Skocz do zawartości
cyganus

Co sadzicie o tym?

Rekomendowane odpowiedzi

Cyganus

ja jestem począrkujący morszczak nie tak dawno sam zaczynałem i jak mam być szczery to z kwotą 1,5 tys nie masz co się porywać na akwarium 200L.

Moim zdaniem po zalaniu tego co planujesz tylko się rozczarujesz i zamęczysz zwierzaki.

Nie lepiej uzbroić się w cierpliwość odłożyć jakieś większe grosiwo i zabrać się do zakładania akwa jak Pan Bóg przykazał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja juz kasuje moje posty :) po co sie dublowac

@Kwiatku- nie masz sumpa, nie ma co splywac jak produ zabraknie :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

heheh racja Wildtom :) ale kolego tu sie uparl na 80l sumpa wiec mu tlumacze :) ale juz powoli ...trace...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak logicznie myslac 10 lat temu ludzie nie mieli akwa morskich? , skoro nie bylo komputerów ,super wydajnuch pomp cyrkulacyjnych,lamp hqi,t5,itp., przeciez odrazu rzymu nie zbudowano ja chcialbym zbudowac akwa powoli licze sie z tym ze bedzie dojzewac jakies 6-9 m-cy.Ale chce tylko wiedziec czy przez ten czas bedzie wygladac jakos przyzwoicie.Przeciesz nie wiem jak wy ale ja moim zdaniem zarabiam niezle, owszem jestem w stanie wywalic odrazu jakies 3000zl ale nie chce poniewaz mam jeszcze pare oplat do zrobienia (dom, rodzina).Chcialem zalozyc akwa slodkowodne które kosztuje ok 1200zł ale gosc w sklepie przekonal mnie do morskiego(zresztą ono wyglada moim zdaniem duzo ladniej )wiec postanowilem spróbowac tanim kosztem oczywiscie liczac sie z wydatkami w przyszlosci,ale rzedu 300-400 miesiecznie. Czy to waszym zdaniem ma szanse zaistniec.Mam troche czasu aby poswiecic temu akwa jaka 1-2h tygodniowo na czyszczenie ,podmiane wody itp. Co wy na to.Jesli by sie udalo bylby to przyklad ze niekoniecznie trzeba miec na start jakies 3000-4000zl,tylko wstrczylo by duzo mniej kasy aby zacząc przygode z akwa morski,a potem ja tylko kontynuowac.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

JA PIERDxxE to topic dla cierpliwych...zaraz pojde za przykladem Wildtoma :) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do pilot

mam 28lat i po 2 miesiącach czytania forum wiem tylko tyle ze zeby zalozyc akwa morskie to trzeba wywalic jakies 3000zl minimum wiec kogo tak naprawde stac na taki luksus (moim zdaniem)


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sorry do wszystkich za zajety czas i dzieki za info.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cyganus ja tez mam dom i rodzine i tez zarabiam niezle.

A stawiam moje juz od listopada, i mysle ze zaleje gdzies pod koniec kwietnia. To zabawa dla cierpliwych.

Powiem Ci tyle stawiaj tak jak Ci poleca ten sprzedawac ale obiecaj ze sie nie zrazisz. Jak przez 6-9 bedziesz mial syf w baniaku(dojrzewanie) a potem zaczna sie problemy.

Pozdr

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cygnus: posłuchaj chłopie za 1200 to sobie kup piko rafkę gotową od Przemka, zosatnie ci pare złociszy na kupowanie wody ro w zoologicznym

a na akwa morskie nikogo nie stać :) nie ma takich pieniędzy, których byś nie wywalił na to hobby, ale ono od tego jest, żeby wydawać pieniądze. jak byśmy tu wszyscy zliczyli ile kto wydał na akwarystykę morską to dziura w budżecie by się znacząco zmniejszyła.

także albo masz kasę i ją wydajesz i zaczynasz z perspektywami, że ci coś z tego wyjdzie, albo

kasy nie masz wywalasz te 1200 na zupełnie poroniony pomysł i za miesiąc dwa wszystko ląduje w śmietniku zarośnięte dżunglą glonów i innego tałatajstwa

i tyle

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kwiatek obiecuje ci ze sie nie zraze ,jutro pójde do sklepu z tym co jest tu napisane i pokaze sprzedawcy zobaczymy co on na to?


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Czy Ty wiesz jak wygladalo akwa 10lat temu ? Napewno nie kosztowalo tyle co teraz,tylko o wiele wiecej! Daruj sobie wyklad z historii morszczyzny.Z chcecia pomoge ,ale jesli chesz,to zakladaj po swojemu.

A jesli juz czegos sie nauczyles i piszesz o 9 miesiacach,to ja mam dla Ciebie taki porgram.

Skoro stac Cie ,to na dobry poczatek :

1.Zorganizuj miejsce na baniak oraz cos na czym go postawisz

2.Postaw baniak oraz sump.

za 1miesiac

3.kup pompe i hydraulike

4.wykoncz baniak..tlo i inne duperele

za 2 miesiace

5.kup filtr RO

za 3 miesiace

6.kup odpieniacz

za 4 miesiace

7.kup oswietlenie

za 5miesiecy

8.kup sol i drobiazgi

za 6 miesiecy

9.zalej baniak ,wloz skale

za 7 miesiecy

10.doloz skale

za 8miesiecy

11.zainwestuj w dodatkowe rzeczy..testy...chemia

za 9 miesiecy

12.wpusc sobie garbika i niech cisnienie ci opadnie :)

Zycze powodzenia!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

K0ledzy próbują Ci wytłumaczyć...

NIE, nie będzie to wyglądać przyzwoicie:dontgetit

NIE,są marne szanse na "zaistnienie"

Gdyby to było tak proste akwa słodkie byłyby w zaniku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pilot dzieki za info.Chodzilo mi o wasze zdanie na temat akwa morskiego któe mam zalozyc i o jak najwiecej info na ten temat,jutro pojde do sklepu i pokaze te posty gosciowi i zobaczymy co on na to jesli mie przekona do zalozenia tego akwa to zaloze i bede na forum dawal info co dalej sie z nim dzieje.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

aa w 10miesiacu dasz wyklad Panu z tego sklepu zoo na temat :"PODSTAWY W ZAKŁADANIU AKWARIUM MORSKIEGO"

:) :) :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@cyganus: czy naprawde uwazasz, ze twoj sprzedawca jest bardziej obiektywny niz 10 osob z forum ??

jesli jestes taki niecierpliwy to dam Ci rade. kupuj uzywany sprzet, mozesz mocno obciac koszta.

dam Ci przyklad na podstawie cen z forum z ostatnicxh tygodni:

- filtr RO 150zl

- pompa glowna or3500 - 150zl

- lampa 150w z zarnikiem - 300

- aktynika 100zl

- odpieniacz midiflotor 150 (lub beast za 300)

- grzalka - 50zl

suma 900,-

za pozostale 300-500 zl mozesz kupic sobie 10-16kg skaly.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, że @pilot pięknie to opisał :).

PS. Ten sprzedawca musi być niezłym hadlowcem jak dorosłego człowieka tak otumanił. Ciekawe dlaczego w tym 800l jest tak dużo skały? I te 1,5 miesiąca dla mnie to kpina z klienta.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cyganus :

...Chcialem zalozyc akwa slodkowodne które kosztuje ok 1200zł ale gosc w sklepie przekonal mnie do morskiego...

no to pytanie najwazniejsze powinno brzmiec "czy ja napewno chce morskie" czy to tylko chwilowy kaprys "bo ladnie wyglada" bo jezeli tak to razem z pierwszymi problemami szybko przyjdzie zniechecenie do tego hobby. to nie slodkowodna akwarystyka gdzie jak z braku wiedzy padnie rybka za 3 zlote to machamy reka, wylewamy wode i robimy w 2 dni restart zbiornika. tu jak cos spieprzysz to straty ida w tysiace. to dlatego wszystkim startujacym staramy sie uswiadomic zeby najpierw czytali teorie, a nie z czystej zlosliwosci i checi wywyzszenia sie.


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak gwoli ścisłości to tak kiedyś zakładano zbiorniki. Jak sobie poczytać stare książki dotyczące morszczyzny to tak to chodziło. Nie było metody berlińskiej, były natomiast "kombajny" do filtracji i usuwania produktów przemiany materii. Stąd te zestawy AquaMedic do filtracji łączące filtrację mechaniczną z biologiczną. Zresztą ten system dalej działa w AM w akwariach do przechowywania ryb na sprzedaż. Trzeba jednak mieć doświadczenie w tego typu instalacjach.

Wodę też stosowano prosto z kranu, niekiedy stosując dodatkowo pewne uzdatniacze i faktycznie zbiorniki pracowały. Nie utrzymywano jednak takich zwierząt, jak obecnie się udaje, ba myślano, że się po prostu nie da.

Metoda berlińska (z dużą ilością skały) jest jedną z prostszych.

Być może dasz sobie radę, ale szczerze wątpię.

Wodę z kranu możesz jednak mieć fatalną, chyba, że masz wyjątkowe szczęście. Dlatego warto zamontować filtr RO. Dla paletek też się takowe stosuje.

1,5 miesiąca pracy morskiego akwarium to nie jest rekomendacja. To raczej prowokacja, jeśli jeszcze dodać, że akwarium po tym okresie ma jakąś dużą obsadę. O równowadze biologicznej i ustabilizowanym biotopie można powiedzieć, jak taki układ pracuje kilka lat (no chociaż ze 2 lata), bez szczególnych zmian w obsadzie.

Jeśli bowiem zaczną się u ciebie problemy to zakłócenie działającej filtracji, jaką planujesz zrobić (zniszczenie bakterii zasiedlających złoża biologiczne) zakończy działanie zbiornika. Ze skałą nie ma takiego problemu. Dobra skała działa jako filtracja i to najprostsza z możliwych (pomijam inne metody, a jest jeszcze parę).

Dlatego wszyscy radzą ci dużo skały, aczkolwiek można i bez. Z tym, że to trudny temat z racji wymagań zwierząt morskich. Z rybami może sobie poradzisz licznymi podmianami wody. Jeśli chcesz koralowce nawet te mniej wymagające to jednak jakieś minimum musisz im zapewnić i przedstawiona przez kolegów propozycja to najlepsze rozwiązanie, żeby cieszyć się akwarystyką morską, a nie patrzeć jak wszystko wegetuje.

Co do koncepcji uruchomienia zbiornika i późniejszego kompletowania lepszego wyposażenia to nie jest dobre rozwiązanie.

Trzeba zacząć z gotowym, przemyślanym projektem, od początku, a nie wyposażać zbiornik w kolejne urządzenia. Proponuję poczytać FAQ kolegi smk, bo on sam siebie nazywa Szybki Lopez z racji błyskawicznego zakładania baniaka. Jednak on zaopatrzył się w duży zasób wiedzy teoretycznej, co pozwoliło mu szybko reagować na skutki trochę nieodpowiedniego podejścia. Postawił też w filtracji na żywą skałę.

Kończę ten mój przydługi tekst życząc koledze większej cierpliwości i przemyślenia całego projektu, bo wydanie mniejszej kasy na początku nie gwarantuje, że nie trzeba będzie wydać znacznie więcej, żeby w końcu zacząć się cieszyć ładnym zbiornikiem lub po prostu zrezygnować widząc brak efektów wynikający ze złego podejścia- tu przykładem jest kolega Marx, który przyznał w końcu, że popełnił szereg błędów, które po ponad roku zniechęciły go do morszczyzny, przynajmniej na razie.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jaja!!!

@Cyganus

Posluchaj : to Forum czytaja setki ludzi. Kilkanascie osob odpowiedzialo Ci na Twoje pytania. Nie chca Ci nic sprzedac ani na tym zarobic. Wnioski musisz wyciagnac sam czy ten sprzedawca tez doradza Ci tak bezinteresownie.

Jezeli czytales to forum to powinienes zauwazyc, ze wiele akwarii funkcjonuje juz od lat. Ale zaczely dobrze funkcjonowac gdy mialy duzo zywej skaly. W Twoim przypadku moglbys zaczac od np:10 kg i co miesiac dokupowywac 10kg az uzbiera sie np:30 - 40 kg. Ale najpierw powinienes miec akwarium zalane najlepsza jaka jest do dyspozycji woda - trzeba kupic RO i DI. Rownoczesnie z wlozeniem pierwszych kilogramow skaly powinienes wlaczyc silny odpieniacz (np:do 400l) i oswietlenie (optymalnie 1 W/litr). Nie musisz od razu w pelni oswietlac ale docelowo tyle swiatla potrzeba. Mozna dac troche wyzszych glonow. Po tych zabiegach powinienes cierpliwie czekac az parametry wody beda dobre i stabilne przez jakies 2-3 tygodnie. Dopiero wtedy mozesz wlozyc pierwszego korala. Jak przezyje to nastepne. I znowu po kilku tygodniach czekania wpuscisz pierwsza rybke. Poniewaz masz czas to taki schemat bylby lagonym rozpoczeciem przygody z akwarystyka morska.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

DZIEKI ZA INFO WSZYSTKIM


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MYSLE ZE WLASNIE TAK ZACZNE BANIAK BEDE MIAL ZA TYDZIEN WIEC GO ZALEJE I WLACZE 2POMPY KAZDA 800L/H A ZA JAKIES 2 TYGODNIE KUPIE OK 10KG SKALY .ZOBACZYMY CO SIE BEDZIE DZIALO.CO DO OSWIETLENIA TO CHYBA DAM 2*T5 38W +2*DAYLIGHT 38W.MOIM ZDANIEM NA POCZATEK POWINNO WYSTARCZYC.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Daj nam Znać co ten Twój sprzedawca na to:P Chociaż my już wiemy co on na to:

" Jak akwaria z tak duzą iloscią skały i tak duzym oswietleniem mogą funkcjonować" hahaha

A tak na poważnie to posłuchaj naszych rad bo na tym dobrze wyjdziesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylko upewnij sie czy te lampy nie sa dluzsze niz akwarium. Chyba, ze zrezygnujesz z pokrywy co moim zdaniem ulatwia pozniejsza obsluge.

Ciau


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Mam nadzieje ,ze nie zapomnisz o kominie i sumpie.Sump okolo 60L styknie,bedzie w nim dosyc miejsca.

Jesli masz juz te pompy 800L/h to trudno, a jesli nie to kup od razu 2 pompy po 1500L/H.Te Twoje pompy to za malo,a po co pozniej dokupywac kolejne i miec cos w stylu elektrowni wodnej?

Oswietlenie....jak napisal @Stani 1W/L to takie optymalne rozwiazanie.Proponowalbym 1 x 150 W HQI oraz 2x T5 aktyniczne. To ci styknie .

Nie spiesz sie z zalewaniem.Najpierw zgromadz caly podstawowy sprzet... akwarium,sump, hydraulike,pompe glowna i odpieniacz.Zamontuj i sprawdz czy trzeba cos oprawic.Oswietlenie mozesz dopracowac z czasem.

Pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.