalnie masz rację.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

problem opanowany, korale znowu polipuja i mają przyrosty. Niestety to nie była wina światła. Niewiem czemu ale test na NO3 niby jeszcze miał 6miesięcy ważności a zgłupiał :( pokazywał 0 a faktycznie było około 30.

Kilka szybkich podmian wody, nowe bakterie, wódeczka i nowy odpieniacz.

Po miesięcu mogę powiedzieć, że udało się zbić No3 do wartości między 5 a 10 z tym, że raczej bliżej do 5 niż 10.

Nie chcąc zakładać nowego tematu mam pytanie do użytkowników Rowa phos. Mianowicie miałem PO4 na wysokości około 0,21 mała Hanka. Kupiłem Rowe 250g podzieliłem na 3 części i wsypałem w skarpetę (właśnie czekam na filtr przepływowy) i moje pytanie kiedy wymienić wkład na nowy?

Gdzieś wyczytałem aby po tygodniu nie wysypywać wszystkiego tylko dosypać łyszkę stołową absorberu do obecnego zasypu.

Jak Wy to stosujecie?

Edytowane przez Kaktus (wyświetl historię edycji)

5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej

Rowa nie oddaje to co nagromadziła

więc możesz dołożyć drugi woreczek z kolejna porcja, lub podmienić jesli badasz testem po4 i wynik stanął/wzrasta

w każdym razie, gdy będziesz miec filtr przepływowy to mozesz wrzucic ten pierwszy wkład, który w skarpecie pewnie cały się nie wykorzystał, chyba, że nim poruszasz regularnie

pozdrawiam


LED Maxspect, Tematy lufta

Salarias allegro (sklep Salarias) baner NanoReef www.mariuszfrej.com Moje szkła: 80 l (105 w obiegu)- ReefMax, start 10 sierpnia 2010, 90% sucha skała, II) 360 l (ok. 470 l w obiegu) start VI 2012 - 100 % sucha skała, . Akcja Pajacyk - kliknij proszę!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim przy takiej nieznajomości wody i przy parametrach podanych w pierwszym poście to nic dziwnego, że SPS'y lecą. Poza wrzucaniem rowy czy innego środka zaradczego na PO4 to ja bym zasugerował podmiankę, bo Rowa nie wyrzuci NO3. No i pewności co do reszty raczej też niema.

Trawnik przepiękny na tych skalach, więc i bez testów widać, że ten system kuleje. Nawet nie chcę się zastanawiać co tam pieni i ile jest ryb i jak są karmione. W każdym razie wiele pracy przed tobą by mieć SPS'y nie tylko na chwilę.

Lampe to bym zostawił i zajął się nią na końcu, nawet przy marnym świetle nie będziesz miał tyle problemów co przy marnym odpienaiczu i wodzie przypominającej składem rozcieńczony nawóz dla roślin (dla jasności azofoskę).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytam o rowe bo walcze teraz z po4. No3 mam opanowane idzie już w dobrą strone.

Pozdrawiam, Bartek z tapatalk


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bartek, jaki masz odpieniacz na ile wody w obiegu, to bardzo istotne, tym bardziej że stosujesz wódkę, jeśli chodzi o Rowaphos, to koniecznie skombinuj jakiś filterek, inaczej "para idzie w gwizdek".


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w obiegu mam około 230l. Odpieniacz miałem Turboflotora1000 teraz od jakiegoś czasu przesiadłem się na Sebastkowy :) po czterech tygodniach stosowania wódki i zeobak udało się zejść z No3 - 30 i Po4 0.25 do No3 - 5 i Po4 - 0.04

Naprawdę wszystko wraca do porządku efekty widać gołym okiem,

Wszystkim serdecznie dziękuje za wsparcie i sugestie.

Mam nadzieję, że już nie będę potrzebował waszej pomocy ale jak by co to wiem, że mogę na was liczyć.

Jeszcze raz dziękuje i pozdrawiam

P.S.

Temat odświeżyłem tylko dla tego iż nie lubię jak ktoś ma jakiś problem i nagle się wszystko urywa z szacunku dla kolegów i koleżanek postanowiłem napisać o przyczynie i progresie jaki nastąpił.

Oczywiście mile widziane dalsze sugestie.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moja sugestia: zobacz co moze byc powodem tak wysokiego NO3. W stosunku do PO4 jest go za duzo (dla sps-ow).

Prawdopodobnie przy udziale wodki to sie zmieni, ale prosze, kontroluj PO4 i NO3, zeby nie poszlo w druga strone (NO3 "0" a PO4 zostanie).

Jak sam zauwazyles, przyczyna mogl byc za slaby odpieniacz (NO3, PO4, pH byly kiepskawe).

Czy Ca, Mg i kH mialy "skoki", sam wiesz najlepiej.

Przy stalych parametrach, na skale po kilku miesiacach nie ma zadnych zielonych glonow a korale nie tylko rosna, ale zaczynaja sie ladnie wybarwiac. Kazdy skok parametrow moze to zniszczyc.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie plan mam taki, czy dobry? to się okażę :)

Wódeczką chce zejść z NO3 do poziomu niewykrywalności przez test a wtedy jak coś będzie jeszcze PO4 to załatwię to Rową. Karmię rybki głównie mrożonkami 2 kostki dziennie nie pukam i co drugi dzień karmię korale jedzeniem w proszku plus aminokwasy i jeszcze kilka dodatków.

Myślę ,że głównym problemem nagłego skoku NO3 był odpieniacz który miał zraszane złoże i niekiedy go wyłączałem na noc. Podejrzewam, że wtedy padały bakterie tam i całe życie a rano jak włączyłem go z powrotem to cały ten syf leciał na baniak.

post-8643-0-97546000-1371539669_thumb.jpg

Teraz już podczas karmienia nie wyłączam odpieniacza hula cały czas no i mam lepszy :)

W poprzednim baniaku nie miałem żadnych problemów a prowadziłem go identycznie tyle, że miałem odpieniacz bez tego złoża zraszanego.


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

A dlaczego chcesz zejść z NO3 do poziomu niewykrywalności?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego?

Bo tak miałem w poprzednim baniaku i przy regularnym karmieniu korali nie miałem żadnych problemów.

Więc jak jest dobrze to po co zmieniać?


5752_5837.png

Moje akwa

Akwa: 180l Opti + sump 80l + 28kg żywa skała + 9kg żywy piach Cyrkulacja: 2x Jvp 101 Obieg: NJ 1700 Odpieniacz: DIY by Sebastek na pompie Tunze 9420.04 Oświetlenie: 8x24w T-5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.