Skocz do zawartości
matimaz1989

korale marnieją

Rekomendowane odpowiedzi

Co Wy z tym nic-nie-laniem? W akwartystyce morskiej powiedzenie "od przybytku głowa nie boli" wydaje się nie mieć takiego prostego przełożenia na stan faktyczny i wygląd akwarium,jak to ma w miejsce w naszym życiu codziennym. Czy przesadne lanie suplementów (pominąwszy sytuacje,rzecz nazwijmy po imieniu - raczej niecodzienne,typu wlanie jakiegoś specyfiku w ilości 100ml zamiast 1 ml) czy też jechanie na zbyt bogatej soli (oczywiście podmiany w granicach ogólnie przyjętych jako norma,czyli 10%/tydz., a nie 50%/3d) może mieć jakiś ujemny wpływ na stan korali? Wydaje mi się,że chyba raczej nie,a przynajmniej nie taki,żeby korale obumierały.

Też mam od roku RM-a i trzeba przyznać,że jest to delikatnie mówiąc,wynalazek dosyć specyficzny i u mnie też wszystko nie wygląda tak jak sobie wyobrażałem ,tzn. LPS- prawie w 100% w kondycji książkowej,natomiast niektóre miękasy potrafią grymasić (łącznie z tym,że potrafiły mi padnąć gatunki typu:pseudogorgonia czy cladiella,o których się pisz,że całkiem nieźle sobie radzą w szklance słonej wody na parapecie),ale nadal nie ogarniam czemu tak jest. Z początku podejrzewałem,że przyczyną może być zbyt uboga sól,ale myślę,że nie tu jest pies pogrzebany - w przeciągu roku jadę już na trzeciej soli + mikroelementy Kent i zamiennie Grotech A+B+C+M i szału nie ma,jedynym skutkiem ubocznym nadmiaru nadmiaru mikroelementów jest zwiększona ilość osadów na szybach (plagi typu dino,cyjano,czy inne glony są mi całkowicie obce,nawet makroglony początkowo wyłażące z jednej ze skał zanikły całkowicie,ustępując miejsce glonom wapiennym panoszącym się w całym akwarium),więc chyba przedobrzenia mikroelementów nie ma tak co demonizować?


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baszurek-

sam dodaje rożne "specyfiki" do wody ale w tym przypadku jeśli przeczytasz posta od początku rozpłynęły się już diskosomy rhodactisy częściowo zgnił mu quadi więc myślę że w wodzie jest aż nadto pierwiastków i całego dobrodziejstwa które my dolewamy.

Dlatego powinien przestać dodawać cokolwiek i podmianami (spokojnymi) wyczyścić wodę i wyprowadzić akwa na prostą

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kazdy ma inną szkołe ale ja jednak spróbuje nic nie lac bo takiej opcji jeszcze nie brałem pod uwagę więc spróbuje myśle ze nie zaszkodzi tylko moze pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
CNCrob nie rob chłopakowi bigosu z mózgu. U Ciebie wszystkie korale wygladaja jak z obrazkow ? Jemu po prostu wszystko zdycha, a wielu już tu pisalo, ze Xenia ma swoje fochy i nawet w super zbiornikach potrafi zanikac.

Daj mi konkretnie gdzie robie bigos z mózgu? A odpowiedz na Teoje pytanie jest: TAK, u mnie dosłownie wszystkie korale są w stanie książkowym. Zarówno SPSy, LPSy jak i miekkie. I innym doradzam to co sam stosuje.


Akwarium:

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co prawda nie mam książkowych korali - mimo iż z wielu książek podobają mi się różne gatunki :)

ale ja bym spróbował załatwić 50% wody z czyjegoś działającego baniaka i wymieniłbym połowę wody.

I zostawiłbym wszystkie specyfiki w szafie....głęboko

do stracenia nie masz już nic.... może się tylko poprawić...

po tej dużej podmianie potem co 2 tyg po te 10%.

ale ja nie miałem nigdy reefmaxa - więc nie wiem....


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie róbcie już chłopakowi wody z mózgu.

Dostał fajna rade żeby nic nie lać i systematycznie robić podmianki - zdecydował się na nią więc niech teraz będzie konsekwentny w tym i wszystko będzie OK

Można robić inne zabiegi które oczywiście mogą ( a nie muszą ) pomóc. A ta metoda jest chyba najbardziej bezpieczna.

Wzięcie wody z innego baniaka to też jest sposób - ale ....., co z taką wodą przytargasz, jakie parametry będzie miała ta woda ?

Pamiętajmy że np wysokie Po4 nie jest takie groźne dla korali jak jego szybka zmiana ( np zbicie ), albo szybka zmiana Kh.


Było - Yarcio na słono 260

Obecnie - Yarcio na słono 650

650 litrów w obiegu, Start 16.05.2013

40 kg LR +40 kg LS,

Odpieniacz: Bubble King DeLuxe 250 Internal

Oświetlenie ATI 8x54w

Cyrkulacja Tunze 2x6105 + WP 40

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Xenia hm sorki ale ja w tym szkiełku Xeni nie widzę tylko Clavularie a ten typ tak ma że sie zamknie w sobie


Szkiełko 110x50x60.Odpieniacz DIY na NJ . Obieg Tunze.Oświetlenie DIY CREE 200 W 5546_5620.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zrobiłem juz 2 podmiany to co zostało miało się w miare dobrze do przed wczoraj cladiella z dnia na dzień skurczyła się wogule sie nie pompuje mam troche załamke bo myslałem chociarz ze te wytrzymałe miękasy bedą ok a tu lipa...dodam ze mam jeszcze dwie inne mniejsze cladielle i mają sie dobrze nic nie leje tak jak większość doradzała więc co mogło się stać?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jak po tych podmianach parametry wyglądają?


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

myślę że ta zamknięta zestresowała się pdomianką, potraktowałeś ja może bezpośrednio świeżą solanką i to z tego powodu. Teraz prawdopodobnie zrobi się błyszcząca potem zrzuci taki cienki naskórek i będzie git.

Solanka pewnie była świeżo rozrobiona ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

własnie naskórek tez z niej schodzi! Solanka mieszała się ponad 10 godzin no ale moze to racja.

Parametry sa takie same jak pisałem w pierwszym poście czyli ok myśle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy możesz kolego wstawić jedno aktualne zdjęcie z dzisiaj?nie 4 różne tylko jedno aktualne.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale jedno jest pewne muszę doprowadzić ten zbiorniczek do porządku zakładałem go rok temu a do roku chce się przenieść do większego i chciałbym mieć co tam przenieść bo na razie to nie ma co za bardzo bo trochę korali straciłem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

A może słaby odpieniacz i CO2 za dużo??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

każdy posiadacz Reefmaxa jechał na tym odpieniaczu bo taki jest w zestawie i wiem ze nie jest on najlepszy ale jednak tyle ludzi go ma i cieszy sie zdrową obsadą z reszta sa tutaj osoby które go posiadały lub posiadaja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

muszę powiedzieć ze cladiella wróciła do kondycji może Lukas.Piotr miał racje zestresowała się podmianką na razie nie widzę pogorszenia w zbiorniku chyba wszystko się normuje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o mamo ale mącicie akwarium z miękkimi pozostawić w spokoju ,robić podmiankę raz na 2 tygodnie ,czyścić odpieniacz i tyle im mniej tym lepiej ,potrzebują spokoju,korale będą się obkurczać i pocić to stres i wahania parametrów , żadnego lania specyfików , karmić rybki i korale ,nie ma co szaleć z parametrami lubi błoto a nie parametry dla sps ,cyrkulacja ustawiona nie na korale bezpośrednio ,spokój relaks :smiling::wine:


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.