Skocz do zawartości
natalia83

Akwarium only fish- z czym to się je?

Rekomendowane odpowiedzi

Mam do Was ogromną prośbę potrzebuję pomocy przy zaplanowaniu startu akwarium 240l wyłącznie z rybami.

Najpierw napiszę co zaplanowałam. Chciałabym wiedzieć gdzie mogą czychać pułapki przy zakładaniu takiego zbiornika.

Akwarium ma 240l początkowo bez sumpa, potem ewentualnie mały sumpik na overflow pipe. Odpieniacz to midiflotor z pompą igiełkową zawieszony wewnątrz zbiornika. Sól jakaś najtańsza, planuję blue treasure, bo korali nie będzie. Skala żywa jakieś 15 kg właściwie po to by ryby mogły się zadomowić i mieć swoje miejsce do spania. Piasek żywy samoa pink. Światło to 3x54w t5. Falownik jvp. I tu pierwsze pytanie czy przy samych rybach prądy muszą być tak samo silne jak przy rafowym? Jest jeszcze kubełek, zastanawiam się czy nie zasypać go biobalami i węglem i nie potraktować jako filtr przepływowy. Akwarium ma być z zasady niedrogie i mało kłopotliwe. Chciałabym tam jeszcze wrzucić jakieś makroglony, im więcej rodzajów tym lepiej, na pewno taxiflora i jakieś czerwone.

Obsada ryb nie będzie powalająca będą cieszyć oko dzieci. Czyli najbardziej oklepany i kolorowy zestaw. Para błaznów, para kauderni, piżamka, chryspisera, royal dotty back, krewetki, kraby i ślimaki. Ale chciałabym tam jeszcze widzieć rybki których nie odważyłaym się wpuścić do rafowego czyli centropyge może ze dwie najbardziej kolorowe. Oczywiście doktorek i coris gaimard jeszcze.

I teraz kilka pytań. Jakie zasolenie? Myślałam ze tak 1021 powinno wystarczyć. Czy no3 i po4 bardzo przeszkadza rybom? Jeśli tak to jakie są wartości graniczne? Sprzęt nie będzie wypasiony, ale rybki nieduże i oszczędnie karmione, do tego makroglony które mogłyby cześć pochlaniać.

Jaka powinna być temperatura, najlepsza dla ryb, chodzi mi o komfortową, by nie przyczyniać sie do rozwoju pasożytów czy chorób.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Ewentualnie co pominełam w planach?


4328_6803.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podłączam się do pytań w imieniu sąsiada, który również chce wystartować z małym Fish Only ok 120 litrów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

troszkę za mały zbiornik na rybki same pomyśle coś o 500 litrach :) Potrzeby będzie silny odpieniacz dużo mniejsze oświetlenie tak zeby było widać ryby i tyle :) I ryby wolą mniejsze troszkę zasolenie niż w baniaku z koralami :)

Ps. tematy już były na forum :)

http://nano-reef.pl/topic/31077-akwarium-fish-only/

http://nano-reef.pl/topic/24893-fish-only/

http://nano-reef.pl/topic/36357-fish-only/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeśli mało małych ryb (4-5) to chyba można zrobić to w 120 litrach? Skała pewnie też by się przydała żywa a nie ceramiczne ozdoby? I jak z piaskiem, też żywy przy FO?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbujcie na suchej skale, ubogą sól typu Instant Ocean czy coś w tym guście, makroglony w zależności od obsady, bo dużo "ładnych" ryb Ci je zwyczajnie opędzluje :-D

oświetlenie 3x54w T5 to świat i ludzie - daj 2xdzienna i 1x niebieska (w środek) albo 1xdzienna, 1x niebieska, 1x fiji - jeśli planujesz jakieś czerwone ryby, to ładnie podbije barwy...

piasek daj z jak największą gradacją, to łatwiej przelecieć z odmulaczem (oczywiście zależy, czy ma tam coś się w piachu grzebać)

korale daj sztuczne - bardzo fajne wyjście przy minimum roboty - tylko ważna sprawa żeby kupić dobre jakościowo, bo widziałem już aqua niskobudżetowe, w którym pływały ryby poranione przez tanie ozdoby...

falownik JVP - jeśli już w ogóle chcesz tego użyć to poszukaj TYLKO wersji na magnesie, innej nie bierz, ale jeśli wypuścisz fajnie silniejszy strumień powrotny z panelu albo z sumpa, to może nawet odpuść falownik a daj troszkę lepszą pompkę obiegową... tyle co mogę poradzić z obserwacji, bo sam o takim zbiorniku myślałem... (i kto wie, czy mi nie odbije)

pozdrawiam


pozdrawiam Dante

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.