Skocz do zawartości
Muniek

używanie reaktora

Rekomendowane odpowiedzi

czy będzie działał poprawnie reaktor wapniowy bez takiego użądzenia sterującego jak np.lajon. Czy jest ono koniczne? Czy nie wystarczyy ustawić przpływ wody mierząc ilośc bąbelkow oraz ph?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Teorytycznie tak, można pobawić się w wyregulowanie reaktora tak aby butla stale podawała CO2 w takiej ilości aby w reaktorze było od 6,5 pH do 6,7 pH w zależności kto jak przykjmie sobie wartość wyjściową.

Ale po odłaczeniu pH komp , czy miernika pH, pozostawiasz reaktor i dozowanie CO2 bez kontroli, chyba że bedziesz co 3 dni spradzał i podłączał na nowo do pH elektrody. Na dłuższą metę to rozwiąznei może się nie sprawdzić i w obsłudze jest dosyć kłopotliwe.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czyli mówisz Romanie że lajon do reaktora jest niezbędny ? Ciekawy jestem czy u kogoś chodzi reaktor bez lajona i jakie są jego doświaczenia? Czy naprawdę tak trudno ph utrzymać poniżej 6,7

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Utrzymanie ponizej 6.7 nie jest klopotem. Klopotem jest rownoczesne utrzymanie powyzej 6.3...


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Nie jest potrzebny lajon komputer pH.Mozna samemu bez problemu ustawic pH na zadanym poziomie.Przy dobrych zaworkach zawsze bedziesz mial odpowiednia ilosc CO2 dozowana.Jedyne co musisz posiadac to pH elektrode najlepiej zamontowana w reaktorze abys mogl w sposob ciagly odczytywac pH w reaktorze bo nie wyobrazam sobie robic to testami


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

reaktor można też ustawić wg KH, jelsi posiadasz precyzyjny reduktor który podaje stała ilość bąbli co2 nie jest to trudne. Ustalasz sobie wartość kh odcieku i jego ilość wg potrzeb .n a początku kontrolujesz to dość często potem rzadziej :) . kontrolujesz KH, Ca w tanku , obserwujesz czy rośnie czy spada i robisz korektę w reaktorze. Tak naprawdę nie ważne jest jakie masz ph w reaktorze bo nie to jest istotne tylko ilość uwalnianego KH i Ca i zapotrzebowanie na te składniki. jest nawet wzór na ilośc odcieku i wartość KH w zależności od dziennego zapotrzebowania (tylko nie moge go znaleść)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"Tak naprawdę nie ważne jest jakie masz ph w reaktorze bo nie to jest istotne tylko ilość uwalnianego KH i Ca i zapotrzebowanie na te składniki" nie moge sie z tym zgodzic wiec przy ph np 7.5 bedzie tyle samo wapnia sie rozpuszczac jak przy 6.5ph -nie


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy 7.5 nic ci sie nie rozpusci :)

ja od poczatku uzywam reaktora bez kontrloera, iloscia babelkow wariuje w granicach 30 - 45 na minue w zaleznosci od potrzeb i wszystko jest ok


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kiwalski@Jeśli nie używasz kontrolera nie wiesz jakie ph masz w kalkreaktorze i IMO jest no mało istotne najważniejsze jest ilość uwalnianego KH i Ca , reaktor nie służy do ustalanie w nim ph tylko uwalniania takich tam.... mnie osobiście interesuje ilośc uwalnianego KH (a nie ph w reaktorze) i wg tego ustalam odcinek z reaktora. jeśli zauważam spadek zwiększam ilość podawanego gazu jeśli rośnie zmniejszam o kilka bąbli... a czy w komorze mam ph 6 czy 6,5 jest to dla mnie mało istotne- bo np nie mam kontrolera. Takie same procesy zachodzą w przypadku systemu z kontrolerem zależy od podejścia do tematu. Niższe ph = więcej bąbli co2 , a to = więcej KH a to czy kontroluje ph, kh czy Ca jest obojętne.

wcale nie napisałem że przy ph7,5 i 6,5 Ca bedzie się rozpuszczało tak samo:)

P.S jak masz nie daleko do Zabrza wpdnij jutro to se pogadamy->spotkanie, przy okazji wezmę Ci wiesz co..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barty jak miezysz wapn calcium monitor czy testami????

Dokladnie mozna patrzec i uzywac tak jak ty tzn kontrolowac wyciek z reaktora ale wydaje mi sie ze bardziej dokladnie bedzie jednak z pH.

Oj nietety daleko bardzo daleko mam wiec tylko przesylka :)


170x60x60 220x90x70

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za informację Moim zdaniem Barty ma stu procentową rację odnośnie regulacji reaktora wg.KH z odcieku W reaktorze przecież powstaje idealnie zbilansowana wartośc wapnia oraz jonów węglanowych

Mam tylko jeszcze pytanie jak często trzeba regulować reaktor bez Lajonka?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciężkie pytanie zależy od ustabilizowania baniaka, obsady pełna/ w trakcie uzupełniania itd.

Jak dobrze trafisz z odciekiem to rzadko , w ustabilizowanym baniaku z pełna obsadą kontrola ca,kh – co dwa tygodnie – korekta ?? raz na pół roku albo przy wymianie butli:)

Zacznij od standardu i bąbel na 2-3 sek i 1 kropla odcieku na 1-2sek i sprawdz ile wylatuje Kh ustaw na kh 20 i obserwuj parametry . Napisz jeszcze jaki baniak, ile wkładu, obsada korali twardych(szt:))?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tez nie uzywam lajona tylko zwykly ph miernik z elektorda i szystko gra.jesli chodzi o ustawianie to wszystko zalezy od jakosci reduktora,raz na jakis czas potrafi przepusczac.oczywiscie sa takie kore sa bardziej precyzyjne i mniej

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Barty ja właśnie przymierzam się do twardych.Narazie jadę na ballingu. Mam zwyły miernik Ph i po prostu ciekawy byłem czy przechodząc na reaktor będę musiał kupić drugi czyli lajona.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie kontroluje specalnie jakos tego wszystkiego. mierze co 2 tygodnie ca, kh co tydzien i wg tego odkrecam/przykrecam co2 w reaktorze. juz kiedys tu mielismy dyskusje na ten temat, mi sie wydaje ze reaktorem z kontrolerem i elektroda w akwarium to predzej sobie PH w baniaku wyregulujecie niz ca i kh


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

cho? osobi?cie u?ywam ph-kontrolera w reaktorze, to uwa?am ?e nie ma obowi?zku stosowania tego pomiaru. Przy odrobinie wprawy mo?na da? sobie red? i bez niego. Najwa?niejszymi prametrami s? kh i Ca odcieku z reaktora. @Muniek pos?uchaj BartY'ego i ?le nie zrobisz. Wa?ne jest tylko ?eby? na pocz?tku regularnie monitorowa? odciek reaktora i obserwowa? tank. Ph metr mo?e ci pom?c w reaktorze a ph kontroler nie jest niezb?dny. Owszem zaobserwowano optymalne ph przy kt?rym wk?ad rozpuszcza si? najlepiej (i to jest pewnie koronny argument tych co u?ywaj? kontrolery :)), ale to odpowiednie kh i Ca jest podstawowym zadaniem produkcji reaktora.

PS Uzbr?j si? w porz?dny reduktor i ew. dodatkowy zaworek, ?eby? m?g? z butli wypuszcza? jeden b?bel co 2-3 sek, w testy kh i Ca i olej kontrol? ph.

pozdrawiam


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Muniek :

Barty ja właśnie przymierzam się do twardych.Narazie jadę na ballingu.

i najlepiej zrobisz, wg mnie, pozostajac przy nim;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

akwizytor, akwizytor :haha


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.