Skocz do zawartości
kinia87

30L - Bydgoszcz - pierwsze akwa! :)

Rekomendowane odpowiedzi

wczoraj widzialem 43L pod tym Zetlightem:

http://www.aquario.pl/lampy-led/1966-zetlight-aqua-1201-16w.html

całkiem ładnie to wyglądało, LPSy dają radę.

tylko cena bez szału.


3Z46ANI.jpg

38x38x43 60L + Sump 20L + Dolewka 10L | Maxspect Razor Nano 60W | Tunze 9002 | Koralia Nano 1600 + Koralia Nano 900 + NJ1700 | 8 Kg LR + 4,5 Kg LS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja uważam że na początek świetnym zestawem jest Reefmax jedyną wadą tego zbiornika jest odpieniacz. Posiadam taki zestaw już od roku i naprawdę jestem z niego zadowolony, a i koszt jest niewielki.

Poczytaj dział Reefmax klub tam jest wszystko na temat tego zestawu.

Pozdrawiam

M/D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Miejsce raczej nienasłonecznione (więc mam nadzieję, że glony nie odwalą zbyt dużej ekspansji).

Moim zdaniem nie ma zadnych przeciwskazan,zeby akwarium stalo w bezposrednim sasiedztwie okna,wazne tylko zeby byly jakies rolety czy zaluzje na czas upalow. Mam akwarium ustawione blisko okna (IX pietro od strony poludniowo-zachodniej,wiec swiatla jest sporo) i nie wiem,co to glony :).

post-13391-1391865978,39_thumb.jpg

Tapniete z notka.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Reefmax widzialam, rzeczywiscie godny uwagi, ale jednak zostaję przy 35x35x35.

Dzisiaj kupiłam piasek, jednak zdecydowałam się na white. Teraz kwestia żywej skały, planuję z e-rybka, mają świetne opinie.

No i pomału będziemy rozkręcać solniczkę :) mari00sh, dzięki za namiar na zetlight'a, będziemy rozważać :)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jarek pięknie to u Ciebie wygląda!!! <pod ogromnym wrażeniem> :)


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz, bo jak wspomniałam, jestem początkująca (bardzo bardzo). Jak wygląda kwestia dolewki i podmiany przy 43l? (tak łopatologicznie krok po kroku - czyli jaka woda, czy przemielona przez RO, DI osolona etc.)

No i od razu naświetla mi się kolejne pytanie, czy lepiej kupować do dolewek wodę demineralizowaną czy zainwestować w RO i DI?


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

na nakielskiej dzisiaj byłam... ale jakoś tak hm. Średnio pomocnie, może trafiłam na jakiś gorszy dzień ;) Jak mówiłam o koralii nano to polecał mi inny dostępny cyrkulator. Jak pytałam o jagera, to też pokazywał coś innego... Oczywiście, można wszystko pościągać..Kupiłam jedynie piasek i właściwie nic więcej się nie dowiedziałam. Ewentualnie jszcze to, że lepiej coś koło 200l od razu wziąć.Tyle, że ja chciałam coś mniejszego...Spróbuję innego dnia ;)

Edytowane przez kinia87 (wyświetl historię edycji)

8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda paruje i uzupełniasz ubytki w zbiorniku wodą po RO+DI. Do podmian przygotowujesz wodę po RO+DI, podgrzewasz i mieszasz dosypując sól, aż zasolenie uzyskasz porównywalne z tym w zbiorniku i w takiej samej temperaturze, żeby spławik do pomiaru miał te same warunki. Przyjmując 10% podmianę spuszczasz 4 litry wody ze zbiornika i wlewasz 4 litry wymieszanej przez minimum kilka godzin świeżej solanki. Ja stosuję starą szkołę i mieszam solankę przez 24 godziny.

Najlepiej zainwestować w RO+DI. Zawsze na szybko można przygotować wodę. Poza tym można dostać wodę z destylacji z miedzianej instalacji i zabić skutecznie bezkręgowce.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rah, bardzo dziękuję za proste i przejrzyste wytłumaczenie laikowi! Tak myślałam, żę RO + DI to będzie najlepsze rozwiązanie.


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze zastanawia mnie jedna rzecz, bo jak wspomniałam, jestem początkująca (bardzo bardzo). Jak wygląda kwestia dolewki i podmiany przy 43l? (tak łopatologicznie krok po kroku - czyli jaka woda, czy przemielona przez RO, DI osolona etc.)

No i od razu naświetla mi się kolejne pytanie, czy lepiej kupować do dolewek wodę demineralizowaną czy zainwestować w RO i DI?

Zdecydowanie polecam kupno zestawu RO/DI - znudzi Ci się chodzenie po wodę do sklepu i znając życie, wcześniej,czy później wody zabraknie Ci akurat w najmniej odpowiednim momencie.

Bez dolewki można żyć,ale oprócz tego,że jest to bardzo wygodne,to w przypadku małego akwarium uchroni Cię przed dużymi skokami zasolenia.

I jeszcze jedna rzecz - kup od razu refraktometr. Tanie spławiki raczej do niczego się nie nadają,a z droższymi też różnie bywa - ja na start kupiłem JBL-a,a i tak skończyłem na zakupie refraktometru.


"Czy nig­dy nie zas­ta­nawiał się pan nad tym, dlacze­go chmu­ry i drze­wa, złotog­niade je­sienią, bu­re zimą, ten pejzaż dek­li­nowa­ny przez po­ry ro­ku, dlacze­go wszys­tko wa­li w nas pięknem jak młotem, ja­kim pra­wem tak się dzieje? Prze­cież po­win­niśmy być czar­nym prochem międzyg­wiez­dnym, strzępa­mi mgławi­cy Psów Gończych, prze­cież normą jest hucze­nie gwiazd, po­top me­teorów, próżnia, ciem­ność, śmierć..."

S.Lem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie potrzebny jest refraktometr. Ważne, żeby najpierw spławik sprawdzić z refraktometrem. W razie nieprawidłowości ustalić błąd i właściwe zasolenie zaznaczyć na szkle spławika lekko go zarysowując np. pilniczkiem lub zaznaczając markerem. Te karteczki ze skalą potrafią się przesunąć wewnątrz spławika i stąd pojawiają się błędy w pomiarach.


500 litrów 140x60x60 działa od 02.09.2008 r. + sump 105x48x36, AM OR 3500, cyrkulacja 2 x Tunze 6100 + 1 x Tunze 6105 z multikontrolerem + 1 x Jebao WP-40 do falowania, Bubble Magus 250s, lampa 2x120W led,LR ok. 70 kg, LS 45 kg, ARM od mufti, balling i podmiany co tydzień ok. 8%, sól AF, dozowane 2 ml ABCM codziennie, zależnie od obserwacji co tydzień lub dwa Prodibio BioDigest i Bioptim

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na koralii nano i jagere życie akwarysty się nie kończy. Prawdopodobnie miałaś kupić jakiś model cyrkulatora Sicce który jest odpowiednikiem nano> tutaj chodzi o ilość przepływającej wody na godzinę , ja używam grzałek innych niż jager > zresztą lepiej mieć 2 bo co zrobisz jak ci jedna się popsuje ?

Kup sobie hydrometr >chyba będzie najprościej

Edytowane przez alghar37 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co do oświetlenia to ja proponuje taj jak u mnie tym bardziej ze litraz teraz podobny. 2xaquael duolight http://youtu.be/7VUqjGg4AFw


Gdy wszyscy wiedzą że czegoś nie da się zrobić pojawia się ten jeden, który nie wie że się nie da i on właśnie to coś robi. Einstein

Moje 42l

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Wam za wszelką pomoc i sugestie!

dzisiaj przeszłam samą siebie.. jeszcze nie wiem jak to się stało...od dziś jestem posiadaczką reefmaxa... trafiła się świetna okazja, używka w super stanie za świetną cenę no i poszłooo...

Tak więc zapraszam serdecznie wszystkich do śledzenia nowego tematu:

http://nano-reef.pl/topic/63195-reefmax-bydgoszcz-pierwsza-solniczka-%3B/

A ten proszę moderatora o zamknięcie!


8392_8635.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.