Skocz do zawartości
Radzik

woda czy skała?

Rekomendowane odpowiedzi

Chodzi mi o kolejność.

1. Mam już przyklejoną płytę plexi na dnie

2. teraz nie wiem czy

- najpierw zalać

- czy może wpierw ustawić (kupić)i przykleić kamienie i potym zalać świeżą solanką? Różnie o tym mówią i są nawet foty akwa z kamieniami już przed zalaniem.

Co lepie wpierw zrobić? Pozdrawiam. Radzik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz dać żywą skałę, to najpierw zalej wodą wsypuj i mieszaj wodę, aż uzyskasz prawidłową gęstość i tak mieszaj i napowietrzaj (np. pracującym odpieniaczem) przez co najmniej kilka dni. Dopiero potem możesz ładować skałę. I tak kilka razy będziesz wkładał i wyciągał, aż uzyskasz zadowalający efekt :)


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sory ze podepne sie do ematu...

@ rah...czy takie uładanie skaly od nowa nie zawali systemu...jak się np. poruszy piasek na dnie..czy nei zaszkodzi to zwierzakom?

Pozdrawiam


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi raczej o to, że w początkowym etapie będzie kilka razy wkładał i wyciągał zanim ustawi w zadowalający sposób. Pozwolę sobie jednak odpowiedzieć na twoje pytanie. Zrobiłem u siebie coś takiego po ponad pół roku, ale nie miałem podłoża tylko gołą szybę. Wyjąłem całą skałę z mojego mniejszego zbiornika i przy okazji podmiany, całą przepłukałem i mechanicznie szczotką oczyszczałem z glonów wyższych, których wiele gatunków porastało skałkę, a wolałem je w sumpie. Skałka leżała ponad godzinę na podłodze. W tym czasie odessałem osady z dna. Potem ponownie ułożyłem skałę już nieco inaczej dokończyłem podmianę i nic się nie stało. Baniak jest w jednym obiegu z większym i na nic nie miało to wpływu. Nawet koralowce w tym grzybki, ricordea i montipora przyklejona do skałki nie ucierpiała (ponad godzinę bez wody). Jedynie xenia, którą przy okazji czyszczenia skałki poszarpałem szczotką odchorowuje to (bo ją trochę porozrywałem), ale już się odnawia.

Także przekładanie skałki nie oznacza od razu załamania systemu. U mnie nic się nie stało.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Robię to z bólem serca (żart) ale muszę podtrzymac opinię @rah, miałem podobną sytuację tylko ja wyciągnołem skałę 40 kg na 1 h i ułożyłem ją na nowo w akwa, bez ubocznych skutków jak narazie.

Pozdrawiam Roman


gdzie jest nemo ? www.republika.pl/akwariummorskie/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Panowie:) Nie to żebym miał zamiar już teraz ją przekładać, ale miło wiedzieć na przyszłość. U mnie jednak jest ten problem że jest podłoże, cienkie bo cienkie ale jest....

Pozdrawiam

Grzesiek


akwa 126 l i większe w drodze...:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

śmiem twierdzić że tekie przemeblowania szczególnie na początku dobrze robią. Skała się ładnie oczyszcza, jest okazja żeby dokładnie wyciągnąć detrytus i odkurzyć to wszystko co wyleciało ze skałki. Sprawa jest prostsza jeżeli nie ma się jeszcze mieszkańców tylko skałę.


niestety bez akwarium :( ale strasznie tęsknię

"opis moich ex-akwariów http://alexkoz.ovh.org/akwarium/index.html"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.