Skocz do zawartości
Timur

Pomysł na rafę - prosze o opinie

Rekomendowane odpowiedzi

..w zasadzie to nie jest to nic odkrywczego tylko prośba o zweryfikowanie planów i ewentualną poradę co do wyboru odpieniacza. Forum i informacje na stronie czytam już od kilku dni ale jako początkujący ciągle mam słabe rozeznanie..

Do rzeczy, myślę o założeniu małego akwarium rafowego. poj. 96 l. wody. Wymiary 60x40x50(40-poziom wody).

Nie planuję żadnego panela ani sumpu.

Ilość żywej skały - 20-25kg. + żywy piasek.

Oświetlenie - powercompact Sunfire60 (1x55W actinic i 1x55W marine white)

Proszę o sugestie co do wyboru pompy (pomp?) cyrkulacyjnych i odpieniacza. Cena jest sprawą drugorzędną, głownie interesuje mnie komfort pracy czyli cicho pracująca pompa i cichy odpieniacz najlepiej z własną pompą i dyszą zamiast kostki.

Ewentualnie w jaki system dozowania wapnia warto by się także zaopatrzyć.

Pzdr.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

odpieniacz biostarflator , porozmawiaj i poczytaj strone SMK

dozowanie wapna - mixerek ;)


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Timur a masz juz Sunfire60? BO z tego co wiem to produkt ten jest....coz ze tak powiem niedostepny. Sam szukam ich lub czegos zamiennego.

A co do odpieniacza u mnie na prawie takim samym akwarium chodzi Beast 400p i w sumie wyrzuca ladny brunatny plyn a o to chyba chodzi nie? ;D


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za sugestie...

Z tym Sunfire to żeś mnie nieźle rozczarował - cały misterny plan upadł ;)... a rozmawiałeś już na ten temat z dystrybutorami ? A może planowany jest jakiś nowy produkt by zapełnić lukę czy coś w tym guście.. ?

Co do odpieniaczy to beast wygląda "profesjonalniej" od tego biostarflatora ;) A jak z głośnością pracy ?

Co do mikserka to czy chodziło Ci np. o to: AM Calcium Reaktor 400 ?


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm gadalem z 2 sklepami w obu jest ten sam problem, jak w um-um.pl nie wiem bo mi nie odpisali ;) Ew. istnieje mozliwosc pokombinowania ze sprzetem amerykanskim ale to niestety kwestia nie tylko samego sprzetu ale jeszcze transformatorow itp.

Mnie do Beasta przekonalo to ze ew. moge postawic na nim pozniej wieksze akwarium. A co do glosnosci - zalezy co kto rozumie przez glosno-cicho. U mnie dziala w sypialni i nie przeszkadza mi spac ( a samego siebie uznaje za dosc wyczulonego na rozne dzwieki). Ale nie gwarantuje ze bedzie to dla Ciebie praca bezglosna.

A wapn - chyba w takim zbiorniczku jak Twoj (czy tez moj ;D bo jest identyczny) najlepszym rozwiazaniem bedzie po prostu kalkwasser. Reaktory czy tez miksery sa zazwyczaj dedykowane do sporo wiekszych akwariow - no chyba ze sam sobie sklecisz cos akuratnego do takiego malego akwarium. Pozdrawiam,

M.K


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, a szukałeś jakichś innych opraw dla świetlówek power-compact ? W sumie to przecież jest jakiś standard, nie ma innej alternatywy ? ... samoróbka też wchodziłaby w grę tyle, że moje wyroby nie bardzo podobają się małżonce pod względem estetycznym ;)

Jeżeli chodzi o głośność to faktycznie jest to sprawa subiektywna, a może pokusiłbyś się o porównanie do włączonego komputera (wentylatory standardowe ;)) ? ;)

Co do kalkwaser, to lepszym rozwiązaniem było by podawanie roztworu pompą dozującą z oddzielnego zbiornika czy ze zbiornika na dolewki wraz z wodą do uzupełniania wody odparowanej ?


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm ja niestety nie mam standardowego wentylatorka w kompie i ten co go mam robi halas niczym kombajn. I na 100% jest glosniejszy od Beasta. Ale standardowy to on nie jest ;)

Co do oswietlenia - ten absurd jest porazajacy, ale w gruncie rzeczy nie ma praktycznie rzadnych lamp firmowych na akwarium o dl 60cm. Czy to PC czy to T5. Ostatnio zaczolem myslec nad HQI (rozpatrywalem 150W + 24 actinic T5) ale postanowilem poczekac - moze cos sie z Sunfire'ami ruszy. Ew. mozna sie sprobowac dogadac z czlowiekiem z Aquariusa - ma on na stanie kilka lamp firmy Coralife, tyle ze jeszcze nie wiadomo jakich dokladnie. Ale w takim wypadku trzeba bedzie kalkulowac jeszcze transformatory i inne. Blech czemu nie mieszkam w USA? ( w ramach masochizmu mozesz wejsc na strony amerykanski sklepow i poogladac jaki oni maja wybor lamp na akwaria 24") Pozdrawiam,

M.K

P.S Aha co do kalkwasser - najlatwiej i najprzyjemniej to zapewne idzie razem z uzupelnianiem wody ze pomoca takiego np niveaumat'a.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ Ocelocik i Timur

Ja mam akwa 60cm na długość (szerokość 50 - w tym 10 cm panel i wysokość 45) co daje razem z panelem ok 120L. Nad tym wszystkim świeci sobie 4 x T5 24W w zmajstrowanej osobiście obudowie.

Świetkówka ma 55cm długości, do tego oprawka bryzgoszczelna, odblask i statecznik 4x24T5, kawałek sklejki lub spienionego PCV 20 minut roboty i hula.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ocelocik: też myślałem nad hqi + akt. (aquamedic) ale póki co najbardziej pasują mi świetlówki PC - chyba poszukam w hurt. elektrycznych co tam do nich mają..

Teq: tak też zrobię w ostateczności, akwa z pokrywą i świetlówki schowane w pokrywie, ale najbardziej pasowałoby mi odkryte akwa. z wiszącą, fabryczną lampą

Pzdr.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Timur

Pomyśl też o tym że odkryte akwa to znacznie większe parowanie wody no niebezpieczeństwo dla zwierzaków. Ja mimo że mam pokrywe z trzech stron to raz znalazłem kraba łażącego po dywanie ... (przelazł do panela i panela wybiegł na spacer po pokoju,, potem przyfilwoałem małego alpinistę ;) i odciąłem mu drogę) dobrze że coś mnie tknęło i przed nocą oglądałem akwa dokładnie bo pewnie biedak do rana by się ususzył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@teq

Hmm jednoczesnie przy obudowaie ludzie narzekaja czasami na przegrzewanie - wszystko ma plusy i minusy ;)

A co najbardziej przemawia u mnie ze lampa a nie obudowa to to ze na krawedzi wisi kaskada i odpieniacz. Co wybitnie utrudia sensowne konstrukcje ( plus moje dwie lewe rece groza niebezpieczenstwem podczas konstrukcji czegokolwiek). Wiec poki co poczekam moze ruszy sie cos z tymi lampami. Ale jak bedzie "stac w miejscu" to zaczne sie bawic w jakies konstrukcje.

@Timur

Jezeli bedziesz szukal np. statecznikow to polecam www.aqva-light.pl


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teq:

Będę miał, podobnie jak Ocelocik, odpieniacz wiszący na ścianie więc i tak szczelnej obudowy by nie było...

Mi kiedyś prysnęła żaba z akwa słodkowodnego ale nim ją znalazłem (pod kaloryferem zresztą) to już była gotowa "na szpileczkę i do gabloty" ;)

Ocelocik:

Popatrz, a ja właśnie dzisiaj rozmawiałem z Um-Um i jak najbardziej, sprowadzą mi Sunfire60 ;) Może spróbuj jeszcze raz..


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Timur:

Hmm ostatnie moje zapytanie o te lampy to wogle olali totalnie ;) Pozostaje tylko pytanie czy ich hurtownicy maja na skladzie Sunfire60. Sproboje wyslac moze tym razem cos odpowiedza.


"""Projekt 300"" - powolne zasiedlanie i szlifowanie szczegolow."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Ostatnio zalozylem 60x35x40 z pokrywa i 4x18W, bo mialem juz takowa, ale jakbym mial robic od nowa to zrobilbym otwarte (latwiej chlodzic i nie boje sie, bo w zasadzie wszystkie akwaria mam od pewnego czasu otwarte) i wiszaca lampe 2x36W Power Compact- pewnie zrobilbym wlasnorecznie.

2. Mam co prawda maly sumpik z refugium glonowym, ale bez odpieniacza. Za to w akwarium jest DSB o grubosci ok 8 cm. Polecam Ci to rozwiazanie- stabilnosc, a nie wywalisz sobie calego zestawu mikroplanktonu oraz calej kupy mikroelementow.


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Ocelocik: Może zadzwoń i pogadaj ;) choć mi zarówno odpisali jak i udzielili konkretnych informacji telefonicznie.

@Tirno: też planuję dużo żywego piachu na dno. Napisz, z łaski swojej, ile kg zużyłeś dla tych 8 cm ? Powierzchnię dna bedę miał bardzo zbliżoną.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zuzylem jeden wor Arag Alive (ok 9 kg) i poltora wora martwego aragonitu Careeb Sea (czyli cos ok 20 kg). Na www.reefcentral.com masz kalkulator grubosci podloza.


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W przyszłym tygodniu dociera do mnie sprzęt i będę wszystko składał do kupy ;)

.. i tu rodzi się pytanie - czy:

a) zalewam baniak przygotowaną solanką, która sobie krąży przez te wszystkie szpeja, ogrzewa się do odp. temp. itp. a po kilku dniach buduję sobie pod wodą (zamówiłem specjalny klej do tego celu) rafę z LR, wysypując później LS czy,

;) budję rafę w pustym lub tylko częściowo napełnionym akwa i potem szybciutko zalewam wszystko uprzednio przygotowaną solanką i uruchamiam odpieniacz, cyrkulację, ogrzewanie itp. ?

Poza tym mam pytanie dotyczące kwestii dozowania kalkwaser i składników odżywczych. System dolewania odparowanej wody będzie działał w oparciu o czujnik aqua niveaumat (czy jakoś tak) i pompę dozującą więc wydaję mi się, że mogłbym wzbogacić wodę do dolewek o niezbedne substancje - tylko w jakich proporcjach na litr ?? (początkowo nie planuję korali twardych).

Dodatkowo wymyśliłem sobie, żeby w baniaku z wodą na dolewki umieścić dodatkowo jakąś małą pompkę cyrkulacyjną by roztwór był w miare jednorodny - czy ma to jakiś praktyczny sens ?


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja robilem tak: solanka krazy, dosypuje piach- syf jak cholera, potem ukladam skale- o! juz slysze glosy, ze najpierw skale, a potem piach- hm.. jakos nie boje sie zeby sie cos obsuwalo, siedzi calkiem zetelnie. W malym akwarium nie ma sensu kleic jakichs wymyslnych konstrukcji, bo tej skaly moze bedziesz miec do kupy z 8 kawalkow. Co do kalkwasser- dodawaj jak Ci bedzie potrzeba, bo moze sie okazac (w szczegolnosci jesli Twoj zbiornik to nie bedzie typu "SPS only"), ze wcale nie bedziesz potrzebowal suplementacji. Osobiscie NIC nie dodaje poza standardowymi podmianami i dolewkami H2O


Niestety nie tak duza jak zamierzalem, ale praca w toku...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info. Czy jest istotne by solanka była już jakiś konkretny czas w obiegu nim dołożymy skałę czy jest to kwestia tylko temperatury i odpowiedniego zasolenia, i czy w związku z tym rozwiązanie z układaniem skały i sypaniem piachu "na sucho" tuż przed zalaniem jest też ewentualnie dopuszczalne ?


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi sie, ze odczekalbym dzien czy dwa z wkladaniem kamieni. Wode do podmiany przygotowuje tuz przed zmiana ale to jest 5% calosci. Ale nie wlozylbym zywych (dosc drogich) kamieni do agresywnej, swiezej solanki. Po co tak szybko?

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) o to właśnie mi chodziło..

Sprzęt i tak będę miał z tydzień - dwa przed skałą (zamówiłem odgazowaną), więc solanka spokojnie się zdąży "przetrawić".

Pytanie moje było zadane ze względów czysto praktycznych - bo chyba łatwiej jest układać skałę w pustym, niż pełnym akwa, ale w tej sytuacji oczywiście najpierw puszczę wodę w obieg na kilka dni wcześniej.


250 L obecnie drzemie i czeka na lepsze czasy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.