Skocz do zawartości
jimi

kompletowanie zestawu nano reef 45l

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich użytkowników na tym forum.Jestem nowy i mieszkam w Krakowie,chcę teraz założyć nano reef na początek 45 l akwarium.Jestem teraz w trakcie składania zestawu.Akwarium 45l,Kaskada aquael FZN-2,cyrkulator Koralia Nano 900 plus jakiś nie wielki odpieniacz,nie wiem jeszcze jaki.Oświetlenie zrobię sam.Statecznik elektroniczny 2x24 W,świetlówki Juwel High-Lite Blue(438 mm/24W T5 o barwie (20000 K) a druga też 24W Marine o barwie (15000 k) myślę że na początek wystarczy dla korali miękkich.Pokrywę zrobię też sam z spienionego PCV i zamontuję dwa wentylatorki od komputera jedn dmuchający a drugi wyciągajacy z termo- regulatorem.Też będzie potrzebny zasilacz 12V do tych wentylatorków.Na początek chcę wsadzić 4kg do 4,5kg żywej skały a po dwuch dygodniach od założenia wsypać żywy piasek około 3 litrów i niech sobie to dojrzewa.Co sądzicie o tak skompletowanym zestawie?Myślę że da radę.Pozdrawiam. :smiling:P.S.Dzisiaj mi doszedł cyrkulator Koralia Nano 900,zaraz ją przetestowałem w wiaderku 12 litrowym i byłem mile zaskoczony cichą pracą ale myślę że jedna sztuka będzie za mało.Kupiłem dzisiaj w Castoramie dwie płyty z spienionego PCV,jedna płyta grubości 6mm o wymiarach 100cm na 50cm a druga o grubość 3mm i wymiary 100cm na 50cm.Tylko nie wiem jakim klejem to posklejać żeby nie był szkodliwy dla zwierząt.Chyba się zdecyduję na odpieniacz Resun SK 300 bo mi wejdzie w kaskadę FZN-2.Wyciągnę ten większy jeden koszyk z gąbką i tam go umieszczę żeby nie zajmować miejsca w akwarium.Mam obecnie akwarium 54 litrów słodkowodne roślinne nawożenie z butli CO2 i solami jak do tej pory jest w dobrej kondycji.Ale zakochałem się w akwarium morskim i nie ma odwrotu.Nie wiedziałem że akwarystyka tak wciąga.Zaczeło się od tego jak żona kupiła dla wnuczka małą jedną rybkę bojownika i wsadziła ją do kuli kryształowej.Jak przyszedłem z pracy i zobaczyłem to mi to coś nie pasowało.Widziałem że ta rybka się męczy bez żadnego filtra i napowietrzania.Zaraz zacząłem czytać fora w internecie że ta rybka musi mieć dobrą filtrację i roślinność i tak się zaczeło.Kupilem zaraz na drugi dzień akwarium dla niej 10 litrow,filtr,żwirek i pare roślin.Nie mając żadnego doświadczenia o tym że takie akwarium musi dojrzewać minimum 2 tygodnie i w takim litrażu to ciężko utrzymać dobre parametry.Rybka przeżyła i jest w dobrej obecnie kondycji.Ma teraz nowy dom 54 litry od roku.Teraz mam kłopot z żoną bo mówi do mnie że gdzie sobie wstawie to następne akwarium.Ale ona zaczęła akwarystyke z tą jedną rybką dla naszego wnuczka.Pewnie Was zanudzam to konczę i pozdrawiam.

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kleiłem niedawno obudowe ze spienionego pcv i używałem do tego kleju cyjanoakrylowego z castoramy. Jak zabrakło to dokupiłem zwykłą "kropelkę" Powodzenia

Edytowane przez Nimloth (wyświetl historię edycji)

Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz,Jak Tobie wyszła ta pokywa i jak rozwiązałeś sprawę oświetlenia w pokrywie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz,Jak Tobie wyszła ta pokywa i jak rozwiązałeś sprawę oświetlenia w pokrywie?

Skleiłem rame z pcv i potem wkleiłem przegrode, która dzieli obudowe na dwie części. W górnej zamontowany statecznik. W dolnej zamocowane dwie oprawki na świetlówki kompaktowe 36W i diody do nocnego oświetlenia. Otwory, którymi przechodzą przewody są uszczelnione silikonem. Obudowa mojej lampy jest nieco szersza od akwarium i jest na nim oparta, ale nie zakrywa całego akwarium. Wentylatorów nie mam zamontowanych w lampie, ale obok są wentylatory, które dmuchają w tafle wody, bo niestety miałem problemy temperaturą wody.


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam tez mam akwa 45l od roku a w nim sam filtr FZN-2 i daje rade, nie mam Korali 900 wiec mysle ze u Ciebie nie potrzebne tez bedzie wiecej, jedna nano 900 do kaskady wystarczy spokojnie. Co do oświetlenia ja u siebie mam 2x modul Aquaela Duo Marine ale uzywam tylko 3 świetlówek czyli 33w i miekkim wystarcza spokojnie. Ja bym dal zywej skaly 5,5 kg. Jak bedzie za duzo zawsze mozesz pokruszyc i do filtra. Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje Wam za odpowiedzi.Jestem poczontkującym w akwarystyce morskiej,właśnie chodzi mi też o media do kaskady FNZ-2 jakie?t2mek2 właśnie piszesz że jak za dużo skały żywej to można pokruszy i do filtra dać to coś takiego ma właściwości jak ceramika?Pozdrawiam.P.S.t2mek2 mam pytanie a jak rozwiązałeś problem z pokrywą do akwarium?Bo też się zastanawiałem nad szybą nakrywową nad tym samym oświetleniem jak u Ciebie.Ale pewnie w letnie dni jak by były upały to bym miał problem z utrzymaniem prawidłowej temperatury.Chodzi mi o chłodzenie w akwarium.P.S.Przeglądam Twoje zdjęcia i widzę że masz akwarium otwarte bez pokrywy ale pewnie dużo wody paruje i trzeba często dolewać.Pozdrawiam

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie mam pokrywy a i tak w upaly u mnie jest po 30 stopni albo i wiecej.. Wczoraj w nocy pierwszy raz wyskoczył mi błazenek poza akwarium, dziewczyna wstala, zapalila swiatlo i zaczela wybijac komary i albo sie wystraszyl swiatla albo wpadl w macki szorstnika i sie popazył..

Od dzisiaj bede przykrywal taka jakby dykta ale tylko na noc. Taka szybka bylaby w sumie ok ale ubrudzi sie od wody z sola no i mniej swiatla bedzie wpadac do akwarium. U mnie za to sporo wody paruje ale to nie problem szykuje sobie bańke 5l wody RO i uzupelniam.

W swoim filtrze mam wkłady PhosGuard / Chemi pure-elite / Purigen ale nie zmiesci Ci sie to wszysto jesli chcesz miec odpieniacz w kaskadzie. Zreszta jesli bedziesz mial odpiecziacz to niepotrzebne Ci sa te wszystkie wklady. Mozesz odwiedzic mój temat i zobaczyc jak to wszystko wyglada.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokruszona skała pełni taką samą role jak nie pokruszona :) tylko łatwiej w kaskadzie upchać. Ja też mam kaskade zamontowaną i leży w niej reszta gruzu koralowego jakiego nie użyłem w akwarium. U mnie obecnie paruje około 5l dziennie. A odnośnie pokrywy to u mnie bez pokrywy i bez włączonego oświetlenia w akwarium temperatura dochodziła do 27 stopni. To ostatecznie zdecydowało o akwarium otwartym :)


Akwarium 120x60x50 360l

Lampa: DIY 170W LED COB

Odpieniacz: APF600

Cyrkulacja: Jebao wp-25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki,OK teraz muszę konczyć,wieczorkiem odwiedzę :smiling: .Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w te upały termometr pokazywal 30+ stopni troche duzo ale zwierzaki sie b. dobrze trzymaly jakby im to nic nie robilo. W najgorętsze dni wrzucalem kostki lodu z zamrozonej wody RO do kaskady i spadalo - 1-2 stopnie ale to troche uporczywe tak codziennie. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,Nimloth u mnie też dochodziła temperatura w zbiorniku 54l słodkowodnym do 29 stopni z pokrywą i dwoma świetlówkami 2x 15 W T8 ale po zamontowaniu wiatraczka od komputera 5cm na 5cm to mi spadła do 24 stopni.Pozdrawiam.P.S.Pytanie do t2mek2 a co z błazenkiem który Ci wyskoczył z akwarium,przeżył?Pozdrawiam

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej witam

Akwarium z opisu dokładnie jak moje .

Mogę dać ci kilka rad

1 Oświetleniu juwela jest średnie odradzam zakup lepiej isc w diody lampka na taki litraż 250zł

2 wentylatory muszą być skierowane na taflę inaczej nic nie daje

3 kaskada jest do bani jak bedziez miał rybkę i je karmił cała będzie się syfić i głośno chodzić

4 z tego co czytałem (osobiście nie miałem) resum taki sobie

Pocztaj mój temat mam w stopce akwa może być fajne ale po kilku miesiącach już jest za małe

Pozdrawiam


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj Skala.Właśnie przeglądałem Twoje zdjęcia akwarium na twoim profilu.Bardzo ładnie utrzymane.Czyli jak bym umieścił wentylatorek jeden z boku pokrywy dmuchający a z drugkego boku wyciągający to by nie było żadnego rezultatu chłodzenia?Czyli bym musiał je umiescić w pokrywie od góry żeby bezpośrednio dwa dmuchały na taflę wody to będzie rezultat chłodzenia.Widzę że też miałeś kaskadę na początku i mówisz że nie daje rady i jest głośna.Jak kupiłem tą kaskadę aquael FZN-2 to zaraz ją testowałem w akwarium słodkowodnym 54l i byłem mile zaskoczony cichą jej pracą.W ogóle jej nie słychać myślę że dlatego że czyste wkłady były nie wiem jak by było pózniej przy dłuższym użytkowaniu.Wiem że lepsze jest większe akwarium w utrzymaniu ale też są większe koszty w skompletowaniu i póżniej w prowadzeniu.Ale jak będzie kaskada FZN-2,cyrkulator Koralia Nano 900 szt 1 jak nie da rady to szt 2 i odpieniacz Resun SK 300 przy oświetleniu T5 2x24W o barwie 15000K i 20000K to myślę że na początek 45l akwarium to powinno dać radę z paroma koralami miekkimi z dwoma rybkami małymi.Dzięki za poradę i że się zainteresowałeś jak mam skompletować akwarium.Pozdrawiam.P.S.Powiedz jakie wyniosły Tobie koszty przy zmianie na większe akwarium?Pewnie musiałeś też zainwestować w szafkę pod większe akwarium.Ja narazie założę 45l ale szafkę kupię już pod większe akwarium bo wiem jak będzie dobrze to będę chciał zwiększyć litraż.Wiem że to wciąga i będę żałował a tak to tylko akwarium większe a wiele sprzętu można wykorzystać z mniejszego.Acha Ty miałeś akwarium 45l o wymiarach 50x30x30 jak ja obecnie,mam pytanie jak docinałeś płyty z spienionego PCV to jakie wymiary dawałeś o 2mm większe z każdej strony żeby pokrywa lekko wchodziła w akwarium nie była zbyt ciasna?Mam dwie płyty o grubości 6mm i 3mm.

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiary miałem z takiego programu z internetu do pokryw ostatnio go szukałem ale nie mog go już znależć

Pokrywę skleiłem postawiłem na akwa i skleiłem taśmą klejącą żeby było w miarę ciasno

wszystkie nierówności wyrównałem szpachlą do drewna

Wiatraki muszą być ustawione na taflę mogą być obok siebie nie ma znaczenia

U mnie oświetlenie dawało radę ale przyrosty marne

a parametry miałem stabilne

Zmieniająć na większę jedynumi kosztami było

Akwarium 100zł Lampka led 260zł Płyta wiórowa pod akwa 30zł jvp-100 38zł

jeszczę muszę kupić skałe 250zł


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK,dzięki za odpowiedz,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie śmiga kaskada non stop od roku i nie slychac jej w ogole. do tego 1 koralia 900 i bedzie super cyrkulacja :)

Tylko jeszcze sie zastanawiam, masz w planach filtr RO ?

Co do błazenka przeżył bo jak wyskoczyl to chupnelo, dziewczyna uslyszala i mnie krzykiem obudzila :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki t2mek2,to pocieszyłeś mnie z tą kaskadą,ja ją testowałem to naprawdę była cicha.Z czasem za pewien czas na pewno kupię filtr RO.Na razie wodę RO będę kupował w sklepie akwarystycznym.To dobrze że błazenek przeżył pewnie był w szoku :thumbup: .pozdrawiam

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

T2mek2 ma fajnie skompletowane akwarium i skoro działa to po co przeplacac :-) Kaskada jest ok. Odpusc sobie odpieniacz, a do kaskady wloz chemipure elite 5oz i podmieniaj 5l wody co tydzień, dwa. Jak chcesz miekasy i dwie rybki to nie ma co szaleć :-)

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie przeglądałem te forum zanim się zajestrowałem i dużo poczytałem o zakładaniu i kompletowaniu sprzętu do nano reef ale przedemną jeszcze jest dużo lektury do czytania.Wzoruję się na tych akwariach 45 l jakie miał Skala bo teraz założył większe i na akwarium 45 l które ma t2mek2 są bardzo ładnie prowadzone.cYg dziękuję bardzo za dobre rady bo to dla mnie bardzo ważne żeby akwarium dobrze wystartowało :smiling: .Pozdrawiam.P.S.cYg ty też masz ładne akwarium.Jak kupię chemipure elite 5oz to jeden woreczek umieszczam w kaskadzie w tym koszyku większym czy mniejszym?A czy na dno koszyka przed włożeniem chemipure elite jakąs wate filtracyjną wsadzić?Ile jest woreczków o pojemności 5oz/142g jeden czy więcej i czy się zmieści w kaskadzie FZN-2?

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej,

Obojętnie który koszyk. Żadnej waty nie dawaj bo się zapycha szybko. Kup ten najmniejszy chemipure elite - tam masz jeden woreczek który wystarczy Ci na pół roku - wloz go do koszyka i zapomnij o nim :-)

pisane z telefonu


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

O.K.Dzięki za odpowiedz :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chłopaki ja tylko opisuje swoje doswiadczenia

Kasdade mialem jakiegos chinczyka

Jak karmiłem błazenki krylem to mi sie strasznie syfiła i głosno chodzila

Z sumpem to inna bajka wszystko schowane. Cichutko

Śpię w pokoju gdzie jest akwa i tak zrobiłem że tylko powietrze zasysane do pienidła słuchać leciutki szum

Ja długi czas miałem zestaw chemi pure + phosguard

Sama podmiana powinna wystarczyc

Sól pewnie ci polecą instant ocean tez na niej startowałem

Teraz jade na preis i jest różnica nic nie daja do wody tylko podmiany

Rożnica oczywiście na plus


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz będę nie długo robił pokrywę do akwarium z spienionego PCV i mam dylemat gdzie umieścić kaskadę po długości akwarium czy po szerokości.Trzeba wszystkie wycinanki zrobić przed sklejeniem ramki.Jak będzie najlepiej? :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lepiej daj z tyłu po bokach koralie nano


Akwarium 112L 80x35x40 + 22L sump

Odpieniacz DIY,

Oświetlenie: 2x24W T5, 21W Led

Cyrkulacja :Koralia nano 900, JVP-100 2500L.Jakis sunsun 650L

Obieg: Eheim 1000

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Skala.Znalazłem ten kalkulator wymiarów ramek do pokryw akwariów tu jest adres http://www.klimatop....krywa.htm#autor ale ja będę robił nie taką pokrywę jak tam jest opisana bo widzę że ta pokrywa tego typu jest nie zbyt dobra.Napewno będą przecieki po bokach akwarium jak będzie woda parować i skraplać.Będę się wzorował na Twojej.Mnie tylko były potrzebne wymiary ramki,resztę to póżniej się dopasuje. :smiling: Pozdrawiam

Edytowane przez jimi (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.