Skocz do zawartości
cyganus

glony brunatne

Rekomendowane odpowiedzi

No żartowałem ,ale karp to nie rybka z oceanu....

Zbuduj sobie kolumne filtracyjną ,wydasz z 50zł góra a parametry wody jako takie po tym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie to nie sa okrzemki bo wlasnie przed chwilom oczyscilem skale z tych glonów ,wyglada teraz o wiele lepiej(czytalem na necie o okrzemkach to nie sa okrzemki)zaobserwowalem ze rosna tylko przez dzien moze to problem oswietlenia (mam 2*t5 39w + 2*t8 30w)+ zamówione 2*t5 24w


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mam filtr w supie i zamim wlozylem skale to filtrowalem przez tydzien


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podczas czyszczenia tych glonów wytwarzal sie z nich takie cos jakby proszek i rozplywal sie w wodzie


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a moze to bylo spowodowane slabym oswietleniem bo przez 2 pierwsze tygodnie akwa oswietlalem tylko 2*t8 30w daylight(dopiero od 4 dni mam T5?


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cyganus,u mnie pozostaly resztki tych glonów.I faktycznie jest to jakby"proszek".Podczas czyszczenie bardzo łatwo zchodzi ze skałek i piachu.Ja mam metode zapozyczona od joopa,mianowicie raz na tydzien odsysam dno razem z piaskiem ok 10ltr,nastepnie czekam az cały syf sie zdekantuje i po ok 30 min zlewam zdekantowana wode spowrotem to akwa.Pozostawiam ok 2 ltr czystej wody odstanej do przepłukania piachu.Ten deficyt ok 3 ltr uzupelniam swieza woda z sola.Glony znikaja bardzo szybko ,a dno zachodzi lekko po około tygodniu.Ma to taki plus,ze w dużej ilosc wprowadzam orginalna wode a tylko maly % dodaje swierzej(nie zachodzi proces dojrzewania).Pozatym oczywiscie podmiana 10% co miesiac.

Polecam-SPRAWDZONE!!!!!!!!


W planach piko-rafa 30ltr z miękkimi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cyganus :

mam filtr w supie i zamim wlozylem skale to filtrowalem przez tydzien

Co to za filtr?

Jesli chodzi o wode prosto z kranu, to jej czystosc, choc pozostawia wiele do zyczenie, nie jest najwiekszym problemem. tak jak pisales mozna czesciowo chociaz pozbyc sie chloru, metali ciezkich. Problem stanowia olbzymie wachania jej parametrow. W katowicach zdaza sie, ze rano mamy miekka wode idealna dle dyskowcow, a po poludniu mozna zalewac malawi... Filtr ro daje w miare stabilne parametry wody. Jest to woda wyjalowiona, ale sol uzupelnia wszelkie kluczone skladniki. Wiec IMHO do morskiego (glownie rafowego) tylko ro!


jeszcze tu wroce:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tak czytam ten w?tek i oczom nie wierzę. Przestancie propagować teorię "całkiem dobrej wody z kranu" bo następni początkujący to przeczytają i jak nic będą chcieli ominąć RO. Wina pojawienia się okrzemków leży właśnie w jakości wody dodawanej do akwarium. Proponuje kupić test na krzemiany i sprawdzić tą niby czystą wodę z kranu po przejściu przez ten tajemniczo-cudowny filtr:).

Jeśli to cyjano to w większości przypadków pomaga zwiększenie cyrkulacji.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie sa cyjano.Smieszy mnie troche lanie wody z kranu,kup filtr ro i di i nie bedzie tych glonow.Jak nie chcesz kupowac filtrow to pomoga Turbo i salarias

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kolege chemika i on powiedział mi ,że chlor to gaz i po kilku godzinach silnego napowietrzania znika z wody. Jod też ulatnia się z wody po chwili. Ale wiadomo RO i dobra sól to podstawa. Moje glony są już w odwrocie ,bo zaatakowałem je biostraterem ( :

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
borys1 :

To nie sa cyjano.Smieszy mnie troche lanie wody z kranu,kup filtr ro i di i nie bedzie tych glonow.Jak nie chcesz kupowac filtrow to pomoga Turbo i salarias

Pozdrawiam

Ani Turbo ani Salarias nie zastąpi RO+DY. Dajcie spokój z tymi fantazjami.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli powstaje jakby proszek to okrzemki. W kranie pewnie jest sporo krzemianów. Nie widać u mnie zdjęć ale jeśli masz paisek "akwarystyczny" a nie koralowy to często on jest przyczyną lawiny okrzemek. Chociaz w sumie to raczej typowy etap dojrzewania. Oczywiście RO +DI będzie niezbędne.

Co do wody z kranu to mój znajomy jechał na samej kranówie przez ok. 3 lata. Mało tego oświetlał wyłącznie świetlówkami T8 z typowych opraw "fabrycznych" bo do takich miał dostęp. Acropory, cóż poprostu rosły jak szalone. No ale to juz było kaaaaawał czasu wstecz - teraz to już chyba by sie nie udało po przeczytaniu wszystkich dostępnych źródeł :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miszak, jaki proszek? Jeśli pojawią się brązowe glony w miejscach gdzie jest duży prąd wody to są brawdopodobnie okrzemki. Cyjano nie lubi silnego prądu.

miszak :

Co do wody z kranu to mój znajomy jechał na samej kranówie przez ok. 3 lata. Mało tego oświetlał wyłącznie świetlówkami T8 z typowych opraw "fabrycznych" bo do takich miał dostęp. Acropory, cóż poprostu rosły jak szalone. No ale to juz było kaaaaawał czasu wstecz - teraz to już chyba by sie nie udało po przeczytaniu wszystkich dostępnych źródeł :D

Niech znajomy umieści jakąś dokumentację z hodowli tych acropor bo wychodzi na to, że wszyscy dajemy zarobić zakładom energetycznym :D Przypomina to trochę opowieść wętkarza, który złapał taaaaaaaaaką rybę :D


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

HERETYCY !!! :haha

imo 3 tygodnie i blazen to trochu wczesnie. podczas dojrzewania czesto zdazaja sie nagle potezne skoki nitritu mimo ze wczesniej byl juz na zero. zycze Ci zeby Cie to ominelo bo blazen tego nie wytrzyma

co do reszty to sie nie wypowiadam ale wydaje mi sie ze pewnych standartow nie mozna i nie warto przeskakiwac. Kolega Adrian sie przekonal jakie tego sa skutki, mam nadzieje ze nowi koledzy beda mieli wiecej szczescia na piachu akwarystycznym, wodzie z kokotka i pod T8


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak się ociepli to może akwa wynieś na balkon jak kwiatki zamiast dolewki -deszcz. zamiast drogich swietlówek słońce !

A tak na serio to lepiej iść utartym szlakiem jak radzi Wildtom a bajki to w telewizji ogladac.


Aiptas mój wróg. 200l kłopotów ale miłych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

witam glony brunatne czyli okrzemki znikly 2 dni temu tak ze juz wszystko ok.ale dzieki wszystkim za rade, a kranówe i tak bede lał a co mi tam a jeszcze jedno blazenek tez zyje ma sie dobrze,na skale po zniknieciu glonów pojawily sie rózne fajne zyjatka wiec moim zdaniem wszystko jest ok ,oby tak dalej.Pozdrawiam.


450l+160l sump, 2xhqi150w+2xt5 54w,APF600,cyrkulacja40000,reaktor deltec, i trochę szczęścia... .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu

jesli zetrzesz okrzemki palcami to czujesz , że powstaje taki jakby "proszek" w odróżnieniu np. o cyjano które sa oślizłe - promil czuje podobnie :D

Co do wody z kranu i dokumentacji - zadnej nie zamieści bo to było chyba z 15 lat temu a gość ma teraz ok. 70 lat. Ja oczywiście nie polecam czegoś takiego ale jeśli ktoś jest na tyle młody aby mysleć, ze jak nie było RO i HQI to akwariów morskich ludzie nie mieli to się baaaardzo myli. No i oczywiście nie bez kozery w tej kranówie z twardzieli rosła właśnie acropora a nie coś innego. Podałem tylko ten przypadek jako przykład.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@miszak - ale tak na zdrowy rozum - przy dzisiejszej technice, mam na myśli reaktory, mieszacze, RO, super odpieniacze, coraz doskonalsza sól itd. nie każdemu się udaje trzymać SPS-y w dobrej kondycji. Oświetlenie na poziomie 1/4-1/3 W na litr + woda z kranu = acropory rosły jak szalone wydaje się co najmniej śmieszne. Ciekawy jestem jak ten Pan uzupełniał wapń, magnes i wszystkie pierwiaski w tamtych czasach.


Pozdrawiam

Czarek Rebech

900l + sump 450l + cała masa drobiazgów :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Normalnie pewno wsypywał palone wapno i minerały z apteki .) Magnez to magnez a wapno to wapno. Ale to musiało robić wrażenie akwa morskie w domu w tamtych czasach......... Dziś dzięki sprzętowi z Chin to powoli każdy ma akwa słone w domu. A wtedy pewnie trzeba było nieźle kombinowac i talent też trzeba było mieć ( :

Co do tego całego osprzętu to trzeba na poważnie wszystko przemyśleć co trzeba mieć a czego nie ,bo producenci wciskają mase w sumie niepotrzebnych rzeczy.I mam prośbe do Cyganusa mógłbyś umieszczać fotki swojego akwa i błazenka np co miesiąc.Jestem ciekawy w jakim kierunku zwróci się to akwa. Może będzie ciagle zaglonione a może zamieni się w ładny baniaczek? :yes

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o ryby**akwarystyka*** to przezyja bez problemu wiec ten blazenek bedzie zyl.Sam kiedys to juz bylo z 10 lat temu wlewalem wode kranowa i tyle i wszystkie miekkasy(sarco,grzyby.zooanthidusy,cladielle,ukwialy itd i ryby(ocellarisy,lo vulpinus,chaetodon corale,centropyga bicolor itd) zyly bo to nie problem w dodatku mialem zwykle halogeny zamontowane 150W i swietlowki te najzwyklejsze.Tylko niestety mialem problem z dosc duza iloscia glonow nawet nie brazowych a zielonych.Pozniej zaczolem lac juz destylowana wode i bylo ok.Np kiedys filtr ro strasznie droga zabawka byl mnostwo kosztowal ale teraz 200zl i ma sie dobry nowy filtr ro wiec chyba raczej nie ma co oszczedzac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@rebciu i inni - on miał ok 1W/l tylko z T8 a`la daylight zamontowane jedna przy drugiej. Ja szczegółów nie pamiętam co on tam robił ale generalnie wszystko DIY i osprzętu była ogromna ilość. Między innymi filtr glonowy. Akwa było naprawdę super. Może dzisiaj bym powiedział, że kolor ,barwa światła mi nie odpowiada ale wtedy wow, szczęka opadała. To było jakoś tak chyba 89 roku. Żeby coś takiego wtedy robic trzeba było miec naprawde akwarystyczny 6 zmysł. Jedna rzecz mi utkwiła w pamięci - facet nigdy gołej ręki nie wkładał do baniaka tylko albo w rękawicy albo taka sztuczna rękę skonstruował i tym sie babrał w solance. A akwa zlikwidował nie dlatego, ze coś było nie tak tylko dlatego, ze sie przeprowadzał.

A co do zastosowania wszystkich sprzętów przeznaczonych do akwarystyki morskiej to ja bym wolał nowy wózek klasy sredniej i akwa prowadzone w prosty sposób niż chodzic na piechotę i mieć wszystkie bajery jakie producenci wymyslą :D

A na koniec @rebciu jeszcze raz napiszę - pewnie, że w dzisiejszych czasach RO + porządne światło T5 lub HQI to podstawa i nie ma co z tego rezygnować. :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.