Skocz do zawartości
cyganus

Co sadzicie o tym?

Rekomendowane odpowiedzi

MYSLE ZE WLASNIE TAK ZACZNE BANIAK BEDE MIAL ZA TYDZIEN WIEC GO ZALEJE I WLACZE 2POMPY KAZDA 800L/H A ZA JAKIES 2 TYGODNIE KUPIE OK 10KG SKALY .ZOBACZYMY CO SIE BEDZIE DZIALO.CO DO OSWIETLENIA TO CHYBA DAM 2*T5 38W +2*DAYLIGHT 38W.MOIM ZDANIEM NA POCZATEK POWINNO WYSTARCZYC.

Witam.Szkoda tylko ze nie chcesz wyciagnac wniosków z rad których udzielili Ci uzytkownicy tego forum.Czytam to forum prawie od poczatku powstania a akwarystyka morska bawie sie ponad 10lat(w chwili obecnej nie mam akwarium)Jak zakładałem pierwsze morskie akwarium jedyna słuszna droga było wypełnienie akwarium martwa skała wapienna,a filtracja to duze złoze zraszane,takie to były czasy.Jak miało sie duzo szczescia i jakas wiedze to mozna było po kilku latach doprowadzic do sytuacji w której akwarium to wygladało całkiem przyzwoicie.Niestety w tym czasie duzo zwierzat niepotrzebnie gineło.Wine za ten stan rzeczy przypisywało sie głownie złej konfiguracji sprzetu bo przeciez skoro mamy tyle pomp ,filtrów itp to nie moze byc nasza wina.A prawda jest tylko jedna ze zadna filtracja nie zapewni takiej wydajnosci jak zywa skała.I własnie jej zakupu stanowi najwiekszy koszt.Kolejna sprawa to dobre oswietlenie,wydajny odpieniacz,i cyrkulacja.Resza to tylko dodatki bez których mozna sie obejsc.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Roman

To byly czasy. Zdechlo mi tyle miekkich, ze w koncu te skaly na jakich byly wystarczyly zeby akwa ruszylo. Ryby - co spojze do ksiazki - to juz je mialem (a akwarium mialo 250 litrow). Niepomogly filtry : zraszane, kapiace, nitratreduktory, wegiel, wata, biokulki, gabki, bakterie, kurcze juz nie wiem co tam jeszcze napchalem. Stale powiekszalem filtry! Chyba w 1990 roku kupilem dwie rzeczy : BMW (8 letnie) za 2400 Marek i odpieniacz Tunze (nowy, zreszta starych nie bylo) za 400 Marek! I nitrat spadl ponizej 100 mg/l. Bylem z siebie dumny. A na wylocie z reduktora nitrat byl zero! Tylko czasami smierdzialo zgnilymi jajami i woda byla podtruwana.

Lza sie w oku kreci. A przeciez to jest takie proste....

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

Ja tez zmarnowałem wiele pieniedzy nie wspomne o zwierzakach które niepotrzebnie zgineły i ich własnie najbardziej mi szkoda.Gdyby wtedy istniał internet i takie grupy ludzi unikneło by sie wielu..........A dzis czytajac takie forum mozna uczyc sie na błedach innych,niestety zamiast ich słuchac powiela sie te same błedy.

Pozdrawiam Roman

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiecie, tak sobie czytam, czytam i wychodzi na to ze u mnie jest troszeczke podobnie jak u kolegi ktory chce takie akwa zalozyc :con:blush

akwa 200 l, skaly ze 15 kilo gora, odpienek to miniflotor wlasnie, cyrkulacja jakies 2000l/h

na swietlowkach

(wlasciwie od 2 dni odpieniacz to beast, ale jakos nie widze roznicy w ilosci odpadu i jego jakosci i chyba poki nie mam jakis wielkich ryb to go odlacze i wroce to kostek)


akwarium 100x55x45; lampa Ati sunpower 6x39; obieg Tunze Silence 1073.020; cyrkulacja 2x6055, odpieniacz DYI BK160

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@joopa -jeśli zachowasz umiar w obsadzie, nie przekroczysz tej magicznej granicy (każdy zbiornik ma ją w innym miejscu :)), to wszystko będzie śmigać. Jeśli będziesz jednak powiększał sobie obsadę lub kombinował z cyrkulacją, złożami, czymkolwiek, to w pewnym momencie, czasem ze sporym opóźnieniem zaczniesz walkę z glonami, okrzemkami, cyjano i innymi, a także najbardziej przykre .....zaczniesz wywalać zwłoki zwierzaków.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyganus napisz czy ten sklep znajduje sie w takim pietrowym prywatnym domu,a własciciel to niejaki pan Andrzej?

Ja tam dośc często jeżdze i widzialem te akwa,oraz zaplecze z rybami i koralowcami.

Chyba ,ze mówimy o 2 różnych sklepach.


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jest tam gdzie mówisz.

Finalni sprzedali mi taki zestaw akwa 200l +sump ok100l

pompy cyrkulacyjne 1200l/h+700l/h , pompa obiegowa 2000l/h, odpieniacz, pokrywa z oswietleniem 2*38w(potem jeszcze 2*38w T5).Mysle ze bedzie wszystko Ok.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez kiedys trafilem na takiego goscia z sklepu to bylo bardzo dawno teraz wszystko zaczynam od nowa tylko z duzo wieksza wiedza teraz moje akwa ma 500 l i sump 100l oswietlenie aquasunlight ng reactor deltek p500 odpieniacz redseana 1000 litrów i zywa skala bedzie okolo 100kg i pompa obiegowa 8800l/h i to musi dzialac i oczywiscie dobra osmoza bez tego ani rusz pozdro

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.