Skocz do zawartości
Jara7

Odpieniacz DIY - Proszę o poradę co do schematu budowy i doboru pompy.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Kolegów.

Jest to mój pierwszy post, więc liczę na wyrozumiałość i pomoc.

Jestem na etapie przygotowań do stworzenia morskiego baniaczka.

Obiekt jaki mnie interesuje to 240l z sumpem.

proszę o obiektywną opinię na temat odpieniacza, który mam zamiar stworzyć.

poniżej przedstawiam schemat z dokładnymi wymiarami,

zależy mi przede wszystkim na Waszej obiektywnej opinii na temat trafności co do rozmiaru tego pienidła i doboru do niego odpowiedniej pompy aby uciągnąć ciężar 240l z sumpem.

niektóre wymiary wymuszone są zasobami plexi jakie już posiadam

post-16567-0-13645800-1384036151_thumb.jpg

Edytowane przez Jara7 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że pomysł żeby poziom wody w odpieniaczu regulować jego zanurzeniem nie jest najlepszy - przy większych głębokościach znacząco spada wydajność pompy.

Gdybym to ja stanął przed koniecznością budowy odpieniacza, to pomyślałbym o innym odpływie wody z korpusu. Takim, który pozwoli na dokładną regulację poziomu wody wewnątrz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Można ściąć rurę i po kłopocie.

A wcześniej zaślepić od dołu ten trójnik, czyli zastosować kolano a nie trójnik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tym wypadku mam pytanie?

który z markowych odpieniaczy ma to rozwiązanie, o którym mówisz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

czy aby na pewno?

wydaje mi się, że to zdjęcie przedstawia podobną zasadę co mój schemat tj.

u mnie wlot wody od dołu, a tu z boku, a poprzez przekręcenie rury obniżamy dopływ wody poprzez zamknięcie wlotu do komory odpieniacza

chyba, że się mylę

sorry za takie wywody, ale nie chcę mieć dziwnych zdarzeń po wystruganiu odpieniacza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno.

Obejrzyj na żywo jakiś odpieniacz albo włącz wyobraźnię. Woda dąży do wyrównania poziomów najkrótszą drogą i żadne modlitwy nie sprawią, że popłynie w górę jak ma dziurę na dole.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

robiąc schemat sugerowałem się tym filmem, gdzie poziom wody w komorze odpieniacza reguluje skośna rura

poniżej poprawiony schemat

poza tym dzięki za cenne uwagi

post-16567-0-17070900-1384039520_thumb.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza wersja też chyba była dobra, chociaż to wszystko okaże się w praniu. Nie zaznaczyłeś tylko, że rura jest regulacją, a skoro nie ma tej informacji na rysunku, to nie wiemy czy wiesz, że ma być :)

Niektórzy uważają, że taka regulacja działa lepiej jeśli rura ma podtoczenia pod oringi, które uszczelniają i ułatwiają obrót rury. Rura wciśnięta w kształtkę ma tendencje do "zarastania" co utrudnia obsługę.

Jeśli masz możliwość, to ja bym radził tak zrobić, choć może lepiej najpierw sprawdzić czy cała konstrukcja w ogóle działa.

Stożek już masz, czy będziesz robił? A może ostrosłup jak u hernio? Szare na rysunku elementy (na dole i w kubku) o nietypowych wymiarach, to nie bezbarwne rury?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie wczaje za bardzo jak chcesz rozwiazac komore reakcji (ta od pompy mala komora) czy ona jest przykrecana do podstawy bo musisz miec mozliwosc czasami jej rozkrecenia i umycia. a osobiscie jesli juz zabieral bym sie za taki projekt to bym wolal zrobic do akwa 240l pienidlo przynajmniej na rurze 150 najlepiej 180-200 z mojego doswiadczenia i tego co zaobserwowalem jesli masz duza komore w ktorej woda sie kotluje i mieli ten syfek lepiej jest natleniona wiecej natlenionej wody wraca do baniaka bakterie lepiej sie w akwa rozwijaja i filtracja przez to jest duzo duzo lepsza.

wiem ze fajnie jest zrobic sobie cos samemu i daje to duzo satysfakcji ale to jednak jest prototyp a protorypy maja to do siebie ze lubia sie pierdzielic albo miec jakies niedorobki i w konsekwencji moze wyjsc drozej niz gdyby sie kupilo od kogos pienidlo kto robi diy pienidel zawodowo.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam,

jak wcześniej pisałem posiadam jakieś zasoby plexi ktòre chcę wykorzystać (były tanie, koszt to ok.40zl-ponieważ byly to ścinki z płyt)

co do rury reakcyjnej, to też bezbarwna plexi, która zostanie zamocowana do podstawy za pomocą plastikowej śruby odpowiedniej długości.

co do wymiarów, to ja mam akurat takie, a nie inne szablony, na które postaram się nawinąć plexi, może się uda.

chciałbym wdrożyc w życie ten projekt (tj. samo body), a pózniej mam nadzieję, że ktoś z forum przetestuje ten wynalazek.

myślę, że koszty znikome-duża frajda jak się uda, a jak nie to pomyślę o kupnie gotowca.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim... jeżeli zamontujesz pompę jak na rysunku to odpieniacz po prostu nie będzie działał. Każda pompa ma wlot i wylot, u Ciebie wygląda jakby miała zasysać wodę z odpieniacza, mieszać z powietrzem i wyrzucać wodę z powietrzem z drugiej strony :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tylko tak wyglada, pompa na schemacie jest tylko dana dlatego, aby pokazać wejście do odpieniacza,

głównie chcę dowiedzieć się wszystkiego na temat odpieniacza.

ale dzieki za wszystkie uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli zastosujesz tunze 9410 to może okazać się że masz za mały odpływ... chyba zdecydowanie zwiększ kolanko i trójnik z rurą regulacyjną do 32mm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to tylko tak wyglada, pompa na schemacie jest tylko dana dlatego, aby pokazać wejście do odpieniacza,

głównie chcę dowiedzieć się wszystkiego na temat odpieniacza.

ale dzieki za wszystkie uwagi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie w piekarniku wygrzewa się stożek - grzanie wcale nie jest takie trudne:)

stożek wygląda OK - ale jeszcze formuję krawędzie:)

na koniec wrzucę fotki

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.