Skocz do zawartości
Marcjano

ReefMax Marcjano

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. W dniu dzisiejszym dość niespodziewanie stałem się właścicielem ReefMaxa. Już wcześniej planowałem założenie morskiego, ale ciągle coś nie pozwalało. Znajomy pozbywał się akwarium i tak o to dzisiaj przywiozłem mocno zaniedbany zbiornik do domu. Zdążyłem go tylko wyczyścić wstawić spowrotem do środka żywą skałę,wlać wodę która była wcześniej w baniaku spowrotem do niego. Temat mnie zaskoczył i potrzebuję pilnie 100l wody z jakiegoś działającego zbiornika w obrębie 50 km od Łowicza. Posiadam zwykły filtr RO bez DI ponieważ od lat jestem akwarystą słodkowodnym, ale nie wiem czy taka woda jest wystarczająca do zrobienia morskiej. Jutro postaram się opisać to co dostałem w spadku jeśli chodzi o sprzęt i chemię oraz testy i zrobić foty tego co zostało przy życiu. Proszę o pomoc w temacie ponieważ chciałbym uratować to akwarium, a nie jestem w stanie przewertować całego forum poszukując informacji i odpowiedzi na pytania w tak krótkim czasie. Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość.

Edytowane przez Marcjano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To co otrzymałem w spadku poza ReefMaxem to :

2 pompy cyrkulacyjne : aquael reef circulator 2600, JVP-101B 3000L/H 6W

grzałka easyheater 100W

automatyczna dolewka Aquatrend

oświetlenie to 3 miesięczne świetlówki 24W ATI Actinic, ATI Aquablue Special, ATI Blue Plus

salimetr Aqua Medic

Sól Aquarium Systems Instant Ocean,

Testy: PO4, Ca, GH/KH, Ph, NO3,NO2, Cu, Mg, NH3

Preparaty: Preis-Naturiumhydrogencarbonat, Bakterie Mikrobe-lift nite-out II,Microbe-Lift Special Blend, Aqua Medic Plancto, Keny Marine PhytoPlex, Easy-Life Jod, Easy-Life Ca, ZEOstart3, Aquafix TwO wymieniaczjonowy x 2

Tunze Coral Gum i jakieś pokarmy dla ryb

Wczoraj z akwarium wyrzuciłem stary piach ,a akwarium zalałem w 65 procentach starą wodą pochodzącą z tego baniaka, a reszte wodą z filtra RO bez DI bo jak pisałem nie mam z rozpuszczoną solą Instant Ocean. Zasolenie w zbiorniku jest w tej chwili na poziomie 1021 temp. 25,5 C. Na razie resztka życia, które zostało wygląda dobrze.

Czy wsadzić do zbiornika obydwie pompy cyrkulacyjne,bo narazie włączyłem tylko JVP 3000L/H

Jakie testy teraz powinienem zrobić by mieć jakieś odniesienie i ewentualnie otrzymać od Was porady??

Po południu wrzucę zdjęcia zbiornika

Edytowane przez Marcjano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy wszyskie, w tej chwili najważniejsze skoro masz życie to No2,NH4 ,No3,Po4.

Cyrkulacja jak najbardziej do środka, podnieś trochę zasolenie

co tam masz w środku? I zaopatrz się w DI

Edytowane przez robert2678 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyniki testów wstawie dzisiaj wraz ze zdjęciami. W zasadzie poza żywą skałą (ma ona około roku), której na oko może jest koło 10kg to jest tam jeden ukwiał, troszke xeni i jakieś 2 grzybowieńce ,które przetrwały i bliżej nie rozponane dwa twory :), 1 ślimak turbo no i aiptasia, którą się później zajmę. Narazie chce ustabilizować warunki, żeby już to co zostało nie obumarło. Pewnie też przydałoby się wyczyścić, żywą skałę bo widać troche na niej syfu, ale to chyba później ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie piszesz o odpieniaczu? Poczytaj trochę o dojrzewaniu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz standardowy z zestawu. Podłączyłem i działa narazie biała mała pianka:) ,ale jak to powinno prawidłowo wyglądać to nie wiem. Będę czytał forum, ale jak pisałem wcześniej zostałem obdarowany zbiornikiem dość niespodziewanie więc nie miałem czasu się obczytać, co prawda kiedyś studiowałem już forum, ale nie wiele pamiętam, a praktyki z morskim zero.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy zrobione

NH3 - 1, KH-15, PH-8, NO2-0, NO3 -5 ppm (data przydatnosci testu NO3 09.2013 jutro kupie nowy i jeszcze raz zrobie test), jakieś sugestie ??

Jutro jadę na giełdę do Łodzi w nadziei ,że dokupię wirnik do pomy odpieniacza aquaela ponieważ pękł na pół;/ i tu pytanie ile czasu zbiornik wytrzyma bez odpieniacza gxoq.jpg

Po dniu wędruwki ukwiał wszedł w otwór po "muszli" nie wiem jak ten twór się nazywa i zaczyna z niej wyglądać

ihs7.jpg

ahe2.jpg

tejs.jpg

a propo ja nazywa się ten ukwiał??

3kl8.jpg

i ten twór po środku tego zdjęcia??

I jeszcze dwie foty (talentu fotograficznego niestety nie mam ;/)

ecs1.jpg

koo4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ukwiał to Entacmaea Quadricolor. Co do DI to zależy od wody i tego, co chcesz trzymać. Ja mam dobrą wodę i trzymam miękasy, więc nie używam. Znajomy z 6. letnim akwarium też nie używa. Ale większość morszczaków stara się, aby woda miała 0PPM. Poczytaj w ReefMax klubie, czym chłopaki zastępują seryjny odpieniacz, bo raczej nie stosują seryjnego.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podpinam się do pytania .. Co to za ukwiał ten różowy , z mackami i białymi kuleczkami na końcu ?


60x40x30 , 72l . Kaskada FZN-3 + węgiel , oświetlenie 3x24w , cyrkulacja Koralia 1600 i Koralia nano evo 900 ,Odpieniacz Resun SK-300 po tuningu na Meshu, 7 kg LR , 2kg LS - START 06-10-13

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z dobrych wiadomości - jeśli dostaniesz ten wirnik (zazwyczaj jest tylko na zamówienie), to zapłacisz za niego śmieszną kwotę. Ja miesiąc temu dałem aż 3.50 zł.

Akwarium może chwilę podziałać bez odpieniacza, byle miało ruch wody i nie było przekarmiane. Kontroluj poziom NO3.

Ja sugeruję żebyś podziałał trochę na oryginalnym odpieniaczu, utrzymuj jedynie stały poziom wody i nie przekarmiaj zbiornika. W tym czasie uzupełnij wiedzę, zaś doświadczenie i decyzja o ewentualnej wymianie (lub nie) przyjdą same. Jest sporo ludzi mających ładne ReefMAX'y na oryginalnych odpieniaczach, sporo jest też tych, co wymienili i kombinują, np. ja. W opisie mojego RM opisałem dlaczego, ale nie sugeruj się, najlepiej sam dojdź do własnych wniosków.

Niezależnie od Twojej decyzji wirnik warto dokupić (szczególnie za tę cenę), bo pompa jest dość cicha i ewentualnie można użyć jej do innych zastosowań.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie,jak Marcjano ma przekarmic,skoro nie ma wogole potrzeby karmienia? Mozesz smialo pojechac bez odpieniacza,dopoki nie kupisz wirnika,wrzuc tylko drugi cyrkulator i jeden skieruj na lustro wody,aby sie napowietrzala. Rozumiem,ze skala jest tymczasowo tak rzucona luzem i cos z niej ulozysz? A grzalke wrzuc do panelu,to nie bedzie szpecic akwarium. I zobacz,czy grzalka aquaelowska to easy heater,jesli tak,to pomysl z czasem o wymianie na inna,bo ten model u kilku juz osob z Reefmaxa zrobil zupe rybna.

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia zbiornika pochodzi z dnia wczorajszego. Skała jest rzucona ponieważ nie miałem pojęcia jak wygląda i co na niej jest - chodziło tylko o to by jak najszybciej znalazła się w wodzie. Oczywiście grzałka była w panelu dopóki przez uszkodzony wirnik nie przestała działać pompa i zabrakło obiegu w panelu. Przełożyłem więc czujnik temp. i grzałkę do przodu. Nie chcę zmieniać na razie odpieniacza i mam nadzieje, że jutro na giełdzie znajdę podobny wirnik, zawsze trochę różnych części tam jest. Jak tylko uruchomię obieg w panelu, z powrotem przerzucam grzałkę i czujnik do tyłu. Grzałka to faktycznie easy heater 100w, mam ewentualnie jeszcze, hydor theo 100w lub sonpar ha-100 100w - która będzie lepsza ??

Jak tylko uruchomię cały sprzęt postaram się wstępnie ułożyć skałę chociaż i tak będę chciał jej trochę jeszcze dokupić.

Mam jeszcze pare pytań:

Jaki ustawić czas oświetlenia w tej chwili??

Jakie media filtracyjne wrzucić do komory panela ,ponieważ wszystko co tam było nadaje się do wymiany??

Czy ten zlepek muszli (nie wiem jak to się nazywa),w którym teraz siedzi ukwiał warto zostawić czy będzie tylko niepotrzebnie zabierał miejsce??

Czy z aiptasią, która jest na skale walczyć od razu czy na razie dać sobie spokój, i to samo pytanie co do obumarłych resztek życie czy wyjąć skałę ze zbiornika i ją jakoś wyszorować czy jeszcze pozostawić ją bez interwencji.

No i w końcu wieloszczety dać im żyć czy eksmitować??

Z góry przepraszam jeśli jakieś pytania są głupie, ale mam aktualnie chaos w głowie spotęgowany tym, że nie miałem czasu się przygotować na tak szybkie posiadanie morszczaka, do tego nie jest to stawianie morszczaka od nowa tylko restartowanie mocno zaniedbanego baniaka, a nie chciałbym, żeby przez moją totalną niewiedze ucierpiała reszta życia dlatego te pytania. Jak już opanuje sytuację to będę szukał informacji na forum, a póki co najszybszą drogą są bezpośrednie odpowiedzi innych użytkowników.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No,faktycznie,nie pomyslalem,ze ta grzalka z przodu,to przez awarie obiegu.Jak Ci sie nie uda dokupic wirnika,a nie chcesz zmieniac odpieniacza,to zostaje wymiana pompy na New Jet 1200. Poniewaz zycia zostalo i tak niewiele,to chyba nie ma sie co spinac,ja bym ustawil skale,wsypal piach,lal tylko bakterie i czekal. Swiecic mozesz normalnie,czyli biale 7-10 godzin plus aktynika godzine dluzej rano i wieczorem. Wieloszczety zostaw,grzalke chyba bym zmienil na hydora. I dobrze by bylo,jakbys znalazl w okolicy jakiegos morszczaka i poprosil o zbadanie wody wiarygodnymi testami. Stare media filtracyjne wyrzuc,jak uruchomisz obieg,to wrzuc wegiel,ewentualnie cos na fosforany.

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

baszurku - tez posiadam w zestawie Easyheater .... hmmm na jaka grzalke sugerujesz zmienic ? sorry Marcjano ze u ciebie w temacie pytam ale tez widze ze inna grzalke zakladasz . Jakies sugestie odnosnie grzalki w REEF ?


55e583343c894eba6721a09b7dbcac4cu282a265.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wirnik zdobyty. Udało się go dostać w oficjalnym sklepie Aquaela w Łodzi, oczywiście w sprzedaży go nie było, ale sprzedawca wyciągnął jeden z zestawu i mi go podarował, magia świąt działa :) Rozumiem, że z panelu wyrzucić wszystko i zostawić w nim na razie tylko odpieniacz, a po świętach ewentualnie jakie media filtracyjne najlepiej zamontować poza węglem bo obieg już jest uruchomiony?? Z bakterii jak się nie myle mam takie 3 specyfiki niestety bez ulotek, który z nich lać bo jak rozumiem nie wszystko na raz : Mikrobe-lift nite-out II,Microbe-Lift Special Blend i ZEOstart3. I wracając do tematu testów to testy zooleka są mało wiarygodne, a jak tak to jakie polecasz czy tylko ten NO3 który jest 3 miesiące po terminie??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Constantine - o grzalce mozesz poczytac tu --》 http://nano-reef.pl/index.php?/topic/35316-Grzałka-Aquael---najsłabsze-ogniwo.

Cos musialo byc na rzeczy,bo do Reefmaxow zamiast Easyheater zaczeli wkladac szklane Comfort Zone (ja mialem taka w zestawie,uzywalem jej ponad rok,w slodkim tez mam taka ze 3 lata i nie mialem problemow,zmienilem jednak na Neoheater,ze wzgledu na gabaryty).

Marcjano - tak jak pisalem,ja bym wrzucil do panelu oprocz wegla cos na fosforany,ewentualnie purigen (chociaz ten ostatni stosowalem,ale jakis duzych efektow nie zauwazylem). A co masz w koszykach w pierwszej komorze? Jesli kulki,ktore byly od poczatku,to mozesz dac zamiast nich siporax. Bakterii,ktore masz,nie uzywalem,poczytaj wiec,jak sie je dozuje,wybierz jedne i lej zgodnie z zaleceniami,podobno bakterie co jakis czas dobrze jest zmienic,wiec po kilku tygodniach mozesz zmienic na inne. Co do testow,to ja,tak jak i chyba wiekszosc kolegow uzywam saliferta.

Tapniete z notka.

Edytowane przez baszurek (wyświetl historię edycji)

"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza komora ma dwa kosze 3 pewnie gdzieś wcięło u poprzedniego właściciela. Górny kosz przykryty jest włókniną a w nim jest ceramika, dolny kosz jest wypełniony zeolitem. No i w trzeciej komorze są standardowe grzebienie z włókniną (która też jest do wymiany). Dzisiaj jeszcze nie ruszałem zawartości panela, jutro ją wyrzucę. Udało mi się ułożyć jakoś skałę - nie sądziłem, że to tyle może trwać. Wcześniej poodrywałem od niej pozostałości kleju do przyklejania korali.

sxma.jpg

ukwiał na razie jakoś mnie znosi

n88n.jpg

86lf.jpg

Jak często robić teraz testy wody i na co głównie zwrócić uwagę??

Co do zakupów to po nowym roku do zakupienia w pierwszej kolejności filtr DI, miernik TDS, testy saliferta do tego czasu niestety zoolek, poza tym media filtracyjne no i żywy piasek.

Edytowane przez Marcjano (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zoolek wcale nie jest taki tragiczny. Problemem są zakraplacze no i zakresy. Na przykład: Test na NO3 ma najniższą wartość 5 ale ogolnie nie jest najgorzej jak za te pieniadze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zestaw płata figle od samego początku, rano okazało się, że wymieniony wirnik też pękł w pompie. Jestem akurat dzisiaj w warszawie i udało mi się wymienić całą pompę na nową jak wrócę to ją zamontuje. JVP jak na złość też papadło, ale jest na gwarancji wiec po swietach wysle narazie musi dzialac na jednej cyrkulacji aquaela:/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na jednej pompce spokojnie objedziesz - życia za dużo nie masz. JVP już tak ma - jak się trafi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak postępy? wrzuć aktualizację baniaka....


Mój baniak: ReefMax 60

Cyrkulacja 2x Koralia nano 1600, Tds i parę innych gratów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.