Skocz do zawartości
tman

Rowa Phos, PO4 0,29 i dawkowanie

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

przepraszam jeśli już było..

Od miesiąca notuję gwałtowny wzrost fosforanów (przy jednoczesnej - udanej - walce z NO3)

Wyniki ostatnie (tylko mała hanka w sklepach, swoich na salifercie nie zamieszczam)

15.08 - 0,05

09.09 - 0,20

01.10 - 0,29

Wczoraj zakupiłem rowę. Na początek umieściłem w filtrze przepływowym 110g, dziś lub w weekend dodam kolejne 50 g (zalecana ilość na około 600 litrów wody to 150 g), nie chciałem wrzucać od razu całości, żeby nie było kolejnego szoku.

Przepływ ustawiłem tak, żeby złoże delikatnie się poruszało (całość rowy jest na dnie filtra)

czy 150g na 550-600l jest ok przy takiej ilości fosforanów?

Przy wrzucaniu rowy do wody uzyskałem gęsty, brunatny zamęt w wodzie. Czy to normalne? producent pisze w instrukcji,żeby nie płukać - więc wrzuciłem "jak było".

I jeszcze jedno pytanie odnoście samej instrukcji (nie mam ze sobą, piszę z pamięcie): żeby po każdym użyciu wymieniać pokrywkę ("always change the lid after use" albo jakoś tak). Kompletnie tego nie łapię - mam wymieniać pokrywkę tudzież to plastykowe "coś" pod pokrywką? chyba, że intencha jest taka, żeby złoże było wilgotne i chodzi po prostu o odpowiednie zakręcanie... ?

I jeszcze same fosforany ogólnie. Do tej pory miałem zero pomimo niestosowania adsorberów. Po prostu tak było, swego czasu chciałem je nawet dozować, bo wódka nie chciała zaskoczyć. Czy w akwarium działa to tak, że podłoże, skały "asymilują" fosforany które są stale produkowane, i w pewnym momencie - kiedy już są całe "wypełnione" fosforany wydzielają się do wody?

Bo dziwi mnie ten nagły (6 - a może i 10 krotny) wzrost w bardzo krótkim czasie. Ktoś zasugerował mi, że skała może zacząć uwalniać fosorany po pewnym czasie (u mnie ponad półtora roku). Czy - jeśli tak jest - rozwiązanie to jedynie wymiana skały - czy "oczyści się ona (i piasek) w skutek stosowania adsorbera?

Dzięki i pozdrawiam,


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dalem łącznie około 200 g. Rowy.

Tydzień po zastosowaniu rowy PO4 spadło do 0,1, niestety dziś znowu 0,22.

Dodac jeszcze? Rowy może być za dużo?

Pomiary hanką erybce na dostarczonej wodzie.

Spodziewałem się zera a tu taki zonk..

Możliwe, że coś z pomiarem nie tak, ale...

Na pewno muszę powtórzyć pomiar, ale co jak nadal będzie wysoko?

(odpowiadam na swój post, bo edit w tapatalk u zamienia polskie na krzaki)

Tomasz (tapatalk)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

przy takim akwarium i tej objętości 500 mil powinno wystarczyć na 2 tygodnie jesli masz takie skoki wiem cos o tym :smiling: lecz tu musisz szukać przyczyn bo zbankrutujesz na rowie ile masz rybek i jakie duże jak z karmieniem


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakie moga byc wysokiego i rosnacego PO4 , przyczyny i gdzie ich szukac w takim razie ??


SOSNOWIEC // Sprzedam / Zamienię główki : Euphyllie Divise i Paradivise - > na LPSY lub ACROPORY.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Obsada rybna: 3 pokolce (duży hepatus, mniejsza zebrasoma i średni lineatus), borsuk, kilka mniejszych ryb (2 błazny, mandaryn, salarias, cintrus i decora)

z bezkręgowców większych: wężowidło, kilka jako "z niewiadomego źróczyszczących (4-5), dwa debelliusy, 2 wudermani, 2 quadri

obsada koralowa raczej uboga, głównie miękkie, kilka LPS (euphylia, scolymia, fumgia, calustrea), z SPS przeżyła montipora talerzowa, kilka dogorywa

Filtracja: "przejściowy" odpienek DIY od DarekB30 (kopia BK 200 mini) na tunze 9240.040 z wirnikiem od AIT powercone 200i (więcej powietrza pobiera i więcej wody). Bez siporaxu/polimerów/refugium/DSB.

Karmienie: aktualnie 2 kostki pożywienia od Ocean Nutrition (głównie jedna kostka artemii i jedna mysisu). Po wyjęciu kostki trafiają do szlanki z kranówą, po kilkunastu minutacj na sitko, płukanie, wytrzepywanie z wody (stukam tym sitkiem z pokarmem o ręcznik aż pokarm będzie prawie suchy), dolewam wody z baniaka i podaję pipetą rybom tak, żeby każda coś dostała. Raz na jakiś czas (1-2 w tygodniu) przyklejam kulkę jedzenia w paście od H2O cośtam, czasami podaję 1/4 łyżeczki reefpearls, sporadycznie reefbooster.

Podmiany regularnie co tydzień, 54 litry (ok. 10%) na soli Red Sea Coral Pro.

Z chemii oprócz No3-PO4 podaję jeszcze żelazo (też Red Sea) - 15 ml/doba, jodi+ (probodio) - 0,1-0,15 ml/doba, stronti+ (probodio) - 0,1 - 0,2 ml/doba i aminokwasy (reef energy A od Red Sea) - 15 ml/doba.

Ja jeszcze myślę (i mam nadzieje że może test był błędnie wykonany..)

Jutro w każdym razie będę się prosił o test w jakimś sklepie..

Tomasz (tapatalk)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jakie są.powody podawania takich ilości chemii? Ją bym ograniczył lub przerwał podawanie tych preparatów, ograniczył karmienie ryb o 1 kostkę, dodał do menu algi, nie karmil jakiś czas suchym, pomyślał o ustawieniu cyrkulacji, zmierzył po4 w solance która podmieniasz, korali nie karmil wcale lub Pipeta indywidualnie i dodał prostych sps po ustabilizowaniu się parametrów. Spsy konsumuja fosforany. Jak wprowadzisz zmiany poprawa powinna być. Przemysl jeszcze swój system od początku do końca gdzie może leżeć źródło. My w postach wszystkiego nie widzimy ;)

Wysłane z mojego MI 2S przy użyciu Tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Trochę się wyjaśniło i na szczęście powodem wysokiego PO4 był... żle wykonany test w erybce. Wczoraj wieczorem zajechałem do Acropory i na dużej hance wynik 0,03 (w erybce 0,22).

Jakie są.powody podawania takich ilości chemii? Ją bym ograniczył lub przerwał podawanie tych preparatów, ograniczył karmienie ryb o 1 kostkę, dodał do menu algi, nie karmil jakiś czas suchym, pomyślał o ustawieniu cyrkulacji, zmierzył po4 w solance która podmieniasz, korali nie karmil wcale lub Pipeta indywidualnie i dodał prostych sps po ustabilizowaniu się parametrów. Spsy konsumuja fosforany. Jak wprowadzisz zmiany poprawa powinna być. Przemysl jeszcze swój system od początku do końca gdzie może leżeć źródło. My w postach wszystkiego nie widzimy ;)

Oczywiście.

1. ilość chemii - żelazo i jod podaję bo mam poniżej norm (na testach red sea) Stront trochę extra, czytałem tu na nano, że zalecane przy podupadających LPS (jod i stront), a w wyniku ostatnich zawirowań w parametrach (wysokie NO3 i gwałtowny spadek oraz prawdopodobny wzrost PO4) poleciała mi większość SPS i dwa LPS (calustrea - pewnie nie odżyje, chociaż walczy i fungia - traci tkankę).

NO3-PO4 ograniczam, z pozostałej chemii podaję już tylko aminokwasy (choć to bardziej pokarm..)

2. karmienie.

Jej, jedna kostka? aktualne dwie podaję po ograniczeniu z czterech (w wakacje), i jak tylko zbliżam się do baniaka to ryby patrzą tak błagalnym wzrokiem, że... Ale ok.

Aha, algi podaję - jeden lub dwa kawałki o wymiarach 10x5 cm.

Z korali bezpośrednio dokarmiam fungię (tę tacącą tkankę), drugą, dopiero co "wyklutą" fungię (z tej samej skałki co ta padająca) i kilka tubastrei o których chyba nie wpomniałem.

3. cyrkulacja

mam 2x6095 na kontrolerze 7096 i 2x6045, do tego obieg red dragon 6500 na dwóch locklinach. Ustawione najlepiej jak mi się wydawało. Jeśli bym wiedział jak na pewno bym poprawił :). Ustawienie widzieli Łukasz z acropory, i z forum wściekły dorsz i śledzikwawa (dzięki panowie:)) i nie mieli większych zastrzeżeń..

U mnie niestety z doświadczeniem tak sobie, wyniki też słabiutkie (co w sumie nie dziwi, ale mega frustruje i demotywuje). Pojawiają się myśli, żeby jednak dać sobie spokój, ale to trochę uzależnia. Myślę trochę o restarcie i rozpoczęciu totalnie od nowa, ale... Może jeszcze wyjdę na prostą..

w każdym razie dzięki


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

uf to dobrze cieszyć się


Akwarium 150*65*60 ,sterowanie iks, reaktor vertex ,odpieniacz ,250 bk vertex,filtr vertex1,5 ,vertex filtr Biopallets XL, ,oświetlenie - 8*80w t5 ,cyrkulacja 2*6105,+multi7095, obieg BK 8500 http://nano-reef.pl/....-ceramiki/ ,http://nano-reef.pl/..,

zapraszam po szczepki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak jest dobrze to nie zmieniaj.

wysłane przez tapatalk


50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No Dobrze to nie jest.:-(

Na razie mam chyba unormowaną sytuacje z NO3/PO4. Dalej jest coś nie tak..

Tomasz (tapatalk)


Pozdrawiam,

tomasz,

GG: 9137955

500l+ (120x65x60H) + 130 l sump|BK SM 250|Red Dragon 6500|Tunze 6025, 6045 + 2x6095 pod 7096|ATI SP 8x39|GroTech III NG|50-60 kg LR

11% doświadczenia (może trochę na wyrost..)

4609_4615.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.