Skocz do zawartości
pol

taki zestaw (oswietlenie)

Rekomendowane odpowiedzi

mysle nad wymiana moich 4*t5 39w na 2*70w HQI +1*t5 39w aktyniczna i tu moje pytanie czy takie cos zda egzamin?? akwa 100 dlugosc 50 szerokosc

Zarnik myslalem 5200K + ta wlasnie t5 albo 13000K bez t5 aktyniki a moze 6500+t5

jakie jest wasze zdanie noi oswietlac bede 10h

Ps:mialem holendra z hqi 1*150w i niepodobalo mi sie niedoswietlone boki , a na 2*150w niemoge sobie pozwolic

kurna drogi prad:sad

pozd.....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym raczej nie zamienił. Akwa otwarte szybko mi się znudziło - miałem prawie rok i wystarczy. Jeśli hqi to obudowana wnęka do samego sufitu. Otwarte bajorko absolutnie nie. No i to co piszesz - rozrzutność energii - albo masz cos niedoświetlone ( chyba, że taki masz plan - wtedy oki )albo oświetlasz cos na zewnątrz baniaka. A juz nigdy w życiu 5200 - taniocha. Jaka kasa taki efekt. 6500 hm dla mnie chyba raczej też nie. A właściwie to co Ci się nie podoba w rurach? Moda jest na hqi a poza tym?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HQI 70W mija się z celem to co masz bedzie lepsze.

13000K bez aktyniki nie jest za ciekawe.

IHMO baniak otwarty ponad wszystko:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

13000K z aktyniką to rewelacja. Mam jeden żarnik 150W 13000K i dwie świetlówki T8 18W aktyniczne nad zbiornikiem 100x50x50 i jest absolutnie ok. Lampa 40 cm nad powierzchnią wody. Dokładnie na obu bokach mam euphylie, caulastreę i plerogyrę i w przypadku euphylii i caulastrei doskonałe przyrosty. Także na dnie z boku leży favia i rewelacyjnie rośnie.

Zgadzam się można więcej, ale koralowce nie widzą takiej potrzeby :(. Jak ktoś lubi mieć super jasno w zbiorniku to proszę bardzo. Posiadany przeze mnie zestaw jest jednak wystarczający.

A 70W jest po prostu za słabe. Może na 30 cm wysokości zbiornik to tak.

Ja mam baniaki otwarte, jednak lampy są z boków i przodu całkowicie osłonięte.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak juz chcesz zmieniac oswietlenie to moze 2x70 W HQI 10000 K i 2x T5 aktyniczne? Ale tez mysle, ze w tej chwili masz lepiej oswietlone akwarium.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że 10000K da więcej lumenów od 13000K i będzie w zbiorniku jaśniej, ale też bardziej żółto. Można to skorygować większymi aktynicznymi. Oczywiście, różnie ludzie postrzegają światło. Jednym odpowiada niebieskie 20000K bez białego innym zdecydowanie bardziej żółte. Najlepiej mieć porównanie świecenia żarników. Patrzysz na jeden, patrzysz na drugi i już wiesz co chcesz ;)

Przy okazji robie doświadczenie.

Kupiłem zwykłe świetlówki energooszczędne firmy POLUX 24W (odpowiednik 120W) o barwie 6400K. Zrobiłem lampę na trzy takie świetlówki. Szczerze mówiąc światło jest bardziej białe od żarnika Sylvanii 10000K 150W, ale może dlatego, że po prawie 3 latach zmienił barwę? Najlepiej, gdybym mógł porównać z nowym. Ale 10000K już nie kupię.

Zastanawiam się nad wyłączeniem HQI i załączeniem w zamian tego zestawu. Oczywiście w połączeniu z aktynicznymi.

No nic jak nie zrobię eksperymentu to nie będę wiedział, czy to działa.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

@miszak nie to ze cos mi sie niepodoba tylko staram sie poprawic na lepsze , zapytac zawsze mozna ot tak taki mi pomysl przyszedl:wink

moze sie skusze na rozwiazanie @raha ale to jeszcze sie zobaczy

ogulnie dzieki za odpowiedzi:satisfied

pozd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@pol-które? To "normalne", czy eksperymentalne? ;)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to normalne 150w hqi +2 aktyniki 39w t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A na barwę światła żarnika już się zdecydowałeś, 10000K, czy 13000K?


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze niewiem cholera szkoda mi troszke kasy a jak mi sie niespodoba to co wyzuce zarnik bo lampe mam i co tu zrobic ?? ale chyba 10000K bedzie jasniejszy tylko jedno pytanie czy koralom bedzie lepiej szkodaze gadac nieumieja:wink

pozd....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę ci cyknąć fotkę obu moich zbiorników i sobie porównasz. Jeden pod 13000K +2x18W aktynika, drugi pod 10000K +2x18W aktynika. Moim zdaniem twoje 2x39W T5 da jeszcze lepszy efekt i być może nawet 10000K byłoby dobre ;)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

oki to wyslij na ta skrzynke zdjatka wchodza bez problemu jatros241@wp.pl

a ty masz jakies ukwialy podtym swiatlem jak tak to jak sie czuja noi czy masz jakies korale bardziej wymagajace ktorym te swiatlo wystarcza??

dzieki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, jutro zrobię fotki i wyślę. Miałem heteractis magnifica, wyglądał świetnie, ale to szkodnik zabójczy. Bardzo mi urósł, miał w końcu ok. 30 cm średnicy i co jakiś czas się przemieszczał. Dotykał mi koralowce. Zabił heliofungię, częściowo zabił caulastreę, uszkodzone częsci odłamałem bo gnicie przechodziło na sąsiednie łebki. W końcu nie wytrzymałem i sprzedałem.

Z koralowców mam:

favia x 1

euphylia x 3

fungia x 1

xenia

caulastrea curfata x 3

plerogyra x 1

yellow polyps x 1

ricordea x sporo ;)

grzybowieńce - dziesiątki

clavularie - 3 rodzaje po kilka kępek

cladiella

anthiela mała

pseudogorgonia mała szczepka

montipora digitata - duża i kilka szczepek

montipory talerzowe zielona i czerwona - po kilka

Pod tym światłem wszystko bardzo dobrze rośnie. Zapewne stały poziom Ca i Mg z ballinga też ma na to wpływ.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

" ale chyba 10000K bedzie jasniejszy tylko jedno pytanie czy koralom bedzie lepiej szkodaze gadac nieumieja"

@Pol

Powiem za nie : wolimy 10000 bardziej niz 13000K a najchetniej przegladamy sie w 6500K.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam

@stani wlasnie , czytajac posty i na chlopski leb myslac to wlasnie te 6500K co najbardziej oddaje slonce byloby najlepsze dla korali ale ze czlowiek ma akwarium dla siebie to jak niektorzy maja je na niebiesko a inni na zolto zalezy co komu sie podoba i badz tu madry :wink8) zreszta cos napewno wykombinuje puki jeszcze niema korali tylko same glony chyba juz z calego swiata:sad

@rah to wyslij jak mozesz

pozd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex a ty jaki masz zarnik, mamy podobne zdiorniki i czemu dzienna a nie dwie aktyniki??

pozd...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam żarnik 16kK + 2xT5 ale ten zestaw jest dla mnie za niebieski. Kiedy miałem aktyniczną t8 było ok, teraz po zamianie na T5 to już mi za dużo tego niebieskiego. W tej konstelacji założyłbym 13kK ale już nie będę zmieniał żanika, tylko zmienię cały baniak ;) takie mam plany.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.