Skocz do zawartości
Pipider

biodigest i biopellety czy to jest złe połączenie?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

W moim zbiorniku ok 400l w obiegu, odpalonym prawie rok temu, żywa skała ok 30kg, odpieniacz, siporax,

od jakiegoś czasu zaczęło mi rosnąć NO3 i Po4. Właściwie to nic dziwnego, ryby podrosły, więcej jedzą...

Gdy NO3 osiągnęło poziom 10 ppm a PO4 0,1 ppm postanowiłem dołożyć BioPellets N/P XL.

Było to 5 tygoni temu. Pellety znajdują się w filtrze z dosyć dużym przepływem. Jednak parametry ciągle rosną. Dzisiaj zmierzyłem NO3 25, a PO4 0,25. I tak się zastanawiam jak powinienem zareagować?

Gdzieś tu na forum widziałem, że ktoś pisał, że bakterie Biodigest nie bardzo "się lubią" z pelletami. Ja od początku podaje te bakterie co 2 tygodnie ampułka i co 2 tygodnie Bioptim.

Zmienić bakterie? jeszcze dalej czekać?

Czy obniżyć PO4 Rowaphosem? - ale wtedy popsuje mi się dobry stosunek NO3/PO4 (dobry dla bakterii)

Ma ktoś podobne doświadcznia?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Biopellets powinno mieć optymalny przepływ przez złożę a ty napisałeś ze masz dość mocny. Za mocny przepływ bedzie wymywał bakterie do akwa i nie bedą mogły sie namnażać a za słaby bedzie tworzył martwe strefy w złożu co tez nie jest dobre. Co do bakteri to nie wiem ale wydaje mi sie ze to dużego znaczenia nie ma biopellet to pozywka a jakie bakterie na niej sie znajdą zalezy od tego co podasz albo co z akwa sie zasiedli ale mogę sie mylić.


6086_6181.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak u Ciebie wyglada sprawa odpieniacza?

Moze nie wychodzi mu usuwanie bakterii?


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jak u Ciebie wyglada sprawa odpieniacza?

Moze nie wychodzi mu usuwanie bakterii?

Odpieniacz mam dosyć przewymiarowany, DIY ala BK teoretycznie do 1000l na pompie Tunze. Raczej dobrze pieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na której tunze? jeżeli 9410 to może czas na coś mocniejszego! a jeżeli 9420 to raczej nie wina odpieniacza. A tak na marginesie dlaczego peletki XL? Małe świetnie działają (tutaj opinia jest na podstawie moich doświadczeń i zbiorników, które na nich widziałem) a z XL już kilka osób miało problemy!

Odpieniacz mam dosyć przewymiarowany, DIY ala BK teoretycznie do 1000l na pompie Tunze. Raczej dobrze pieni.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tunze 9420, a pelety XL, bo początkowo nie planowałem ich wkładać do filtra. Jak dalej nie będzie poprawy to spróbuję wymienić na małe. A co do bakterii to jakie dajecie w połączeniu z peletami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę to trwało, ale po ok. 7 tygodniach peletki "zaskoczyły".

W sumpie pojawiło się trochę glutów, ale PO4 stało się niewykrywalne (Salifert) a NO3 poniżej 10ppm.

Tak więc doświadczalnie stwierdziłem, że bakterie biodigest też dobrze działają z peletemi. Przy okazji - pelety XL też działają.

Jak zwykle potrzeba trochę cierpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.