Skocz do zawartości
Nimloth

[70l] Kostka 45x45x35 - pytanie o sprzęt

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Przeglądam nano-reef już od dawna, ale nie mogłem się zdecydować na własny zbiornik ze względu na koszty. Nie dawało mi to spokoju, więc zabrałem się za obliczenia i wyszło, że to się jednak może udać. Pierwotna wersja planu zakładała akwarium około 250l, ale przed rozpoczęciem kompletowania sprzętu wybrałem się do dentysty, aby załatwić jedną sprawę, z która zwlekałem już za długo. To był moment, w którym pierwotna wersja planu umarła śmiercią tragiczną. Druga wersja zakładała postawienie 30l z zestawu Aquaela. Na forum widziałem dużo takich zestawów wyglądających świetnie, ale mimo wszystko problemów podobno sporo z takim małym akwarium i miejsca też nie za dużo. Pomyślałem, że mógłbym wykorzystać akwarium, które zostało po krewetkach, i za podobno cenę uruchomić większy zbiornik.

Zacznijmy od tego co bym chciał trzymać. Jeśli chodzi o korale to przede wszystkim:

-Euphyllia

-Ricordea

-Zoanthus

-Tubastrea.

Jeśli miejsce na to pozwoli to pewnie dojdą jeszcze jakieś inne koral miękkie.

Jeśli chodzi o inne zwierzęta to chciałbym coś takiego:

-ślimaki bliżej nie określonej ilości oraz rodzaju

-2 x Paguristes cadenati, bo podobno spokojniejsze od innych pustelników

-5 x Thor amboinensis

-1 x Mitrax.

Myślałem jeszcze o innych krewetkach, bo podobno nie mają tak dużych wymagań do wielkości akwarium, ale nie wiem jak będą ze sobą dogadywać. Krewetka boksująca podobno bywa agresywna i potrafi wytłuc inne krewetki. Przy krewetce czyszczącej podobno są problemy z karmieniem korali, więc też może być kłopot.

Jest jeszcze kwestia ryb. Tutaj zdaje sobie sprawe, że raczej mało miejsca i nie poszaleje, chociaż jakby dobrze upchać to pewnie i pokolec by się zmieścił :). Mówiąc poważnie to zastanawiałem się nad parką błazenków, ale nie jestem pewien czy za ciasno im nie będzie. To by była mniej więcej obsada jaka mnie interesuje. Przejdzmy zatem do sprzętu, który to utrzyma przy życiu.

Akwarium:

Tutaj chciałbym wykorzystać akwarium ze stojakiem które już mam. Wymiary to 45x45x35cm. Wysokość taka sama jak w zestawie nanoreef, ale jednak o połowe dłuższe i szersze.

Oświetlenie:

Z tego co zauważyłem to przy 45cm T5 odpada. Ledy też troche drogie, więc planuje 2 świetlówki kompaktowe 36w. Stateczniki i odbłyśniki mam, więc potrzebuje tylko świetlówki i oprawki. Zakładam że dla wybranej obsady tyle starczy.

Filtracja:

Tutaj mam największy problem. Panelu nie chciałbym robić bo znacznie zmniejszy mi rozmiar akwarium. Sumpa w kalkulacjach finansowych też nie brałem pod uwage. Mam kaskade którą chciałem wykorzystać na początku. Zmieściły by się tam jakieś wkłady i np odpieniacz ze strzykawek. W miarę powiększania obsady dodałbym jakiś większy zawieszany odpieniacz. Czy taka filtracja zda egzamin? Jest jeszcze opcja, że po jakimś czasie dodałbym sump na overflow pipe albo pudełku przelewowym. Właściwie dodałbym od razu, niestety fundusze mocno ograniczone i chciałbym jednak odpalić akwarium szybciej. Czy według Was byłyby jakieś problemy z dołożeniem sumpa w taki sposób, powiedzmy po około 3 miesiącach od startu?

Skała i piasek:

Planuje 6kg żywej skały i 9kg żywego piasku.

Cyrkulacja:

Myślałem nad 2 x Koralia Nano 900, ale ostatnio przeglądam wątki o podobnych zbiornikach i zaczynam się zastanawiam się czy jednak nie będzie mało. Może jednak wymienić na Koralie 1600 albo Tunze 6015?

Inne:

Do tego jeszcze przydała by się jakaś sól np. IO na początek, salimetr, grzałka z termostatem, wkład DI bo filtr RO już mam, bakterie. No i jeszcze przydałyby się jakieś testy na początek, więc kupiłbym Saliferta NO2, NO3, PO4 i KH.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kup cos uzywanego bo to co tu opisales sie nie nadaje do trzymania takich zwierzat

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

euphylia , tubastrea , ricordea .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

euphylia , tubastrea , ricordea .

70 litrów to mało dla rico? Tubka to rozumiem, trzeba ją często karmić, ale euphyllia mała i rico dadzą radę, najwyżej będzie częściej szczepki sprzedawał :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Małe sprostowanie. Jeśli chodzi o pokolca to był to oczywiście żart. Co do tuby to tego korala dodalem do postu na samym końcu. Zapomniałem dodać, że pojawiłby się w akwarium tylko jeśli udałoby się później uruchomić sumpa z jakimś lepszym odpieniaczem.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nimloth, tak jak już napisałem oprócz pokolca to ja nie widze problemu z reszta, co do tubastrey to poczytaj o tym koralu, a sam sobie odpowiesz czy chcesz go mieć. Jeśli chodzi o 2 x Koralia 900 to będzie moim zdaniem za mało. Daj przynajmniej jedna 1600. 9 kg piasku Ci wystarczy, a 6 kg skaly to nie niewiele, jeszcze zależy jakie kawałki, ale mysle ze 9 - 10 kg, byłoby ok.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. W takim razie wezme te mocniejsze koralie. Co do skały to myślałem o większej ilości, ale w końcu napisałem 6kg. Myśle, że jakoś się uda zebrać jeszcze troche kaski na te 3-4kg.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje. W takim razie wezme te mocniejsze koralie. Co do skały to myślałem o większej ilości, ale w końcu napisałem 6kg. Myśle, że jakoś się uda zebrać jeszcze troche kaski na te 3-4kg.

Ale nie potrzebujesz więcej skały. Jak będziesz wprowadzał do akwarium koralowce, to zwykle ze skałą, więc nie rób sobie gruzowiska na początek :) 6-7 kilo w zupełności wystarczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę ,że w takim akwarium możesz bez problemu trzymać dowolne prawie korale LPS typu euphylia i inne. Kwestia by sie nie poparzyły nawzajem po niedługim czasie jak się rozrosną, mnie ten problem dotknął po 5 miesiącach i skończyło sie zmiana akwarium na większe.

Podstawą powinien być dobry odpieniacz. Reszta myślę powinna przez dłuższy czas działać na zasadzie regularnych podmian wody w celu uzupełnienia minerałow itp.

Dobrze ci też kolega powyżej napisał że 6-7 kg wystarczy. Trochę dojdzie ci z koralami, nieraz te skałki nie są wcale małe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym się dołączyć do wypowiedzi tu niektórych forumowiczów.

Ja zaczynałem od kostki 30x30x30 i miałem w niej skałę potem dodałem kilka prostych korali jak xenia, euphylia, zoa i ekipę czyszczącą, to jakiś ślimak, krewetka, babka Cryptocentrus cinctus na początek było to fajne, ale szybko jednak apetyt rośnie i zaczyna się myśleć o większym zbiorniku, tak właśnie było u mnie. Myślę że warto zacząć te hobby ale od nie wielkiej obsady życia bo na początku zawsze się uczymy, a potem z czasem próbować z większą obsadą i koszty się wtedy rozłożą na mniejsze sumy:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ja mam podobny zbiornik i u mnie smigała koralia nano 900 i bylo oky teraz podmieniłem na tunze 6015 bo planuje przesiadke na wieksze i mam teraz pralke w zbiorniku wiec sie zastanów nad cyrkulacja. Ja bym odpalił na korali nano 900 a czas pokarze jesli mało to bym dokupił druga taka samą.

A co do obsady to posiadam dwa nemki i mandaryna (13kg skały) ma sie na czym pasc kilka krewetek, slimaki, kraby i jezowiec

tak wiec startuj i zycze powodzenia


85x60x55h LR20kg LS9,07kg LED DIY około100W Wave Motion 8000 BLAU odpienek TURBOFLOTOR BLUE 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Teraz to sam już nie wiem co zrobić z cyrkulacją. Dolec masz może jeszcze coś w zbiorniku co wymusza ruch wody? Myślałem, że 2 x 900 to minimum, a nawet w padło stwierdzenie, że za mało.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zależy to od korali , które chcesz trzymać . Na np. miękasy wystarczy 20 x objętość w L baniaka .


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy woda rodi może być przechowana tymczasowo w wiadrze po oleju spożywczym, które zostało wyczyszczone i wyparzone w wyparzarce gastronomicznej


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.