Skocz do zawartości
Sebastiann2

Mętna woda, zapychające się pompy i białe gluty

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem z moim akwa. Pytałem już w sklepach z morszczyzną. Zastosowałem rady od nich i dalej to samo. Trwa to już ok. 3 miesięcy. Ręce już mi opadają...

Więc tak: od początku założenia akwa czyli już prawie 2 lata No3 było ok. 8. Niżej nigdy nie miałem. W komorze środkowej były glony spagetti. W lipcu postanowiłem usunąć te glony ponieważ robiła się straszna ilość cyjano na nich. Usuwając te glony musiałem zastosować jakąś inną filtrację wspomagającą odpieniacz i tak włożyłem Biopellety. Minęło około miesiąca parametry się pogorszyły No3 ok. 25. Usunąłem Biopeletty i zacząłem lać RedSea No3Po4. Sprzedawca doradził abym razem z tym lał bakterie Biodigest, jedną ampułkę co tydzień i tak zrobiłem. Efektem było po paru tygodniach iż spadała strasznie wydajność pompy obiegowej. Przestałem lać bakterie. Na dzień dzisiejszy pompy dalej się zatykają ( spada wydajność po paru dniach)

czyściłem już rurę zasilającą, była cała biała od nalotu już sam nie wiem. Przez spadanie wydajności pompy obniża mi się poziom wody w kominie nawet o połowę jak zostawię ją na tydzień. Jak wyłączę i załączę pompę to w akwa jest biało od farfocli a tydzień temu czyściłem wszystko łącznie z rurą zasilającą. Odpieniacz słabo pienił myłem go w occie i było super przez dwa tygodnie a teraz również spada wydajność.

Akwa 300 l w obiego

Odpieniacz Shuran 120

Po4No3 aktualnie 2 ml. na 100 l czyli 6 ml. na dobę

Największy problem z białym nalotem na szybach, wodą trochę mętna i pompy zapycha... No3Po4 muszę tyle lać żeby NO3 było w okolicy 8. Przestanę lać specyfik to od razu NO3 w górę idzie.......

MASAKRA może mam wrócić do Spagetti ??

Edytowane przez Sebastiann2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi się że masz ciągły zakwit bakteryjny :) a jaka jest obsada akwarium ?


TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

MixEEr ma chyba rację,poczytaj tematy o vodka method i VSV,bo to chyba na tej samej zasadzie.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterii nie leję żadnych od jakiegoś 1,5 - 2 miesięcy. 3 Tygodnie temu za radami innego sprzedawcy zrobiłem podmianę wody 100 litrów i zmieniłem sól. Miałem Red Sea Pro i miałem wysokie KH 12,5. Zmieniłem na Red Sea ale tą uboższą i zjeżdżam z KH na 7.5 aktualne 8.5. aktualnie dalej to samo gluty itd.....................

Obsada korali mieszana sporo poleciało i przyrosty minimalne.

Ryby : Hepatus ok. 12 cm. Ocelaris, wargacz, Pterapogon, Salarias, 2 x babki w sumie 10 ryb.

Karmię 1 - 2 kostki na dobę.

Edytowane przez Sebastiann2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem

1 Przestań dozować bakterie i wszystko inne też

2 Zastosuj lampę UV

3 Zastosuj węgiel

4 odpieniacz na mokro

teraz piwko w łape i czekać , ustąpi.


Akwa.125x55x60 + sump 80x40x40 , Maxspect 2x120w 16000k , obieg Eheim Compact +3000 , odp. diy ala ATI 200 , cyr. 4 x Tunze 6055 na Multi. 7095 , Dastaco II ala DiTus ,AquaRoche ZERO LR.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiankę robisz co ile i ile? Bakterie podajesz cały czas?


550l+80l sump+2x160l szczepkownia+220l kwarantanna, New Jet 8000, AM Turboflotor5000 2xTunze6205, Pacific Sun Pandora, nad wszystkim czuwa Profilux II Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale jak przestanę dozować PO4NO3 to NO3 mi tak podskoczy że polecą korale no i fosforany również. Musze go lać.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podmiankę robisz co ile i ile? Bakterie podajesz cały czas?

Podmiany co tydzień 20 litrów. Bakterii żadnych nie leję od 2 miesięcy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no masz ciągły zakwit bakteryjny bo ciągle lejesz po4no3 . . . . odstaw to bo takto koło sie będzie zamykać- ciągły zakwit bakteryjny (który konsumuje no3 i po4) . . . problem jest w niewydajnej filtracji, to nie jest tak że odrazu dasz coś nowego i zacznie działać od zaraz, czeba czasu. . .

proponuje:

oddaj korale do znajomego,

odstaw ten substrat po4no3,

wyczyśc te pompy od odpieniacza, obiegówke itd.

odpieniacz na mokro,

dodaj spowrotem spagetti, możesz dodać też siporax (zwieksza powierzchnie dla bakterii), a może zmiana odpieniacza ? może za mało skały ?

może przestaw filtracje- może odkłada sie gdzieś syf i Ci sie psuje.... a może coś zdechło, z tąd ciągle wysokie no3/po4. . .

przeżuć sie na vsh lub wódkę, ale dopiero jak zaczniesz dodawać korale (za jakieś 1,5 miesąca)

zwiesz podmiany (np co tydzień 15%) a nie 20 litrów bo to nawet nie jest 10% . . .

ps. od czego sie zaczeło to mętnienie ? od kąd zaczołeś dodawac po4no3 ? a dlaczego zaczołeś dodawać ? bo podnosiło sie no3 i po4 ? dlaczego ? dołożyłeś ryby ?

może zamiast korali, oddaj ryby . . . które powoduje podniesienie no3/po4

Edytowane przez MixEEr (wyświetl historię edycji)

TOTM ---> http://reefhub.pl/mikolaj-szostak-mixeer-1000l-z-myslenic/

Moje akwarium ---> http://nano-reef.pl/...120#entry664781

Mój kanał Youtube ---> http://www.youtube.com/user/mixeer0700

SPRZEDAM SPRZĘT PO LIKFIDACJI AKWA ---> 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaczęło się od ogromnej ilości cyjano na spagetti do tego stopnia że glony przestały rosnąć a nawet gnić. Dlatego je usnąłem i szukałem innego rozwiązania aktualnie NO3PO4. Mętnienie zaczęło się mniej więcej od stosowania Biodigest lub Preparatu RedSea. Najpierw lałem bakterie jakiś 1 miesiąc potem połączyłem to z redsea.

Ryb nie dokładałem nawet w czerwcu przechodziłem ospę i obsada mniejsza.

Radzisz przestać dozować Red Sea. Mam to zrobić z dnia na dzień czy zmniejszać dawkę ? Dlaczego mam ciągły zakwit przez ten specyfik, on ma przecież zwiększać namnażanie się bakterii a one powodują konsumpcję NO3 i fosforanów. Ja ma okazuje się bakterii multum a NO3 i tak jest dalej........... nie rozumie..

Edytowane przez Sebastiann2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przy okazji jaki masz poziom fosforanow ? Chodzi mi jaki miales przed i po dodawaniu tego magicznego plynu ?

Poza tym tez uwazam ze lejesz tego za duzo.

wyslane przez tapatalk now Free

Edytowane przez Niejeden z nas (wyświetl historię edycji)

50x50x40cm, oświetlenie T5 4x24W + led 18W,cyrkulacja: 6,5 tys,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@MixEEr dobrze prawi. Też miałem zakwit i wiem jak to wygląda.

Po pierwsze usunąłeś glony - spadek konsumpcji, wzrost NO3

Po drugie rybki urosły - wzrost produkcji NO3

Po trzecie - duże NO3 + pożywka dla bakterii NO3PO4- zakwit wody - gluty (kisiel) zapychający wszytko

Po czwarte - niewydolny odpieniacz dla pkt.3

i masz odpowiedź.

Jeśli nie zwiększenie odpieniacza, to zmniejszenie obsady rybnej.

...albo, bo gdzieś było tak napisane (nie wiem, czy do końca prawda, ale po to jest forum dyskusyjne), zwiększenie obsady "koralowej" pomaga zmniejszyć NO3(???)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co z piaskiem? Jaka gruba warstwa i jak często odsysasz syfek?


550l+80l sump+2x160l szczepkownia+220l kwarantanna, New Jet 8000, AM Turboflotor5000 2xTunze6205, Pacific Sun Pandora, nad wszystkim czuwa Profilux II Plus.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niejeden z nas

Przed laniem specyfiku i przed wyciągnięciem spagetii NO3- 8, PO4- 0.10

Po wywaleniu spagetii NO3- 25, PO4- 0,35

Aktualnie NO3-8, PO4- 0,08 + białe gluty itd...

Iga

Piasek w głównym ok. 2-3 cm. Syfku w głównym zero. W sumpie mi się zbiera detrytus i średnio co 2 lub 3 podmianę staram się maksymalnie to odessać.

Arduan

Coraz częściej rozmyślam nad zmianą odpieniacza na APF deltec 600. Ale czy ma to sens...? Mnóstwo osób zachwala tego mojego Schurana 120. Może to nie jego wina......

Edytowane przez Sebastiann2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schuran 120 jest super,sam mam :rolleyes:

Ale czy do 300l... ?

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam SUMPa, ale planuję nowe akwarium więc czytam...

Z tego co piszesz, logika nakazuje poczekać na "odnowę" tego co wywaliłeś i wycofać się z pożywek. Miałeś już stan stabilności, i swoją ingerencją sam go rozwaliłeś. Teraz zamiast glonów działają bakterie i stąd Twoje kłopoty. Parametry masz jak przed ingerencją, ale dzięki zakwitowi bakterii. Myślę, że trzeba "wrócić do glonów".

P.S. U siebie przy wysokich NO3 i niskich PO4 dodawałem fosforany - efekt opłakany - gluty i "trawa" - kupiłem dobry odpieniacz. Uczę się na błędach. ;-)


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komarek

Górne szkło brutto jest 280 teraz wszystko poodejmować może zostanie 220 l, no ale nie zmienia faktu że w pełnym obiegu ok. 300l.

Edytowane przez Sebastiann2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość michalfa

Wydaje mi się, że to jak z wódą ( sam ją stosuje ) zmniejsz dawkę o połowę i obserwuj. Jak nie pomoże to jeszcze o połowę. Jak dobierzesz odpowiednią dawkę to wszystko będzie git. U mnie NO3 na poziomie 32 zaczęło lekko niszczyć SPS więc się nie przejmuj. Pamiętaj, że zbyt szybka zmiana na lepsze też może im zaszkodzić !!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Arduan

Myślałem nad tym by wrócić do glonów bo nie ukrywam że powoli zaczyna mnie czasami krew zalewać. Szczególnie jak wyczyszczę pompy ładnie hula budzę się rano a tu pół komina wody. Znowu zatkane...............

Dlatego napisałem o moim problemie na forum, zobaczę jeszcze co koledzy poradzą ale powrót do glonów coraz bliżej.

Dziś zmienię ustawienie pompy o - 50% z Red Sea. Czyli 1ml. na 100l. Czyli 3 ml. na dobę czy jeszcze mniej? Czy w ogóle to wyłączyć ?

Edytowane przez Sebastiann2 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Komarek

Górne szkło brutto jest 280 teraz wszystko poodejmować może zostanie 220 l, no ale nie zmienia faktu że w pełnym obiegu ok. 300l.

U mnie 120ka pracuje w akwarium 165l+sump ok 25l wody. I oczywiście daje radę. W obiegu mam jednak połowę tego co Ty. Jak masz ustawiony, na bardzo mokro? Pompa sprawna?

U mnie po czyszczeniu odpieniacza i pompy,muszę lekko zdławić AB, bo przelewa. Ale pieni jak demon :rolleyes:

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Komarek

Dokładnie po czyszczeniu odpieniacza muszę zdławić zaraz za pompą bo przelewa. Po około tygodniu mogę otworzyć na max. i jest ok.Urobek po 3-5 dni połowa kubka a jak u Ciebie ?

Coś namieszałem z czcionką.

Poprawiłem :)

mintaj

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli pompa OK

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pompa OK na pewno bo po wszystkich przygodach nie wiedząc już w czym wina kupiłem nową pompę ale gluty dalej :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę że tak jak koledzy radzą - za dużo pożywki dla baktetii. U mnie zaczęły się robić gluty jak lałem za dużo VSV. Zmniejszyłem o połowę i znikły.

Pozdrawiam mobilnie

Marek

@

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Dodając ampułki wprowadziłeś bakterie do systemu - karmiąc obficie NO3PO4x pozwoliłeś zbyt się im rozmnożyć. Jeśli odstawisz pożywkę z dnia na dzień to zdechną z głodu i będziesz miał syf totalny, pewnie z dużą ilością cyjano.

Ja bym obniżył dawkowanie o 1ml co dwa dni.

Możesz wrócić do spaghetti, ale jak będzie nadmiar bakterii to glony padną z głodu więc podejmij decyzję analizując wartości NO3 np. po tygodniu jak już dawka preparatu będzie niższa. Cały czas trzymaj odpieniacz na mokro.

Jak masz odpieniacz ustawiony teraz? Może za słabo pieni? Do tego preparatu wydajny odpieniacz jest mocno wskazany.


4860_6981.png

Jelenia Bay - zlikwidowane 08.02.2013

Jelenia Bay vol.2

90x50x45 OW

Sump 65x32x37 80L

Odpieniacz Reef Octopus 1000int

Cyrkulacja: Tunze 6025+Tunze 6015 oraz Tuzne Nano Wavebox

światło: Lampa LED CREE DIY 72W (CW/RB) + 2x39W T5 LED 196W

Obieg: Tunze Silence 1073.020

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.