Skocz do zawartości
Adam160

martwa skała do słodkiego

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, czy próbował ktoś wsadzać rafę po dłuuuugim suszeniu w piwnicy do akwarium słodkiego? Albo ma ktoś jakieś przemyślenia na ten temat, czy to dobry pomysł, czy coś może się stać itp?

I proszę nie uwzględniać tego, że może to źle wyglądać :thumbup:

Edytowane przez Adam160 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam , u pyszczaków stosuje się martwą skałę z morza, tylko dobrze trzeba ja wyczyścić , a jak wiadomo one lubią wysokie ph i kh.

Swoja droga kolega właśnie odpalił 375 l na takiej skale dla pyszczaków.


Akwarium Hailea 60l, LR 6kg , cyrkulacja 2x JVP 110 , filtracja : kaskada , oświetlenie : 4 x 24W T5 , grzałka Jagger 100W,

odpieniacz Boyu WG310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe stwierdzenie sebastiabb mam Malawi i siedzę w nim troche już czasu i nie widzę,żeby stosowano martwą skałę. Może w jednym na 10 000 zbiorników. Co do tego pomysłu to imho tak jakbyś wrzucił granit do morskiego :wallbash:


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@wasilllo Ty chociaż widziałeś te 10 000 zbiorników na oczy? Znasz jakieś przeciwwskazania do zastosowania takiej skały w słodkim? Kolega prosił o pominięcie względów wizualnych więc skupmy się w temacie. Ja osobiście nie widzę przeciwwskazań. Jedyne co bym zrobił to wymoczył przez kilka dni w wodzie żeby ją wypłukać przed wsadzeniem do zbiornika.


Start luty 2011. Zbiornik: 85x55x50h=233l. Sump -112l. Cyrkulacja: Aquael Reef Circulator 2600, Jebao WP25, JVP 102. Obieg: New Jet 2300. Odpieniacz: H&S110 na Tunze Hydroformer Silence 9420.04. Oświetlenie: TMC V2 Ilumen Air 900 -170W. 15kg live rock. 9kg Nature`s Ocean Bio-Active Live Aragonite Reef Sand. Refugium. Sól: Kordon Coral Sea Complete

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli już to najbardziej pasowałaby do akwa z twardą woda np "pyszczaki" itp. Tam przeciez często stosuje sie wapienne skały a martwa skała to głównie wapień. Taka skałą podbija pH, więc wskazane takei gatunki ryb co to lubią. Pewnie trzebaby ją porządnie moczyć bo przecież zawiera sporo mikroporów, w których cos żyło, zdechło i zostało ;)

Edytowane przez Darek S (wyświetl historię edycji)

"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO się nadaje, ale tylko do akwariów biotopowych dla ryb lubiących wysokie pH i kH, czyli wszelkiej maści pielęgnic afrykańskich z jezior Wielkiego Rowu Tektonicznego - Malawi, Tanganika, Niasa itd. Dla ryb z obu Ameryk czy Azji/Australii zdecydowanie nie. Oczywiście uogólniam, bo i w Afryce są ryby lubiące niższe pH (czytaj obojętne a nie zasadowe) i w Azji takie, które lubią wysokie pH (choć nie tak wysokie jak pielęgnice z jezior afrykańskich).


150l, wymiary 60x50x50, filtracja reefpack 250, oświetlenie 4x24W, 12 kg LR, 18 kg LS, start 7.01.2014

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ja tam sie nie znam, ale w sklepie mam podzial na skale martwa morska (wapien) I na martwa skale koralowa... przynajmniej tak ostatnio kupowalem

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka


Pozdrawiam

Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe stwierdzenie sebastiabb mam Malawi i siedzę w nim troche już czasu i nie widzę,żeby stosowano martwą skałę. Może w jednym na 10 000 zbiorników. Co do tego pomysłu to imho tak jakbyś wrzucił granit do morskiego :wallbash:

Wiesz , nie wnikam w Twoja wiedzę lub jej brak na temat Malawi i Tanganiki , ale raczej jest mizerna, mimo to trzymam kciuki za te Twoje akwarium... z Bogiem :)


Akwarium Hailea 60l, LR 6kg , cyrkulacja 2x JVP 110 , filtracja : kaskada , oświetlenie : 4 x 24W T5 , grzałka Jagger 100W,

odpieniacz Boyu WG310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Skoro podbija pH to niestety raczej odpada, planuję odpalić sobie małe "paludarium" w pokoju, a że mam wiadro skały pod ręką to myślałem o wykorzystaniu jej.

Co sądzicie o lawie? Jaki ona ma wpływ na wodę? Nic się nie dzieję czy ją zakwasza/podnosi pH?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W teorii lawa nie powinna zmieniać parametrów wody. Sebastiabb przekomarzać się nie będę w nie moim wątku,ale dobrze,że potrafisz ocenić czyjąś wiedze na podstawie jednej wypowiedzi. Głownie stosowanie skały ,która podnosi PH w Malawi zalecają w zoologach ,w których chodzi glównie o jej cene i zarobienie dodatkowych pieniędzy na niedoświadczonej osobie ,która nie wie ,że PH w jej kranie zwykle wynosi powyżej 8.


..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

lawa wulkaniczna? hehe, zależy z jakiego wulkanu ;)

to już prędzej - widziałem ładne zbiorniki z kawałkami lawy osnutymi mchem. Sam zresztą kiedyś miałem kawałki lawy w takim baniaczku.

Jak nie będzie za dużo światła to i glonami może nie zarośnie ;) Woda słodka nie jest tak agresywna jak morska. Najlepiej zapytać na forum słodkowodnym


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

,która nie wie ,że PH w jej kranie zwykle wynosi powyżej 8.

w wielu rejonach Polski tak np na Lubelszczyźnie jest "twarda" woda ok 24 stopnie niemieckie i wtedy po "ustaniu" sie kranowity jej pH jest powyżej 8, ale w niektórych rejonach PL jest woda miękka, która bardzo łatwo sie zakwasza i pH jest niskie - takie skały pomagają utrzymać wyższe pH.


"W akwarium wszystko co dobre dzieje się powoli ;) 250 l delta + sump 100 l. LED 180W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Adam 160 , napisz do Apisto - hodowla pyszczaków i krewetek ze Szczecina , Pan Piotr ma paludarim nawet na FB wpisz Apisto Szczecin i sam zobaczysz że ciekawie mu to wyszło.

A jeszcze mi przyszło do głowy to , że może akwarium z biotopem estuarium ? fajna sprawa ryby ciekawe , sam kiedyś miałem .

co do ciebie wasilio nie będę komentował Twoich wypocin kierując się dobrym przysłowiem

,,rusz gó... to śmierdzi ,,


Akwarium Hailea 60l, LR 6kg , cyrkulacja 2x JVP 110 , filtracja : kaskada , oświetlenie : 4 x 24W T5 , grzałka Jagger 100W,

odpieniacz Boyu WG310

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znajomy w sklepie trzymal i nic zlego sie nie dzialo przez ponad rok . Oczywiscie skala zostala przedtem wygotowana.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.