Skocz do zawartości
Roman Rożek

KATEGORIE MORSZCZAKÓW

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Zainspirowany ostatnimy postami na tym foum i nie tylko pozwoliłem sobie na stworzenie kilku grup akwarystów morskich. Każdy z was może siebie przyporządkować to jednej z tych grup , lub zostać osobnym "indywiduum", oczywiście proszę potraktować to pół żartem pół serio, ale tak naprawdę sam jestem ciekawy. Podobny temat został już poruszony na łamach Magazynu Akwarium przez autora którego nazwisko raczej nie chciałbym wymieniać ponieważ został on pogrzebany żywcem a raczej jego sklep.

A więć zaczynamy:

GRUPA 1

"Morszczaki" ze stażem od 0 do 1 roku

Grupa mająca najwięcej do powiedzienia praktycznie na wszystkie tematy nawet jeśli nie posiadają akwarium oraz praktyki, są dosyć krzykliwi w swoich postach, pewni swoich rozwiązań i nie można ich przegadać nikogo poza sobą nie słuchają

PRZYKŁAD - ADI :)

GRUPA 2

"Morszczaki" ze stażem od 1 do 4 lat

Akwaryści tworzący druga grupę, uporczywie powtarzają wykute na pamięć teorie akwarystyki morskiej, każdemu doradzają nieskończonią cierpliwość i systematyczność, są nieśmiali i swoje poglądy opierają mocno na sowich doświadczeniach.

PRZYKŁAD - JA :)

GRUPA 3

"Morszczaki" ze stażem od 4 do 10 lat

Tą grupę cechują akwaryści dość powściągliwi w swoich wypowiedziach, raczej niechętnie udzielających się publicznie, i niechętnie udzielających porad, po prostu są najlepsi z wypowiedziami "i co mi tu gościu będziesz pitolił"

PRZYKŁAD - TOMASZ :)

GRUPA 4

"Morszczaki" ze stażem powyżej 10 lat

Ostatnią grupę stanowią długoletni akwaryści morscy. Cechują się ostrożnością w wszelkich zmianach. Zadając im pytanie o regułach akwarystyki morskiej, najczęściej odpowiadają że im więcej zajmuja się akwarystyką morską tym mniej są czegokolwiek pewni, poszukują nowych rozwiązań i czepiają się takich rzeczy że inni by nawet o tym nie pomyśleli.

PRZYKŁAD - ADAM RYBKOWSKI :)

GRUPA 5

W zasadzie jeden "Morszczak", jakikolwiek komentarz jest tu zbyteczny i nie na miejscu i bez przykładu bo jest to w pewnym sensie osobowość:

SWIRLEJ 2 :)

GRUPA 6

Można by było utworzyć ją jako grupę "0" grupę zerową o nazwie którą kiedyś już wymyśliłem i mam nadzieję że teraz @smk nie ma do mnie pretensji, to:

GRUPA z "SYNDROMEM SMK"

ale uwaga jest to grupa dla nielicznych z bagażem ogromnego szczęścia , z szybkością LOPEZA, i nie tak jak ostatnio stwierdził @rah że @smk miał wtedy doświadczenie, w takich szybkich decyzjach głownym czynnikiem który bardzo pomaga to - PIENIĄDZE, doświadczenie @smak zdobył teraz i co najważniejsze zgłębia je poprzez naturę.

PRZYKŁAD - SMK :)

I CO WY NA TO - ktora grupa pasuje do was zastanówcie się trochę żartem ale też trochę serio.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja raczej sie zaliczam do tej pierwszej tylko z tymi postami mi nie pasuje bo ja tak sie nie zachowuje :) jak wspomniany @Adi


- Akwarium 200 L

- Sump 60 L

- Cyrkulacja 2x Jebao RW-8

- Oświetlenie Glisten 150R2

- Odpieniacz Turboflotor Blue 1000

- Pompa obiegowa EcoRunner 2700

- 30 kg LR i 13kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No wlasnie Roman :) dla adiego grupa -1 powinna istniec :)

A co do grupy to z wiedza nabyta 2

z praktyka no coz tak jak to wyglada siadam w lawce z Adim :)

a tak btw. to ten podzial mi sie wogole nie podoba bo wiem kto go stworzyl...:)

I nie chodzi mi o Ciebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja stazem grupa 1, ale co do reszty to się nie zgodzę, niech będzie dla Adiego i jemu podobnych grupa inna, skoro Świr ma własną to i Adi może mieć własną :) :wink

Tomek


Pozdrawiam Tomek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Myśle ze chyba macie racje skoro Swirlej2 ma swoją grupe to i Adi powienien mieć swoją jednoosobową , ale narazie zostawmy taki układ zobaczymy jak inni się na to zapatrują.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeju mam swoją grupę "zero" :)

Ale przyznasz roman że z drugim baniakiem już tak nie goniłem. I to chyba błąd że zmieniłem taktyke :) bo mam z nim większe problemy niż miałem ze starym akwa i wcale tak ładnie na razie nie wygląda jak tamto małe.

Kasa w tym hobby pomaga, ale co się narobić przy tej morszczyźnie trzeba to już moje :(

A z tym że im dłużej mam baniak tym mniej wiem to święta prawda.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ale fajne ja to mam grupe od adiego hehehehehehehehe!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"od 4 do 10lat" :( siedze w morszczyżnie (1 aqwa 7 lat temu) i zaliczył bym sie co najwyżej do 2 grupy


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze brzmi to troche jak segregacja rasowa

Ale ok, do której grupy zaliczymy żydów i murzynów? (oczywiście pół - serio).


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie dla podziałów :(


KOSTKA 68x68x60

2 x Jebao RW-8

obieg Jebao DCT- 6000

Whiteskim 150

Giesemann infiniti 150W + 4x 24W

skała 20 kg

sump 60x40x40 - 3 komory

suchy piasek - 10 kg

kore 5th

odpalone AD. 10.04.2015r.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

haha dobre Roman

ja tez do 2 ale jakos daleko mi do Twojej wiedzy, zrob jakies podkategorie A1 , B1 itd :(.

a SMK powinien miec nie kategorie zer tylko spid

a tak aproposto jednak cos udowodnil i jest legenda:)

no moze przesadzilem ale prekursorem i zaraza dalej :)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy temat, Ja załapuję się wg czasu do grupy trzeciej, cierpliwość mam wytrenowaną ale z wiedzą to już róznie. Oczywiście czas IMHO jest najważniejszy bo uczy pokory.

Ale jest jeszcze coś co bym określiła jako

pewna intensywność doświadczeń w tym czasie. Z jednej strony na pewno mają na to wpływ pieniądze (niestety) a z drugiej chęć do eksperymentowania, zmian i zakładanie nowych baniaków.

Oczywiście jeśli ktoś ma akwa rok i w tym czasie np zmieniał 3 razy sposób filtracji w tym samyn akwa, to można mówić o głupocie a nie nabieraniu doświadczenia.Ale jeżeli ktoś postawił 2 akwaria załóżmy ze o innej filtracji to jego doświadczenie na pewno jest dużo większe.


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Roman bardzo ciekawa analiza. Podoba mi się. Proponuję dodać jeszcze kążdemu jakieś ozanczenia pod avatarem coś w rodzaju pasów w karate :(

PS Z całością się zgadzam ze stwierdzeniem że im więcej wiesz na temat morszczyzny tym więcej pojawia się wątpliwości. Tylko początkującym wszystko wydaje się takie proste, a potem wraz z nabytą wiedzą i doswiadczeniem pojawia się coraz więcej pytań. Błędne koło.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@tomik - Szacunek dla Ciebie

@TMK - widzisz z przykrością muszę stwierdzić że 3 lata temu, należałbym do tych "głupców", na szczęście tylko raz odważyłem się zmienić sposób filtracji, cierpiałem wtedy ja, moje oczy i dusza i niestety zwierzęta też. Teraz nauczyłem sie pokory dla Akwarystyki Morskiej.

@alex, jak to powiedział Linda w kultowym filmie "MY PSY MUSIMY SIE RAZEM TRZYMAĆ" przyczym "psy" zamieniłbym na "Morzszczaki"

@khmer,@Bartłomiej, no tak tego nie przewidziałem, ok przyjmuje "NIE" dla podziałów ale również "NIE" dla MALKONTENTÓW :(

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pisze sie na piewrsza grupe.. z Adim, moze troche mnie to odmlodzi.

Na razie ucze sie cierpliwosci:

1. Zamowienia ze sklepow internetowych to niekonczaca sie trauma.

2. Nic nie dziala jak powinno.

3. RO lala sie tydzien.

4. Wczoraj popsula sie grzalka :( nastawiona na 25 rano podgotowala wode do prawie 30.

Jedynie co poszlo bezproblemowo... to rozpuszczenie soli :) - na razie jedno wiaderko

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Stazem pasuje do tej "4" ale wiedza....

Szczerze nie zazdroszcze tej drugiej grupie. Po roku lub dwoch czesto w akwariach dzieja sie cuda. Wtedy Adi moze dogonic.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm... tego... ten...,to ja bym grzecznie poprosił do nieśmiałych z grupy 2. A na nasz herb proponuje Opistognathus aurifrons :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Postuluje wprowadzenie grupy pomiędzy grupą Adiego a następną dla tych co mają baniak do roku i siedzą cicho :wink

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla Adiego to powinna byc grupa ochronna.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...inwalidzka :(

A co do kasy - wcale nie wydałem więcej kasy niż inni, tyle że po prostu wszystko powstawało w szybkim tempie i w takim samym tempie wychodziły pieniądze z portfela.

Tak szczerze policzcie sobie KAŻDĄ złotówkę jaką wydaliście na akwarium to dopiero zjerzą wam się włosy na głowie. A koszt mojego baniaka to taki średniak - niektórzy na forum to dopiero mają baniaki na który majątek wydali.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@smk-Mnie by się zjeżyły włosy, gdyby wcześniej nie wypadły :(

@Roman-A poza tym Roman to mi tu brakuje grupy zatwardziałych ballingowców :)

Tak szczerze to brakuje mi jakiejś pośredniej grupy pomiędzy Grupą 2, a Grupą 3.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smk :

...inwalidzka :(

A co do kasy - wcale nie wydałem więcej kasy niż inni, tyle że po prostu wszystko powstawało w szybkim tempie i w takim samym tempie wychodziły pieniądze z portfela.

Tak szczerze policzcie sobie KAŻDĄ złotówkę jaką wydaliście na akwarium to dopiero zjerzą wam się włosy na głowie. A koszt mojego baniaka to taki średniak - niektórzy na forum to dopiero mają baniaki na który majątek wydali.

@smk takich rzeczy NIE WOLNO ROBIĆ i co gorsza mówić o tym najbliższym! Na wszelki wypadek zaprzestałem liczyć w momencie zakupu szkła, bo jak bym wszystko podliczył ile mnie to kosztowało i cały czas kosztuje, to jeszcze by się okazało, że mnie nie stać :)


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Alex

i to co napisałeś jest zasadniczo słuszną koncepcją :(

Nie wolno liczyć pieniążków wyadanych na hobby, bo można się sfrustrować, a hobby ma odstersowywać. Dla mnie robota przy akwa to forma odpoczynku, a to jest bezcenne, za wszystko inne można zpłacić kartą :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.