Skocz do zawartości
kwes

chłodzenie w pokrywie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam mam do was parę pytań odnośnie chłodzenia:

mam standardowy zbiornik 80/35/40 z pokrywą wyciąłem z niego koryto od statecznika i w to miejsce zamontowałem 4 świetlówki t5 24w na odbłyśnikach aluminiowych pokrywa stateczników jest zdjęta tak aby była wentylacja tylna szyba akwarium został zostałą przycięta tak aby był przelew do komina zewnętrznego tamtędy również jest dostęp powietrza stateczniki elektroniczne zostały zamontowane na zewnątrz szafki aby nie grzały wody między świetlówkami a taflą wody planuje zamontować Szybę o grubości 2mm tak aby chroniła tylko świetlówki i izolowała ciepło dodatkowo mogę zamontować wentylatory nadmuchujące powietrze z zewnątrz pokrywy na świetlówki lecz nie wiem jaką ilość wentylatorów tam zamontować mam na razie kupione 2szt 5x5cm maxymalna ilość jaka może wejść pod pokrywę to 10szt ale myślę że 4 wystarczą niestety nie mam dostępu do kogoś aby zobaczyć jak jest to rozwiązane w reefmaxie

ps. pokrywę muszę mieć bo mam kota łownego

1.ile w reefmaxie jest wentylatorów i jak jest to rozwiązane

2.czy chłodzenie jest konieczne czy nie wystarczy izolacja świetlówek od wody np.szybą

3.czy wentylatory mogą chodzić cały czas dmuchając na świetlówki

4.ile wentylatorów zamontować

Wszystkie sugestie mile widziane

post-15926-0-63214800-1371043574_thumb.jpg

post-15926-0-30210500-1371043578_thumb.jpg

post-15926-0-02838700-1371043579_thumb.jpg

post-15926-0-79194400-1371043579_thumb.jpg

Edytowane przez kwes (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym wywalił tą pokrywę i zrobił koronę ze spienionego PCV, a zamiast pokrywy jakąś kratkę ( np rastrową ) lub siatkę


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
a zamiast pokrywy jakąś kratkę ( np rastrową ) lub siatkę

Tak się składa, że też muszę zabezpieczyć akwarium przed kotem (lub odwrotnie :) ) . Kratka rastrowa wg mnie może zabierać światło padające pod kątem i będzie oświetlony tylko obszar pod lampą (u mnie będą ledy).

Myślę nad ramkami z plexi bezbarwnej, do których przymocuję siatkę, a całość będzie oparta o wewnętrzny rant korony. Zastanawiam się tylko, czy pleksi to wytrzyma. Wymiar każdej z 3 (muszą być 3) ram to około 53x25 cm, paski pleksi 30x8 mm.


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kumpel ma zrobioną Koronę z spienionego PCV a środek jest wypełniony kratką pod kratką wiszą świetlówki bo też ma kota i problem ma z sierścią na wodzie tylko on nie musi schładzać wody bo to zbiornik Malawi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik, robisz koronę ze spienionego PCV tak żeby zakryła lampę i kratkę dajesz nad lampą i nie będzie zabierała żadnego światła.

Kwes, jeżeli już chcesz mieć zamkniętą pokrywę to zrób ją ze spienionego PCV, przykrycie tez zrób ze spienionego PCV, a wentylatory daj z jednego boku dwa lub trzy zdmuchujące powietrze i z drugiej strony dwa lub trzy wyciągające


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dominik, robisz koronę ze spienionego PCV tak żeby zakryła lampę i kratkę dajesz nad lampą i nie będzie zabierała żadnego światła.

Kwes, jeżeli już chcesz mieć zamkniętą pokrywę to zrób ją ze spienionego PCV, przykrycie tez zrób ze spienionego PCV, a wentylatory daj z jednego boku dwa lub trzy zdmuchujące powietrze i z drugiej strony dwa lub trzy wyciągające

a orientujesz się może jak jest to rozwiązane w reefmaxie tam wentylatory jak wyciągają czy nadmuchują

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, ale w ten sposób będziesz miał wydajne chłodzenie. Jeszcze pytanie - jakie oświetlenie planujesz ?


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robisz koronę ze spienionego PCV tak żeby zakryła lampę i kratkę dajesz nad lampą i nie będzie zabierała żadnego światła.

No tak by było najłatwiej. Nie napisałem tylko, że nie podobają mi się wysokie korony i zamknięte zbiorniki. Korona będzie miała 6-7 cm, w tym połowa od linii wody do krawędzi akwa, druga połowa nad krawędzią akwa. Lampa będzie jakieś 12 - 15 cm na taflą wody. Zabezpieczenie przed kotem musi być pomiędzy lampą, a taflą wody.


>Moje akwa<

90x53x50 cm (238,5 l. + 63 l.), oświetlenie PS BP 140W XM, odpieniacz DIY na Tunze Hydrofoamer Silence 9410.04, obieg Eco Runner 3700, falownik Jebao WP-25 8.000L, cyrkulacja Tunze 6025 i Koralia 1600.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie, ale w ten sposób będziesz miał wydajne chłodzenie. Jeszcze pytanie - jakie oświetlenie planujesz ?

mam zamontowane t5 4x24w

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwes, w reefmaxie sa 4 male wentylayory 3x3 lub 4x4, przeplyw ok 16m 1600 obrotow, 2 z nich wtlaczaja powietrze pod pokrywe,a 2 z drugiej strony wyciagaja powietrze (tak mialem w swoim modelu). Tak jak pisza poprzednicy zrob pokrywe ze spienionego pcv i zamontuj 3-4 wiatraki 2 z jednej strony,a 2 z drugiej. Mozesz je wlaczac na czas dzialania swietlowek podlaczajac pod zwykly timer. (Ja sie zbieram do czegos podonnego tylko z chcialem zamontowac jeszcze czujnik temperatury z modulu rt2 zeby wlaczaly sie wiatraki jak temp wody bedzie x) pamietaj ze przy wiatraczkach wzrasta Ci parowanie.


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwes, w reefmaxie sa 4 male wentylayory 3x3 lub 4x4, przeplyw ok 16m 1600 obrotow, 2 z nich wtlaczaja powietrze pod pokrywe,a 2 z drugiej strony wyciagaja powietrze (tak mialem w swoim modelu). Tak jak pisza poprzednicy zrob pokrywe ze spienionego pcv i zamontuj 3-4 wiatraki 2 z jednej strony,a 2 z drugiej. Mozesz je wlaczac na czas dzialania swietlowek podlaczajac pod zwykly timer. (Ja sie zbieram do czegos podonnego tylko z chcialem zamontowac jeszcze czujnik temperatury z modulu rt2 zeby wlaczaly sie wiatraki jak temp wody bedzie x) pamietaj ze przy wiatraczkach wzrasta Ci parowanie.

Bardzo Ci dziękuje właśnie o to mi chodziło

jeszcze jedno czy między świetlówkami a taflą wody miałeś może jaką szube/plexi?

post-15926-0-70216500-1371106155_thumb.jpg

Edytowane przez kwes (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W reefmaxie jest szyba, ktora pelni funcje ochronna przed zachlapaniem swietlowek i osadzaniem sie na nic soli, oraz utworzenie jakby tunelu, czy powierzchni do lepszego obiegu powietrza przez wentylatory.


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwa 70x55x40=154L LR 14kg, LS 9kg, Tunze 6015 x 2, Protein skimmer DIY by Astis, oświetlenie 6x24w, obieg NJ 1700.

Prowadzone na ZEOVIT.

CUBE 154L

RoTQ7D.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie super te wentylatory, tylko że ona "podkręcają" się na wyższe obroty od 32 lub 50 stopni w zależności od modelu więc czy nie będą za słabe, i czy da się je przesterować aby wchodziły na wyższe obroty powiedzmy od 25/28 stopni ?


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie super te wentylatory, tylko że ona "podkręcają" się na wyższe obroty od 32 lub 50 stopni w zależności od modelu więc czy nie będą za słabe, i czy da się je przesterować aby wchodziły na wyższe obroty powiedzmy od 25/28 stopni ?

Mam takie 2 szt. I temperatura ok nad kostka 40x40x40 2x24w oświetlenie , motyw taki czujnik umieszczasz obokźródła swiatla i w miare wzrostu temperatury dziala . Z różnymi prędkościami.


Akwa 70x55x40=154L LR 14kg, LS 9kg, Tunze 6015 x 2, Protein skimmer DIY by Astis, oświetlenie 6x24w, obieg NJ 1700.

Prowadzone na ZEOVIT.

CUBE 154L

RoTQ7D.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, masz rację tej opcji nie rozpatrywałem, a jak przy tej konfiguracji włączają się na najwyższe obroty ?


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Spoko, masz rację tej opcji nie rozpatrywałem, a jak przy tej konfiguracji włączają się na najwyższe obroty ?

50c 2500rpm 66m3 powietrza

20c1000rpm


Akwa 70x55x40=154L LR 14kg, LS 9kg, Tunze 6015 x 2, Protein skimmer DIY by Astis, oświetlenie 6x24w, obieg NJ 1700.

Prowadzone na ZEOVIT.

CUBE 154L

RoTQ7D.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tzn jak często wchodzi na wyższe obroty i jaki odsetek czasu jest na nich ? czy oby nie cały czas kiedy lampa działa?


ReefMax White /~15 KG LR/ 9 KG LS /Newa Wave 1,6 / Koralia Nano Evo 1600 / 3x24W T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czujnik nie dotyka lampy powietrze pod lampami jest przewietrzane jak sie przewietrzy jest chłodniejsze wiatrak zwalnia, jak się ogrzeje wiatrak rozkręca się może byc pod lampą 32c, w nocy wiatraki są niesłyszalne a woda min noc 25-max dzień 26c sie utrzymuję przy upale 33c. Bez wiatraków 29c w dzień noc 27.

Edytowane przez hanysek (wyświetl historię edycji)

Akwa 70x55x40=154L LR 14kg, LS 9kg, Tunze 6015 x 2, Protein skimmer DIY by Astis, oświetlenie 6x24w, obieg NJ 1700.

Prowadzone na ZEOVIT.

CUBE 154L

RoTQ7D.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.