Skocz do zawartości
Szczepan

Czwarta świetlówka w RM

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zamontować dodatkową świetlówkę w ReefMax'ie. Jeden kolega z forum zamontował ją

estetycznie wymontowując środkową świetlówkę i montując w to miejsce dwie - wykorzystując mniejsze oprawki. Ponadto wymienił statecznik na 2x24W - mieszcząc to wszystko w obudowie. Oczywiście widziałem montaż TomkaSz - ale wolałbym wyżej opisane rozwiązanie. Czy ktoś kto ma w swoim RM taki "patent" mógłby mi podpowiedzieć jakich części (statecznik, oprawki) użyć oraz jak zamontować oprawki?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale po co chcesz robić przeróbkę ? jaki chcesz osiągnąć efekt ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na dzień dzisiejszy zrezygnowałem z tych planów - ale prawdopodobnie wkrótce do nich powrócę. Być może zamiast dodatkowej świetlówki kilka ledów? Muszę się nad tym jeszcze zastanowić, a przede wszystkim znaleźć optymalne rozwiązanie. A efekt ... zwiększenie ilości światła :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że to chyba bardziej zaszkodzi niż pomoże ktoś to zaprojektował możesz zamienić na ledy żeby mniej prądu żarło ale są wytyczne ile wat na litr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wytyczne? - dobre :) Ogólnie przyjmuje się, że światła nad akwarium powinnio być 1W na litr. Oczywiście ilość światła uwarunkowana jest życiem jakie posiadamy w baniaku - SPS'y mają większe zapotrzebowanie, ale przyjęty standard to 1W/1L. Jak łatwo obliczyć Reefmax ma pewien niedobór :) Kilku Kolegów z forum zwiększyło moc światła i podobno wyszło to zbiornikowi na plus - stąd moje zainteresowanie tym tematem a kwestie oszczędności energii nie mają tu znaczenia. Co zaś się tyczy projektantów RM - to odpieniacz też skonstruowali :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jeżeli tak to wygląda to ja u siebie dorzucę po jednym pasku niebieskim i białym leda na taśmie

jak ma to pomóc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety paski ledowe ze względu na temperaturę i wilgotność podobno nie zdają egzaminu. Rozwiązanie problemu jest bardziej skomplikowane i kosztowne niż Ci się wydaje - jeżeli zbiornik ma wyglądać estetycznie.

Dopiero zaczynasz przygodę z RM więc radziłbym Ci zostawić oświetlenie jakie jest - na "eksperymenty" z usprawnieniami sprzętowymi przyjdzie jeszcze czas :) Pozdrawiam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś używa jakiejś kombinacji tych świetlówek

SYLVANIA MARINESTAR 15000k

SYLVANIA GROLUX 8500K

SYLVANIA CORALSTAR 20000k

SYLVANIA AQUASTAR 10000K

SYLVANIA AQUACLASSIC 5000K

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie chodzą paski ledowe z Lidla 9sztx3(między T5).Robią za wschód i zachód słońca pół godz przed i tyle samo po głównym(taka delikatna pobudka,a potem przygotowanie do lulu).Na razie chodzą 3 tygodnie i ani śladu zawilgocenia.

post-22497-0-09751500-1385581079_thumb.jpg

Edytowane przez witek123t (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.