Skocz do zawartości
czaja

Płockie 162 litry

Rekomendowane odpowiedzi

No i stało się - po roku przygód z Malawi postanowiłem, że czas spróbować z morszczyzną w związku z czym z końcem roku zamówiłem sprzęt do założenia akwarium morskiego w celu powiększenia grona Płockich zwolenników solanki ;)

Kilka szczegółów:

Akwarium - 80x45x45 OW

Sucha skała - 15kg

Oświetlenie - 6x24W T5 (http://salarias.pl/l....html?cPath=1_6) - jeszcze tylko nie wiem jakie świetlówki wrzucić ostatecznie

Odpieniacz - Hydor Slim-Skim 250.65

Cyrkulacja - Tunze Turbelle Nanostream 6025 x 2

Sól - Aquarium Systems Instant Ocean

Piasek - Nature's Ocean Bio-Activ Live Natural White

Na chwilę obecną mam tylko lampę i czekam na resztę sprzętu, który odbiorę jak tylko akwarium będzie gotowe :)

Zdjęcia pojawią się jak już będzie co fotografować :)

Edytowane przez czaja (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy. Powodzenia.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to czekamy. Powodzenia.

Ja też czekam - jak dziecko na święta ;)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i życzę powodzenia i radości z oglądania baniaka. Jeśli chodzi o świetlówki to polecam z gamy ATI 2x blue plus,2x coral plus,1x aquablue special i ostatnią to purple lub actynic. Można według własnego upodobania więcej niebieskiego lub białego światła. W Gostyninie możesz kupić tanio świetlówki tej firmy.


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokladni to samo napisalem na priv. Czyli juz wiesz.


http://nano-reef.pl/...n-szybki-start/

Nowe, większe, ale nadal AF:

http://reefhub.pl/ca...aniewski-1000l/

Myślimy tak, bo wszyscy inni ludzie tak myślą;

albo dlatego, że myślimy w ogóle, to naprawdę tak myślimy;

albo dlatego, że kiedyś kazano nam tak myśleć,

to myślimy, że musimy tak myśleć...

Rudyard Kipling

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam i życzę powodzenia i radości z oglądania baniaka. Jeśli chodzi o świetlówki to polecam z gamy ATI 2x blue plus,2x coral plus,1x aquablue special i ostatnią to purple lub actynic. Można według własnego upodobania więcej niebieskiego lub białego światła. W Gostyninie możesz kupić tanio świetlówki tej firmy.

Dokladni to samo napisalem na priv. Czyli juz wiesz.

Aktualnie w malawi mam świetlówki Sylvania i powiem szczerzą, że świecą nieźle a cena za nie nie jest jakaś wygórowana. Pomyślę też może nad: 2xSylvania Aquastar (10000K) + 2xSylvania Coralstar (20000K) + 2xSylvania Marinestar (15000K).

Lista ATI jaką podaliście też jest jak najbardziej sensowna - póki co na start mam świetlówki (chinole ale wystarczą) ale przed wpuszczeniem życia typu korale na 100% będzie wymiana wszystkich świetlówek na coś konkretnego :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem małą przygodę ze świetlówkami firmy Sylvania, i jakoś mnie osobiście nie przekonały. Kwestia gustu, gdyż cena zbliżona, ale jeszcze do zakupu docelowych świetlówek masz jeszcze troszkę czasu


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No i wreszcie stało się :) W sobotę odebrałem cały sprzęt, zmontowałem osmozę (póki co bez DI bo nie wziąłem ze sklepu ale już do mnie jedzie). Od soboty do niedzieli odbyło się płukanie i ogólne czyszczenie suchej skały + klejenie konstrukcji. Nie obyło się bez wpadek - konstrukcja sklejona, piwko wypite, włączam lampę i okazuje się, że większość skały jest nieoświetlone. Klej zaczął schnąć więc zacząłem szybką akcję rozbiórki + zbierania i "memłania" kleju żeby znów stał się lepki ;) Ostatecznie udało się. Jak wszystko pójdzie dobrze to w środę odbędzie się zalewanie :)

Poniżej kilka fotek z "suchym" akwarium (przestrzeń od strony ściany przeznaczona jest na odpieniacz. Na skale widać klej ale jak zajdzie algami będzie git.

(Wariant świetlny na full - póki co świetlówki jakieś chinole ale na dojrzewanie wystarczą. Poza tym i tak zmienię stosunek niebieskich do białych bo teraz jest za biało)

orkutk.jpg

(Wariant 2 - dwie niebieskie zapalone)

33e52rp.jpg

25tl2t4.jpg

28layxh.jpg

Edytowane przez czaja (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zbyt wysoko pokleiłeś skalę. Na najwyższych półkach nic nie położysz bo za chwilę będzie wystawać z wody lub przypalać miękasy bezpośrednio pod lampą. Jeszcze możesz Przerobić konstrukcję i to Ci polecam ułożyć bardziej płasko. Druga sprawa odpieniacz. Dla miękkich będzie wystarczający i tylko dla miękkich bo pod sps już potrzeba coś mocniejszego. dlaczego nie przerobiłeś szafki pod sumpa? Idealnie sie do tego nadawała a stolaż zrobiłby to za grosze i miałbyś naprawde estetyczne akwarium. Szklo Opit i brak komina? cały sprzęt w środku? to zaprzeczenie logiki nad wydawaniem większej ilości pieniędzy a zagraceniem akwarium sprzętem, który z powodzeniem mógłby być schowany w sumpie. Uwierz mi bo miałem akwarium bez sumpa i to był największy błąd i grzech w akwarystyce.Mimo wszystko radze inaczej pokleić skałę tak aby się konczyła w 1/2 lub 2/3 wysokości zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czaja masz jakas mate pod dnem??


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała sklejona bardzo fajnie tylko tak jak pisał Artur nic na górze nie posadzisz tak że jak masz jeszcze szansę odklej górna półkę.


QUQU

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czaja masz jakas mate pod dnem??

Tak pod akwarium jest standardowa mata akwarystyczna.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała sklejona bardzo fajnie tylko tak jak pisał Artur nic na górze nie posadzisz tak że jak masz jeszcze szansę odklej górna półkę.

Klej niestety już tak mocno złapał, że nie ma szans (a całej konstrukcji nie będę wyciągał bo się boję ;)) Mówi się trudno :) Nauczka na przyszłość.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klej to dla młotka mały problem :) jak masz nie zalane to naprawdę poskładaj t bardziej płasko bo potem już nie zmienisz i będziesz żałował. Nie mówię tego złośliwie bo skała naprawdę super sklejona ale do akwa 60 cm wysokości, a u Ciebie będzie zasłaniała niższe fragmenty i stosunkowo mało korali posadzisz na pionowych skalach :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Klej to dla młotka mały problem :) jak masz nie zalane to naprawdę poskładaj t bardziej płasko bo potem już nie zmienisz i będziesz żałował. Nie mówię tego złośliwie bo skała naprawdę super sklejona ale do akwa 60 cm wysokości, a u Ciebie będzie zasłaniała niższe fragmenty i stosunkowo mało korali posadzisz na pionowych skalach :/

Jutro może powalczę ale boję się machać młotkiem w akwarium - tym bardziej, że skała stoi bezpośrednio na szkle :) Może jakoś się uda.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyciąg wszystko a nie w akwarium :p Jak boisz się sam to poproś kogoś o pomoc w wyciągnięciu tego bo tylko krzywdy sobie narobisz :p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W akwarium lepiej nie rozbijaj :D wyciągnij z baniaka, pomocne do rozbicia może być ostre dłuto, samym młotkiem możesz rozwalić więcej niż potrzeba.


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Don't worry be happy - jak to mówią ;) Obyło się bez młotka - nóż + dźwignia i poszło :) Skała ustawiona inaczej. Jeden element będzie wyżej bo chcę zasłonić odpieniacz a ta półka z góry poszła na bok w lewo.

Wszystko wygląda teraz tak:

slpmyv.jpg

xavzmc.jpg

Panowie dzięki za radę :)


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś powiedzieć o tej lampie??

Jak sie na razie sprawuje??

Można wyłączyć/włączyć poszczególne pary świetlówek czy tylko całość??

Nóżki były w zestawie??

Nie lepiej było wziąć 8x24W??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz to zalej wodą z podmian, będzie już co nieco bakterii, zmniejszy to z pewnością wysyp wszelakich plag. Wkrótce zapraszam po zwierzaki.

Dobrze że posłuchałeś z tym obniżeniem skały, dość duża strata miejsca. Lesz i tak z pewnością za jakiś czas stwierdzisz że przydało by się większe.

Pozdrawiam


Red sea max 250 ........

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz coś powiedzieć o tej lampie??

Jak sie na razie sprawuje??

Można wyłączyć/włączyć poszczególne pary świetlówek czy tylko całość??

Nóżki były w zestawie??

Nie lepiej było wziąć 8x24W??

Lampę jak najbardziej polecam. Kupiłem ją od forumowego kolegi: http://salarias.pl/l....html?cPath=1_6 (na allegro ta sama cena). W zestawie od razu są świetlówki (jakieś chinole ale na okres dojrzewania wystarczą).

Lampa świeci jak najbardziej OK. Posiada dwa kable zasilające (1 - odpala świetlówki 2 i 5 zaś 2 pozostałe).

Jeśli chodzi o 8x24: Akwarium nie mam głębokiego i póki co nie planuję SPS więc pomyślałem, że 6x24 wystarczy - tym bardziej, że będzie się koło niej siedziało (to jest pokój gdzie spędza się najwięcej czasu i nawet oglądająć TV akwa i lampa będą blisko) i nie chciałem za dużo światła w oczy :) Jak mi się odmieni to tą sprzedam a kupię 8x24W, która jest niewiele droższa.

Jak chcesz to zalej wodą z podmian, będzie już co nieco bakterii, zmniejszy to z pewnością wysyp wszelakich plag. Wkrótce zapraszam po zwierzaki.

Dobrze że posłuchałeś z tym obniżeniem skały, dość duża strata miejsca. Lesz i tak z pewnością za jakiś czas stwierdzisz że przydało by się większe.

Pozdrawiam

Wodę już mam umówioną z Włodzimierzem (dostanę prawie 100L) tylko czekam aż mi przyjdzie filtr DI bo mam tylko RO (zapomniałem DI zabrać ze sklepu) no i muszę skalibrować swój refraktometr (tutaj znowu będę umawiał się z Baszurkiem). Także wszystko jest zaplanowane i czekam na zalewanie z niecierpliwością (czego chyba tłumaczyć nie muszę bo każdy na tym forum przeszedł test cierpliwości ;)).

Co do wielkości zbiornika - wiem, że za jakiś czas będzie za mały ale to akurat nie dziwi bo przypuszczam, że apetyt na akwarium (taki w miarę rozsądku) zaczyna się ograniczać gdzieś pewnie w granicach 1000L :)

Edytowane przez czaja (wyświetl historię edycji)

Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czy w środę podjedziesz po wodę?


"Boże, zachowaj mnie od zgubnego nawyku mniemania, że muszę coś powiedzieć na każdy temat i przy każdej okazji." - św. Tomasz z Akwinu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, czy w środę podjedziesz po wodę?

Cześć.

Właśnie Ci napisałem wiadomość na priv - dziś trochę dzień mi "zalepił" wszystkie plany :( Nawet nie miałem jak do Ciebie napisać na forum.


Akwarium 80x45x45 (162L), Światło 6x24W T5, Cyrkulacja 2 x Tunze 6025, Odpieniacz Deltec MCE600. Bez panela i sumpa. Zalane 02.02.2014.

Obsada: Chrysiptera Parasema, Pictiochromis paccagnellae, 2 x Amphiprion ocellaris, 2 x Chromis Viridis, Halichoeres melanurus, Ecsenius bicolor, Labroides dimidiatus, Mandaryn wspaniały do tego jakieś miękasy, LPSy, SPSy, 2 x Lysmata amboinensis, ślimaki, rozgwiazda piaskowa, jeżowiec i wężowidła

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.