Skocz do zawartości
Bartek - Wroclaw

HQI 70 W.

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów.

Nad zbiornikiem mam zamontowana lampę giessmann 2 x 150 w + 2 x 30 T8, jednak z uwagi na to, że niebieskich świetlówek T8 nie ma juz prawie w ogóle, zamieniłem na T5 2 x 39 W.

Ciągle jednak coś mi w tym oświetleniu nie pasowało, przerobiłem lampę (chociaż przyznam, ze szkoda było mi trochę rozbrajać urządzenie) 4 x 39 w. Teraz zastanawiam sie nad dołożeniem żarnika HQI 70 W, tak abym jedną stroną akwarium miał mocniej doświetloną.

Pytanie, czy żarnik ten będzie na tyle silny, ze będzie jego światło widoczne w akwarium. Mam na myśli żarnik AQUAMEDIC Aqualine 10 000 moc 70 W ? Ktoś ma z tym doświadczenie ?


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bliki bedzie widac napewno ale raczej nie przebije zbyt mocno T5 o takim naterzeniu swietlnym

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja nie rozumiem pierwszego postu.

Czy lampę 2x150 + 2x39 przerobiłeś na 4x39? Jeśli tak, to w opisie brakuje słowa "na". I pewnie mało tego światła.

W takim wypadku przede wszystkim radziłbym się zastanowić czy na pewno chcesz takiego niesymetrycznego oświetlenia. Moim zdaniem HQI 70W nie ma sensu - światła mało, żarnik kosztuje tyle samo co 150W, a wybór barw jest o wiele mniejszy.

Jak chcesz HQI to przynajmniej 150 (nie piszesz nad jakim zbiornikiem to wisi) a jak chcesz mieć większą kontrolę nad barwą światła to więcej t5-tek lub LED'y.

Ale jeśli HQI zostały i jest 2x150 + 4x39 to nie powinno być żadnych problemów z uzyskaniem fajnych kolorów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przerobiłem 2 x 150 + 2 x 39 w na 4 x 39 bez hqi.


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że wymiary akwarium są objęte tajemnicą.

Jeśli chcesz więcej światła to dodaj 2 albo 4 rury. Jak chcesz uzyskać jakiś specjalny efekt to może lepiej LED'y dołożyć...

Światło z HQI 70W będzie widoczne, ale weź pod uwagę, że może ono być też źródłem problemów - nierównomierność oświetlenia zbiornika (nie tylko natężenie ale i barwa).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorrki wymiar akwarium 120 x 60 h 50.


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chciałem HQI z uwagi na to, ze przy nim woda wygląda bardzo fajnie - sa takie refleksy i wydaje się bardziej krystaliczna. Przy T5 jest jasno ale światło jest take .... matowe


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Jak zmieniłem HQI+t5 na same t5-tki to też miałem wrażenie, że wszystko się stało płaskie i nudne. Można się jednak przyzwyczaić. Nie wiemy co masz w akwarium ale, moim zdaniem, nad takim zbiornikiem to oprócz tych czterech 39 by się przydały dwie 150.

Napisałem wcześniej o LED'ach bo chyba można nimi stworzyć te refleksy a do tego łatwiej manipulować barwą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z obsadą jest u mnie ciężko, a to dlatego, ze trochę zaniedbałem akwa i stało się prawie fisch only. Dlatego jest dobry czas, ze robić manipulacje. CHciałbym sobie wszystko dokładnie ustawić i wtego dopiero zasiedlać zbiornik od nowa.


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli połowa zbiornika jaśniejsza a połowa ciemniejsza odpada ? Bo wizualnie efekt jest rewelacyjny.


Zbiornik 350 l, Oświetlenie 2 x HQI 150 W + ARC 30 W + Power Glo 30 W (T8). Koralia IV (2 szt), odpieniacz Aquamedic Turboflotor I 400. Brak możliwości zainstalowania sumpa. Filtr kubełkowy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie ma żadnych przeciwwskazań. To przede wszystkim kwestia gustu - rób jak ci się podoba. Mnie by się chyba nie podobało jeśli jedna połowa byłaby np. bardziej żółta. Różną intensywność oświetlenia łatwiej bym przełknął niż inny kolor.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem dleczego wywaliłeś te HQI z lampy skoro Ci sie podobał efekt refleksów. Teraz ta lampa jest za słaba na 360 l akwa, powinno być 10x39 a dla mniej wymagajacych korali troszke mniej. Jak jest mozliwość to wróć do 2x150hqi i dołóż świetlówki, jak 2 to za mało to dołóż 4.


xxx

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.