Skocz do zawartości
Gość klubowicz

Problemik

Rekomendowane odpowiedzi

Gość klubowicz

Witam.

Mam pytanie do ludzi u?ywaj?cych k-raekatory.

Moje akwarium dzia?a ju? jakie? p??tora miesi?ca. Od pocz?tku jak zosta?a w?o?ona ?ywa ska?a pracuje k-reaktor.Po pierwszych testach Ca ustali?o si? na poziomie 600.

My?la?em ?e tak wysoki poziom Ca to wina soli (KENT'a) bo ph w komorze reaktora ustali?em na 6,9 (celowo aby reaktor pracowa? ale ?eby nie podnosi? mi ju? do?? wysokiego poziomu wapna).

Ale okazuje si? ?e wapno nadal utrzymuje si? na poziomie 600 a KH tylko na poziomie7.

Doradzcie co z tym zrobi?. Odciek wody z reaktora jest taki jak wy?ej napisa?em. Mo?e robi? co? nie tak. Przecie? odciek powinien mie? KH 25 (tak wyczyta?em).

Dodam jeszcze ?e mam w?ad do reaktora KNOPA.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.Ja miałem podobny problem z KH ale zmiana testów na inne naprawiła niby problem radziłbym sprawdzić innymi testami.Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm..co do tak wysokiego Ca to ja nie mam reaktora...a też właśnie mam sól Kenta i przy pierwszym teście skończyłą mi się skala co oznacza że Ca było ponad 500...

pozdrawiam


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dołączam sie do pytania , jak zwiększyć stosunek Kh do Ca odcieku z reaktora??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

To może jeszcze inaczej.

Jakie ustawić ph w reaktorze z małą obsadą korali twardych ???

Może zbyt niskie ph w komorze powoduje że grys wapienny nie rozpuszcza się jak należy.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

może ten wykres pomoże

333-diagramm_pico.gif

mnie się wydaje, że trzeba zmniejszyć ilość odcieku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

Nic z tego nie kumam Bartek !!!

Przetłumacz na język polski

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

Tak patrzę na ten wykres i myślę podobnie jak TY ale dodatkowo trzeba zwiększyć również dozowanie CO2.

Czyli muszę zmniejszyć wypływ odcieku jak również zwiększyć ph w komorze reaktora.Jeżeli się mylę to mnnie poprawcie.

Ale co z iloscią Ca ??

Ona się nie będze zwiększać ??

Jaka jest maksymalna wartość Ca z odcieku ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe sam nie wiem o co chodzi :) ale jak patrzę na to to widzę że jak zmniejszę odciek to wzrasta KH przy stałym podawaniu gazu ( co nie musi oznacza stałego ph )

a widac to głównie na wykresie jak podajemy 35 bąbli na minutę przy odcieku około 17ml mam kh 12 a przy odcieku 7ml mamy kh 25

na górze ilośc bąbli co2

po prawej wartość kh

na dole ilośc odcieku (w ml) na minutę

po lewej ??

co do da to ono pewnie też się zmienia ale moze przyrost kh jest proporcjonalnie większy od przyrostu Ca

czy zwiększać ph ?? hmm jeśli ktoś nie używa pk-komputera jest mu łatwiej bo ma stałe podawanie gazu , jak z ph-kompem to pewnie przy zmniejszeniu odcieku a co za tym idzie przy zmniejszonym dopływie świeżej wody o wysokim ph komp automatycznie zmniejszy podawanie gazu wiec może wypadało by coś podkręcić:)

ale ja na poczatek bym nie zwiększał i zobaczył co wyjdzie z dłuższego mieszania sie w ody w reaktorze..

pozdro..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hyhy co w tym rysunku niejasnego ? :)

np przy odcieku 65ml/min i przy 60 bankach na minite otrzymamy na wylocie kh 8

przy odcieku 30, 35 ml/min przy 60 baniach otrzymamy na wylocie kh 17 - 22

przy odcieku ok 17 ml/min otrzymamy przy 60 bankach kh okolo 25

a np przy odcieku 7ml/min otrzymamy kh powizej 20 juz przy 35 bankach

ale generalnie to jakos malo precyzyjny ten wykres i robiony chyba pod jakis slaby reaktor bo to cudo ktore mi Zbyszek zmajstrowal dawalo przy 30 bankach na minute i kropelkowym odcieku kh rzedu 35 - 40

jak sie to ma do nasycenia ca to niestety nie wiem, testu mi braklo :) ale z tego co wiem to reaktor ma to do siebie ze jony Calcium i jony Hydrogencarbonatu dodaja sie w jakiejs tam swojej rownowadze wiec mozna zalozyc ze jezeli zwiekszamy kh odcieku to automatycznie zwiekszamy rowniez Calcium

generalnie to zasada prosta jak budowa cepa - przy jednakowej ilosci baniek co2 - im szybszy odciek - tym mniejsze kh tego odcieku bo woda w reaktorze jest szybciej "podmieniana" woda z baniaka. kapie na wylocie powolutku - wieksze kh, leci ciurkiem - male kh

a lewa strona rysunku to po prostu wykres wydajnosci, cos jak litry na 100 km w samochodzie - pokazuje ile przy danej ilosci babelkow i przepustowosci dodamy karbonatow w godzine czasu


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

pewnie ze słaby - to wykres schurana :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@BartY

:haha

@pawelkuzdzen

ustaw sobie kontroler na powiedzmy 6.8 i przykrec wylot zeby kapalo tak 1 kropla na sekunde, ew. nawet na dwie sekundy, cyrkulacje w reaktorze daj na maxa (o ile masz regulacje) i po kilku godzinach sprawdz jeszcze raz odciek :) powinienes sie lekko zdziwic :)

a tak wogole, to jakim testem mierzysz ca i kh ? bo JEZELI faktycznie ta sol jest taka dobra, to po diabla Ci reaktor ? KH mozna podnosic innymi sposobami. A tak wogole ... to co wlasciwie masz do KH=7 ? przecie ta wartosc jest jak najbardziej ok ? no i przede wszystkim ... jaki wynik testu Mg ?? bo z wlasnego niemilego doswiadczenia wiem ze niedobor magnezu powoduje ze calcium przestaje byc przyswajane przez zwierzaki i Ca rosnie sobie w najlepsze

--------------------------------------------------------

EDIT-------

--------------------------------------------------------

jak ktos qma po szwabsku to polecam TEN LINK

szczegolnie ten fragment pasuje do waszego pytania :

jezeli PH w reaktorze jest wystarczajaco niskie, wklad zaczyna sie powoli rozpuszczac. nasz wklad rozpuszczajac sie przechodzi w Calciumhydrogencarbonat (Ca(HCO3)2), ktory sam w sobie jest niestabilny i rozpada sie na Calcium-Ion (Ca2+) i Hydrogencarbonat-Ion (HCO3-) i ta mieszanka wlatuje nam do baniaka. wiec - na moj niechemiczny rozum - jak podnosimy jedno, to podnosimy automatycznie drugie, niech jakis chemik sie moze wypowie


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czesc Pawelkuzdzen!

W moim akwarium Kh ustalilo sie od dawna na poziomie 6 i w niczym to nie przeszkadza. Bede reagowal dopiero wtedy gdy spadnie na 5. Twoje 7 to b.dory wynik i nic nie musisz zmieniac.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość klubowicz

Zrobiłem tak jak pisał Wildtom ale jednocześnie dolałem NaCO3 i kh wzrosło do 9. Nie będę już kombinował i podtrzymam je w ten sam sposób.

Dzięki Wam za rady bo w każdej była jakaś wskazówka.

Paweł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.