Skocz do zawartości
Bandzior

Nowicjusz z niespodziewanym wyzwaniem :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie szanowni koledzy i koleżanki ,

ok 2 miesięcy temu dostałem do mojego świeżego 200 L akwa od znajomego 150 litrów żywej wody ze zbiornika 1500 l . Następnie po 2 tygodniach zakupiłem 20 kg żywej skały , piasku , odpieniacz Tunze DOC Skimmer 9004, grzałka , oświetlenie falowniki . 2 tygodnie później doszły 4 sztuki Amphiprion ocellaris oraz 4 Chromisy , postanowiłem również zakupić korala Zoanthusa i Cladiellę , nie będę wymieniał ekipy czyszczącej ale jest tego troszkę ...

Przez cały okres nie obyło się bez małych plag , ale dzięki wsparciu znajomego Ireneusza i jego lampy UVC jakoś udało się wytrwać bez restartu :) .

Ostatnio uzupełniłem Akwa o kompletne oświetlenie : 2x 39W ( Giesmann Lagoon Blue i Actinic+ ) 2x 24W (Blau Marine i Giesmann Aquablue+ ) i o nową żywą skałę i 2 ukwiały dla błazenków :) ...

Na owej skale znajdowały się w ukwiały Entacmaea quadricolor, i kilka niespodzianek :

1. Ophiomastix annulosa - ale jakiś monster zaobserwowałem że jego ramiona mają w szerokości ok 4-5 mm , rozpiętość po wszędobylstwie szacuję na ok 30 cm

2. jakiś dziwny ślimak ( chyba ) wyciąga jakieś wici ( wyglądają jak nici pajęcze ) po których z okolicznych skał transportuje sobie pokarm

3. Gwoździem programu okazała się jednak Gymnomiraena wielkości ok 6 cm .

Proszę Was o pomoc w związku z nieplanowaną mureną . Złapanie jej i odsprzedaż raczej nie wchodzi w rachubę , nie chcę reserowania zbiornika . Rybki które z nią pływają mają ok 3 cm , 2 krewetki czyszczące ok 6 cm , Czy jest takie prawdopodobieństwo, aby odchować wszystkie gatunki razem ? oczywiście wiem, że w pewnym komecie przenosiny mureny do większego akwa będzie koniecznością , ale mam w planach organizację akwa o znacznie większej kubaturze ok 2K litów . Możecie coś powiedzieć o rozwoju mureny , jak szybko rośnie , czy błozenki nadążą , jak można ją ułagodzić i zniechęcić do podżerania obsady na której mi zależy :) ?

Dzięki za pomoc i gratuluję przy okazji świetnego hobby , mnie pochłonęło bardzo :)

Początkujący rafowy akwarysta

w załączniku moje akwa

post-22463-0-69349000-1382626697_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli to Gymnomiraena zebra wielkości 6cm to bym się nie przejmował - zjada głównie skorupiaki a tej wielkości jak teraz to pewnie kiełże i małe ślimaki - karm raz dziennie kawałkami krewetki koktajlowej, ośmiorniczki itp(polecam lokalny sklep spożywczy).

Rosną szybko(i spore) a wraz ze wzrostem jedzą więcej ale rzadziej - raz na 2-3 dni.

W teorii nie poleca się trzymania muren jedzących skorupiaki z rybami mniejszymi niż 1/3 jej ciała.

W praktyce mam pod opieką Echidne nebulosę, podrostka ok 25cm, której sexi shrimp potrafi chodzić bezczelnie po głowie a Ecsenius stigmatura potrafi podpłynąć murenie pod pysk i skubać resztki krewetki z jej uczty.

Kluczem wydaje się trzymanie jej sytej.

Głód zazwyczaj objawia się dość aktywnym lataniem po całym zbiorniku.

Ogólnie największym problemem z murenami jest ich zdolność do ucieczek ze zbiornika i wykorzystywania najmniejszych nawet szczelin - potrafią z rozpędu przeskoczyć nawet przez dość wysokie korony a wspomnianą echidnę znalazłem raz w kubku od odpieniacza...:)

Niestety nie mam doświadczenia z murenami polującymi na ryby ale tu obfite karmienie może już nie być gwarantem braku agresji wobec współmieszkańców.

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bandzior :)

tutaj się witamy

http://nano-reef.pl/...aj +się +witamy

DONE :)

Jeśli to Gymnomiraena zebra wielkości 6cm to bym się nie przejmował - zjada głównie skorupiaki a tej wielkości jak teraz to pewnie kiełże i małe ślimaki - karm raz dziennie kawałkami krewetki koktajlowej, ośmiorniczki itp(polecam lokalny sklep spożywczy).

Rosną szybko(i spore) a wraz ze wzrostem jedzą więcej ale rzadziej - raz na 2-3 dni.

W teorii nie poleca się trzymania muren jedzących skorupiaki z rybami mniejszymi niż 1/3 jej ciała.

W praktyce mam pod opieką Echidne nebulosę, podrostka ok 25cm, której sexi shrimp potrafi chodzić bezczelnie po głowie a Ecsenius stigmatura potrafi podpłynąć murenie pod pysk i skubać resztki krewetki z jej uczty.

Kluczem wydaje się trzymanie jej sytej.

Głód zazwyczaj objawia się dość aktywnym lataniem po całym zbiorniku.

Ogólnie największym problemem z murenami jest ich zdolność do ucieczek ze zbiornika i wykorzystywania najmniejszych nawet szczelin - potrafią z rozpędu przeskoczyć nawet przez dość wysokie korony a wspomnianą echidnę znalazłem raz w kubku od odpieniacza... :)

Niestety nie mam doświadczenia z murenami polującymi na ryby ale tu obfite karmienie może już nie być gwarantem braku agresji wobec współmieszkańców.

Pozdrawiam

Dzięki za pokrzepiające słowo :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.