Skocz do zawartości
thrashcan

Rękawice gumowe a stres u Palythoa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

kiedy grzebię w akwarium, używam na dłonie takich żółtych rękawic (używanych zazwyczaj do prac domowych). Rękawice przepłukane zwykłą wodą, potem RO/DI. Zawisze po takich pracach Palythoa się zamyka co najmniej na dzień, jakby ją coś stresowało. Pytanie - czy to może te rękawice coś wydzielają do wody? Inne korale mają tą sytuację "w głębokim poważaniu".

Mieliście może taką sytuację? Chyba muszę zmienić rękawice na jakieś inne. Jeśli tak, to może macie pomysły, na jakie się zdecydować?

Edytowane przez thrashcan (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o porządne rękawice to najlepiej wybrać się do zakładu tatuażu i kupić u nich. Są z dość grubej gumy i są elastyczne a co najważniejsze - nietoksyczne zgodnie z zasadami BHP ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam tych grubych lub jakiś innych które mam pod ręką, choć ostatnio najczęściej cienkich, zawsze na końcu zawiązuję gumkę z uwagi na to aby woda mi się nie dostawała do wewnątrz, może stamtąd dostaje ci się talk czy coś podobnego. Jeżeli chodzi o cienkie to najpierw je myję wodą z mydłem i przepłukuję kranówką aby zmyć ewentualną chemię, po co ro/di szkoda fatygi.

Nigdy nie miałem problemu z zestresowanymi zwierzakami.


Miękko LPSowe

60x60x50 (180 l), Blau Overflow 3000 (25mm), New Jet 2300, Black Python 110W, Schuran 120, Jebao WP-25,Jager 200W, sump: 57x50x35 (60 l), LR: 18 kg, LS: 9kg Live Aragonite Natural White.

aa9e7f12009aeb87acdcf619fe29ea51u688a610.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi, nie chcę stresować zwierzaków, w takim razie kupię takie nietoksyczne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te gumowe żółte rękawice do praco domowych to zakładam, że prędzej zaszkodzą całemu baniakowi niż Tobie pomogą.

Moje Palythoa stresuje się gdy robię gwałtowne ruchy blisko nich. Zazwyczaj pogniewają się trochę ale potem jest OK. Obstawiam, że rękawica nie jest obojętna dla środowiska akwarium i dlatego koral tak reaguje.

Zauważyłem również, że w momencie zamykania się główek korala w przypadku stresu czy dotknięcia go, koral wydziela specyficzny zapach, który wydobywa się nawet z wody gdy się nachylimy bezpośrednio na wodę. Nie radzę więc zbliżać się twarzą bezpośrednio do lustra wody gdy będziesz wkładał ręce do zbiornika, chyba że lubisz spędzić z 2-3 dni na WC :)

Sprawdzone i przetestowane na sobie :sick:

Edytowane przez giant19s (wyświetl historię edycji)

54 litry od Aquael'a ^^,

Akwarium: 60x30x30, Oświetlenie: 2x Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (aktualnie pusta), HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 24.01.2013 - KONIEC 20.06.2015

30 litrów od Aquael'a ^^,

Akwarium: 30x30x35, Oświetlenie: Aquael ECOLIGHT DUO (2x11W), Filtracja/Cyrkulacja: Kaskada FNZ3 1200L\H (purigen, chemi pure elite, aniphos, żywa skała) HYDOR Koralia Nano 900, Sól: RedCoral, Odpieniacz: brak, Suplementy: brak

START - 22.07.2011 - KONIEC 26.01.2013

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za cholerę nie potrafię gmerać w baniaku w rękawiczkach. Nawet chirurgicznych. Wiem,że to niezdrowe.

A tak poważnie - może kolor źle działa na ryby a Palythoa to czuje.... ?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Te gumowe żółte rękawice do praco domowych to zakładam, że prędzej zaszkodzą całemu baniakowi niż Tobie pomogą.

Moje Palythoa stresuje się gdy robię gwałtowne ruchy blisko nich. Zazwyczaj pogniewają się trochę ale potem jest OK. Obstawiam, że rękawica nie jest obojętna dla środowiska akwarium i dlatego koral tak reaguje.

Zauważyłem również, że w momencie zamykania się główek korala w przypadku stresu czy dotknięcia go, koral wydziela specyficzny zapach, który wydobywa się nawet z wody gdy się nachylimy bezpośrednio na wodę. Nie radzę więc zbliżać się twarzą bezpośrednio do lustra wody gdy będziesz wkładał ręce do zbiornika, chyba że lubisz spędzić z 2-3 dni na WC :)

Sprawdzone i przetestowane na sobie :sick:

Moje Palythoa w większości już się nie gniewają, ale niektóre polipy nadal są obrażone i zamknięte. Co do zapachu - nie wyczuwam. Nie zbliżam się również do lustra wody - zbiornik ma 30 cm głębokości, więc obserwuję wszystko przez boczną szybę podczas prac.

Tak czy siak, muszę zmienić rękawice.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.