Skocz do zawartości
kataklizm

wytrzymałość stropu....

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

czy orientujecie się może ile wytrzymują stroopy w budynkach stawianych z wielkiej płyty 1977-1978? Mieszkam na ostanim piętrze czyli trzecim. Pytanie czy moge spokojnie postawić akwarium mające w obiegu do 400 l no oczywiście plus waga szafki itp?

Pozdrawiam

PS. Podstawa akwa 1,1 x 0,55 m


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam teraz mieszkanie w kamiennicy gdzie jest strop kleina czyli takie betonowe belki wypelnone ceglami i przy okazji remontu generLnego wylewalem posadzke pod akwarium wsadzilem dodatkowe belki z rur stalowys zakotwiczone w scianach nosnych i polozone tak zeby przenosily ciezar na przystkie belki. mam o tyle dobrze ze akwa bedzie stalo w rogu dwuch scian nosnych. mam nadzieje ze wytrzyma bo calosc ppewnie kolo tony bedzie wazylo


akwa 160x60x60 - RED SKIM 250 NewJet 6000 cyrkulacja wavebox, ts07 - 2x250w HQI + 4x54w t5

www.LMstudio.com.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kataklizm, weź 6 znajomych, którzy ważą ok 80-90 kilo i ustaw koło siebie w miejscu gdzie będzie stało akwarium. Poskaczcie trochę i wytrzymałośc stropu sama wyjdzie. Tak na poważnie te kilogramy nie powinny wpłynąć na konstrukcję budynku. Co innego jak byś miał zbiornik no nie wiem 150 cm wysoki -wtedy nacisk na cm2 jest większy i jakaś kicha budowlana może namieszać.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no właśbnie też tak yśle ze generalnie ten nacisk będzie się rozkładał na sporą pwierzchnie...


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

generalnie sa bardzo wytrzymale, ja mialem postawione 3 akwa na stelarzu, okolo 400 l + szkolo,

bywalem u ludzi kotrzy mieli cala sciane z akwariami... moze 1000l (ten sam typ budynkow)

teraz raczej jest probelem, czyli.. 150 kg m2 (norma)- wiadomo mala warstwa gora + styropian + rurki z obiegiem wody..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no przy dzisiejszym budownictwie to faktycznie jest zonk....chyba że zrywasz wylewke..lejesz żywy beton i jest oki:)

Ale wielka płyta to chyba generalnie była porzadnie zbrojona...tylko samo wykończenie partolili...np...8 cm różnucy w pionie ściany:/


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tak wiec sie nie przejmuj - 400l - czyli max 600 kg jest ok.. chyba ze to budynek z Anternatywy 4 ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kataklizm spokjnie wytrzyma ;)


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam wikszy problem tzn mialem , mam stary poniemiecki dom z drewnianymi stropami (belki) a chce tam postawic 570l + 150 sump + szklo razem szacuje to na jakies 800 - 1000 kg

zerwalem stara podloge, dostalem sie do belek , zamowilem u stolarza 2 belki klejone i umocowalem je od sciany do sciany w poprzek laczac je z belkami stropowymi ;)

teraz zostalo mi tylko polozyc nowa podloge i w miejscu gdzie bedzie akwa plyte osb i kafelki. ;)

normalnie mexyk , tesknie za betonowymi blokami:)

ale to nic moj znajomy podobne akwa w starym budownictwie , tez z drewnianym stropami postawil bezposrednio na podlodze ;), i o dziwo stoi, ciekawe tylko jak dlugo:)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@kaktaklizm,

jak tak czytam twojego nicka to łarwo przewidzieć jak to się skończy....

...a na poważnie. Stropy w budownictwie mieszkaniowym zakładają normatywne obciążenie użytkowe 150kg/m2 niestety to niewiele, także teoretycznie wynika, że poważnie przekroczymy tę granicę, ale jeżeli akwarium nie bedzie stało na środku pokoju (najlepiej pod ścianą nośną, z narożniku) oraz zapewnisz równomierny rozkład obciążenia np. zaprojektujesz jakiś stelaż pod akwarium(unikniesz miejscowych nacisków np. od nóżek) to nic nie powinno się stać.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze...Lipnie troszke...mam sąsiadke o słabym sercu...no nic to..i tk jej nie lubie...

Pozdrawiam.

PS.Akwarium będzie stało przy ścianie.... ale nie wydaje mi się żeby ona była nośna...chociaż pod spodem jest identyczna...niestety ich grubość nie jest kokretna.


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alex

;) 150kg/m2 to chyba dla picu tak mowia wiesz ile wazy szafa z litego drewna w stylu gdanskim ? ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Styl Gdanski

debowe szafy okolo 1m / 60cm wysokie 1,8m waga okolo 150-170 kg ;)

Wiekszosc stropow powinna sie zawalic ;)

a poza tym tak na logike gosc ktory wazy 150 kg polozy sie na podlodze i co spadnie do sasiadow ? ;)

Ja mam taki strop u siebie

STROPY TYPU FILIGRAN są to stropy płytowe monolityczno – prefabrykowane. Składają się z prefabrykowanych płyt żelbetowych o grubości od 5 do 7 cm oraz warstwy betonu wylewanego na budowie, o grubości zależnej od rozpiętości obciążenia stropu.

W prefabrykowanej płycie zabetonowane jest zbrojenie stropu oraz stalowe belki kratownicowe, które stanowią dodatkowe usztywnienie. Płyta prefabrykowana stanowi deskowanie dla warstwy betonu wylewanego, która może być zbrojona lub nie, zależnie od potrzeb. Styki płyt prefabrykowanych zbroi się na budowie siatkami, aby uniknąć zjawiska „klawiszowania” stropu.

Płyty mają rozpiętość do 12 m i dowolne kształty (trójkątne, trapezowe, półkoliste).

Zalety stropów typu Filigran:

- dowolne obciążenie,

- możliwość zaprojektowania dowolnego kształtu,

- możliwość zaprojektowania dowolnej rozpiętości (do 12 m),

Wady stropów typu Filigran:

- konieczność stosowania ciężkiego sprzętu przy montażu,

- wysoki koszt.

A akwa stoi przy scianach nosnych w rogu wiec slonia tam moge postawic i sie nie powinno zawalic ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

WYTRZYMA i to na pewno miałem 500 l + 100 l w sumpie i nie bylo problemu. jak jeszcze trymałem Trofeusy to chciałem postawić ok 2000 litrów i jak sprawdzałem w spółdzielni i podawałem wagę i metry na jakich to sierozkłada to chyba musiałbym po sufit wody nalać zeby poległo. a na marginesie to 2 znajimych ma regały z akwariami słodkimi po sam sufit i całe ściany i sie trzyma jakos od kilku lat


UWIELBIAM MÓJ CANDY SHOP

130x50x40 + 210 l sump , obieg laguna 3500 , cyrkulacja tunze 6055 + 6045 + 6060

oświetlenie 4x 54 w t5 DIY, SHURAN 200

wystartowało Nasze Przejściowe...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

Styl Gdanski

debowe szafy okolo 1m / 60cm wysokie 1,8m waga okolo 150-170 kg ;)

Wiekszosc stropow powinna sie zawalic ;)

a poza tym tak na logike gosc ktory wazy 150 kg polozy sie na podlodze i co spadnie do sasiadow ? ;)

Ja mam taki strop u siebie

STROPY TYPU FILIGRAN są to stropy płytowe monolityczno – prefabrykowane. Składają się z prefabrykowanych płyt żelbetowych o grubości od 5 do 7 cm oraz warstwy betonu wylewanego na budowie, o grubości zależnej od rozpiętości obciążenia stropu.

W prefabrykowanej płycie zabetonowane jest zbrojenie stropu oraz stalowe belki kratownicowe, które stanowią dodatkowe usztywnienie. Płyta prefabrykowana stanowi deskowanie dla warstwy betonu wylewanego, która może być zbrojona lub nie, zależnie od potrzeb. Styki płyt prefabrykowanych zbroi się na budowie siatkami, aby uniknąć zjawiska „klawiszowania” stropu.

Płyty mają rozpiętość do 12 m i dowolne kształty (trójkątne, trapezowe, półkoliste).

Zalety stropów typu Filigran:

- dowolne obciążenie,

- możliwość zaprojektowania dowolnego kształtu,

- możliwość zaprojektowania dowolnej rozpiętości (do 12 m),

Wady stropów typu Filigran:

- konieczność stosowania ciężkiego sprzętu przy montażu,

- wysoki koszt.

A akwa stoi przy scianach nosnych w rogu wiec slonia tam moge postawic i sie nie powinno zawalic ;)

@Kwiatek nie porównuj nowych (technologicznie)filigranów ze stropami z lat radosnej socrealistycznej twórczści. Sam mieszkałem długie lata w 11-piętrowym bloku z lat 70-tych i miałem w pokoju między pokojem a ścianą szczytową (tą z oknem) powpychane gazety w szparę gubosci dwóch palców. Blok był pospinany dodatkowymi stalowymi klamrami, bo podobno niektóre płyty zaczęły się rozjeżdzać. Problem polega na tym że wytrzymałość wyliczona teoretycznie sobie, a rzeczywistość sobie szczególnie dotyczy to budynków mających lat paredziesiąt.

Poza tym napisałem katklizmowi, że może postawić ten baniak, po prostu ostrzegam przed pewną ignorancją dotyczącą przeciążenia stropów, przepraszam ale stawiając baniak np.1000-litrowy nie kierowałbym się opiniami typu "stawiaj stary spokojnie, bo u kogośtam to nie takie rzeczy stały w pokoju.."

Rozwagi panowie, choć w przypadku kataklizmu, to nie jest duże obciążenie


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wiem o co chodzi ;) alex spoko

A tak przyokazji te stropy typu filigran naprawde maja dowolne obciazenie ? chyba to jakis chwyt reklamowy ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czynie pójść z tym pytaniem do spółdzielni..problem z tym, że tamtejsi pracownicy...są na maxa nie życzliwi....i za każdym razem rzucają człowiekowi kłody pod nogi.... ale zobaczymy...póki co to jeszczeodległe plany...

Pozdrawiam. I bardzo dziękuje za zainteresowanie tematem.

Pozdrawiam:)

Grzesiek


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Kwiatek :

Wiem o co chodzi ;) alex spoko

A tak przyokazji te stropy typu filigran naprawde maja dowolne obciazenie ? chyba to jakis chwyt reklamowy ?

oczywiście, że nie, one występują w różnych klasach obciążenia. To jest bardziej inforamcja dla tych którzy projektują, bądź budują obiekt budowlany. W obiektach użyteczności publicznej obowiązują inne obciążenia użytkowe, a inne w budownictwie mieszkaniowym.

@kataklizm

sam nie wiem co ci doradzić, bo rzeczywiście mogą ci utrudniać sprawę, ale jeżeli się nie zgodza to niech ci choć powiedzą, jakie duż maksymalnie możesz stawiać i co ważne gdzie.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.