Skocz do zawartości
Adamoss1201

wolny przelew

Rekomendowane odpowiedzi

Mariusz - bądź tak dobry i przeczytaj mój pierwszy post w tym wątku. Na tym kończę moje brużdżenie, a dociekliwym polecam sprawdzić co to takiego paradoks hydrostatyczny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa potrzebuje wyprodukować odpowiednie ciśnienie by unieść słup wody znajdujący się w rurze.

W przypadku rury fi=100cm próbując wytłoczyć go na wysokość 100cm pompa ma za zadanie "podnieść" 78,5 litrów wody = 78,5 kg (z wzoru na objętość walca V=Pi*r*r*h).

W przypadku rury fi=10cm pompa ma do podniesienia 0,79l wody czyli niecały kilogram.

Stąd ta różnica.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fi 10cm 7.9 kg :)


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jakie będą ciśnienia na tych rurach?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Także ciśnienie nie zależy od średnicy rury. Jednak ciśnienie potrzebne do podniesienia słupa wody jest już zależne, ze względu na ciężar słupa wody do podniesienia. stąd pompa przy fi=32 tłoczy mniej wody na wyjściu podnosząc ją na 1,5m, niż ta sama pompa przy fi=25.


aquarium14832.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciecz wywiera ciśnienie, będące wynikiem jej ciężaru. Słup wody wysokości 10m wywiera ciśnienie jednej atmosfery technicznej (1 kG/cm2). Ciśnienie hydrostatyczne wyraża się zależnością p=hpg

gdzie: h - wysokość słupa cieczy,
p
- gęstość cieczy, g - przyspieszenie ziemskie,.

Ciśnienie wywierane przez ciecz jest sumą ciśnienia zewnętrznego i hydrostatycznego. Ciśnienie hydrostatyczne na danym poziomie (głębokości) działa jednakowo w dowolnym Kierunku (w stronę dna, ścian bocznych itd.). Wiąże się z tym tzw. paradoks hydrostatyczny.

W przypadku, kiedy ciecz ciśnie na ściany, a ściany cisną na ciecz wywierając takie samo działanie, jak słup cieczy w części środkowej. O tym, że ciecz ciśnie na ściany do góry, można się przekonać, jeśli się wywierci otwór w ścianie górnej; ciecz wytryśnie wtedy na wysokość I. Opisane zjawisko wskazuje, że na danym poziomie cieczy panuje takie samo ciśnienie bez względu na kształt naczynia. Prawo to zostało wykryte w roku 1660 przez Pascala, nosi ono nazwę paradoksu hydrostatycznego.

Ciśnienia będą takie same w obydwu rurach.

Edytowane przez darek34 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

Muszę tu stanąć w obronie camella. Średnica rury im większa tym lepiej - mniejsze opory. Ciśnienie statyczne zależy tylko od wysokości słupa wody (i jej gęstości). Jeżeli doświadczalnie wychodzi wam inaczej to bardzo dziwne.

co do ciężaru samej wody to zrobilem taki obrazek:

slup wody.JPG

zakładamy że mamy takie same pompy które są w stanie podnieść wodę na wysokośc 2m. bez względu na średnicę rury pompa podniesie wodę do 2m. Oczywiście ciężar wody bedzie w przypadku pompy po prawej wiele większy ale ciśnienie które musi pompa pokonać bedzie takie samo.Musi one jedynie więcej wody podać aby zapełnić rure. Jeżeli na wysokości 1,5m zrobimy dużą dziurę w rurce to w obu przypadkach popłynie nią tyle samo wody.

Mam nadzieję, że nie zaciemniłem nic moim tokiem rozumowania :)

Edit.

A tak właściwie to skąd wiesz, że pompa za mało podaje? Dotarłem do takiego wykresu dla pompy RD6500

RD6500Flow.JPG

Wynika z niego, że na wys. 1,5m w idealnych warunkach pompa daje 5000l/h. Kilka kolanek, wylewka i myślę że powinno być max 4000l/h co daje jakieś 66l/min. A jak jest u ciebie?

Edit.

Jeszcze ostatnie 3grosze z instrukcji do pompy RD

5.2. Pressure Pipe (Pump outlet/ pressure side)

The pressure pipe should has to have the same diameter as the intake of the pump in order to minimize pressure loss, high flow rates and noise. The best thing is if you enlarge

the pressure pipe directly after the pump outlet, in order to maximize the pump capacity and to safe energy.

Reduce is feasible in small groups. Maximum 1 size smaller. For example, from 40 mm to 32 mm or 32 mm to 25 mm.

cała instrukcja do ściągnięcia z:

http://royalexclusiv...-6-5m::525.html

post-12965-0-13069400-1374159314_thumb.jpg

post-12965-0-26099800-1374160303_thumb.jpg

Edytowane przez Pipider (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie- prawa fizyki są wszędzie takie same. Według mnie to należałoby wyjaśnić co kto ma na myśli pisząc o spadku wydajności. Czy ktoś zmierzył tę zmianę wydajności np za pomocą pojemnika do którego pompa pompuje wodę w określonej jednostce czasu? Czy też ten pomiar opierał się na subiektywnym odczuciu? Bo przy przepływie tej samej ilości wody przez dwie rury- jedna fi 25 a druga fi 32 to pozornie w rurze fi32 "dynamika" wypływu będzie mniejsza, podczas gdy ilość przepompowanej wody w jednostce czasu będzie taka sama.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem camell76 ma rację tylko w 1 punkcie - ciśnienie. tak chodzi o ciśnienie. Należy sprawdzić co to jest ciśnienie z definicji - 1 paskal to jest 1 Niuton na metr kwadratowy wg wzoru 1Pa=1N/1m2. Jeżeli w przytaczanej rurze 100 cm mamy ciśnienie hydrostatyczne X to na wylocie z pompki o średnicy 2 cm nacisk (siła) wody będzie sporo większy (wynika to z pola koła nie chce mi się przytaczać wzorów), ponieważ spadnie nam pole i żeby uzyskać tyle samo Pa (ciśnienia hydrostatycznego czyli ro * g*h) co w rurze setce musi wzrosnąć siła N. Wzrost siły N powoduje większe naciski wewnątrz pompy na ścianki, wirnik, wał itd. więc wydajność pompy na zbyt dużej średnicy będzie spadać. Mam nadzieję że to w miarę dobrze opisałem :)

Edytowane przez Kyzak (wyświetl historię edycji)

Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja na pompie new jet 1700 jeśli się nie mylę mam wąż o średnicy wewnętrznej 19 mm i jak podpoiłem o średnicy wewnętrznej 32 lub 35 już nie pamiętam to musiałem zakręcić zawór na spływie ponieważ woda szybciej spadała niż była pompowana więc mniej wody wpadało do akwarium niż przy wężu 19 mm


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem camell76 ma rację tylko w 1 punkcie - ciśnienie. tak chodzi o ciśnienie. Należy sprawdzić co to jest ciśnienie z definicji - 1 paskal to jest 1 Niuton na metr kwadratowy wg wzoru 1Pa=1N/1m2. Jeżeli w przytaczanej rurze 100 cm mamy ciśnienie hydrostatyczne X to na wylocie z pompki o średnicy 2 cm nacisk (siła) wody będzie sporo większy (wynika to z pola koła nie chce mi się przytaczać wzorów), ponieważ spadnie nam pole i żeby uzyskać tyle samo Pa (ciśnienia hydrostatycznego czyli ro * g*h) co w rurze setce musi wzrosnąć siła N. Wzrost siły N powoduje większe naciski wewnątrz pompy na ścianki, wirnik, wał itd. więc wydajność pompy na zbyt dużej średnicy będzie spadać. Mam nadzieję że to w miarę dobrze opisałem :)

bzdury Pan piszesz. Jeżeli zmiejszy się pole we wzorze P=N/m2 to aby P się nie zmieniło musimy też zmniejszyć N.

Fizycznie:

Jeżeli w rurze o średnicy 100cm mamy 10 litrów (10kg = ok 100N) wody to sięga ona na ok 13,2 cm.

Jeśli zmniejszymy średnice rury powiedzmy do 10cm to woda bedzie sięgała do 318,47 cm - czyli ciśnienie P drastycznie wzrośnie.

Aby zachować to samo ciśnienie musimy zmniejszyć ilość wody (czyli N) do poziomu 13,2 cm.

13,2cm w rurce fi 10cm daje ok 1l.

Tak więc 10 litrów wody w rurze fi100cm wywiera takie samo ciśnienie na pompę jak 1l wody w rurze fi 10cm.

Wniosek:

Większa średnica rur = więcej wody w obiegu.

Ale obawiam się, że zrobił się trochę offtopic... i dalszą dyskusję na ten temat należałoby przenieść na jakieś forum fizyków.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc to jestem już trochę zagubiony :)- może ktoś uczony wytłumaczy o co tutaj chodzi. Z jednej strony prawa fizyki to prawa fizyki i chyba Piotr i Camel76 dość jasno to przedstawili a z drugiej strony nie ma powodu żeby nie wierzyć autorowi tematu i Sylwkowi, którzy piszą, że po zwiększeniu średnicy na wylocie pompy wydajność spadła... albo inaczej- musieli przykręcić zawór na spływie co wskazuje na zmniejszoną wydajność pompy. Obaj mają wadliwe pompy? Raczej mało prawdopodobne. A może ten rzekomy spadek wydajności jest chwilowy do momentu wyrównania się różnic związanych z większą ilością wody w rurze na wyjściu z pompy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co niektórzy nie mogą zrozumieć. Ciśnienie zależy od wysokości słupa cieczy tylko i wyłącznie i od wartości jego zależy wydajność pompy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest jasne, że od wysokości słupa cieczy, ale dlaczego przy zachowaniu tej samej wysokości słupa cieczy a zmianie przekroju rury na nieco większy zmniejsza się wydajność pompy- konieczne jest skręcenie zaworu na spływie? Skoro zgodnie z prawami fizyki nie powinna.

Sławek- chyba nie prześledziłeś dokładnie sporu, który się tutaj toczy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że skoro kolega Sygen zaobserwował obniżenie wydajności pompy po zmianie węża na inny o większej średnicy, to tak właśnie było. Tylko problem nie leży w samym wężu a gdzie indziej.

Czy na 100% nowy wąż zaginał się pod takimi samymi kątami jak stary?

Skoro do pompy pasował wąż 19mm to aby podpiąć 32mm trzeba zrobić jakąś przejściówkę - czy tu nie powstało jakieś "wąskie gardło"?

a może grubszy wąż nie przyległ idealnie do pompy i woda uciekała bokiem?

Fizyka to fizyka.

W praktyce jest wiele dodatkowych niewiadomych :)

Edytowane przez Pipider (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Średnica nie ma znaczenia dla wartości ciśnienia tylko wysokość słupa wody, gęstość i przyśpieszenie ziemskie. Wniosek może być tylko jeden. Ilość pompowanej przez pompę wody dla średnicy nominalnej pompy i większej niż nominalna będzie taka sama zmniejszy się natomiast szybkość przepływu wody, ale to akurat jest bardzo korzystne zjawisko bo spadną opory przepływu.

Ciężar wody nie ma tu żadnego znaczenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Z paradoksu wynika,że ma "Natomiast parcie cieczy na dno naczynia zależy od pola powierzchni dna, wysokości słupa cieczy i ciężaru właściwego cieczy." - Wiki ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W hydraulice siłowej jeżeli jest tylko możliwość unika się ostrych zmian kierunku przepływu i zmiany średnic aby strumień cieczy był laminarny czyli aby nie był zakłócany. Co innego w układach chłodzenia gdzie jest odwrotnie dąży się do przebiegu turbulentnego który ma duże opory przepływu ale dobrze oddaje ciepło. I chyba w tym jest sedno sprawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Większy waż założyłem z konieczności głośności pompy po prostu kombinowałem aby ciszej chodziła i faktycznie tak było jakby na dużo większym wężu było ciszej i nigdzie z boku woda nie uciekała było zrobione na sztywnych końcówkach przejściówkach ale jak napisałem zawór musiałem przykręcić.po około tygodniu stwierdziłem że wolę ten 19 mm ponieważ po co mam skręcać zawór powrotny i założyłem ponownie 19 mm zawór musiałem delikatnie odkręcić bo sporo leciało przez rewizje


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośność się zmniejszyła bo zmniejszyły się opory przepływu i pompa miała lżej, a po tygodniu zarósł glonem i się wydajność zmniejszyła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Głośność się zmniejszyła bo zmniejszyły się opory przepływu i pompa miała lżej, a po tygodniu zarósł glonem i się wydajność zmniejszyła.

nic po tygodniu się nie zmniejszyło od samego początku musiałem skręcić i przez tydzień nie regulowałem nic


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta sama pompa tłocząca w przypadku małej i dużej średnicy ma zawsze takie same pole nacisku słupa wody. Wynika to z tego, że mamy ten sam króciec wylotowy (tłoczny) o takim samym polu przekroju.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym dodał jeszcze jeden wzór. wzór na Pracę jaką wykonuje pompa. przy mniejszej średnicy rury jest mniej kilogramów do podniesienia, a silnik w pompie ma swoją sprawność, więc wydajność spada pod wpływem większego obciążenia przy szerszej rurze i większej ilości wody która musi podnieść.

a może sie myle... B)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a ja bym dodał jeszcze jeden wzór. wzór na Pracę jaką wykonuje pompa. przy mniejszej średnicy rury jest mniej kilogramów do podniesienia, a silnik w pompie ma swoją sprawność, więc wydajność spada pod wpływem większego obciążenia przy szerszej rurze i większej ilości wody która musi podnieść.

a może sie myle... B)

taaaaa... czyli mniejsza rurka, mniej wody i praca lżejsza...

Taki wierszyk był o Grzesiu co worek piasku po wsi nosił... :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.