Dnia 9/25/2013 o 22:07, LLS napisał:W wytrzymałości na ugięcie najważniejszą rolę pełni wysokość materiału .Przykładowo deska o grubości 2,5 cm ,szerokości 12 cm będzie wykazywać mniejsze ugięcie poziomy niżeli taka kantówa 7x7 . Nie liczy się tutaj tak na prawdę gabaryt, a znajomość praw fizyki i takich tam .....
Podstawa to kreatywność . Co do drewna jednak mam mieszane uczucia ,kiedyś dawno temu jak stawiałem swoje pierwsze kroczki w klejeniu miałem piękny wydawało się stół z kantówek . Jak zacząłem ogrzewać pomieszczenie ,drzewo zaczęło pracować i stół nadawał się do rozbiórki .
Po pierwsze to mebli nie buduje się z drzewa a drewna. Drzewo rośnie w lesie. A drewno to surowiec ze ścietego drzewa. Po drugie jeśli zrobiłeś z mokrej tarcicy, to po prostu zaczęło wysychać a w konsekwencji wypaczać się. Wilgotność na meble to 7-9%. Pozatym gdybyś to zaimpregnował/pomalował to by nie zaszkodziło. Zatakło pory w drewnie i by nie chłoneło wilgoci z otoczenia (ale drewno musi mieć odpowiednią wilgotność przed malowaniem).
Zgadza się ramiaki o przekroju prostokąta będą miały wyższą wytrzymałość niż kawdratu.
Pozatym zastosowanie drewna o wyższych wlaściwościach wytrzymałościowych pozwala zmniejszyć przekrój ramiaka.
Sosna jest stosunkowa słaba w porównaniu z bukiem, dębem, brzozą-to gatunki liściaste o wyższej gęstości i wytrzymałości.
Pozatym większość tu pokazywanych konstrukcji jest mocno przesztywnionych. Co w skrócie oznacza, że wywalacie kupe kasy na szafki, które zamiast 200kg wytrzymują 2000kg.
Wiadomo, że lepiej mieć bardziej wytrzymałą szafkę, ale jeśli planujecie 200kg a szafka wytrzyma 600 kg to też bedzie super.
Ostatnie akwarium 300l (słodkowodne) mialem na zwyklej komodzie kupionej w sklepie zrobionej z płyty wiórowej laminowanej grubości 16mm z plecami z płyty pilśniowej i przegrodą środkową. Jedyną rzeczą, która zrobilem dla wzmocnienia to dałem dodatkowe boki i pł. środkoą od środka z pł. wiórowej gr 18 mm. Nic się nie ugieła.
Także tej wielokości akwarium spokojnie można zbudować w ten sposób.
Jeśli ktoś nie chce przegrody środkowej też można to zrobić dodając sklejkę (zwykłą, wodoodporna to zbytek) +ramiak.
Cena szafki głównie uzależniona od ceny płyty i sklejki. Koszt maksymalny kilkaset złotych.
Przy zastsowaniu białej płyty bez bajerów to ok. 300 zł.
Wywód długi, ale może komuś okaże się pomocny.
Pozdrawiam,
Technolog drewna
Niedługo ruszam szafką pod solankę 300l. To wrzuce jakieś foto i koszt.