Skocz do zawartości
Kyzak

Skrobanie glonów wapiennych a poziom Magnezu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

Zrobiłem dzisiaj testy i się mocno zdziwiłem, dlaczego mam taki wysoki magnez, skoro płyn do ballinga z Mg dawno odstawiony

Więc:

Gęstość: 1,024 przy 25st C

kH: 8

Ca: 410

Mg: 1620 :geek:

Jedyny sensowny powód to skrobanie glonów wapiennych z szyby. Otóż zarastała mi tylna glonami zielonymi i postanowiłem to oczyścić- było to z miesiąc temu. Poziom się podnosił wtedy chyba do 1430 dnia 1 maja. Ostatnimi czasy skrobałem panel też do gołych szyb. Dzisiaj pomiar i 1620. Ballinga obecnie leję 25 ml kH i Ca, lecz dolałem trochę roztworu Ca do próbówki badanej Mg i magnez skoczył :geek:. Jakoś to poprzeliczałem i mi wyszło że wlewając 25ml Ca do 50L wody w akwarium podnoszę Mg o 3,75, tak więc bardzo długo podnosiłbym do 1620.

Raczej nie mam pomylonych proszków bo gdyby tak było to Ca miałbym z 360 w porywach. Jak rozrabiam to roztwór się grzeje - czyli jak przy Ca. Proszek MgCl2x6H2O wygląda jak cukier puder, a CaCl2x2H2O jest wyraźnie grubszy.

Prawie całą szybę tylną mam fioletową i inne sprzęty, wapienne mi rosną jak montipory talerzowe (takie daszki), nie wiem co robić ? W kranówce i RO mam 0 magnezu.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz proszki do ballinga i skad?

pozdrawia snakecharner


430 lit + 200 lit sump ,Oświetlenie kessil A360WE ,Tune Blue Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; :-) cyrkulacja x 50 Start 28.10.2012

600 lit + 200 lit sump; 2*39 T5 + 6x 80 T5; Mini Bubble King 160 (pompa eheim) ; AM OR 3500-obieg; 2*4500+1*5000+1x12000- cyrkulacja; Start 21.07.2009 Koniec 01.10.2011 Jeszcze wrócę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fauna Marin sypane z dużych pojemników od Skiby. Czytałem coś na forum że jakaś partia była pomylona czy coś :) Co mnie martwi że jeżeli to pochodzi ze skrobanych glonów to ja za miesiąc będę miał 1800 a za dwa 2000, bo w takim tempie to idzie. I z tego nie wyjdę podmiankami bo jak chyba na RO. Zaraz rozrobię te proszki jeszcze raz i sprawdzę


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra jest pomierzone - proszek jest dobry :)

Rozrobiłem 1 litr ballinga sypiąc 73,5 gr CaCl2x2H2O. Takiego roztworu 2 ml dodałem do 1L RO. Te litry to tak około bo butelki po Coca-Coli. Dolałem 2 ml ponieważ tak na 50.000ml akwarium leję 25 ml roztworu to z proporcji wychodzi że do 1.000 ml powinienem dać 0,5ml, jednak zrobiłem 4x bardziej stężony aby testy coś pokazały. Nie wiedziałem w jaki rząd wielkości się wstrzelę 10, 50, 100, 1000 ppm?!

Taki roztwór przebadałem na Mg - po wsypaniu proszku - woda mocno granatowa - Mg-0. Test na Ca pokazał 40 ppm, czyli dolewam codziennie 10ppm Ca do akwa.

Co więcej przeliczyłem Ca wg mas molowych i wychodzi że w teście powinienem otrzymać 45,672 ppm :) Jednak zważając na to że wkropliłem tylko 4 kropelki i odczyt na strzykawce też jest jaki jest to wynik jest GENIALNY :D

Ale ten poziom magnezu... będę chyba musiał spuścić dużo wody i zeskrobać wapienne na sucho aby ubyło magnezu w systemie.


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra mały up :welcome:

Wyszorowałem przedwczoraj pudełko przelewowe, najpierw w kwasku cytrynowym, później płukanie i szorowanie wewnątrz żwirkiem bazaltowym we wiaderku. Woda we wiaderku została do dziś i zrobiłem test na magnez....poziom 0 ppm.

Woda we wiaderku po dwóch dniach cały czas fioletowa.

Takie ładne glony mam:

glon wapienny


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie, czym szorujecie/skrobiecie szyby od wewnątrz? której firmy polecacie? nie pamiętam już jakiej ja mam ale nie za bardzo się sprawdza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, od dawna uzywam takie cos i jest ok.

fZsGA3gl.jpg


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja używam skrobaka za 2 zł z Castoramy

jednorazowy, czyszcze ok 3m2 szyb

potem ostrze wyrzucam bo i tak zardzewieje, drugie zostaje

tak że koszt drapania :) to ok 1 zł

http://www.an-met24.pl/405-skrobak-do-szyb.html


220x80x60 (ok 1000 l), obieg AN 10000, cyrkulacja 2 x Tunze 6105 + 2 x Jebao WP 40

odpieniacz made by Gienek (na walcu 30 cm) + AN10000+tunze silent, reaktor Ca Deltec zmodyfikowany by Gienek, FR 509 na węgiel, Profilux, lampa ATI 8x80W T5 + led 4x75W, od 19.02.2014 zeo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na YouTube ten JBL całkiem dobrze czyści, i cenowo też widzę że ok.

dzięki za wszystkie sugestie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.