Skocz do zawartości
emler233

doprowadzenie świeżego powietrza

Rekomendowane odpowiedzi

Jezeli chodzi o teorie to rzeczywiscie ma sens,ale ja nie zauwazylem zadnej zmiany w pienieniu,zarowno kiedy skimmer byl podlaczony do tlumika w sumpie a kiedy wezyk jest za oknem,no ale majac do wywiercenia dziure w planie,moze dla swietego spokoju wywiercic troche szersza...


Zbiornik 75x80x29 cm. Deltec 600i DC, AI Hydra 26 HD, Maxspect Jump Gyre, polowka CP-25, Jecod 1200 DC...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziurę zamierzałem wywiercić co najmniej 60 mm, przedłużyć ją rurą o tej samej średnicy do odpieniacza zaślepić i dopiero do niej jak najkrótszą drogą wpiąć odpieniacz.

Montując oczywiście po drodze filtr.

Teraz się zastanawiam czy nie zamontować po prostu wentylacji całej szafki, ale w zimie mogą być problemy z zakisną temperaturą wody.


Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziurę zamierzałem wywiercić co najmniej 60 mm, przedłużyć ją rurą o tej samej średnicy do odpieniacza zaślepić i dopiero do niej jak najkrótszą drogą wpiąć odpieniacz.

Montując oczywiście po drodze filtr.

Teraz się zastanawiam czy nie zamontować po prostu wentylacji całej szafki, ale w zimie mogą być problemy z zakisną temperaturą wody.

Otwórz okno na dłuższą chwilę w zimowy poranek, to zauważysz wytracanie sie pary na szybie . Pomyśl co może sie dziać w twojej wentylowanej szafce przy tak dużej różnicy temperatur.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapomniałem dodać że nad akwarium jest bezpośredni szyb wentylacyjny tylko dla akwarium a całość zabudowana jest po sufit w jednej kubaturze.

Ale faktycznie masz rację slovy sam przelot powietrza w zimie będzie powodować skraplanie.

Edytowane przez helmofon (wyświetl historię edycji)

Pozdrawiam

Robert "Hełmofon"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Doprecyzuje, gdyż zostałem źle zrozumiany - oczywiście, że średnica ma znaczenia. Rzecz w tym, że powyżej/poniżej pewnej średnicy przestaje ona mieć znaczenie. W przypadku powietrza nie ma sensu wstawianie innej średnicy węża niż oryginalny, a porównywanie kanałów wentylacyjnych z budynków do akwarium jest podobne do relacji rower - jumbo jet. Dopowiem, że tam znaczenie ma nie tylko odległość i zapotrzebowanie miejscowe, a przede wszystkim rozgałęzienia. Kwestia długości przewodu ma znaczenie przy przewodzie miękkim, który się zasklepia, a mniejsze przy sztywnym. Tu w przypadku powietrza jest też różnica czy pompa/wentylator jest na wejściu czy wyjściu przewodu. Inaczej niż przy wodzie

Tak czy inaczej nie widzę sensu w montowaniu specjalnych kanałów doprowadzających powietrze z zewnątrz. Zwłaszcza, że w wielu przypadkach jest ono gorszej jakości niż to wewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Nie zauważasz pewnych zjawisk dlatego, że pewnie masz mały zbiornik w stosunkowo dobrze wentylowanym domu. Oporów powietrza w przewodzie nie zauważasz bo twój odpieniacz nie ciągnie dużo powietrza a z drugiej strony przewód przez który jest doprowadzane powietrze jest stosunkowo krotki.

Ja mam takie problemy. Teraz powietrze doprowadzane jest do odpieniaczy 1/2' rurą ale chyba zmienię ją na 1' ... Mam straszny problem z nadmiarem ciepła i wilgoci - nawet w zimę. Do tego w zimę, gdy wentylacja jest słabsza pojawiają się problemy z CO2.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie zauważasz pewnych zjawisk dlatego, że pewnie masz mały zbiornik w stosunkowo dobrze wentylowanym domu. Oporów powietrza w przewodzie nie zauważasz bo twój odpieniacz nie ciągnie dużo powietrza a z drugiej strony przewód przez który jest doprowadzane powietrze jest stosunkowo krotki.

Ja mam takie problemy. Teraz powietrze doprowadzane jest do odpieniaczy 1/2' rurą ale chyba zmienię ją na 1' ... Mam straszny problem z nadmiarem ciepła i wilgoci - nawet w zimę. Do tego w zimę, gdy wentylacja jest słabsza pojawiają się problemy z CO2.

OK, ale w twoim przypadku nie mówimy o standardowym, pojedynczym akwarium, nawet sporego rozmiaru. Mając podłączony "przemysłowy" odpieniacz jak w oceanarium albo większą ilość mniejszych problemy się pojawiają i są identyczne, jak te dotyczące kubatury i obciążenia pomieszczeń. Jak na 1000 metrów kwadratowych masz 10 osób to zwykłe wietrzenie starczy, jak wpuścisz nam 700 osób robi się duszno i trzeba wentylować. Normalne zasady, podobnie jak to, że przekrój rury musi być dopasowany do przewidywanego przepływu.

Tyle, że przy 300, 500 i 1500 litrów to jest sztuka dla sztuki. Chyba, że ktoś taki zbiornik postawi w 20-metrowej kawalerce. Wtedy faktycznie zaprojektowana wentylacja budynku może być za słaba. Choć wtedy wciąż zadbałbym o wentylację ogólną pomieszczenia, a nie bezpośrednią do akwarium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.