Skocz do zawartości
nowy_zarażony

Suplementacje czas zaczac:D

Rekomendowane odpowiedzi

No wlasnie. Baniak ma prawie 5 miechow wiec trzeba by cos dolewac:D Mysle nad kalkwasser i plynie lugola. Akwa 54l. Co sadzicie? Jak myslicie ile i co ile:D??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jodu nie przeskoczysz a co do kalkwasser, to ciekawa alternatywa jest chyba aragamilk. podbija kh magnez i kilka innych pier**l przy okazji. no i oczywiscie dodaje ca i podnosi ph


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to firma caraiben sea robi i masz na pierwszej stonie reefshopu.taka butelka


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten aragamilk to faktycznie ciekawa sprawa. Taka flacha za 70 zeta starczy mi na 4 lata:D Uzywa ktos tego? Napisali ze trzeba dolewac codziennie. Czesto wyjezdzam, czy przerwa moze zalamac akwa? A jesli chodzi o jod to lugol sie sprawdzi??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uzywalem. niestety osiol w sklepie mi nie powiedzial zeby lac duzo mniej niz w istrukcji jak sie ma pracujacy reaktor w systemie co skonczylo sie na kh = 16 - 17. ale jak kto nie ma reaktora to super sprawa. nie trzeba lac powoli jak kalkwasser, leje sie od razu tyle kropel ile trzeba (najlepiej wieczorem - stabilizuje ph) i spokoj. a ze codziennie ... rybki tez karmisz codziennie :(


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a masz wildtom fotke twojego aqwa ?? bo strasznie jestem ciekawy


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z czystej ciekawosci - ktos leje PurpleUp ?

Pozdrawiam.


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja używam PurpleUP

Przemek mi doradził żeby lać 5 ml na 200 l wody codziennie.

Ja mam jakieś 150 litrów wody w obiegu i leję ok 3 ml wieczorem. Na jakiś czas woda robi się biała a rano juz kryształ. Co zauważyłem że np skała szybciej pokrywa sie glonami wapiennymi.

Ponadto masz tam dodatkowo magnez, stront i jod tak pisze na butelce.

Pozdrawiam - Darek 34


na razie zzlikwidowane akwarium ale mała nano o nietypowych kształtach już się rodzi w mojej głowie :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A czy zawartosc strontu i jodu w opisywanej przez Ciebie ilosci wystarcza na pokrycie zapotrzebowania zbiornika ? Ktos jeszcze ma doswiadczenia z tym preparatem ?

Pozdrawiam.


Dom bez szumu odpieniacza jest dla mnie za cichy...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra zamowilem dzisiaj plyn lugola:) Pani powiedziala ze robi go z jodku potasu i wody. Zamowilem 1%. Ile tego dozowac na akwa 50l??


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A dzielić nożem, czy widelcem te pół kropli? :(

A poważnie to jod i stront należy dodatkowo dozować. Takie jest moje zdanie poparte wcześniejszą obserwacją mojego i kolegi zbiornika.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Co do LANIA czegokolewiek ...

Moim zdaniem dozowanie jakichkolwiek preparatow mija sie z celem.No chyba ze mam 50L zbiorniczek i kilka miekasow,czemu nie.Ale na dluzsza mete to sie nie oplaca.Na dodatek jak wsadzi sie kilka twardzieli i akwarium wapniakami zarosnie to juz sobie nie wyobrazam tego.Na poczatku w 200L lalem ballinga made in USA, tzw B-IONICA. wszytsko bylo oki,dopoki mialem kilka korali...potem wapn i magnez spadal jak leb na szyje.Preparat nie byl tani.Musialem znalezc cos innego.

Uwazam ,ze do akwarium okolo 400L oplaca sie lac ballinga(DIY),w wiekszych- reaktor.Nie wiem,co ludzie widza trudnego w ballingu? Chyba niewiedze?Sporzadzenie to kwestia 30minut i po sprawie.Mowia,ze codziennie lanie jest meczace... 3 strzykawki... nie widzie problemu(5minut).W koncu to hobby musi sie opierac na jakies robocie. :( Nawet jesli mamy rekator to i tak trzeba lac regularnie pewne preparaty ,np. mikroelementy.Balling to prostota,bezpieczenstwo i w pewnym sensie bezobslugowosc.Rozrobiona porcja starczy mi na 2 miesiace.Na dodatek zauwazylem,ze niektorzy mysla,iz SAM kalkwasser zalatwi im Ca? Ca to dopiero poczatek(i tak malo go idzie),a co z Mg ?Poziom Ca jest skorelowany z poziomem Mg.(OCZYWISCIE ,W PRYZPADKU REAKTORA SPRAWA SIE ZNACZNIE UPRASZCZA i JEST SUPER)

Trzeba uzupelniac jakos ten Mg...znowu preparat? Przy kalkwasser spada KH.....znowu preparat?

A co z mikroelementami..znowu preparat?

Do tego dochodza czeste pomiary parametrow wody.

I tak na koniec lejemy i wydajemy wiecej, w koncu mozna sie pogubic.

Balling upraszcza sprawe...

Dodatkowo zakraplam jod , roztwor sporzadzony przez kolege w aptece.Wychodzi taniutko, nie trzeba kupowac drogiego i w malej ilosci preparatu jakies firmy.

pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

@pilot, w pewnych sprawach masz racje, ale w innych po porostu przesadziłeś;

reaktor - załatwia sprawę i wapnia i Mg, koszt sprzętu fakt drogi ale obsługa sprowadza się do wymiany raz na pól roku wkładu do reaktora

mieszacz wapnia - załatwia sprawę wahań ph jeśli na początku poświecisz dwie noce jesteś w stanie naprawdę zniwelowac do min skoki pH (u mnie rzędu 0,09), a reszta to wymiana co 1-2 tygodni wkładu.

Nie stosuje Ballinga, wielokrotnie raczej żartowałem na ten temat a to ze względu na miłe zaczepki z @rah (pozdrawiam :(), ale jeśli piszesz że "Balling w pewnym sensie to bezobsługowość" to ja w tym sensu nie widzę, ze wszystkim się moge zgodzić ale nie z tym że metoda reaktor + mieszacz jest bardziej pracochłonną metodą na codzień od Ballinga.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

ooo @Romanie ... :( nie chodzilo mi o to ,zeby ktos pomyslal sobie,ze reaktor i mixer to pracochlonna metoda, to takze wygoda.Chodzi mi glownie o "LANIE".Sorry,jezeli ktos wlasnie mnie tak zrozumial.

"Balling w pewnym sensie to bezobsługowość"--- jasne ze bezobsulgowosc :) proste i banalne :)kto nie sprobuje ,ten nie wie. :)Nie ma mnie w domu,wogole sie nie martwie,spokojna bania.

Dobra,ja nie chce rozpetywac zadnej wojny ,co lepsze,a co gorsze? :)

pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

cos tam poprawilem.

moze bedzie teraz jasniej,ze lanie tylko cudownych drogich preparatow nie ma sensu. Jak juz Ktos chce lac,to Ballinga albo chce miec super to reaktor i mixer. :(

pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pilot

chyba powoli przekonuję się do ballinga. Aktualnie leję pro coral A i pro coral K TM, więc i tak muszę codziennie rano wlać po 1ml każdego preparatu, a nadal mam problem z zaniskim magnezem, więc co mi szkodzi spróbować ballinga.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pilot stosujesz pełnego Ballinga z mikroelementami, czy wersję basic suplementującą tylko Ca ( plus ewentualnie Mg)?

Jeżeli wersję podstawową to kwestię mikroelementów masz nadal nie rozwiązaną, jezeli natomiast pełną to przepraszam nie mogę jakoś sobie wyobrazić "bezobsługowości", że nie wspomnę o tym, że w domu trzeba trzymać małe laboratorium różnych związków chem. Jedyne co do mnie przemawia za Ballingiem to pełna kontola nad tym co się leje (pod warunkiem użycia bardzo dobrych jakościowo składowych roztworów). Oczywiście metoda jest skuteczna i jest jedną z dróg, którą akwarysta może wybrać, ale IMHO nie ma sensu się spierać która lepsza, skuteczniejsza, wygodniejsza.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

można lać balinga gdy ma sie mixer?


360+110-od 15 Grudnia 2006 sprzedam miejsce na reklame (300 znaków) :D www.fastquad.pl- dla morszczaków z nano-reef super zniżki :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

@alex :

podstatwowy balling

mysle,ze regularne podmiany zalatwiaja mi reszte :(:) :)

Sluchajcie, ja nie chce sie tu spierac ze Starymi Reaktorowcami,Ballingowcami.

CHODZI MI GLOWNIE O POCZATKUJACYCH, KTORZY JESZCZE SIE W TYM ODNAJDUJA. CHCE POMOC. NIE CHCE ZEBY WYDAWALI PIENIADZE NA DROGIE PREPARATY, ZEBY BLADZILI I LAPALI SIE ZA GLOWE I MARTWILI SIE O Ca Mg Kh pH.

JA TYLKO PROPONUJE JAKO TAKA BAZE WYJSCIOWA ==BALLINGA.

EFEKTY BEDA SZYBKIE I ZAUWAZALNE,A CO ZA TYM IDZIE USMIECH NA TWARZY AKWARYSTY I ZDROWE ZWIERZAKI PRZY BARDZO NIEWIELKIM NAKLADZIE PRACY I SKROMNYM PORTEFLIKU. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeżeli chodzi o koszty, to na pewno jest to dobra alternatywa do gotowych preparatów, szczegłonie przy ciut większych akwariach, że o reaktorach czy mikserach nie wspomnę.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hehehehehe.

Wczoraj przeczytałem post pilota i tylko czekałem, na odpowiedź Romana i alexa :(. Żartowaliśmy z obu metod przez cały ZLOT w Łodzi i już nam tak zostało :).

W zasadzie to i jedna i druga metoda jest dobra, jak się ją dobrze pozna, opanuje i stosuje prawidłowo i regularnie. Bardzo niewiele wiem o mikserach (no może przesadziłem), ale o reaktorach to już bardzo niewiele (o szczegółach technicznych). Najlepiej, jak się ma doświadczenie w prowadzeniu zbiorników jedną i drugą metodą, wtedy ma się już rzeczywiste porównanie i można coś obiektywnie ocenić. Takich osób jest jednak raczej niewiele. Jak pamiętam z wykładu, każda z metod ma swoje plusy i minusy. Zgadzam się z tym, że Balling ma także swoje minusy, ale skoro są plusy dodatnie i ujemne :) to i minusy mogą być dodatnie :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.