Skocz do zawartości
fosa

kosteczka 30 l na poczatek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć mam do ciebie pytanie?Czy miałeś też podczas dojrzewania cały czas zielony nalot na szybach i piach koloru brązowego bo ja codziennie czyszczę szyby po 3,4 razy i ten brązowy nalot na piachy a pod piachem mam fiolet róż wygląda jak cyjano widzę przy szybie sa też zielone plamy na piachu myslę że to glony są i co byś mi poradził

Ile to już u Ciebie trwa? Ja u siebie również mam brązowy "nalot" na szybach i piasku. Dojrzewanie zbiornika musi potrwać jakiś czas a to są właśnie jego objawy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile to już u Ciebie trwa? Ja u siebie również mam brązowy "nalot" na szybach i piasku. Dojrzewanie zbiornika musi potrwać jakiś czas a to są właśnie jego objawy.

Witam juz dobry miesiac to trwa , narazie widze ze nalot na piasku znika ale na szybach jest tragedia czyszcze co godzine jak jest biale swiatlo wlaczone a przy niebieskim troche mniej sie brudza tez tak sadze ze moze byc to dojrzewanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podziwiam Cię. Ja pewnie startowałbym od początku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Minął już miesiąc od zalania zbiornika.Dojrzewanie przebiegło bardzo łagodnie.

Do akwarium trafił krab i zoanthusy jak na razie.

I mam mały dylemat co do stosowania bakterii a mianowice za bardzo nie wiem ile wlewać i jak czesto do akwa i co? Na początku miałem biodigest i bioptim wlewałem to podczas dojrzewania teraz dojrzewanie się skończyło

Czytam cały czas forum i jestem coraz głupszy od tego czytania.Jedni piszą ze nie stosują po dojrzewaniu inni ze leja jakieś bakterie.I jeszcze mam pytanie kiedy wsadzić jakieś absorbery fosforanów do kaskady,planuje siporax,purigen,i czasami węgiel,na pewno zostawię trochę tej gąbki ,może jeszcze phosguard albo chemipure wsadzę muszę się zastanowić i doczytać jeszcze z góry dziękuje za wszystkie cenne informacje

hej :)

jak tak patrzę na Twoje zdjęcia z 2go miesiąca to mi się wydaję, że dojrzewanie się jeszcze nie zaczęło... a to chyba dlatego, że skała odgazowa a ten piach to żywy był ?? bo jakoś tak mi wygląda na jakiś zwykły piach :( piszę, bo też mam kostkę 30l aquela :) dałem żywą skałę, żywy piasek i ampułkę bakteri na start plus na świeżej solance jechałem. A w kaskadzie jade na samej gąbce !! akwarium jak dojrzewa to z tego co wiem nie robi się podmianek ( ja zrobiłem jedną po 2 miesiącach)... było rudo, były glony ( zostały ale już nie rosną) ( jak zobaczyłem Twoją skałę po 2 miesiącach to wygladała dla mniej jakby dopiero była włożona )... jeżeli chodzi o karmienie, to po co ?! masz tam korale odżywiające się światłem, oświetlenie jest dobre ( ok 0.9 W na litr) plus bedzie trzeba zmienić za pół roku. Jak masz ukwiał to dobrze dać mu amu amu raz w tyg do gęby i tyle :). Ja mam korale miękkie, 2 lps'y i nie karmię, ogólnie mam czysto w akwa, raz na tydzień przecieram sobie szybkę, następna podmianke zrobie może za 2 tyg ( będę obserwował wodę i korale ) gąbke czysciłem raz przy podmiance w wodzie odlanej z akwarium, żeby zobaczyć jak to się robi :) gąbki się dobrze nie czyści, bo są tam bakterie, które Ci sprzątają w akwa :) w przyszłości planuję zmienić gąbke, ale to dopiero jak wrzucę rybke ( małego błazenka chce dodać ) [ mój znajomy mówił mi, że jak karmi to strasznie się mu syfi szyba- na ten temat będę mógł sie wypowiedzieć jak będę karmił rybkę :p:) ]... sorki, że się wcinam... tylko chciałem się podzielić swoimi przeżyciami z akwarium morskim 30 l :) dodam Twój temat do obserwacji :) może się jeszcze czegoś naucze :):D pozdrawiam Andrzej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam juz dobry miesiac to trwa , narazie widze ze nalot na piasku znika ale na szybach jest tragedia czyszcze co godzine jak jest biale swiatlo wlaczone a przy niebieskim troche mniej sie brudza tez tak sadze ze moze byc to dojrzewanie

hej... myślę, że dojrzewanie się wlaśnie zaczęło dopiero u Ciebie :) jak nie masz rybek, to nie karm korali :) jak to jest, że jest tragedia jak jest białe światło ?? w akwariium morkism to chyba nie ma samego białego :p tzn rano odpalasz na 1h niebieskie i dorzucasz białe ( palą sie dwa światełka ) a na dobranoc gasisz białe a po godzinie niebieskie :) robisz tak ?? jak długo świecisz?? pozdro ! :) aaaa, szyby mogą Ci zachodzić zielonym jak masz światło od okna na akwarium :):p glony kochają światło z zewnątrz :p:) restart chyba nie potrzebny, tylko pewnie cierpliwość :) rozmnożą się bakterie i będzie dobrze :) ( narazie może być ich mało jak nie dodałeś na początku, plus sucha skała a dodałeś sporo życia i jedzenia... bakterie nie dają rady :( ) dojrzewanie to sprawa indywidualna każdego zbiornika ( nie zawsze trwa 2-3 miesiąca! może nawet 7-12 miesięcy + ) jest różnica między możliwością dodania życia a dojrzewaniem... chodzi mi o to, że po ok 2 miesięcy sprawdza się parametry i dodać można powoli życie a akwarium i tak będzie dojrzewało po swojemu nawet rok + :) dlatego się tutaj mówi tak często o cierpliwości :) [ jak długo świecisz ? bo ja na początku nie wiedziałem nic na temat oświetlenia i waliłem 24/7 LOL :):p ]...

.... jeszcze coś o zasoleniu napiszę, bo chyba nikt Ci nie napisał. Zauważyłem na pierwszej chyba stronie, że masz zasolenie '24 i temp ok 23 stopni... hmnn... zasolenie (ja używam aerometru) mierzy się przy temp 25 stopni ! jeżeli temp jest inna to tak naprawde nie wiesz do końca jakie masz zasolenie w akwa. Nie wiem jak to jest do końca, w sensie, że jak mierzysz zasolenie przy mniejszej temp niż 25 to zakłamuję w dół czy w góre ?! :( tego Ci nie powiem. Chodzi mi o to, że jak zmieżyłbyś wtedy prawidłowo przy 25 stopniach to na pewno nie było by '24 tylko albo wiecej albo mniej ( tego nie wiem :p ) czyli przy 25 stopniach mogłobyć '26 albo np '22 ( zasolenie) i tu przy '26 robi się grożnie, bo jak odparuje woda i nie dolejesz natychmiast ( ja dolewam co 2 dni) to zasolenie sie zwiekszy, piszę o tym bo przy '26 i odparowanej wodzie robi sie za słono :):p jeżeli się mylę to proszę o poprawę :)

Edytowane przez wlle666 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hej... myślę, że dojrzewanie się wlaśnie zaczęło dopiero u Ciebie :) jak nie masz rybek, to nie karm korali :) jak to jest, że jest tragedia jak jest białe światło ?? w akwariium morkism to chyba nie ma samego białego :p tzn rano odpalasz na 1h niebieskie i dorzucasz białe ( palą sie dwa światełka ) a na dobranoc gasisz białe a po godzinie niebieskie :) robisz tak ?? jak długo świecisz?? pozdro ! :) aaaa, szyby mogą Ci zachodzić zielonym jak masz światło od okna na akwarium :):p glony kochają światło z zewnątrz :p:) restart chyba nie potrzebny, tylko pewnie cierpliwość :) rozmnożą się bakterie i będzie dobrze :) ( narazie może być ich mało jak nie dodałeś na początku, plus sucha skała a dodałeś sporo życia i jedzenia... bakterie nie dają rady :( ) dojrzewanie to sprawa indywidualna każdego zbiornika ( nie zawsze trwa 2-3 miesiąca! może nawet 7-12 miesięcy + ) jest różnica między możliwością dodania życia a dojrzewaniem... chodzi mi o to, że po ok 2 miesięcy sprawdza się parametry i dodać można powoli życie a akwarium i tak będzie dojrzewało po swojemu nawet rok + :) dlatego się tutaj mówi tak często o cierpliwości :) [ jak długo świecisz ? bo ja na początku nie wiedziałem nic na temat oświetlenia i waliłem 24/7 LOL :):p ]...

.... jeszcze coś o zasoleniu napiszę, bo chyba nikt Ci nie napisał. Zauważyłem na pierwszej chyba stronie, że masz zasolenie '24 i temp ok 23 stopni... hmnn... zasolenie (ja używam aerometru) mierzy się przy temp 25 stopni ! jeżeli temp jest inna to tak naprawde nie wiesz do końca jakie masz zasolenie w akwa. Nie wiem jak to jest do końca, w sensie, że jak mierzysz zasolenie przy mniejszej temp niż 25 to zakłamuję w dół czy w góre ?! :( tego Ci nie powiem. Chodzi mi o to, że jak zmieżyłbyś wtedy prawidłowo przy 25 stopniach to na pewno nie było by '24 tylko albo wiecej albo mniej ( tego nie wiem :p ) czyli przy 25 stopniach mogłobyć '26 albo np '22 ( zasolenie) i tu przy '26 robi się grożnie, bo jak odparuje woda i nie dolejesz natychmiast ( ja dolewam co 2 dni) to zasolenie sie zwiekszy, piszę o tym bo przy '26 i odparowanej wodzie robi sie za słono :):p jeżeli się mylę to proszę o poprawę :)

Dzieki za rade kazde informacje i porady sa dobre.

Co do oswietlenia to swiece 14 godz najpierw zapala sie niebieskie po 2 godz dolacza biale.Swialtlo biale swieci sie 7 godzin z niebieskim i gasnie a niebieskie swieci 4 godziny dluzej niewiem czy takie proporcje sa dobre.

Zasolenie mam teraz 1.023 wtedy nie mialem grzalki i dlatego taka temperature mialem jak mierzylem

Mam 2 blazenki ktore karmie co 2 3 dni ,bakterie leje co 2 tygodnie ,

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmnn... powiem, że pierwszy raz spotykam się z taką koncepcja oświetlania... jak czytałem tutaj na forum, googlowałemi pytałem w sklepie z morskimi zwierzątkami to wszystkie odpowiedzi były zbliżone, mianowicie 10-12 max (30min-1h niebieskiego na start + po tym czasie dodajemy białą i po tych 9-10h gasimy białą a po 30min-1h niebieska ) może stąd te glony?! hmnn... nie wiadomo do końca :( pewnie tak długo świecisz, żeby się cieszyć widokiem zwierzątek w pełni kolorów wieczorem :) jak chcesz to zawsze możesz przejść stopniowo na inne godziny tzn. zapalać światło ok 10-11 rano a gasić po tych 10-12 h :) to bedziesz widział wszystko ładnie do ok 22 :) sam muszę tak zrobić :) bo teraz to gaszę ok 18-19 :( i póżniej nic nie widać ładnego :( ( żadnych kolorów a kolare ida spać )

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmnn... powiem, że pierwszy raz spotykam się z taką koncepcja oświetlania... jak czytałem tutaj na forum, googlowałemi pytałem w sklepie z morskimi zwierzątkami to wszystkie odpowiedzi były zbliżone, mianowicie 10-12 max (30min-1h niebieskiego na start + po tym czasie dodajemy białą i po tych 9-10h gasimy białą a po 30min-1h niebieska ) może stąd te glony?! hmnn... nie wiadomo do końca :( pewnie tak długo świecisz, żeby się cieszyć widokiem zwierzątek w pełni kolorów wieczorem :) jak chcesz to zawsze możesz przejść stopniowo na inne godziny tzn. zapalać światło ok 10-11 rano a gasić po tych 10-12 h :) to bedziesz widział wszystko ładnie do ok 22 :) sam muszę tak zrobić :) bo teraz to gaszę ok 18-19 :( i póżniej nic nie widać ładnego :( ( żadnych kolorów a kolare ida spać )

Wydawalo mi sie ze ten czas jest w miare dobry.Jak sie pytalem o czas swiecenie to nie dostalem zadnej konkretnej odpowiedzi dlatego tak swiece ale bede musial chyba to zmienic skoro tak wszyscy swieca i tak mowia to cos musi byc w tym dzieki za informacje

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.