Skocz do zawartości
mardinus

Klarowność wody - a żywy piasek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Miesiąc temu wrzuciłem do swojego zbiornika żywy piasek (pakowany po 9 kg - z rafy)

Miało byc pieknie i wspaniale.....

Piasek wygląda ok (granulacja jak cukier) a w nim zaczynaja sie tworzyć kanaliki - pewnie cioś w nich żyje :-)

Ale....

Zavczeły się w nim tworzyć bombelki gazu - po wzruszeniu piasku one ulatują , ale nowe sie tworzą.

I od tego piasku cały czas mam zmetniona wodę - cały czas latają w toni takie małe drobiny - jak kurz - koloru białego.

Rano jest tych drobin mało , a ich ilość powiększa się przy wzroście oświetlenia .

Jak ryba wzruszy piasek ogonem to powstaje chmura która tylko powiększa ilośc drobin w toni wodnej.

Od miesiaca mam filtr mechaniczny - wata wymieniana co 2 dni. - ale to nic nie daje.

Mam cyrkulację - 4 X 600l.

Co mam zrobić by wyklarować wode??


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam również zastosować żywy piach w nowym zbiorniku- może wypowiedzą się "użytkownicy"?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zalałem 5 miesięcy temu.

Skała wygląda ok (tak mi sie wydaje)

Nie ma glonów nizszych ani cyjano -w wiekszości czysta poza wapiennymi i gdzieniegdzie kępki glonów wyzszych.

W refugium woda jest przejrzysta - więc to raczej sprawka piasku.

Do przekopywania mam 2 rozgwiazdy piaskowe.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rozgwiazdy nie przekopuja ppiachu :D one go spulchniaja tylko. poczekajcie cierpliwie, jak nie macie jakiejs aktywnej babki w baniaku to po pewnym czasie te fruwajace drobiny sie odfiltruja i bedzie klarownie. no chyba ze macie babke w rodzaju phalanei - wtedy nigdy nie bedziecie sie cieszyc klarowna woda :D


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jakiś trefny piach ci sie trafił , przemarznięty np.

U mnie woda jesk klarowna .To juz mój drugi zbiornik na zywym piachu i nie było nigdy problemów. Nawet gdy uzupełniam , bo co kilka miesięcy trzeba trochę dodać ,na drugi dzień po wsypaniu jest kryształ woda.

Jednak cyrkulacje też bym poprawił na twoim miejscu.

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to maksymalna załamka......:D

Przyszedł ten piasek do mnie w czasie mrozów - nie były wielkie - ale....

Musze go wymienić.


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mam ten piach i generalnie jest klarowna woda...ale zdazaja sie dni, ze babke cos napdanie i zacznie przekopywac tak, ze woda sie robi metna...dodatkwo, moze to sa resztki jedzenia fruwaja po akwarium.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wyrzucaj. Chetnie go przyjme. Wyplukam, przesusze moze sie nada:) Aha szukam zwierza ktory utrzyma piasek w czystosci i zlikwiduje strefy beztlenowe. Wildtom napisal ze piaskowa nie za bardzo sie nada, wiec co?? Yellow goby? Dadam ze akwa 54l, ale szykuje wieksze...


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja również chetnie przyjmę:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam na dnie LS i faktycznie muszę przyznać że po nasypaniu do zbiornika woda zrobiła się mleczna. Po kilku dniach drobny piach znalazł swoje miejsce i zrobiło się lepiej, do czasu kiedy wpuściłem babkę niebieskogebną. Przeżuwając piasek znowu mleko się robi, tylko że najdrobniejszy piach osiada na skałach. Stamtąd zbieram go węzem do wiadra, przefiltrowywuję wodę i wlewam spowrotem do akwarium.

Dało się zauważyc poprawę sytuacji, a obserwując zachowanie naszego pupila nie żałuję mętnej wody.

Pytanie do użytkowników ww babki. Czym dokarmiać zbuja?

Pozdrawiam! Misiek!


W 60-tce

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

yellow tez nie za bardzo bo to babka malo kopiaca. rozgwiazda nie robi jakis tam burz piaskowych ale lazi sobie w piachu i spulchnia go wiec cos ta daje. moze ogorek ?


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Valencienea, Phalanea, ale to trochu wiekszy litraz raczej


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm slyszalem ze slimaki Nassarius lubia troszke pogrzebac w piasku - tylko jest klopot z dostepnoscia. Mial ktos z was takie slimaki? Jak sie zachowywyaly?


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wildtom, to sa babki nie? Podobno sa dosyc ogresywne. Wcinaja kraby, wieloszczety. O jakiej strzykwie mowiles??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak , to prawda że nassarius lubi przekopywać piach .

Właściwie to cały dzień siedzą w pachu a wieczorem zaczynają przekopywać piach kończą nad ranem.

Mam 30 szt tyle, że malutkie jescze , ale dobrze sobie radza z mieszaniem piachu.

pzdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak, to babki. agresywne nie sa, krabow nie wcinaja, za wieloszczetami specjalnie sie nie uganiaja ale jak im sie pd pyszczek nawinie to zje. a agresywne sa jak to prawie wszystkie morskie w obrebie wlasnego gatunku. dla innych lagodne

a ogorki obejrz sobie tutaj - dzialaja na zasadzie dzdzownicy - lykaja piach z przodu, wydalaja czysty z tylu.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
nowy_zarażony :

http://www.meerwasser-lexikon.de/eng/77/688/Pseudocolochirus/%20violaceus.htm

Taka jaką miał Przemek. Też przekopuje piach??

Akurat ta strzykwa łapie to co pływa w wodzie.

A te ogórki to wyglądają jak g... w akwarium.

JA będe dalej polował na te ślimaki


Było mineło - akwarium to już wspomnienie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:haha g ... w akwarium :D

ogorek pelza po dnie caly czas, strzykwa to inna para kaloszy


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak widze nie jestem jedyna osoba szukajaca Nassariusow :D Dlatego moze umowimy sie ze jak ktos wpadnie na trop tego uroczego bezkregowca to da znac innym? ;D


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na 25kg zywego piachu mam 3 rozgwiazdy piaskowe (1 większa i 2 mniejsze) + 2 babki watchman gobby. Gobby nie robi wichru w piachu ale na 30cm dookoła swojej norki trzyma czyściutko i wcina piasek.

A co do ogórków morskich - jak wygląda sprawa bezpieczeństwa trzymania ich w akwarium? Słyszałem że jak są niepokojone przez inne zwierzaki to wywalają wnętrzności z toksynami i może paść wszystko w akwarium. Ma ktoś doświadczenie w trzymaniu ogórasów w w swoim morskim słoiku? :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.