Skocz do zawartości
Gawer

Czy warto zakładac sump.

Rekomendowane odpowiedzi

Czym wiecej czytam tym bardziej mało wiem i dlatego mam pytanka.

Zakładajac sump jest to niemaly kosz i dlatego mnie ciekawi czy nie lepiej by bylo bez, bo wkoncu jesli bez to jakis tam dobry odpieniacz wewnetrzny pare drobiazgow, majac na mysli tylko sprzet i sprawa jest gotowa. W moim przypadku juz sam niewiem czy do 240l akwarium jest to bardzo potrzebne.

Jak by to sie odbiło życie w akwarium lepiej czy gorzej? bez sumpa.

A jak z sumpem.

Pozdrawiam.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Jestem zwolennikiem rozwiązania z sumpem. Oczywiście sump nie jest często obowiązkowy, ale spełnia wiele ciekawych funkcji. Po pierwsze redukujemy ilość sprzętu w samym baniaku (nie szpeci i jest łatwiejszy w obsłudze, nie stresujemy ryb tak częstym wkładaniem rąk do akwa). Po drugie w znaczący sposób zwiększa się ilość wody w systemie (co to oznacza nie trzeba wyjaśniać). Po trzecie mając sump można założyć np. refugium,o którego zaletach też nie trzeba nikogo przekonywać. Czasem zdaża się też że trzeba szybko oddzielić jakiś organizm np. rybe od reszty obsady. Odpada nam przetrzymywanie jej w wiaderku lub na szybko zalanym mniejszym baniaczku, w którym parametry szybko się pogorszą. To tylko nieliczne przykłady na przydatność sumpa. A koszt nie jest w sumie aż tak duży.

Pozdrawiam!


być może powracam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

popieram, praktycznie za jest tak dużo że nie ma prawie o czym mówić, a do wad można zaliczyć:

- wiekszą komplikację systemu

- ciut wyższe koszty założenia sumpa

- ciut wyższe koszty utrzymania sumpa

- wiecej wygospodarowanego miejsca na akwarium

Generalnie bilans wychodzi mocno in plus na korzyść za sumpem


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tez tak mysle, jezli nie ma problemow technicznych - zakladac. Sam mam baniak bez sumpa, widze ile wiecej pracy bede musial wlozyc w jego utrzymanie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Narazie widze ze zadnej osobki na NIE ale to dobrze.

No ale jeszcze zobaczymy jednak jestem przekonanny ze lepiej załozyc bo w koncu jest to rozwiazanie przyszłosciowe.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zakladaj sump i po sprawie :)a 240l to wcale nie tak malo


Akwa 375l + sump 126l Odpieniacz ATI - Bubble Master 200,Lampa ATI Power Module T5 4x 80W ,Cyrkulacja pompy Tunze 6060-6080,Tunze -Nano Wavebox + Gł QuiteOne-4000l,GroTech - TEC III NG - dozownik.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość pilot

Sprobuj zrobic bez sumpa.To zaden mus.Po co brac przyklad z setek ludzi.;)

Gwarantuje,ze za miesiac sump bedzie juz stal. ;)

Nie wiem,czy widziales na zywo,ale idz zobacz sobie jak funkcjonuje akwarium z sumpem.Popatrz ,pomysl ,a potem to co masz w sumpie wyobraz sobie,ze musisz zamontowac na szybie akwarium lub postawic obok. ;) ;);)

pozdrawiam

Rafał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sump właściwie ma sens kiedy chcesz mieć w nim refugium.

U mnie zajmuje 80% powierzchni.

Odpieniacz wisi na zewnątrz sumpa , - pompa jest w środku - ale kombinowałem z wywaleniem jej poza sump (nie dało się - ale jak kupię lepszą pompę to napewno to zrobię) .

Czyli w srodku został mi czujnik poziomu wody , grzałka , czujniki temperatur , pompa odpieniacza ,pompa systemu chłodzenia,i pompa główna (ale pisałem o jej wywaleniu) .

A i kilka rurek :

-z pompy do zbiornika

-z zbiornika do sumpa

-dolewka wody

-do systemu chłodzenia.

To wbrew pozorom niezbyt wiele .

Zajmuje mi to wszystko bardzo mało miejsca - tak to upchałem .

Sump wygląda jak dodatkowe akwarium :-)

Jakbym nie chciał refugium tobym nie bawiłbym się w sump tylko wkleił panel z boku akwarium (w miejsce komina) właściwie tylko dla tych rurek i grzałek.

oszczedności są znaczne - brak pompy obiegowej , brak kłopotliwego wiercenia dna , brak tych wszystkich rurek zasilających i powrotu - a co za tym idzie brak obawy ,że coś bedzie ciekło i zaleje mieszkanie ,

Wszystko proste iklarowne - żadnego kombinowania z przelewami , ilościami wody itp.

Co do zwiększenia wody w systemie to moznaby np zwiększyć wymiar zbiornika głównego o powiedzmy 2-3 cm - co przy większym zbiorniku daje naprawdę sporo litrów wody.

W przypadku gdy nie mamy refugium a co za tym idzie oświetlenia , dna , zabezpieczeń poboru wody itp to sump jako taki nie jest rewelacyjnym zbiornikiem na oddzielenie jakiejś ryby na jakiś czas.

Poza tym poziom wody w większości sumpów bez refugium nie jest rewelacyjny i po pierwsze ryba miałaby mało miejsca , a po drugie to tylko sztuczne (na papierze) podbijanie litrów.

Ale jak ktoś chce mieć refugium - to zupełnie inna sprawa......

Ja myśle nawet o zwiększeniu sumpa tak kilkukrotnie - właściwie to chce mój stary zbiornik 210l zamienić na sump -z refugium - a nowy ok 400l dać w miejsce starego.

Refugium wygląda trochę jak akwarium słodkowodne - pełno tam zieleni - coś jak słodkowodne typu holenderskiego- hehe nawet meczyki wpuszczę....


250-baniak.HQI 150w+2x39w T5 +2x24T5 + nocne , cyrkul. 9000l ,pełen Balling ,odpieniacz ??, LR 30kg. Silunaria ,Xenia ,Sacropython ,Clavularia ,grzybki ,Oceanaris x2 ?limaki turbo x3 (kilka twardych)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też myśle o budowie dłuższego akwarium i wklejeniu z boku coś a`la panel sump. Woda może przelewać się całą szerokością zbiornika. Zysk jest spory - brak pokonywania róznicy poziomów, brak wilgoci w szafce pod akwa. Wydaje mi się, że równiez jest ciszej niż w układzie z kominem. Oczywiście zawsze jest kwestia gdzie mamy miejsce - z boku czy na dole lub na górze.

Jesli jednak nie jesteś domorosłym naukowcem majsterkowiczem rób tak jak nakazuje doświadczenie większości czyli sump pod akwa.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widze ze sie troche rozkreciło i wlasnie dlatego skoro wiecej jest za to zakladam sump jednak musze wiercic otwory. sorki a raczej szklaz


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiercenie otworow to jedno z wyjsc

mozesz kupic przelew jego cena na allegro to 150 zl

wydaje sie drogo ale np wywiercenie otworu w calym zbiorniku to zazwyczaj 36- 45 zl za sztuke wiec na to samo wychodzi.


400l + 150 sump, troche sprzetu i zeovit od 12.11

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

sump jest sump nie wyobrażam sobie prawidłowo funkcjonującego zbiornika bez sumpa, panel filtracyjny zawsze zostanie połowicznym roziązaniem któro nie zapewnia takiej wygody jak prwidłowo funkcjonujący zbiornik filtracyjny pod akwa pzdr Zbychu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@tomik

Ja mam akurat szklaża który wierci jeden otwór za 10zł + dodatkowa szyba pod dno około 40zł 6mm, plus wklejenie scianek komina wsumie max mnie to wszystko wyniesie do 100zł.

Jak uwazacie robic podwujne dno z szyby 6mm albo czy wogule to dobry pomysł?


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy dwa otwory w kominie wystarcza jeden 32mm drugi 26mm czy zrobic 2x32mm.

Robic podwujne dno?

Widze ze ani jednej osoby na nie no i to sie nazywa jednomyślność.

;););)


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A wiec dno lepiej zrobic podwujne ok a co z tymi Otworami chce zrobic 2 tylko niewiem jakie wielkie na pobieranie wieksze czy mniejsze a moze dwa te same.


360 + 108 Sump, 418L w obiegu, Oświetlenie 2x 75W Led + 4x 54W t5, OR3500L/h, Deltec APF 600, cyrkulacja Tunze 2x 6055

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.