Skocz do zawartości
akarka

Zaklejone otwory pod śrubunki w panelu

Rekomendowane odpowiedzi

W niedługim czasie będę zamawiać akwarium o wymiarach 60x60x50 z tego 13 cm wzięte pod panel. Akwarium przez przynajmniej 8-10 lat nie będzie większe ze względów lokalowych (kawalerka <_<), a sumpa obecnie nie mogę wstawić. Ale...za rok może dwa, pojawi się możliwość wstawienia sumpa przy okazji zmiany mebli ^_^. W sklejonym akwarium może być problem z wywierceniem otworów w dnie (myślę o kominie wewnętrznym). Pomyślałam, że w rogu panelu, mogłabym zlecić wykonanie dodatkowych otworów pod śrubunki ewentualnego przyszłego spadu i rewizji (rury 2x25mm- czyli otwory 2x35mm). Wycięcie panelu i wklejenie komina odpowiedniej wielkości, nie wydaje mi się jakimś strasznym problemem...

Teraz pytanie...w jaki sposób zabezpieczyć te otwory...włożyć z powrotem w otwory wywiercone krążki szkła i zasylikonować? Czy w ogólne takie rozwiązanie ma sens?

post-21882-0-46781000-1375369841_thumb.jpg

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz na to miejsce, to może zamontuj od razu śrubunki, a rurki zaślep tak żeby potem nie było problemu z podłączeniem reszty instalacji? Ja chyba tak bym zrobił :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz na to miejsce, to może zamontuj od razu śrubunki, a rurki zaślep tak żeby potem nie było problemu z podłączeniem reszty instalacji? Ja chyba tak bym zrobił :)

Śrubunki zdaje się będą wystawać od dna a akwa będzie stało na płaskim biurku bez otworów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby wywalić panel wstawić komin i śrubunki to i tak trzeba będzie restart zrobić... jakoś mi się ta idea nie widzi. Jak to ma hulać przez 10 lat to od razu szafkę pod sump bym przygotował.

albo wiernie z panelem az do koncav:)

Edytowane przez zachu (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby wywalić panel wstawić komin i śrubunki to i tak trzeba będzie restart zrobić... jakoś mi się ta idea nie widzi. Jak to ma hulać przez 10 lat to od razu szafkę pod sump bym przygotował.

albo wiernie z panelem az do koncav:)

Idea jest taka, żeby teraz przez ten rok czy dwa nauczyć się wszystkiego co niezbędne na miękkich, LPSach i ewentualnie łatwych SPSach, potem, jak pojawi się możliwość wstawienia sumpa, zrobić szybki restart, przerobić panel na komin, zrobić sumpa i od początku iść w same SPSy...mi się zdawało, że to dobry pomysł... :hope:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory w dnie zaklej kawałkiem płyty plexi i silikon od środka akwarium.Gdy będziesz potrzebowała otwory odetniesz i po sprawie.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory w dnie zaklej kawałkiem płyty plexi i silikon od środka akwarium.Gdy będziesz potrzebowała otwory odetniesz i po sprawie.

I tak pewnie zrobię:):yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrob sobie akwarium ze zwyklego szkla z panelem tak jak chcesz tylko bez otworow, naucz sie tej akwarystyki tak jak piszesz a po roku czy 2 wymienisz akwa na takie jakie ci odpowiada. to najtansze i najlepsze rozwiazanie bo dojda ci pomysly jak zrobic lepiej. ja niestety wlasnie wymienilem swoje akwa po roku czasu bo dopiero teraz wiem jak powinno byc zrobione aby mi odpowiadalo.

Tak przelicze na szybko twoje akwa bedzie kosztowalo ze zwyklego szkla i panelem jakies 250-400zł, wiadomo to jakas strata ale przynajmniej bedziesz zadowolona i wymienisz je po roku czasu na np optiwhite i dorobisz sumpa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Otwory w dnie zaklej kawałkiem płyty plexi i silikon od środka akwarium.Gdy będziesz potrzebowała otwory odetniesz i po sprawie.

Od kiedy PMMA kleimy silikonem ? Jeśli wkleisz pytkę szkła może być duży problem w pózniejszym czasie z jej wycięćiem .Zresztą ja by się nie podjął wiercenia w gotowym zbiorniku za duże ryzyko ,ale jeśli szklarz jest chętny niech działa :) Tylko pamiętaj że zazwyczaj jest tak że przy obróbce w materiale powierzonym nie biorą odpowiedzianości .


Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od kiedy PMMA kleimy silikonem ? Jeśli wkleisz pytkę szkła może być duży problem w pózniejszym czasie z jej wycięćiem .Zresztą ja by się nie podjął wiercenia w gotowym zbiorniku za duże ryzyko ,ale jeśli szklarz jest chętny niech działa :) Tylko pamiętaj że zazwyczaj jest tak że przy obróbce w materiale powierzonym nie biorą odpowiedzianości .

W takim razie skleję dziury szkłem na sylikonie. Zbiornika jeszcze nie ma, otwory byłyby wycięte jeszcze przed klejeniem całości do kupy. Czemu byłby problem? Jakby te kółka szklane trochę zeszlifować i dać na sylikonie, cóż byłby za problem je potem wyjąć? Igła z nylonową nicią, skórzane rękawiczki na ręce i tniemy:) Na pewno lepiej tak, niż wiercić w gotowym, sklejonym akwa...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak porysujesz przednią szybke to dalej beziesz chciała wycinac panel i kleic komin?????

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak porysujesz przednią szybke to dalej beziesz chciała wycinac panel i kleic komin?????

Będę się starała uważać :) Teraz mam słodziaka 1,5-rocznego z jedną, niemniej irytującą, 6mm rysą, zrobioną w drugim miechu życia baniaka...kwestia uwagi i wprawy. Przy opticwhite za 1k pewnie będę uważać jeszcze bardziej ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam wklejony kawałek płytki plexi w dolnym rogu akwarium (wykruszone i jest dziura) od około 6 lat. Przez 4 lata był to jakiś zwykły czarny, potem oderwałem ( trzymał się całkiem mocno i nie było wcale łatwo) i zakleiłem na nowo bezbarwnym akwarystycznym. Silikon w moim przypadku miał działać jako uszczelnienie powierzchni pomiędzy szkłem a plexi. Siła naporu wody jest duża i nic nie odchodziło ani się nie leje.

Nie jest to na pewno najlepsze rozwiązanie ale u mnie działa.


Akwarium 80x50x50h czyli 200l,

Sprzęt: lampa Pacific Black Phyton 120W, odpieniacz Tunze 9004 (Comline Reefpack 250), cyrkulatory 2xAquael Reef Circulator 2600 + Hydor Koralia 900, grzałka hagen 100W.

Skała 25kg, piasek 6kg ATI Fiji White Sand,

Życie: Hepatus, Doktorek, Mandaryn, 2xBłazny, ślimaki (2xNosariusy, 14xTrochus) Histro, korale LPS, SPS i jakieś miękasy.

Chwilowa likwidacja :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebien tez się trzyma na silikon,ale jeśli chodzi o uszczelnienie w akwarium to nie ryzykował bym aż tak bardzo . Akarka możesz zrobic tak jak piszesz , wkleić wywiercone krążki w otwory będzie ok .

Edit ;już poprawiam :)

Edytowane przez LLS (wyświetl historię edycji)

Warto być przyzwoitym ,choć nie zawsze się to opłaca .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Grzebien tez się trzyma na silikon,ale jeśli chodzi o uszczelnienie w akwarium to nie ryzykował bym aż tak bardzo . Akwarka możesz zrobic tak jak piszesz , wkleić wywiercone krążki w otwory będzie ok .

Dzięki:)

BTW: akarka ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też pokusić się o zrobienie gotowego komina z wywierconymi otworami, ale bez śrubunków, a w miejsce grzebienia wkleić na silikonie szybę lub plexi do wysokości krawędzi akwarium.


*Moja Rafka 200 l* (zlikwidowana z końcem 2016) 100x40x50, Sump 40L, Pudełko przelewowe, Lampa HQI 2x150+2x39W T5, Odpieniacz Deltec MC500, Obieg Eheim 1260, Cyrkulacja 2x Koralia3 6400l/h, LR 34kg, LS 21kg

Sprzedam wąż silikonowy 32 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można też pokusić się o zrobienie gotowego komina z wywierconymi otworami, ale bez śrubunków, a w miejsce grzebienia wkleić na silikonie szybę lub plexi do wysokości krawędzi akwarium.

O widzisz, o tym nie pomyślałam :) problemem jest jednak prześwit na dole, też musiałabym go jakoś zaklejać a to już nie będzie wyglądać estetycznie, będę wolała wstawić ciemną szybkę, więc koncepcja pozostaje bez zmian :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.