Skocz do zawartości
tomy

Nasz Bałtyk - dlaczego by nie spróbować?

Rekomendowane odpowiedzi

Na wstępie przepraszam że zawracam głowę.

Szukam kogoś kompetentnego, kto może ocenić moj pomysł.

Zastanawiam się, dlaczego by nie zrobić czegoś swojskiego, rodem z naszego bałtyku.

Niestety ciężko znaleźć informacje (konkretne) nawet w sieci.

Stąd moja prośba.

Jak myślicie, ( chętnie wysłucham sugestii i porad)

czy stworzenie naszego bałtyckiego "biotopu" będzie trudne?

Jakie życie zaplanować da takiego małego baniaczka?

Może ktoś ma coś takiego?

Może ktoś jest specjalistą w tej dziedzinie?

Wiem że krewetki, "badyle", rozgwiazdy i inne cuda

są w naszym morzu, lecz czy gdzieś je kupię?

A może pozostaje odłów własnoręczny?

hihi

Jak z zasoleniem? Temperaturą? Światłem?

Jak widzicie interesuje mnie wszystko....

Cały czas zbieram się do odpalenia/zalania,

wszystko już mam,oczywiście oprócz życia, więc jest to dobry moment na takie pytania.(jak sadzę).

pozdrawiam

tomek


w pocie czoła...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwaria biotopu Bałtyckiego są w oceanarium w Gdyni.

Trzebaby ich popytać.

Główny problem moim zdaniem to temperatura.

Chłodzenie cały czas.

Z zwierzaków to krewetki mozna kupic w sklepach internetowych - a reszte możnaby odłowić .

Jakieś babki - wiem ,że kilka gatunków zyje w naszych wodach .

Krewetki -sam łapałem w siatkę.

Kraby - podobno są - tylko trzeba wiedziec gdzie.

Pewnie bedą kłopoty z filtracją - brak LR oraz piasek o innych parametrach -nie wiem czy po włożeniu do baniaka przejmie rolę filtracji - czy zacznie gnić.

Pewnie nie obędzie się przy tym z biobalami -


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no więc tak miałem takie aqwa przez 2 lata, nie miało odpieniascza tylko zywy piasek ale dobże by było dać jakiedoś mini,pompke cyrkulacyjną i z 2 świetlówki 18/36w t8 na 100l aktniczna i 10000k myśle że starczy w zupełności (w końcu nie masz w aqwa organizmów z zooksantelami), możesz dać piach kwwrcowy z bałtyku a do dekoracji użyć ufu badź wapienia drążonego.ja swoje aqwa miałem na wodzie z moża ale możesz dać solanke z syntetycznejo takim samym zasoleniu jak w bałtyku.Z z rybek możesz dać:małe flonderki, małe ślizgi, jak ci sie uda to małą iglicznie bałtycką (łatfa do wykarmienia, żre mrożonki i artemie mimo że to iglicznia) (miałem ją przez rok)z bezkręgowców to krewetki i jakieś omułki.aqwa jest bardzo proste w utszymaniu, jak dasz odpieniacz to nawet podmianki cie ominą ,woda może być bogata w zanieczyszczenia bo nasze może niestety jest brudne.

myśle że jak ktoś chce zacząć to może sprubować i na perwno odniesie sukcesy, zwieżęta musisz złowić bądź odkupić małe sztyki od rybaka


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teperatura to nie problem ponieżąż przy dobrym natlenieniu sstworki dadzą sobie spokojnie rade (problem polega na tym że jeśli nie masz w aqwa ddobrego natlenienia to bądzie brak tlenu i ci padnie wszystko)


800l:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

woda - przywiozlem troche z morza i wymieszalem z akwarystyczna solanka. z czasem zwiekszalem zasolenie az do 35%.

piach --- no na poczatku troszke smierdzialo,ale potem bylo oki

krewetki - nie ma probelmu. mozna trzymac je nawet na "rafie", lapiesz zwyklym kaszorkiem

male fladerki -- do zlapania wystarcza tylko rece, z powodzeniem zyja w 35% , jedza mrozonki

iglicznie --- lapanie kaszorkiem , moga zyc na rafie , sa problemowe,bo lubia zywy drobniutki pokarm

, raczej ciezkie do utrzymania.no moze komus udaloby sie przestawic je na mrozonki,itp.

biotop baltyku w akwarium --- mozna zrobic to w prosty sposob .. troszke piachu,kamienie(znajomy nurek moze cos wylowic),jakas curkualcja, kilka glonow, napowietrzanie ,wyzsza temperatura raczej nie problem

ja dolozylbym do tego malutki odpieniacz na kostke

pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

(od dawna za mną chodzi taka myśl problem tylko w zwierzakach, morze ktoś z Gdańska :( ma dostęp :).


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

TVP 1 21:55 Chemiczny Bałtyk - reportaż

Moze bedzie cos ciekawego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
tomy :

Wiem że krewetki, "badyle", rozgwiazdy i inne cuda

są w naszym morzu...

Niestety szkarłupni u nas nie uświadczysz...nie to zasolenie- więc na rozgwiazdy bym nie liczyła :( Jeśli chodzi o zwierzaki to pół litra pewnego płynu i jakiś rybak i można się postarać o małe fląderki, omułki(których coraz mniej) inne małże, a czasem nawet i krabik amerykański się trafi...no i pozostaje własny odłów...w sklepach nigdy się nie spotkałam z rodzimą fauną, no może poza naszą nową krewetką....palaemon elegance, która przywędrowała parę lat temu...


zasadniczo są dwa uda: albo się uda, albo się nie uda...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Toście mi teraz smaku narobili. Do portu rzut beretem :( Tylko kiedy ja bym się tym zajmował... W pracy już 2 akwarium się nie zmieści.

A może by tak flonderkę małą do akwa rafowego wsadzić? Co to je? Bezpieczne dla bezkręgowców?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wrzuc flonderke ale z patelni. Tam u Was tego pelno i pycha. Co sie bedziesz rozpraszal. Jeszcze forum zmienisz na "Baltyckie"...

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że akwaria z życiem Bąłtyku w Akwarium Gdyńskim to porażka.

sam nurkuję, wiem wiec jak potrafią wyglądać rafy w Bałtyku. Owszem głębokie wody są słabo oświetlone, jest to niby co tam jest, ale nie są te nasze "rafy" tak zabrudzone jak to w akwarium,

a przecież można zrobić las kransorostów( czy też innych glonów), popracować nad oświetleniem, zrobić czystszą wodę (stworzeniom nie zaszkodzi) bo jak na razie w tych akwariahc wygląda jak w miejscach zrujnowanych działalnością człowieka.

Druga sprawa nie spotkałem jeszcze akwarium z strefą przybrzeżną, z falowaniem i dobrym oświetleniem, miejscem na skałki z omułkami, z glonami, krewetkami i babkami.

Przecież urządzenie biotopu bałtyku nie musi się wiązać z smutnym obrazem zamulonej pustyni.

W rafach nikt jakoś nie robi biotopu ujść rzek, gdzie woda mętna, dno zamulone a ryb przecież jest tam trochę bo dostępność pokarmu.


akwa 330 l małosolne

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

"gdzie woda mętna, dno zamulone"

To akurat bym potrafil!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mój kumpel z ławki miał takie akwa , od jego taty zaraziłem się morszczyzną ( Darek S). Jakby coś to dziś się będę z nim widział pewnie do mnie przyjdzie to coś naskrobiemy;) Na pewno miał Fląderki takie małe i jakieś krewetki i dorsza małego:D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Start 18 12 2009. Akwa 160l, sumpa brak, lr 30kg, zwir 9kg, odpie zew. 720l/godz, osw 4xt5 39w kazda, 3x pompy cyrk. Filtr przepl z biopellets. Chlodziarka wody, Filtr UV, Obsada 6 ryb, krewetka, 3 kraby, 4 slimaki, 13 x korale miekkie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lokop, dokladnie, tego linku szukalem :)

mysle, ze stworzenie biotopu baltyckiego jest tak samo ciekawe, ogolnie ile na forum jest akwarystow, ktorzy tworza akwaria z przemysleniami na temat tego jakie zwierzeta zyja na rafie, w jakim miejscu itd. zazwyczaj wrzucamy do zbiornikow cos, co nam sie podoba.

Jesli bede mial kiedys jakis konkretny litraz, chcialbym odwzorowac rafe prawdziwa, a nie cos, co bedzie tylko piekne. chodzi mi tu o to, ze nie wszystkie gatunki zyja w tym samym rejonie, niektore porastaja gorne partie, inne dolne, maja swoje miejce w naturze :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W gdyńskim oceanarium w sali bałtyckiej stoi zbiorniczek, który IMHO ma duży potencjał (chodzi o ten pokazujący pływy)- jakby go oświetlić, obsadzić trawą morską i glonami, wpuścić więcej zwierzaków, byłby piękny :)


 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kolega zielony widzial juz ale reszta pewnie nie bardzo ;-) Morze polnocne pomimo ze zimne takze jest bardzo kolorowe ;-)

3377-polnocne akwarium.jpg

A to najczesciej spotykany mieszkaniec przybrzeznych skalek :-)

3377-polnocny ukwial.jpg

Jedna wycieczka nad wode w czasie odplywu i naprawde ciekawych rzeczy mozna nazbierac z dziaciakami :-))


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale bajer :) Daj więcej fotek, jak to np. wygląda w czasie odpływu. Fajnie tam macie, tylko raz w życiu widziałem taki odplyw oceaniczny, łazilem po dnie czyli plaży w czasie odpływu i szukalem jakichś zwierzaków ale że tak zupełnie nie było skał, kamieni nawet, sam piach, to tylko parę rozwiazd się trafiło i jakieś krabiki. A może nie wiedziałem czego i jak szukać... Baniaczki z rodzimymi dla danego miejsca na swiecie mają swój urok, pamiętam jak za dzieciaka mialem male akwarium z parką cierników, pamiętam jak podeszły do tarla, jak samiec budowal gniazdo z mchu jawajskiego, patyczków i liści, fajne to były czasy echhh...

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio było takie seminarium w Gdyni paru kolegów było :) na temat bałtyku. Temat ciekawy, mnie zainteresowała sprawa meduz. Sprawa skąplikowana ale jak dają radę w oceanarium to penie sprawa do zrobienia

Może przyjdzie taka chwila że pomyślę o okrągłym baniaku :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro jak bedzie pogoda znosna to mamy w planach wlasnie wycieczke to pstrykne troche fotek i wrzuce ;-)


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
#264651 slawomirdyl :

Ostatnio było takie seminarium w Gdyni paru kolegów było :) na temat bałtyku. Temat ciekawy, mnie zainteresowała sprawa meduz. Sprawa skąplikowana ale jak dają radę w oceanarium to penie sprawa do zrobienia

Może przyjdzie taka chwila że pomyślę o okrągłym baniaku :)

Tiaaaaa... Jakby to powiedzieć? 3? :)

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK :)


180 x 60 x 60, cyrkulacja 1 x 12 000, 3 x 6 000, otpieniacz ATK, cyrkulacja aiwaki 2500 L/h, oświetlenie 2 x 250 W HQI

+ niebieskie 2 x 54 + LED

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobrze zrobione akwarium z biotopem Bałtyku może być niesamowicie piękne. Jak ktoś wyżej napisał najlepiej wyglądałoby odwzorowanie "raf" z krasnorostów, z całym życiem, które w pobliżu glonów zamieszkuje. Jeśli jednak ktoś chciałby mieć sporo ryb to imo bez odpieniacza się nie obejdzie. W dodatku powinien to być odpieniacz do wody słodkiej, bo dla zwykłego zasolenie będzie za małe. Można oczywiście podnosić zasolenie do "rafowego", ale czy to jeszcze będzie akwarium biotopowe? Słodkowodne odpieniacze ma w ofercie np. Sander. Bez chłodziarki też imo będzie ciężko. Nie zagłębiałem się w temat, ale co jeśli ryby z Bałtyku potrzebują zimowania tak, jak ryby z polskich jezior? Wymieniać obsadę ryb raz w roku, to już nie akwarystyka...

Na koniec, mam nadzieję, ze komuś się przyda, zrobiłem z miesiąc temu testy wody w Karwi (otwarte morze). Zwykłe testy kropelkowe plus refraktometr kalibrowany spławikiem TM

gęstość: 1007mg/l

pH: 8,0

KH: 5

NH3: 0

NO2: 0

NO3: 0

PO4: 0

Jak widać woda, jeśli chodzi o związki azotu i fosforu jest super. Nie jest to takie "prawie 0", jak czasem wychodzi w akwarium. Test prawie w ogóle się nie zabarwił. Myślałem nawet przez chwilę, żeby takiej wody nie dosolić, przepuścić przez węgiel i dać do akwarium. Nie miałem jednak testu na krzemiany, a te mogą być wysokie. Myślę też, że czas w jakim robiłem testy był dobry. Nie doszło jeszcze do zakwitu wody, nie było żadnych powodzi itd.

Tak, czy inaczej, jeśli ktoś chciałby się zmierzyć z biotopem Bałtyku, będę go gorąco dopingował :)


pzdr

Michał

gallery_7670_2202_6981.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też :) Co do temperatury to myślę że zimowanie nie jest niezbedne, są wody w kraju gdzie woda przez cały rok jest wręcz ciepła, a ryby są i to zazwyczaj więcej i większe niż gdzie indziej, np. zbiorniki zrzutowe elektrowni.

Pozdrawiam

seb


Z akwarystycznym pozdrowieniem ;)

Seb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.