Skocz do zawartości
Nimloth

[70l] Kostka doświadczalna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Na wstępie chciałbym podziękować wszystkim, którzy odpowiedzieli na moje pytania w dziale dla początkujących.

Zacznijmy od sprzętu, na który się w końcu zdecydowałem:

- akwarium o wymiarach 45x45x35;

- odpieniacz resun sk-300;

- lampa diy power compact 2x36w;

- 2 x koralia nano 900;

- 7kg żywej skały i 1kg gruzu;

- 9kg żywego piasku.

Do tego oczywiście doszły jeszcze testy, mierniki do TDS i zasolenia, filtr RODI, grzałka itp.

Akwarium jest bez sumpa i na niezbyt wydajnym odpieniaczu, ale w takich warunkach powinno przejść dojrzewanie, a potem pomyślimy nad jakimś przelewem. Akwarium dopiero co zalane (11.06), więc jeszcze niewiele się dzieje. Skała została wstępnie ułożona i nawet mi się podoba. Po włożeniu skały, w akwarium pojawiło się trochę różnych żyjątek. Na dzieńdobry wyskoczyły małe wężowidła. Niestety jeden z nich postanowił obejrzeć cyrkulator od środka co nie było dla niego najlepszym pomysłem. Oczywiście nie zabrakło ulubionych ukwiałów początkujących akwarystów, asterin czy wieloszczetów. Na jednej skałce zauważyłem dwa otwarte polipy. Jeden jest dosyć kolorowy i wygląda jak zoanthus, drugi cały brązowy i wygląda bardziej na protopalythoa. Niestety nie posiadam sprzętu, który pozwoliłby strzelić fotki w przyzwoitej jakoś, ale coś tam zawsze widać. Na dwóch innych skałkach znajduje się coś co przypomina zamknięte zoa i zastanawiam się czy coś z tego będzie. Póki co odsysam z dna brudy, które wylatują ze skały. Jak już nic nie będzie wylatywało ze skały to planuje dodać żywy piasek.

P6121901.JPGIMAG0092.jpgIMAG0081.jpgP6121902.JPG


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skałka fajnie ułożona, będzie miejsce na korale :) tylko nie wiem czy z prawej strony nie jest zbyt blisko szyby - dostałam radę na tym forum, żeby skałka była na tyle odsunięta od szyby, żeby czyścikiem można było ją wyczyścić - i to bardzo dobra rada :)

Co do korali to się nie wypowiadam, bo sama zaczynam i nie rozpoznaję ;D

Życzę powodzenia i kibicuję nowemu morszczakowi :animier:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała jest ułożona w taki sposób, że każde widoczne miejsce jestem w stanie wyczyścić.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ładnie :) Ta kolonia to rzeczywiście zoanthusy. Ale te pojedyńcze, to też mogą być zoa, które się np wyciągały do światła. Zresztą jak będą otwarte, to sam poznasz. Oczywiście w przypadku, gdyby się potwierdziło, że to palythoa, ja bym wywalił. Oczywiście zachowując szczególne środki ostrożności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o te pojedyńcze to jeden z nich otwiera się częściowo i jestem prawie pewien, że to zoa. Co do drugiego to planuje usunąć jeśli się potwierdzi, że to palythoa. To już chyba najlepsze zdjęcie na jakie mnie stać :

IMAG0040.jpg

Edytowane przez Nimloth (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął pierwszy tydzień. Skończyłem odsysać paprochy, które wylatywały ze skały i dodałem żywy piasek. Woda klarowała się jakieś 12 godziń i już jest ok. Koralowiec ze zdjęcia wyżej został zidentyfikowany jako protopalythoa sp.3 i usunięty z akwarium. Pozostałe zoa zaczynają się otwierać i są koloru pomarańczowego i niebieskiego. Do tego pojawiło się troche małych ślimaków i coś co wygląda jak osłonica.

Ciekawi mnie pare stworków, które siedzą w dziurach w skale. Mają co najwyżej kilka milimetrów. Są przeźroczyste z białymi plamkami czy paskami. Wybiegają ze swoich "jaskiń" łapia coś na skale i wracają. Największym problemem obecnie jest temperatura w zbiorniku, która dochodzi do 28-29 stopni. Dzisiaj odbieram z poczty zamówione wentylatory i spróbuje coś wykombinować, żeby zbić temperature do tych 26 stopni. Chciałem w ramach ćwiczeń zrobić jakieś testy. Przez pomyłke nie kupiłem testu na NH4, więc zrobiłem tylko NO2 i NO3 Saliferta. Test na NO2 nie zabarwił się w ogóle. W przypadku NO3 zabarwił się lekko. Czy tak powinno być? Wydawało mi się, że po tygodniu NO2 powinno być większe od NO3. Do tego na skałkach zaczyna się pojawiać "meszek", a na jednej glony nitkowe, które na moje oko są bardziej zielone niż brązowe.

P6161969.JPG


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął drugi tydzień. W baniaku coraz więcej glonów. Szyby zarośnięte na zielono, Na jednej ze skałek ciągle rosną długie zielone glony. Pozostałe są zarastane przez glony zdecydowanie wolniej. Dla wprawy wykonałem kilka testów:

NH4 0,25

NO2 0

NO3 5

PO4 0,1

KH 7

Czy NO2 może rzeczywiście być zerowe? Czy może coś nie tak z testem lub testującym ? :)

Jeśli chodzi o życie to ciągle otwierają się nowe zoa pomarańczowe i niebieskie. Ukwiały ciągle sobie wesoło falują. Zastanawiałem się nad usuwaniem, ale chyba poczekam i kupie później krewetki, żeby się nimi zajęły. Wydaję mi się, że z jednej skały wyrastają nowe makroglony, ale nie są jeszcze na tyle duże, żeby stwierdzić jakie. Coraz więcej widuje asteriny, więc chyba zaczęły się dzielić.Rano patrząc na glony na szybie widać sporo przetartych szlaków, więc jakieś ślimaki też są. Chyba, że to asteriny i wężowidła tak się uwijają. Największym "odkryciem" ostatniego tygodnia, była wylinka jakiegoś kraba. Niestety patrząc na kształt szczypiec nie wydaje mi się, aby zadowolił się glonami. Niech sobie siedzi w akwarium, jak za jakiś czas sprawie sobie sumpa, to wtedy dostanie nowy przydział mieszkaniowy.

Zastanawiam się jeszcze nad dodaniem skały. Jak początkowo ułożyłem wydawało mi się jej wystarczająco. Teraz, gdy dodałem piasek wydaje się optycznie, że tej skały jest dużo mniej. Może jeszcze tak z 1-2kg bym dokupił? Jak już jestem przy temacie skały to czy powinienem posklejać kawałki leżące luźno? Nie grożą katastrofą póki co, ale z tego co czytałem niektóre zwierzęta np. pustelniki lubią poprzestawiać lekko skałki, a ja natomiast nie chciałbym ciągle pchać rąk do baniaka i poprawiać ustawienie.

Fotek brak, bo właściwie nie ma jeszcze co fotografować :)


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 27

Zrobiłem ponownie testy:

NH4 0,25

NO2 0

NO3 0

PO4 0

KH 7.

Glony ostatnio trochę porosły akwarium, ale zaczęły marnieć i blednąć. Myślałem, że dojrzewanie się kończy i będzie można wpuszczać ekipę czyszczącą, ale to NH4 mnie trochę martwi. Czy to możliwe, żeby test trochę przekłamywał? NO3 i PO4 gdy mierzyłem ostatnim razem było zdecydowanie wykrywalne. Teraz dwie osoby porównywały ze skalą i wychodzi, że jest zero. Byłbym bardzo wdzięczny gdyby ktoś pomógł mi zweryfikować w jakim stadium dojrzewania jest moje akwarium i czy można byłoby w tym tygodniu wpuścić jakieś życie.

Na pierwszym zdjęciu jest skałka, na której do tej pory rósł pojedynczy polip zoa, ale teraz pojawiło się coś co wygląda jak zielone zoa. Z tego co zauważyłem to nie zamyka się na noc jak inne zoa. Czy to jakiś makroglon?

P7052034.JPG

P7052029.JPG

P7052024.JPG

P7052032.JPG

P7052035.JPG

P7052037.JPG

P7052018.JPG


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teraz pojawiło się coś co wygląda jak zielone zoa. Z tego co zauważyłem to nie zamyka się na noc jak inne zoa. Czy to jakiś makroglon?

Tak, acetabularia :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki to faktycznie acetabularia. Mam jeszcze jedno pytanie. Mam w skale jakiegoś dzikiego kraba i tak się zastanawiam czy spróbować go złapać przed wpuszczeniem ślimaków i krabów?


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dawno mnie tutaj nie było, coś tam wypadałoby napisać.

P8202065.JPG

Akwarium ma się nie najgorzej ( chyba ;) ). Doszły nowe zoanthusy, briareum, rhodactis, pavona i dwie euphylie, cladiella i xenia. Były jeszcze czerwone discosomy, ale znikły :( Czytałem opinie, że mogą się odkleić jeśli warunki im nie pasują, ale nie wydaje mi się, aby oba odkleiły dokładnie tej samej nocy. Poza tym rosły dosyć szybko, więc chyba jednak źle im nie było. No i teraz pytanie czy coś z mojej obsady mogło potraktować je za kolacje? Jak zniknęły to z obsady miałem mitraxa, c.seurati, lysmata kuekenthali. Do tego dochodzi jeszcze dziki krab, ale z tego co widziałem siedzi i razem z mitraxem skubie glony. No i oczywiście asteriny.

Pytanie kolejne: Czy to dino czy cyjano:

P8202059.JPG

No i jeszcze kwestia sumpa. Pudełko przelewowe już gotowe i czeka na wodowanie. Tylko zastanawiam się czy sposób umiejscowienia go na tylniej ścianie ma jakieś znaczenie? I jeszcze prosiłbym o radę odnośnie cyrkulacji. Tak jak widać na wcześniejszych zdjęciach mam skałe ułożoną wzdłuż tylniej i prawej ściany. Jeden z cyrkulatorów dmucha z lewej strony wzdłuż skały. Drugi z przedniej do tyłu, też wzdłuż skały. Jak przeglądałem na forum inne kostki do zdażało się, że jeden cyrkulator dmuchał za skałą i drugi z tylniej szyby do przodu. Czy takie ustawienie byłoby lepsze ?


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... Były jeszcze czerwone discosomy, ale znikły :( Czytałem opinie, że mogą się odkleić jeśli warunki im nie pasują, ale nie wydaje mi się, aby oba odkleiły dokładnie tej samej nocy. Poza tym rosły dosyć szybko, więc chyba jednak źle im nie było. No i teraz pytanie czy coś z mojej obsady mogło potraktować je za kolacje? Jak zniknęły to z obsady miałem mitraxa, c.seurati, lysmata kuekenthali. Do tego dochodzi jeszcze dziki krab, ale z tego co widziałem siedzi i razem z mitraxem skubie glony. No i oczywiście asteriny.

Na to pytanie już znalazłem odpowiedź. Przyjechały dzisiaj nowe czerwone grzybki. 5 minut po tym jak zgasły światła zobaczyłem krewetki kuekenthali uprowadzające discosomy :( Zostały jeszcze dwie, ale chyba będę musiał je sprzedać, bo widze że krewetkom posmakowały


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.