Skocz do zawartości
kuba503

Jak długo bez lampy?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam pytanie do bardziej doświadczonych forumowiczów. Jak długo akwarium może pozostawać bez oświetlenia przy starcie?? Ma to być akwa 250l z sumpem i dsb na samej suchej skale 25kg. Czy jest jakiś optymalny moment po którym oświetlenie jest konieczne, jak długo może trwać taki okres z minimalnym oświetleniem? Oczywiście w tym czasie nie będą wprowadzane żadne zwierzęta. Taki łagodny start z samymi bakteriami na początek. Kiedy lampa jest już konieczna? Wszystko oprócz lampy jest już praktycznie gotowe i zastanawiam się czy już nie zalewać powoli akwa aby dojrzewało zanim lampa zostanie złożona. Może ktoś może się podzielić ciekawymi artykułami i linkami. Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem jeśli nie masz korali to nie musisz świecić bo po co? Krabom, ślimakom i rybom światło w sensie lampy do życia nie jest konieczne, ale korale bez światła nie pociągną. Glony zresztą też :smiling: .


Pozdrawiam, Piotr

"Wykrzyknik, który sflaczał, staje się znakiem zapytania." S. J. Lec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Ja odpaliłem lampę dopiero jak NO3 i PO4 mi się wyzerowało. Obyło się bez glonów podczas dojrzewania. Potem stopniowo do pełnego czasu świecenia i pierwsze zwierzęta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, uspokoiliście mnie :) będę się zabierał za montowanie całości!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to mowicie ze lepiej nie oswietlac w ogole akwarium na poczatku? przeciez swiatlo spowoduje wlasnie to ze akwarium zacznie dojrzewac przejda plagi i dopiero zacznie zyc normalnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie będziesz świecił w ogóle to prawdopodobnie nie pojawią się zielone glony a wyjdą dopiero gdy zaczniesz świecić. Normalnie powinno być tak, że najpierw pojawiają się okrzemki (brunatny nalot glonów), po jakimś czasie ustępują i pojawiają się glony zielone w różnych postaciach. Dopiero gdy ustąpią można uznać, że dojrzewanie się zakończyło (czas około 6 tyg.). Być może nie mam racji ale wydaje mi się, że nie świecąc przeciągasz dojrzewanie i w momencie pojawienia się oświetlenia pojawi się również wysyp glonów. Ja radziłbym ci poczekać i zacząć kiedy już będziesz miał komplet. "Co nagle to po diable" :) a szczególnie w akwarystyce.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja traktowałem 6 akwariów i każde stało bez światła ponad 2 miesiące. 1 miesiąc bez podmian, odpieniacza, ttylko dolewki odparowanej wody. W drugim miesiącu podmiany razem z bakteriami i odpieniacz. Po 2 miesiącach zapalałem światło na 7 godzin i wchodziła obsada - krewetki i kraby - ekipa czyszcząca. Światło zwiększałem co tydzień o 30 min. do osiągnięcia 10-12h/24h. To mój sposób na start bez glonów. Główną obsadę umieszczałem w 3 miesiącu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowaem 6 akwari kade stao bez wiata ponad 2 miesice. 1 miesic bez podmian, odpieniacza, ttylko dolewki odparowanej wody. W drugim miesicu podmiany razem z bakteriami i odpieniacz. Po 2 miesicach zapalaem wiato na 7 godzin i wchodzia obsada - krewetki i kraby - ekipa czyszczca. wiato zwiꫳzaem co tydzie30 min. do osigni꣩a 10-12h/24h. To mposa start bez glonG obsad꠵mieszczaem w 3 miesicu.

Edytowane przez mardow (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.