Skocz do zawartości
magainis

56 litrów- pierwsza próba

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Forum czytam już od dłuższego czasu- niedawno postanowiłem spróbować wystartować z własnym zbiornikiem. Na razie kompletuje sprzęt i informacje.

Mam zbiornik 56 litrów- 60X30X30 (nie mam niestety miejsca na coś większego- mam niewielkie mieszkanie)

Do tego chce dokupić:

Aqua wavemaker HWM 2000 jako cyrkulator, dodatkowo mam już głowicę aquaela o przepływie 1200l/h która została z akwarystyki słodkiej. Czyli łącznie cyrkulacja by przewalała jakieś 1800l/h.

odpieniacz- Resun SK-300

Oświetlenie- 2 razy oprawa aquaela, ta którą dają do nanoreefu (czyli 2razy 22W) co daje jakieś 0,7 wata na litr.

Zbiornik mam zamiar zalać wodą w 100% z działającego morskiego akwarium, do tego ile wlezie żywej skałki.

Zastanawiam się jeszcze nad dwoma kwestiami:

1) Jak rozwiązać chłodzenie w lecie, rozumiem, że temperatura w akwarium nie powinna się odchylać za bardzo od 25*C. Widziałem, że niektórzy stosują wentylatory- czy takie rozwiązanie wystarczy?

2) Mam zamiar przykryć zbiornik szybą- zastanawia mnie kwestia parowania wody. Czy w zakrytym akwa parowanie będzie i tak na tyle szybkie, że muszę myśleć nad sposobem automatycznej dolweki, czy będę to mógł robić po prostu "na bieżąco"?

Trochę mi długo wyszło... w każdym razie z góry dziękuje za ewentualne sugestie.

Mateusz


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, moim zdaniem, zamiast głowicy aquaela, to zamontował bym wavemaker hwm 4000, ponieważ ta głowica ma silny wąski strumień, który będzie ci robił pralkę. Odpieniacz zamontował bym w kaskadzie, Oświetlenie- strasznie drogie będzie, bo nowe 250zł, może lepiej coś samemu podłubać. Żywa skała- myślę, że 6-7kg wystarczy. Temperatura- wystarczą wentylatory.


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedną taką oprawę aquaela już mam, dlatego myślałem żeby po prostu drugą dokupić. Widziałem, że w erybce po 129zł są.


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rób jak ci wygodnie, to tylko moje zdanie


 [url="http://www.myreefstats.com"][img]

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

2x22 Aquaela powinno wystarczyć. Najwyżej oświetlisz centralną część akwarium i tam ułożysz skałę. Resun SK300 to wyrzucone pieniądze. Bardzo trudno wyregulować, zawiesza się i puszcza bąbelki. Lepiej coś zawieszanego na akwarium, albo np http://erybka.pl/product-pol-5973-Tunze-Reefpack-250.html . Dolewanie wody możesz robić ręcznie, o ile jesteś sumienny i rano i wieczorem dolewasz. Latem jeśli jest wysoka temperatura, to niestety w akwarium jest ciężko. Powiedzmt 28 stopni to jeszcze nie tragedia, ale 30 już daje zwierzakom w kość. Dlatego albo wentylatory, albo chłodziarka, albo klima w pokoju. :) ewentualnie lód w akwarium. Ale do lata sam będziesz wiedział co i jak ;) Powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze czy powinienem używać jakiś absorbentów typu purigen. Czy może jako że startuje na "starej" wodzie to nie ma potrzeby?

Dziękuje za porady!

Edytowane przez magainis (wyświetl historię edycji)

8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Purigen jak nie pomoże to nie zaszkodzi. Ja na starcie używałem purigenu i phosguarda.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na poczatek wrzuć po prostu węgiel, u mnie do tej pory tylko węgiel, co dwa tygodnie nowa porcja.

Z resztą sam się będziesz swojego baniaka musiał nauczyć.

Dwa moduły po 22w na takie szkiełko w zupełności wystarczą na miękkie .

Odnośnie parowania to szyba faktycznie ogranicza ilość odparowanej wody , a o chłodzeniu na okres letni to pomyślisz na wiosnę ..

Jeśli masz zamiar startować na suchej skale to wpierw zainwestuj w to co trzeba , czyli cyrkulacja jakieś światełko trochę skały woda z dojrzałego zbiornika zalać i niech się już kręci z testami daj sobie na początek spokój , psują tylko nerwy, szkoda czasu dojrzewanie to dosyć długi proces.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zamiar startować na żywej skale i wodzie z dojrzałego akwa. Z tym parowaniem to głównie się martwię czy będzie można takie akwarium zostawić na powiedzmy 2-3 dni raz na jakiś czas i gdzieś pojechać nie bojąc się że wyparuje za dużo i wzrost zasolenia spowoduje zgon wszystkiego życia- bo jeżeli tak to raczej nie dam rady sobie z tym poradzić.

Zastanawiam się czy w miarę szczelna pokrywa spowolni parowanie na tyle, że nie będzie aż takiego zagrożenia.

Czy powinienem się zapatrzeć w coś w stylu Preis Nano Water Controller?

Po dzisiejszej wizycie w kwaterze głównej erybki (Boże, jakie tam panuje zamieszanie) zmieniłem plany co do cyrkulatora i odpieniacza- teraz planuje:

odpieniacz:

Aqua Medic Miniflotor

i cyrkulator:

Tunze Turbelle Nanostream 6015

zamiast wcześniej planowanej chińszczyzny. Sprzęt droższy ale rozumiem że pewniejszy, będę go po prostu musiał wolniej kompletować.

Jeszcze raz dziękuje Wam bardzo za wasze porady!

Edytowane przez magainis (wyświetl historię edycji)

8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokrywa niweluje odparowywanie wody w bardzo dużym stopniu. Miałem 56l i takową pokrywę stosowałem. Oczywiście automatyczna dolewka ułatwia życie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Parowanie zależy przede wszystkim od różnicy temperatur akwa-otoczenie i od ruchu tafli wody.

Im większe tym szybciej paruje. Ja w swojej kosteczce 44,2L dolewałem tak około 1,5 litra RO tygodniowo (w 2-3dolewkach). W upały przy chodzącym wentylatorze niemal cały dzień to parowanie było na poziomie 0,6-1L dziennie, ale dzięki temu temp. w akwarium nie przekroczyła nigdy 28stopni. ;)

Co do pokrywy zgodzę się, że niweluje parowanie wody, ale z drugiej strony zwiększa nagrzewanie się wody. O ile w zimie to raczej nie powinno sprawiać problemu o tyle latem może być to nawet bardzo kłopotliwe.

Edytowane przez MST (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, bo również zamierzam wystartować z 56l (60x30x30).

Mam możliwość zakupu akwarium OW (wymiary jak wyżej), plus belkę oświetleniową 2x24 T5 (świetlówki z akwarium słodkiego, więc do wymiany) za około 300zł (z transportem). Warto ? (Zdjęcie poniżej, oczywiście zakup bez dodatkowego wyposażenia)

$(KGrHqMOKpYFJJ-60F)ZBSS)wvir2g~~48_20.JPG

Edytowane przez elroy (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej ja moje akwarium kupiłem za 50zł (Float nie OW) a belki oświetleniowe podobne lub wręcz takie same chodzą na aquario po 170zł.


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

...a belki oświetleniowe podobne lub wręcz takie same chodzą na aquario po 170zł.

Niestety mają obie świetlówki 10000K i nie chcą wymienić na aktynikę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak ale mogą ci dać jedną świetlówkę mniej (i opuszczą z 20zł chyba), sam myślałem czy by takiej belki nie kupić. Aktynikę bym wtedy sobie dokupił w erybce za 47 zł.

Na razie główny problem jaki mam to jaki dać odpieniacz, w erybce polecają tego resuna ale o nim słyszę same złe rzeczy. Alternatywą jest Aqua Medic Miniflotor ale to też ponoć wyrzucone pieniące bo wydajność żadna. Pewnie najlepszy byłby Tunze DOC skimmer 9002 albo 9004 tylko to już się zaczyna sporo kasy robić.

Jak myślicie- zaoszczędzić i iść w Tunze?


8387_8630.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do 56 litrów spokojnie ci wystarczy 9002 ktoś na giełdzie sprzedawał 9002 za 250 zł

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sorawka za OT, ale muszę, @shoei super avatar ;).


Akwa 560l (155x60x60) + sump 100l wody (po wymiarach ze 180), Deltec AP850, reef circulator 10000 + Jebao WP40, NJ6000, 6-8x T5 80W, LR ~50kg, LS~31kg i coś tam jeszcze... pelletki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.