Skocz do zawartości
Olav

Komputer akwarystyczny troche inaczej :]

Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda jest na sieci projekt "skalar'a", byl pomysl tu na foum - wszystko wymaga wiele pracy i prob, bo polegaja te pomysly na stwozeniu calej elektroniki od podstaw. A u mnie zrodzil sie pomysl na troche inne rozwiazanie problemu :]

Mozna przeciez takie cudo stworzyc ze starego PC'ta :] po wyjeciu niepotrzebnych smieci - grafika, cd, dyskietka itp. - mozna pobor pradu ograniczyc do okolo 50-60W.

Czyli calosc, to "odciazyc" maxymalnie PC'ta, dolaczyc maly wyswietlacz LCD i oprzec wszystko na linuksie - tak, ze po awarii pradu sam sie podniesie - ale tak skonfigurowanym, aby nie wymagal zadnej wewnetrznej obslugi wiec nie bedzie trzeba sie go uczyc, aby kozystac.

Cele:

-pomiar temp z dokladnoscia do 0,1 stopnia Celsjusza

-sterowanie grzalkami i wentylatorami

-pomiar PH

-Sterowanie ?wiatlem (jezeli sobie poradzimy, to wlacznie z fazami ksiezyca i chmurami)

-sterowanie automatycznymi karmnikami

-sterowanie dozowaniem wapnia

-falownik

-sterwanie pompami dozujacymi

-pomiar zasolenia (tu nie do konca wiem jak jest zalezna przewodnosc od zasolenia w wodzie morskiej??)

-wyswietlanie aktualnej temp, ph, zasolenia (takze w formie wykresow z ostatnich x minut) na lcd.

-alarmy przy przekroczeniu zaprogramowanych wartosci kluczowych parametrow.

-zapisywanie na hdd wynikow pomiarow

-mo?liwo?? kontaktowania sie z "nieprzerobionego" PC'ta z komp akw. w celu pobrania zapisanych wynikow pomiarow, czy przeprogramowania ustawien

-mo?liwo?? podlaczenia komp.akw. do internetu i kontroli parametrow w akwa z dowolnego kompa podlaczanego do internetu.

Jako, ze kozystamy z gotowej platformy sprzetowej - i to dosc silnej - rozbudowe/zmiane funkcji ogranicza nam w zasadzie tylko oprogramowanie. Np nie ma problemu, aby - opcja dla osob chcacych czasem wyjezdzac na wiecej niz 2 tyg - kiedy ktos karmi nasze rybcie komp sam kontrolowal parametry wody, a dotego sam podmienil wode (wystarcza odpowiednie rury, pompy i zbiornik ze swieza solank?, ktorej zasolenie komp przed podmiana za pomoca wody RO zmniejszy do poziomu takiego jak w akwa :]).

Z kumplem z roku poradzimy sobie z odpowiednim skonfigurowaniem linuksa, oprogramowaniemi podlaczeniem sprzetu do kompa.

Prosz? o propozycje, jakie funkcje s? w takim urzadzanku niezbedne, jakich urzadzen trzeba uzyc do pomiarow (zwlaszcza chodzi o pomysl na mierzenie zasolenia??), przyda sie rada speca od swiatla - sprawa sterowania sciemnianiem swietlowek, czy jak ma smk w swoim akwa "sterowania chmurami", oraz wszelkie - cho?by najdziwniejsze - propozycje funkcji, ktore mozna by podpiac pod komp, a automatyczne sterowanie nimi ulatwiloby zycie - piszcie, nawet nieprawdopodobne funkcje czasem da sie uzyska? :]

Za kilka dni odbieram nowy komp, wiec moj stary ??ch (celleron 300MHz - bo tutaj nie trzeba kombajnu) posluzy jako baza do tego projektu i w miare wolnego czasu i ?rodkow finansowych bedziemy z chlopakami z uczelni dziala? w t? stron? :]

My?l?, ?e warto zainteresowa? sie tym pomys?em - mo?e by? to dobra alternatywa dla istniejacych rozwiaza? - na pewno duzo ni?sze koszty, bezproblemowa mo?liwo?? rozbudowy o dodatkowe funkcje, oraz kilka takich, ktorych nie daje zaden sprzet o jakim czytalem - np. mozliwosc kontroli akwa przez internet :] Dlatego czekam na pomys?y/propozycje i wszelkie inne uwagi :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm - moim zdaniem to strzelanie do wróbla przy pomocy armaty, ale kreatywność to podstawa postępu :D

W komputerze do morskiego potrzeba by było:

- 2x PH kontroler

- redox

- przewodnosc

- 4-6 sygnałów 1-10V

- sterowalna listwa z gniazdami 220V

to by było potrzebne ze sprzętu, a reszta to kwestia oprogramowania - pomiaru z czujek i odpowiedniej reakcji oprogramowania na pomiary (załączanie, wyłączanie gniazd 220V i sygnałów 1-10V)

zasolenie mierzy się za pomocą przewodności wody (inaczej skalibrowany jest moduł do słonej inaczej do słodkiej wody)

sterowanie światłem robisz sygnałem 1-10V i do tego potrzebujesz specjalnych stateczników elektronicznych

w założeniu jest to proste - 1V minimalne światło, 10V maksymalne pomiędzy wzrost logarytmiczny. Jest to sterowanie analogowe. Tym sygnałem można sterować zarówno mocą pomp tunze jak i wiatraczkami lub oświetleniem nocnym na LEDach.

najnowszą zabawką jest sterowanie poprzez interfejs DALI - cfrową szyną. Za pomocą jednego kanału cyfrowego można sterować dużą ilością urządzeń świetlnych, a w przypadku 1-10V potrzeba 1 kanału na 1 urządzenie.


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Od razu do wrobla z armaty, to po prostu chec skomputeryzowania wszystkiego - zgadnij, co studiuje :]

Ale wracajac do tematu. Na samiusieńki początek będziemy sie zabierać za podstawowe funkcje i potem leciec powoli dalej. Jako, ze sam nie mam swojego baniaka jeszcze, to jest juz jeden chetny do przeprowadzania testow - czyli wszystko zalezy od ilosci wolnego czasu i finansow :]

A z tym zasoleniem to nie wiem, czy bedzie tak łatwo, bo przewodzenie zalezy od ilości jonów w wodzie, a ilosc poszczegolnych moze byc inna w innej soli, a rozne jony przewodza inaczej. Do tego czy nie bedzie sie przewodnosc zmieniac razem z temp wody??

No i jako, ze sie do chemii w liceum nnie przykladalem, to jakos nie wiem, do czego ma sluzyć wymieniony przez smk "redox"??

A, no i co z tym zużyciem prądu?? Skoro to za duzo, to ile byloby OK?? Troszke jest do obsluzenia elektroniki, ale mysle, ze podane 50-60W jest wartoscią maxymalną, a w praniu wyjdzie cy i o ile mniej bedzie zuzywać. Jednakże 50W chodzae 24/7 przez caly miesiac, to 36kw/h - z tego nie wychodzi straszna suma. Acz kolwiek bedziemy starali sie ograniczyc pobor mocy do minimum :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

potencjał redox to ogólnie rzecz biorąc pomiar czystości wody (no raczej zdolności do samooczyszczania), potrzebny np. do kontrolowania ozonizatora.

A co do zmiany różnych pomiarów w zależności od temperatury - zapomniałem jeszcze o pomiarze temperatury co pozwala na kontrolę chłodziarki/grzałki ale także na kompensację pomiarów w różnych temperaturach

przewodność skalibrowana na słoną wodę pozwala na bardzo dokładne zbadanie zasolenia i kontrolę np. dolewki do wody.

Co do podstawy pracy komputera to na początek musi mieć:

- pomiar PH

- pomiar temp

- sterowalne gniazda 220V (na zasadzie on/off)

wyjdzie z tego bardzo prosty komputer - a raczej kontroler

potem powinnes dodac sterowanie 1-10V, a potem redox, przewodność itp


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no, z tym, ze MUSI mie? wiecej funkcji, bo taki kontrolerek to szkoda PC'ta - za duzo pradu i za duzo zmarnowanych mozliwosci :/


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajnie by bylo jak by mial pomiar poziomu Ca i Mg za pomoca elektrody hehe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, jezeli znajdzie sie odpowiednia elektroda, lub sposob, zeby z jakich? to wyliczy?, to da rade :]

A caly koszt to praktycznie koszt najtanszego PC'ta czyli z 70pln+koszt elektrod, przewodow i takich tam. Powinno wyj?? tanio - jak bedzie za co, to bedziemy dzialac :]


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

bede pilnie obserwowal topic :D bo mam starego amd 266 MHz stac :D moze sie cos z niego wykombinuje :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a może lepiej odpalico najakims starym laptopie - powinien mniej zjadać :D a takie 100 mh można nabyć za 150 zł


240 l (120 dł 50 szer 40 wys) + 56 l sump, pompa glowna PH 802, cyrkulacja 900l/h + 500 l/h + 400 l/h + 240 l/h, oswietlenie NOWE 39W aquastar (T5) + 39W 4000K (T5) (12 godzin) + 2 X 39W 5000 K (6 godzin) bez odpieniacza, grzałka 150W, ok 20 kg żywej skały

forum wspinaczkowe Brytan

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

moj PIII 450/128 RAM HDD 40 GB, CD, fdd - bral okolo 60W (robil jako serwer)

- system jakis free DOS + soft w asemblerze, kompilowany jakims darmowym kompilatorem

- komunikacja np: po RS lub rownolegnym - banalne progranowanie w assemlerze albo katra np: na zlaczu ISA - kidys robilem przetwornik AC/CA wlasnie na tym zlaczu, taki 8-16 kanalowy by w zupelnosci wystarczyl

- jakis diplay na RS + sterowanie gniazd

ew:

zywkly Z80 lub jakis jednoukladowiec

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z laptopem ten problem ze trudno cos do niego podlaczyc poza portem RS lub LPT (niektore mialy - zreszta mam takiego compaqa 133MHz), przy zwyklym to jeszcze sa ISA i PCI :D


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Laptop nie jest konieczny - wyjdzie to drozej, a jak odciazymy kompa, czyli wezmiemy tylko plyte glowna z procem, ramem i hdd, to wezmie malo + zmiesci sie do mniejszej obudowy - wielkosc mniej wiecej, jak laptopik :] Wszystko stanie na linuksie a oprogramowanie bedziemy na 90% pisać w C. Z kompilatorem nie ma problemu, bo są darmowe a do tegodysponujemy legalnymi niedarmowymi - w koncu przyszli informatycy :D

Jesli idzie o realizacje szukamy sponsora - powinna sie znalezc jakas firma, bo niestety do testow musimy miec wszystkie elektrody, pompy dozujace i inne badziewie. Jesli chodzi o testy jest juz osoba, ktora chetnie to przetestuje.

Z zamontowaniem wyswietlacxza nie bedzie zadnych problemow - narazie jest jeden clkowicie nierozwiazany problem - chlodzenie w przypadku zamkniecia kompa w szafce pod akwa i ew "uniewrazliwienie" go na wilgoć, ale na to przyjdzie czas.

No i nie dodalem, ze taki komp ma ten plus, ze moze niezaleznie kontrolowac kilka akwariow :]

Minus jest taki, że ew. sponsor zastrzeze sobie - przynajmniej na jakis czas - prawo do dystrybucji w polsce. No chyba, ze znajda sie na forum osoby chetne do wspolfinansowania prototypu - oczywiscie te osoby dostana juz po zbudowaniu w pelni funkcjonujacego prototypu jako pierwsze egzemplaż dla siebie. Jesli nie, to bedziemy wspolpracowac ze sponsorem, ale wtedy bede mogl sprzedac komp jedynie za granice a tak bedzie do kupienia u sponsora :D


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to ja jestem za :D tylko jakos to "prawnie" rozwiazac (stworzyc stowarzyszenie czy cos - zeby byla jakas kontrola nad projektem, konto itp) i chetnie zawsze sie jakas kasa moge dorzucic


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chciałbym nikogo zniechęcać, ponieważ za ludzi z otwartą głową trzymam kciuki - stąd mamy postęp, ale jak pisałeś w poście już pisano tu na forum na temat stworzenia akwakompa i to chyba umarło.

Co do skalara - za 470 zł akwakomp to nie dużo i prace nad nim są zaawansowane (pojawia się nowe oprogramowanie, nowe opje wyposażenia itd.)

http://allegro.pl/show_item.php?item=86949336

Oczywiście zwykły komputer ma o niebo większe możliwości. Poprzez szyny na płycie głównej można podłączać nowe moduły (interfejsy). Koszty takiego kompa będą mniejsze, a możliwości rozbudowy znacznie większe.

Aktualnie Profilux Plus II kosztuje na ebayu 269E tj. ok. 1000zł. Oczywiście listwa zasilająca to kolejne 115E itd.

Mam nadzieję, iż ten topic za 2 miesiące nie upadnie.


tomekbiel@o2.pl pisz z dopiskien nano-reef

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie dla mnie to, o czym piszecie, to jest czarna magia, gdy? z elektroniki jestem sielony jak caulerpa:)

Je?eli jednak chodzi o kwesti? prawn? to ch?tnie pomog?

Sprawa przedstawia si? bardzo r??nie:) jak to zwkle w prawie bywa:)

Wi?c tak...

komputer taki mo?na opatentowa? jako twz. "utility model", czyli tak zwany "wz?r u?ytkowy. Na wz?r u?ytkowy udziela si? prawa ochronnego na okres 10 lat od daty jego zg?oszenia w Urz?dzie Patentowym...ale...

teraz pojawia si? kwestia finansowania danego pord?ektu..opcji jest kilka:

:haha-bud?et pa?stwa

-fundacja

-finansowanie przez jakiego? przedsi?biorc?

-?rodki w?asne ( ale tego raczej nie rozwa?amy )

Jako, ?e punkt 1,2 i 4 odpadaj? skupmy si? na tzw."sponsorze":

WARIANT 1 Z prawa do ochrony w?asno?ci przemys?owej w postaci patentu mo?e korzysta? na pzryk?ad przedsi?biorca, na rzecz kt?rego - w ramach obowi?zk?w wynikaj?cych ze stosunku pracy lub realizacji innej umowy - tw?rca dokona? wynalazku. Przedsi?biorca wyst?puj?c w roli pracodawcy lub zamaawiaj?cego, uzyskuje pierwsze?stwo w egzekwowaniu swoich praw do patentu. Je?li dodatkowo, wynalazek powsta? przy wykorzystaniu ?rodk?w przedsi?biorcy mMO?E ON DOWOLNIE NIM DYSPONOWA? WE W?ASNYM ZAKRESIE

Tak wi?c, widzisz, ?e nawet je?li znajdziesz sponsora, to dostaniesz tak? umow? do podpisania, ?e jedyne co b?dziesz m?g? robi? przy tym wynalazku to po?yczy? go s?siadowi:) ewentualnie udoskonali?:D

WARIANT 2 W?asno?? przemys?owa mo?e by? tak?e przedmiotem umowy licencyjnej, kt?ra nie powoduje tak daleko id?cych skutk?w prawnych. Korzystanie z niej ma w?wczas charakter ograniczony nie tylko czasowo, ale i rzeczowo czy terytorialnie. Licencja mo?e by? odp?atna lub nie i nie wy??cza praw innych podmiot?w. Licencjodawca pozostaje uprawnionym z tytu?u patentu, prawa ochronnego lub prawa z rejestracji, za? licencjobiorca dysponuje przedmiotem licencji na zasadach i w spos?b okre?lony umow?

Tu ju? opcja jest lepsza:)

Oczywi?cie stowarzyszenie jak proponowa? jego Wysoko?? Kr?l Elf?w Filavandrel:) mo?emy za?o?y?.?eby by?o mniej latania po urz?dach mo?emy za?o?y? stowarzyszenie tzw. "zwyk?e". Jednostek terenowych raczej nie b?dziemy zak?ada?, przyjmowa? dotacji i korzysta? z ofiarno?ci darczy?c?w te? raczej nie b?dziemy:) ( Bo zgodnie z prawem nie b?dzie nam wolno ), a jedyne ?r?d?o naszych dochod?w b?d? stanowi? sk?adki cz?onkowskie.Za?o?enie takowego zaoszcz?dzi nam konieczno?ci rejestracji w KRS'ie ( krajowym rejestrze s?dowym ).

To tyle...jakby by?y jakie? w?tpliwo?ci to prosz? pisa?, odpowiem bo b?d? ?ledzi? posta.

Trzymajcie si? ch?opaki i nie stra?cie zapa?u


Szykuje powrot do morszczyzny w wielkim stylu :)

TYLKO WIDZEW

''Su ludia,ktorich mam proste v pici:-)))''

Aurel Hatala

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Heh, no tu rzeczywiscie trzeba pokombinowa? - je?li znajdzie sie odpowiednia ilosc osob, to opcja "zrzutki" wchodzi w gre, moze uda mi sie samemu...jesli sponsor, to oczywiscie trzeba pilnowac, co jest w umowie.

A wracajac do spraw technicznyh - ca?y projekt polega na tym, ?e bedzie mozna takze podlaczyc wszystko do stojacego juz w domq PC'ta, zainstalowa? program, jaki chcemy stworzyc do tego i w ten sposob kontrolowac akwa (dobre rozwiazanie dla tych, co maja komp wlaczony i tak 24h/7, lub potrzebuja kontroli uzadzenia kilka razy na dobe, ew osob chcacych aby uzadzenie zajmowalo sie akwa tylko pod ich nieobecnosc :] ). Kombinujemy, kombinujemy az wykombinujemy. Wydaje mi sie tez, ze uzadzenie to powinno by? montowane pod konkretne akwa, bo po co komus, kto ma np 6 swietlowek wyjscie do kontroli 10??


One man - one bullet. One dog - one bone. ==================== Cy ktos jescze az caly dygłocze?? Nie?? Sfjietnie!! niebanner2zd.gif

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to super pomysl. Przynajmniej z 3 powodow:

- komputer wdomu chodzi 24/7 i tak place za prad. nic mi nie szkodzi dostawic karte kontrolera.

- na pececie znacznie latwiej rozbudowac soft. rozbudoaniem sofu moga sie zajac pasjonaci (jesli to bedzie open-source)

- nie ma ograniczne na rozmiar softu, moze pisac rozbudowane funcke sterowania oswietlenie, steriowaniem kamer, sterowanie przez internet, wbudowany serwer www itp


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Olav :

Heh, no tu rzeczywiscie trzeba pokombinowa? - je?li znajdzie sie odpowiednia ilosc osob, to opcja "zrzutki" wchodzi w gre, moze uda mi sie samemu...jesli sponsor, to oczywiscie trzeba pilnowac, co jest w umowie.

na to zawsze trzeba uwarzac :D

Olav : A wracajac do spraw technicznyh - ca?y projekt polega na tym, ?e bedzie mozna takze podlaczyc wszystko do stojacego juz w domq PC'ta,

i to mi sie najbardzeiej w tym wszystkim podoba :D

Olav : Wydaje mi sie tez, ze uzadzenie to powinno by? montowane pod konkretne akwa, bo po co komus, kto ma np 6 swietlowek wyjscie do kontroli 10??

tu sie nie zgadzam, a dlaczego zaraz napisze, przykladem moze byc moje akwa (w trakcie budowy) na razie bedzie to 60 l +sump ale kiedyc bede chcial przerobic 375 l co stoi obok a plywa w nim malawi i co mi da ze ten komp przygotowany bedzie pod to 60 l i bedzie potrafil sterowac tylko 4 swietlowkami ?? jak puzniej bedzie musial obsluzyc HQI i wiecej sprzetu (nie licze samych pompek cyrkulacyjnych ktorych bedzie wiecej - mysle tu o opcji falownika)

proponuje tu przemyslec ile i jakich wyjsc by bylo optymalnie z mozliwoscia rozbudwy (np 6 sterowanych wjsc 220 + mozliwosc rozbudowy o nastepne 6 itp)

pisze tak o tym poniewaz wielu ludzi tutaj z forum zazwyczaj zaczyna z mniejszym akwa a potem przechodzi na coraz wieksze w miare postepu "choroby" :D

PS podoba mi sie pomysl obslugi wiecej niz 1 akwariumprzez ten komp


www.akwa-swiat.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko pięknie ładnie... Przciez zaczynamy zmierzać do absurdu - ściągamy już updaty biosu, firmwearu do odtwarzaczy DVD, oprogramowania do tel.komórkowych, teraz jeszcze dojdzie aktualizacja oprogramowania akwarium? No cóż.. XXI wiek :D

Też kiedyś myślałem nad stworzeniem czegoś takiego, miałem sporo przemysleń i niestety muszę dorzucić kilka sceptycznych uwag. Jak wszysycy wiedzą komputer sam w soboie jest głupi jak but. Bez odpowiedniego oprogramowania nie umie nawet dodawać. W przypadku akwakomputera dochodzi jeszcze kwestia zrozumienia i przeliczenia sygnałów dochodzących z zewnątrz. Wiem, że mozliwości złączą RS są ogromne, ale doprowadzenie do pełnej komunikacji tego łącza ze światem zewnętrznym stawia cały projekt pod wielkim znakiem zapytania. Wymagania jakie stawia standard łącza RS są takie, że zbudowanie najprostszego voltomierza to już sporo zabawy (AVT produkuje przystawki DIY). Aby podać na RSa zrozumiały dla kompa sygnał z sondy pH trzebaby zbudować prawie cały pH metr z drobną przeróbką. Głupi pomiar temperatury to również zasilana przystawka z konwerterem przeliczającym paramtery np termistora na sygnały podane na łącze RS. Generalnie, wydaje mi się, że prace nad przesyłaniem danych DO komputera są nieopłacalne i dość skomplikowane. Oczywiście w drugą stronę jest o niebo łatwiej. Z RSa można podpiąc się pod rozbudowaną szynę logiczną sterującą prawie wszystkim (o ile się nie mylę można zaadresować chyba 256 sygnałów) i za pomocą przekaźników sterować, sterować i sterować... Reasumując - przystawki potrzebne do dwukierunkowej komunikacji wielkrotnie przewyższą koszt samego komputera, ogromnie skomplikują projekt i mocno podrożą całość.

Myślę że przyszłość należy do specjalistycznych mikrokomputerów typu Skalar itp...


Morski dinozaur w stanie spoczynku - forumowy weteran :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich;)

Chłopaki idziecie lekko na okrętke...

po kiego grzyba ładować do takiego zadania PCta z jego kolosalnym ... apetytem na prąd ?? po co sie ładować w kompa PC, kombinować jak podłączyć peryferia itp - zrobiułbym to inaczej - ale o tym póżniej...

@Kraszan masz sporo racji ale i troszke demonizujesz - do procka takiego jak w skalarze ładujemy soft do obsługi RS232, który gromadzi danez czujników i wysyłą po RSie do kompa PC, dane obrabia PC i wysyłą do procka info - jak ustawić poszczególne wyjścia i tyle. Można nawet "od ręki" takk skalara przerobić - dokąłdając scalaczek do obsługi standartu RS232 za pare zł...

Z tym że nie tedy droga - szkoda prądu.

Gdybym miał to dziś (znów) zrobić - zrobiłbym to na procesorku podobnym jak w skalarze tylko troszke wiekszym, dołożył troszke hardwaru do obsługi TCP/IP i zbudował sterownik z własnym adresem IP, z własnym softem - którym można by sterować z dowolnego miejsca w sieci no i oczywiście który byłby niezależny = mysle zę to jest droga którą należy iśc: Zbudować niezależny sterownik z mozliwością zarządzania nim przez sieć.

Są dziś do dyspozycji potężne narzędzia które w eksploatacji są ekonomiczniejsze od PC :D Są systemy operacyjne na mikrokontrolery http://www.ethernut.de/en/index.html - nic tylko siąść i i sie bawić :D

Doświadczeń przy budowie skalara zgromadziłem fure. Tak jak pisał ktoś wyżej - staram (staramy się bo soft piszą już 2 osoby) ciągle go poprawiać - aczkolwiek z gumy to on nie jest i jego możliwości mogą sie szybko wyczerpać bo nie starczy miejsca żeby coś nowego dołożyć. :D Ciesze sie że ten projekt i Wam (morszczakom) przypada do gustu choć Skalar nie dla Was został tak naprawde stworzony tylko na potrzeby akwarystyki słodkiej.

W każdym razie o powstaniu za jakiś czas sterownika dedykowanego słonym chłopakom, o własciwościach opisywancch przeze mnie wyżej i mam nadzieje elastyczniejszy niż profilux (tak przez was chwalony) możecie być przekonani :D

Pozdrawiam

loccutus

btw czy jest możliwość zmiany nicka ? kiedyś rejestrując sie wpisałem przez pomyłke alias konta mailowego i tak już zostało ;(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@leszwagier: o nicka zapytaj Piotra Rogalskiego, jemu sie udalo zmienic.

Troche mine przeraza pomysl pisania software do skalara. Czy znajac podstawy c++ mozna zrobic sobie aplikacje sterujaca skalarem ?

Wydaje mi sie, ze gdyby byla karta pci i bilbioteka do obslugi tej karty to latwo byloby napisac software np interfejs w TCl/TK i program w c.


_____________________________________________________

ocean pod nosem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesli już chcecie wykorzystać PC - to tzreba zrobić moduł który bedzie robił za interface PC-ukłądy wykonawcze. Najlepiej posłużyć sie procesorem na który tzreba napisać soft ( moze być w C, Avr-gcc) taki, by procesorek wiedział jak reagować na dane wysyłane z PC i w jaki sposób przekazywać wyniki pomiarów...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Generalnie chodzi zeby wszystko bylo maxymalnie proste...

Im cos jest bardziej skomplikowane tym wieksze prawdopodobienstwo zawodnosci.

Tak nawiazujac do tego topicu, mam pytanie do autora:

Co sie stanie jak program lub komp sie zawiesi?

PCty nie maja zadnych mechanizmow obrony przed takimi

przypadkami.


"-------------------------------------- Elektronika - zawod, Akwarystyka - hobby

""Akwarysta""

Wersja 2ga kontrolera z MMC/SD w testach, miernik konduktancji w przygotowaniu..."

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hehe - Paweł - dobrze mówisz, nie jestem za takim rozwiązaniem gdzie układy wykonawcze zależą od PCta - ale z drugiej strony obiektywnie patrząc watchdoga też można do PCta zbudować.

Uważam że trzeba iść w kierunku sterownika na uP ale z interface do zarządzania via TCP/IP

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.